Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Şcoala: SAM D.Popa Mogoşeşti-Iaşi


Disciplina: Ed. Tehnologică
Data:
Cl.a V-a
Unitatea de învăţare:Criterii de selecţie a produselor alimentare
Tema:Caracteristici organoleptice
Tipul lecţiei: transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe
Prof.Stoica Maria
Locul de desfăşurare: sala de clasă
Timp: o oră

Scopul lecţiei: Cunoaşterea caracteristicilor organoleptice pentru produsele


alimentare.
Obiective de referinţă:
-2.4.să analizeze calitatea produselor alimentare în funcţie de:
nevoile pe care le satisfac proprietăţile organoleptice, valoarea nutritivă, energetică
şi estetică;
-2.5. să coopereze şi să-şi asume responsabilităţi în activităţile de grup;
-3.2.să explice termeni şi simboluriprivind calitatea,igiena produselor
alimentare şi protecţia consumatorilor;
Obiective operaţionale:La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
- să enumere caracteristicile organoleptice;
- să descrie caracteristicile organoleptice;
-să compare caracteristicile organoleptice ale
diferitelor produse alimentare
- să utilizeze corect termenii specifici
Demersul didactic:
a)Resurse procedurale: mozaicul ( metoda Jigsaw), observaţia, demonstraţia,
conversaţia euristică, explicaţia;
b) Resurse materiale: monstre cu diferite alimente( carne, preparate din carne,
lapte, produse lactate, ouă, peşte, făină, zahăr, produse făinoase, lămâi, cafea),
manualul.
c) forma de activitate: individuală, frontală şi pe grupe.
Anticiparea dificultăţilor: - deteriorarea materialelor: reorganizarea grupelor;
- asigurarea unui fond de documentare suplimentar;
Evaluare: formativă prin chestionare orală şi aplicaţii practice.
Bibliografie:
1.Costică Niţucă, Tudor Stanciu, Didactica disciplinelor tehnice,
Editura Performantica Iaşi,2006.
2. Gabriela Lichiardopol, Viorica Stoicescu, Silvica Neacşu, Ed.
Tehnologică,Manual pentru cl.a V-a, Editura Aramis, 2005.
3.Carmena Neamţu, Doina Sandu, Ed. Tehnologică, caietul elevului cl.a V-
a ,Editura LVS crepuscul, 2005.

