Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

A.ALGORITMUL A.ALGORITMUL A.ALGORITMUL A.ALGORITMUL


INTRODUCTIV INTRODUCTIV INTRODUCTIV INTRODUCTIV
Scoala Gimnazială Scoala Gimnazială nr. 2 Scoala Gimnazială nr. Scoala Gimnazială
nr. 2 Bucuroaia Bucuroaia 2 Bucuroaia nr. 2 Bucuroaia
Clasa I Clasa a II-a Clasa a III-a Clasa a IV-a
Data:04.03.2013 Data: 04.03.2013 Data: 04.03.2013 Data: 04.03.2013
Înv.: Ţîrtea Adriana- Înv.: Ţîrtea Adriana- Înv.: Ţîrtea Adriana- Înv.: Ţîrtea Adriana-
Anca Anca Anca Anca
Obiectul: Obiectul: Obiectul: Obiectul:
Limba si literatura Cunoaşterea mediului Matematică Matematică
romana
Unitatea de invatare: Unitatea de invatare: Unitatea de invatare: Unitatea de invatare:
Ca un roi de fluturi Animale-recapitulare Impartirea numerelor Impartirea numerelor
albi naturale in concentrul 0- naturale mai mici sau
100 egale cu 1000;
Subiectul:Sunetul si Subiectul: Subiectul:Aflarea Subiectul:
litera ,,d” mic de tipar Recapitulare facorului necunoscut- Ordinea efectuării
consolidare; operaţiilor-consolidare
TIPUL LECTIEI:
TIPUL LECTIEI: TIPUL LECTIEI: Consolidare;
De comunicare de Consolidare şi TIPUL LECTIEI: OBIECTIV
cunostinte; sistematizare; Consolidare; FUNDAMENTAL:
OBIECTIV OBIECTIV OBIECTIV Consolidarea
FUNDAMENTAL: FUNDAMENTAL: FUNDAMENTAL: notiunilor legate de
Insusirea de Consolidarea Consolidarea notiunilor ordinea efectuării
cunostinte legate de cunoştinţelor legate de legate de aflarea unui operaţiilor;
sunetul si litera ,,d” animale; termen necunoscut OBIECTIVE
OBIECTIVE OBIECTIVE CADRU: OBIECTIVE CADRU: CADRU:
CADRU: 1. Dezvoltarea 1.Cunoasterea si 1.Cunoasterea si
1.Dezvoltarea capacitatilor de observare, utilizarea conceptelor utilizarea conceptelor
capacitatii de explorare si întelegere a specific matematicii; specific matematicii;
receptare a mesajului realitatii din 2.Dezvoltarea 2.Dezvoltarea
oral; mediul înconjurator capacitatilor de capacitatilor de
2.Dezvoltarea 2. Cunoasterea, explorare/investigare si explorare/investigare
capacitatii de întelegerea si utilizarea în rezol-vare de probleme; si rezolvare de
exprimare orala: comunicare a unor 3.Formarea si probleme;
3.Dezvoltarea termeni specifici, dezvoltarea capacitatii 3.Formarea si
caracitatii de receptare pentru a descrie fenomene de a comunica utilizand dezvoltarea capacitatii
a mesajului scris observate în mediul limbajul matematic; de a comunica
(citirea/lectura); înconjurator 4.Dezvoltarea utilizand limbajul
4.Dezvoltarea 3. Formarea unei atitudini interesului si a matematic;
capacitatii de pozitive fata de mediul motivatiei pentru studiul 4.Dezvoltarea
exprimare scrisa; înconjurator, prin si aplicarea matematicii interesului si a
stimularea in contexte variate; motivatiei pentru
OBIECTIVE DE interesului fata de studiul si aplicarea
REFERINTA: pastrarea unui mediu OBIECTIVE DE matematicii in
1.Sa distinga cuvintele echilibrat si exersarea REFERINTA: contexte variate;
dintr-o propozitie unor deprinderi 1.Cunoaşterea şi OBIECTIVE DE
data,silabele dintr-un de îngrijire si ocrotire a utilizarea conceptelor REFERINTA:
cuvant si sunetele acestuia specifice matematicii; 1.Cunoaşterea şi
dintr-o silaba; OBIECTIVE DE 2. Dezvoltarea utilizarea conceptelor
2.Sa inteleaga REFERINTA: capacităţilor de specifice matematicii;
semnificatia globala a 1. Dezvoltarea investigare şi rezolvare 2. Dezvoltarea
mesajului scris; capacitaţilor de observare, de probleme; capacităţilor de
şi investigare şi
OBIECTIVE explorare si întelegere a 3.Formarea
realitatii din mediul
OPERATIONALE: dezvoltarea capacităţii rezolvare de probleme;
O1Sa desprinda înconjurator; de a comunica utilizând 3.Formarea şi
sunetul dintr-o 2. Cunoasterea, dezvoltarea capacităţii
limbajul matematic;
propozitie cu ajutorul întelegerea si utilizarea în de a comunica utilizând
imaginii, utilizand comunicare a unor 4.Dezvoltarea limbajul matematic;
metoda fonetico- termeni specifici, pentru a interesului şi a
analitico-sintetica; descrie fenomene motivaţiei pentru studiul 4.Dezvoltarea
O2.Sa sesizeze observate în mediul şi aplicarea matematicii interesului şi a
sunetul in diferite înconjurator; în contexte variate motivaţiei pentru
cuvinte (inceput, 3. Formarea unei atitudini OBIECTIVE studiul şi aplicarea
mijloc,sfarsit); pozitive fata de mediul OPERATIONALE: matematicii în
O3.Sa stabileasca înconjurator, prin O1: să efectueze operaţii contexte variate
legatura dintre sunet si stimularea interesului fata de adunare şi scădere cu
litera; de pastrarea unui mediu numere naturale în
O4.Sa citeasca corect echilibrat si exersarea concentrul 0 – 1 00;
cuvinte care contin unor deprinderi de O2:să calculeze valoarea
litera nou invatata; îngrijire si ocrotire a unui factor necunoscut OBIECTIVE
O5.Sa citeasca acestuia; folosind; OPERATIONALE:
constient textul din OBIECTIVE O3: să rezolve probleme O1,Sa respecte corect
manual; OPERATIONALE: cu două operaţii; pasii in rezolvarea
O1: sa identifice partile exercitiilor care contin
STRATEGII componente ale unui STRATEGII ordinea efectuarii
DIDACTICE: animal pe baza unor DIDACTICE: operatiilor;
1.RESURSE planse; 1.RESURSE O2.Sa manifeste
PROCEDURALE: O2: sa stabileasca PROCEDURALE: interes sporit in
M1-conversatia; asemanari si deosebiri M1-exercitiul; vederea efectuarii
M2-explicatia; intre vietuitoarele din M2-jocul didactic;
corecte a calculelor
M3-demonstratia; mediul apropiat; M3-algoritmizare;
aritmetice;
M4-metoda fonetico- O3: sa precizeze mediile M5-conversatia ;
2.RESURSE O3.Sa aleaga varianta
analitico-sintetica; de viata si conditiile
corecta
M5-citirea în lanţ prielnice de trai ale MATERIALE:
2.RESURSE animalelor de la noi din m1-fisa de lucru; ca raspuns pentru
MATERIALE: tara si din alte zone ale m2-tabla; exercitiul efectuat
m1-manualul; lumii; 3.RESURSA UMANA: corect ;
m2-plansa cu litera; O4: sa prezinte -8elevi; O4. Sa lucreze
4.RESURSA suplimentar si alte
m3-fişă de lucru curiozitati din lumea TEMPORALA exercitii din manual,
m4-videoproiector animalelor; -45 minute culegere sau fisa de
3.RESURSA O5: sa enumere foloasele 5.FORME DE lucru;
UMANA: pe care animalele le aduc EVALUARE: O5.Sa se poata
-6 elevi; omului. -observatia sistematica; autoevalua corect;
4.RESURSA STRATEGII
TEMPORALA STRATEGII DIDACTICE:
-45 minute DIDACTICE: 1.RESURSE
5.FORME DE 1.RESURSE PROCEDURALE:
EVALUARE: PROCEDURALE: M1-conversatia;
-observatia M1-observatia ; M2-exercitiul;
sistematica; M2-conversatia; M3-autoevaluarea;
M3-explicatia; 2.RESURSE
M4- exercitiul; MATERIALE:
2.RESURSE m1-fisa de lucru;
MATERIALE: m2-manual,culegere;
m1-fisa de lucru; 3.RESURSA
m2-manual; UMANA:
m3-videoproiector; -3 elevi;
m4-prezentare power 4.RESURSA
point TEMPORALA
3.RESURSA UMANA: -45minute
-3 elevi; 5.FORME DE
4.RESURSA EVALUARE:
TEMPORALA -observatia
-45 minute sistematica;
5.FORME DE -autoevaluarea;
EVALUARE:
-observarea sistematică
Desfasurarea lectiei Desfasurarea lectiei
Desfasurarea lectiei
1.Moment organizatoric 1.Moment
-se pregatesc cele organizatoric 1.Moment
Desfasurarea lectiei necesare -se pregatesc cele organizatoric
necesare -se pregatesc cele
1.Moment necesare
organizatoric
-se pregatesc cele
necesare

