Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de activitate didactică

Unitatea de învăţământ: Şcoala cu clasele I-VIII „Avram Iancu” Baia Mare


Clasa: a VIII-a A
Obiect: Cultură civică
Lecţia: Dreptate şi egalitate
Profesor: Octavian Butuza
Competenţe specifice
- 1) să explice termenii : „dreptate” şi „nedreptate”;
- 2) să asocieze aceste noţiuni cu altele asemănătoare ca sens;
- 3) să distingă cele trei forme de manifestare a nedreptăţii în raport cu:
a) legile juridice
b) reguli sau norme morale
c) propria persoană ( sine);
- 4) să argumenteze manifestările de nedreptate descrise în mass-media,
sau din propria lor experienţă;

Tipul lecţiei: lecţie mixtă.

Metode şi pricedee didactice: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea,


Metoda ciorchinelui, studiul de caz, munca în perechi şi
pe echipe.

Mijloace didactice: ecusoane, rebus, ilustraţii, cartonaşe cu diferite cuvinte asociate


noţiunilor de „dreptate” şi „nedreptate”, foi albe, mari, carioca,
gumă adezivă.
Desfăşurarea activităţii

Momentele Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode Mijloace Evaluare Observaţii


lecţiei şi utilizate didactice
durata lor
I. Momentul - pregătirea materialelor necesare lecţiei - îşi pregătesc pe bancă Conversaţia Ecusoane
organizatoric - efectuarea prezenţei manualul, caietul, explicaţia le
3 min. - stabilirea ordinei şi a disciplinei instrumentele de scris.
- distribuirea ecusoanelor - îţi notează numele pe
ecuson.
II. - Ce aţi avut de pregătit pentru astăzi? ... Egalitatea şanselor şi
Verificarea egalitatea în faţa legii. Conversaţia
cunoştinţelor - Se verifică printr-un rebus cunoştinţele - examinatoa Rebusul Frontală
şi a temei elevilor re Anexa 1 şi
pentru acasă individu
20 min. Explicaţia ală
Munca în
Se adresează întrebări legate de termenii perechi
cuprinşi în rebus: inegalitate, egalitate a Elevii răspund şi
şanselor, tipuri de dreptate, discriminare, motivează .
egalitate în faţa legii.

Se discută rezolvarea temei pentru acasă.: Doi, trei elevi explică de


- Este vinovat elevul? Dar vreuna dintre ce este vinovat de fraudă
şcoli? Ar trebui iertat pentru că e un elev un elev care se înscrie
f.b. pregătit? Cum ar trebui să se procedeze simultan la două licee.
pt. a se repara nedreptatea făcută? Problemati
zarea
III. Captarea Dreptatea nu există de sine-stătătoare, ci ...nedreptatea. conversaţia
atenţiei doar în raportare la opusul ei.... Planşa cu
1 min. Charles Dickens spunea că: „ În micile citatul din
universuri în care copiii îşi duc existenţa..., Dickens
nimic nu este resimţit mai acut decât
NEDREPTATEA”. Cum comentaţi? Elevii îşi exprimă
Vouă vi s-au făcut nedreptăţi în ultima părerile.
vreme? Daţi exemple! Se dau exemple.
IV.
Anunţarea Astăzi vom discuta tocmai despre
subiectului „ Dreptate şi nedreptate”, insistând mai
lecţiei şi a mult pe termenul NEDREPTATE. Elevii notează titlul Explicaţia
obiectivelor La sfârşitul orei vom şti să operăm cu lecţiei pe caiete şi
1 min. termenii: Lege juridică termenii utilizaţi.
Normă morală
Nedreptate.

V. - Ce este nedreptatea?
Dobândirea Conversaţia
noilor Sunt toţi oamenii răi, nedrepţi? Elevii răspund. Se pot
cunoştinţe Sau sunt toţi buni şi drepţi? aduce argumente şi Explicaţia
1o min. De ce trebuie totuşi să fim drepţi? contraargumente.
Cănd se produce o nedreptate, aceasta Observaţia
poate fi făcută faţă de alţii sau faţă de
propria persoană. Nedreptatea se poate
produce prin raportare la legea juridică, la
reguli şi norme morale, dar şi faţă de sine.
Exemple.
a) încălcarea prevederilor legii
electorale ( nedreptăţirea unor Corectarea acestor
partide) nedreptăţi se face prin Studiul de
respectarea regulilor, a caz
legilor.
b) încălcarea unei reguli de tipul: Să fii … Nu trebuie să fim
respectuos! politicoşi sau drepţi doar
când şi cu cine vrem, sau
doar când ne vede sau
cunoaşte cineva!
c) a ne subaprecia sau a ne supraaprecia. … să încercăm să fim
fericiţi în condiţiile create
de noi, cu sprijinul Studiul de
celorlalţi şi nu împotriva caz
lor.
Când ne adresăm Avocatului Poporului? …când am suferit o Manualul
nedreptate din partea
adm. publice….(p.77)
VI. Fixarea Care sunt cele trei situaţii în care se poate Elevii răspund corect. Metoda
cunoştinţelor manifesta nedreptatea? Elevii, pe patru grupe, ciorchinelui
10 min. Metoda ciorchinelui: Se completează scriu cuvinte Anexa 2 Evaluare
„boabele” cu cuvinte care ne duc cu gândul asemănătoare ca sens cu Foile cu frontală
la dreptate şi la nedreptate. termenii Dreptate şi Munca pe „ciorchini
Nedreptate. echipe i”, carioci

Apoi, se completează planşa din faţa Cartonaşe


clasei, cu cartonaşele potrivite.

VII. Tema Se fac aprecieri asupra implicării elevilor Elevii pot face aprecieri
pentru acasă la activitate. şi autoaprecieri. Conversaţia
5 min. Ca temă pentru acasă , ex. 2, pag.77. Îşi notează tema. Aprecierea
despre cazul apelării la Avocatul Poporului

S-ar putea să vă placă și