Desfăşurarea lecţiei

Etapele Activitatea Activitatea


lecţiei profesorului elevilor
Organizarea - notează în catalog elevii absenţi şi - îşi pregătesc cărţile şi caietele;
clasei verifică dacă sunt condiţii optime
pentru desfăşurarea orei;
- pregăteşte materialul didactic necesar
desfăşurării lecţiei
Verificarea Prin chestionare orală: Se gândesc şi răspund la întrebări:
cunoştinţelor - Care sunt factorii de mediu - Factorii de mediu importanţi pentru
importanţi pentru creştera animalelor? creşterea animalelor sunt:
- Cu ce se hrănesc vacile de lapte temperatura, umiditatea aerului,
vara? Dar iarna? radiaţiile solare, compoziţia aerului,
- Ce alimente minerale se dau oilor aşternutul din adăposturi.
iarna? - Vacile de lapte se hrănesc vara cu
- În ce constă îngrijirea porcilor? furaje verzi, iar iarna cu furaje
- Care sunt produsele alimentare care concentrate, fân, paie, coceni.
pot fi valorificate? - Iarna oilor se asigură sare sub formă
de bulgări pentru lins.
- Îngrijirea porcilor constă în:
asigurarea curăţeniei în adăposturi,
adăpare, plimbare zilnică.
- Produsele care pot fi valorificate
sunt: carnea şi produsele din carne,
laptele şi produsele lactate, ouăle,
mierea.
Captarea - Utilizând demonstraţia şi comparaţia - Elevii emit ipoteze cu privire la
atenţiei şi
solicită elevilor să identifice asemănări diferenţele dintre alimentele ambalate
reactualizarea
şi deosebiri între produsele alimentare şi cele neambalate, despre modul de
cunoştinţelorambalate şi neambalate (ceea ce prezentare.
observă).
Anunţarea -Anunţă şi scrie pe tablă tema lecţiei şi - Notează în caiete titlul lecţiei şi
temei şi a prezintă obiectivele pe care elevii urmăresc obiectivele;
obiectivelor trebuie să le cunoască la terminarea
lecţiei;
Dirijarea - Împarte tema: Caracteristici - Se grupează după indicaţiile
învăţării organoleptice în 4 subteme: senzaţiile profesorului şi încep să studieze
create de văz, senzaţiile sonore, individual subtema repartizată.
mirosul şi senzaţiile gustative şi - După ce au parcurs faza de lucru
senzaţiile tactile. Realizează o fişă independent experţii cu acelaşi număr
expert în care trece cele 4 subteme, se reunesc constituind grupe de
fişă ce va fi oferită fiecărui experţi pentru a dezbate problema
grup.Stabileşte pentru fiecare subtemă împreună.
elementele principale pe care trebuie - Elevii transmit cunoştinţele
să pună accentul elevul prin oferirea asimilate reţinând la rândul lor
schemei lecţiei pe care elevii o vor cunoştinţele pe care le transmit
completa pe măsură ce studiază colegii lor experţi în alte subteme.
subtemele oferite. - Elevii utilizează demonstraţia pe
- Împarte elevii în grupe de câte 4. monstrele de produse alimentare
Fiecare elev din grupă primeşte un pentru a identifica caracteristicile
număr de la 1 la 4 şi are ca sarcină să organoleptice.
studieze în mod independent, subtema - Notează în caiete schema de pe
corespunzătoare numărului său. tablă.
- După dezbaterea problemei în grup - Exemplifică caracteristicile
solicită experţilor să se întoarcă în organoleptice prin exemplele
echipa iniţială. identificate în monstre.
- În faza demonstraţiei solicită
grupelor de elevi să prezinte
rezultatele întregii clase.
- După fiecare secvenţă realizează
schema la tablă şi face fixarea parţială
a noţiunilor.
- Solicită elevilor să realizeze exerciţii
de identificare a caracteristicilor
organoleptice pe monstrele de produse
alimentare.
- Insistă asupra terminologiei specifice
prin repetarea termenilor cu un grad de
dificultate în exprimare.
Obţinerea - Inventariază principalele informaţii - Răspund la întrebări.
performanţei cerând elevilor să dea răspunsuri
elevilor rapide, clare, concrete.
Evaluarea - Prin chestionare orală şi identificarea - Răspund la întrebările adresate de
performanţei unor caracteristici organoleptice pe profesor.
produsele alimentare.
Tema pentru -Studiu de caz:Determinarea - Sunt atenţi la întrebările
acasă caracteristicilor organoleptice ale profesorului şi cer informaţii
produselor: suplimentare dacă este cazul.
Luaţi două pahare cu lapte, un pahar îl
puneţi în frigider şi unul pe masa din
bucătărie. După două zile analizaţi
cele două pahare cu lapte şi precizaţi:
care sunt proprietăţile organoleptice
ale produsului în cele două cazuri.
Cum a influenţat mediul exterior
calitatea produsului.
Rezultatele obţinute le puteţi nota într-
un tabel comparativ.
Caracteristici organoleptice – schema lecţiei

Produsele alimentare neambalate pot fi apreciate în funcţie de caracteristicile


organoleptice ale lor, care se stabilesc cu ajutorul organelor de simţ şi sunt
reflectate în senzaţiile create.
Prin văz se apreciază:- forma produsului;
- aspectul;
- culoarea;
- mărimea.
Senzaţiile sonore care ajută la estimarea calităţii produselor pot fi apreciate
prin:
- sunetul care apare la masticare;
- sunetul produs la ruperea unor produse;
- zgomotul băuturilor carbogazoase.
Prin miros- se apreciază substanţele mirositoare.
Privind senzaţiile gustative, create în cavitatea bucală, se disting patru gusturi:
- dulce;
- acru;
- sărat;
- amar.
Prin senzaţiile tactile se apreciază duritatea şi elasticitatea produsului. Se
exprimă prin cuvintele:
- neted;
- aspru;
- tare;
- moale;
- uleios;
- făinos.
Fişă de lucru

Completaţi caracteristicile organoleptice pentru produsele alimentare pe care le aveţi pe


masa de lucru completând tabelul:
Produsul Caracteristici Descrierea caracteristicii
alimentar organoleptice

S-ar putea să vă placă și