2.Reactualizarea
cunostintelor
2.Reactualizarea
M.I. cunostintelor 2.Reactualizarea
-citesc lectia ,,P” mare cunostintelor
de tipar in gand; M.I. -cum aflăm termenul
-fişă de lucru(Anexa 1) necunoscut al unei
inmultiri?
-cum aflăm impărţitorul
şi deîmpărţitul?
3.Anuntarea temei si a 2.Reactualizarea
obiectivelor cunostintelor
-se face printr-o scurta -se reactualizează
conversatie; ordinea efectuarii
4.Dirijarea invatarii operaţiilor;

M.I. 3.Anuntarea temei si


-rezolva fisa de a obiectivelor
lucru(Anexa 2); -se face printr-o scurta
conversatie;
4.Dirijarea invatarii
-se rezolvă un
exerciţiu la tablă;
M.I.
M.D. Fişă de lucru(Anexa 3)
-se citeste lectia cu
voce tare
3.Captarea atentiei
- imagini la
videoproiector;
4.Dirijarea invatarii
si anuntarea temei si
a obiectivelor
-se desprinde sunetul
,,d” dintr-o propozitie
cu ajutorul imaginii,
utilizand metoda
fonetico-analitico-
sintetica;
-se prezinta plansa cu
litera ,,d”
- se face citirea model
-se verifica fisa de lucru
M.I. cu prezentarea power
-fişă de lucru(Anexa point;
4) M.D.
3.Captarea atentiei si M.D
anuntarea temei si a -se verifica munca
obiectivelor independenta;
-prezentare power point M.I.
cu animale şi foloasele lor -se verifica M.I. -fişă de lucru;
la videoproiector
4.Dirijarea invatarii: -fişă de lucru(Anexa 6)
M.I.
-fişă de lucru(Anexa 5)

5.Incheierea si
aprecierea
-se fac aprecieri; 5.Incheierea si
-tema de casa; aprecierea
5.Incheierea si -se fac aprecieri;
aprecierea -tema de casa;
-se fac aprecieri;
-de citit lectia acasa;

5.Incheierea si
aprecierea
-se fac aprecieri;
-tema de casa;

S-ar putea să vă placă și