CHICA” OLTENIŢA
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR. 6 OLTENIȚA
PROF. ÎNV. PREŞCOLAR: POPA MIHAELA
GRUPA: MIJLOCIE
DATA: 12.04.2019
PROIECT DE ACTIVITATE
TEMA ANUALĂ: CÂND/CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?
TEMA PROIECTULUI: PRIMĂVARĂ, TE-AŞTEPTAM!
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,CE-AM ÎNĂŢAT DESPRE PRIMĂVARĂ!”
ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE
TRANZITII
II. Jocuri și activități la alegere (ALA I)
JOC DE ROL: “Gospodinele iscusite”
BIBLIOTECĂ: “Imagini primăvară” (citire de imagini)
ARTĂ: “Coroniţe pentru carnavalul primăverii”
Le sunt puse la dispoziție trei centre unde copiii se vor repartiza în funcție de dorința fiecăruia.
1. JOC DE ROL: Preșcolarii care aleg acest centru au la dispoziție sorțulețe, biscuiți, miere, bombonele, tăvițe cu ajutorul
cărora vor juca rol de gospodina harnică “albina” sau “furnica”, pregătind niște prăjiturele. Se pune accent pe verbalizare și
interpretare.
2. BIBLIOTECĂ: La măsuţă sunt imagini despre primăvară unde copiii au sarcina să citească imaginile.
3. ARTĂ: Copiii au sarcina să confecţioneze coroniţe pentru carnavalul primăverii.
La finalizarea sarcinilor copiii se rotesc pentru a lucra și la celelalte centre. În finalul activității se va realiza evaluarea centrelor unde
toate lucrările finalizate vor fi expuse într-un colț special amenajat.
După activitatea la centre copiii intonează cântecul “Zum, zum, albinuţa mea”(TRANZIȚIE), îndreptându-se către baie.
RUTINE: “Mâinile curate un plus pentru sănătate” – exersarea unor deprinderi igienice.
La activitatea pe domenii experenţiale, copiii vor picta fluturi multicolori prin tehnica presării şi fuzionării. Se anunță tema și
obiectivele activității.
RUTINE: “Singurel îmi fac ordine la locul de muncă” – exersare de muncă gospodărească – copiii fac ordine la locul de lucru.
TRANZITIE: Înfloresc grădinile - copiii merg spre baie pentru a putea continua cu un carnaval.
Cu coroniţele confecţionate la centrul artă şi cu prăjiturelele făcute de gospodinele iscusite, am realizat carnavalul primăverii unde
copiii au cântat şi dansat.
ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
Participarea şi implicarea activă a copiilor în vederea stimulării comunicării, favorizării relaţionării, împărtăşirii cu ceilalţi şi
formării comportamentului empatic la preşcolari.
FORMA DE ORGANIZARE: frontal
RESURSE TEMPORALE:15-20 minute
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Activitatea Această secvenţă se desfăşoară în formaţie de cerc în cadrul căreia educatoarea reamintește copiilor tema
de grup săptămânii și dă startul unei scurte discuții despre anotimpul primăvara: Se va citi câteva ghicitori pe care
copiii le vor dezlega.
Moment de mişcare Se realizează prin intermediul cântecului “Am o căsuţă mică”
JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LA ALEGERE (I)
BIBLIOTECĂ
Sarcina didactică:
Copiii au puse la dispoziție diferite planşe şi cărţi despre anotimpul primavara, sarcina lor este de a citi imaginile.
O1 –Să ,,citească“ imaginile prezentate, obiectivul fiind realizat dacă toți copiii vor citi cel puțin 2 din 5 imagini
O2– Să selecteze imaginile aferente temei, obiectivul fiind realizat dacă toți copiii vor alege cel puțin 3 din 5 imagini corespunzătoare
anotimpului primăvara.
ARTĂ:
Sarcinadidactica:
Le sunt puse la dispoziţie copiilor coroniţe şi flori iar sarcina lor este să realizeze coroniţe pentru carnaval.
O1 – să realizeze coroniţele, obiectivul fiind realizat dacă toți copiii vor realiza coroniţa cu flori
O2 – sa coopereze, lucrând în echipă pentru realizarea temei propuse, obiectivul fiind realizat dacă toți copiii vor coopera pentru a
realiza tema propusă.
