Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DE LECŢIE

Şcoala: Şcoala cu clasele I-VIII, Aurel Vlaicu


Data: 25.09.2009
Clasa: a V-a
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe
Disciplina: Matematică opţional
Titlul lecţiei: Suma numerelor pare şi suma numerelor impare
Tipul lecţiei: Dobândire de noi cunoştinţe
Obiective operaţionale:
După parcurgerea lecţiei elevii vor fi capabili:
- să înţeleagă noţiunea de număr natural par (impar);
- să recunoască numerele naturale pare şi numerele naturale impare;
- să efectueze sume cu numere naturale care au aceeaşi paritate;
- să efectueze sume cu numere naturale care au parităţi diferite.
Metode: conversaţia, exerciţiul, explicaţia.
Materiale : manualul, culegerea.
Timp: 50 minute.
Desfăşurarea lecţiei (momentele lecţiei):

1.Moment organizatoric:
Profesorul asigură condiţiile optime desfăşurării lecţiei, verifică prezenţa.
Iar elevii pregătesc materialele necesare lecţiei (caiete, stilou etc.).
2. Anunţarea titlului: Profesorul scrie titlul lecţiei pe tablă.
3. Dirijarea învăţării:
Orice număr natural este sau par sau impar.
Un număr natural se numeşte par dacă are cifra unităţiilor egală cu 0, 2, 4, 6
sau 8. (exemple)
Un număr natural se numeşte impar dacă are cifra unităţiilor egală cu 1, 3,
5, 7 sau 9. (exemple)
Suma a două numere naturale pare este număr par. (exemplu)
Suma a două numere naturale impare este număr par. (exemplu)
Suma a două numere naturale, dintre care unul este par iar celălalt impar,
este număr impar. (exemplu)
4.Fixare şi sistematizare:
Profesorul propune spre rezolvare exerciţii din manual .

1
Elevii rezolvă exerciţiile şi discută rezultatele obţinute.
5.Tema pentru acasă:
Profesorul propune tema şi oferă indicaţii pentru rezolvare.
Elevii notează tema pentru acasă şi urmăresc indicaţiile.

S-ar putea să vă placă și