METODE SI PROCEDEE:
Explicația, exercițiul, conversația.
FORME DE ORGANIZARE:grup, individual, în echipă.
Evenimentul
Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare
didactic
1.Momentul Se asigură condiţiile optime necesare desfaşurării
organizatoric activităţii: aerisirea sălii de grupă, aranjarea măsuţelor şi a Instructaj verbal
scaunelor, pregătirea materialulul didactic necesar.
3.Anunţarea temei Copiii sunt anunţaţi că astăzi se vor juca în mai multe
şi a obiectivelor moduri la diferite centre. Acțiunile desfășurate vor avea
legatură cu primăvara. Astfel, la centrul JOC DE ROL copiii
au ca sarcina să intre în rolul de “Gospodină iscusită” pentru a
pregăti fursecuri, prăjiturele. Peste biscuiți vor întinde miere, Conversația
apoi vor presăra bombonele colorate, semințe și cereale. La
centrul BIBLIOTECĂ vor citi imaginile despre anotimpul
primăvara, iar la centrul ARTĂ vor realiza coroniţe. Explicaţia
Copiii îşi aleg centrul unde vor să îşi desfăşoare Criterii:
4.Dirijarea activitatea în funcție de dorinţa fiecăruia. Educatoarea trece respectarea tehnicilor de
învăţării pe la fiecare centru şi dă indicaţii cu privire la ceea ce au de lucru,
făcut, punând accent pe criteriile de reușită, deasemenea originalitatea
sprijină preșcolarii în realizarea sarcinii. Copiii îşi desfăşoară creativitatea,
activitatea colaborând, comunicând liber, exersând Exercițiul finalizarea lucrărilor,
deprinderile de lucru învăţate pentru a duce la bun sfârşit Conversația colaborarea cu ceilalți
sarcina specifică centrului ales. copii.
5.Obţinerea Se realizează rotații între centre, dar numai după Observare curentă
performanţei îndeplinirea totală a sarcinilor, apoi se realizează o scurtă
evaluare a activităţii. Se trece pe la fiecare centru, cei care au
lucrat acolo vor explica ce au avut de făcut, iar restul
preşcolarilor, sprijiniți de către educatoare vor aprecia în ce
măsură au realizat sarcina de lucru, conform cu criteriile Dialogul dirijat Verificare orală
enunțate anterior.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii toţi copiii vor fi capabili:
O1 – Să denumească materialele și instrumentele de lucru puse la dispoziție, obiectivul fiind realizat dacă toți copiii vor denumi
corect cel puțin două dintre materialele și instrumentele de lucru primite;
O2 – Să aplice culoarea pe suprafaţa dată, cu degetul, obiectivul fiind realizat dacă toți copiii vor picta folosind degetul pentru a
realiza un fluture multicolor;
O3 - Să preseze cele două părţi ale siluetei, obiectivul fiind realizat dacă toți copiii vor presa cele două părţi ale siluetei pentru a
obţine pete de culoare;
O4 – Să evalueze și autoevalueze lucrările realizate, respectând criteriile enunțate, motivându-și părerea cu ajutorul educatoarei,
obiectivul fiind realizat dacă toți copiii își vor exprima părerea cel puțin față de lucrarea proprie;
O5 - să ordoneze materialele cu care lucrează, lăsând ordine şi curăţenie la masa de lucru, obiectivul fiind realizat dacă toți copiii
vor păstra curățenia și ordinea.
Metode şi procedee: conversaţia, conversaţia euristică, explicaţia, observaţia, exerciţiul, descrierea, demonstraţia, turul galeriei.
Resurse materiale: planşa-model, recompense, CD muzical, guașe, șervețele.
Forme de organizare: individual, frontal
DURATA: 15 – 20 min.
STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII EVALUARE
ACTIVITĂŢII Metode Resurse
didactice materiale
Se amenajează spaţiul educaţional şi materialele Mobilier
Moment didactice; şcolar, material
organizatoric Se asigură climatul favorabil desfăşurării activităţii. didactic
Voi descoperi planşa de la tablă.
Captarea atenţiei - Ce observaţi în această imagine? ( Fluture
un fluture)
Acest fluture este foarte supărat că este singur şi nu are cu
cine să se joace.
- Vreţi să-l înveselim ?