Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data:
Modulul: Adunarea şi scăderea în concentrul 0-10
Subiectul: Operaţia de adunare
Unități de competențe:
2.1. Identificarea, citirea şi scrierea numerelor naturale 0- 10.
3.3. Aplicarea operaţiilor de adunare, scădere şi a proprietăţilor acestora pentru: compunerea, descompunerea numerelor naturale 0-10; aflarea
unor numere necunoscute în exerciţii, șiruri date.
Obiective operațioale. La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
O1- să identifice operații de adunare și termenii folosiți;
O2- să numere crescător/ descrescător numerele din concentru 0-10;
O3- să scrie corect,sub dictare,numerele din concentru 0-10;
O4- să explice legătura dintre numerele vecine cu ajutorl riglei sau a axei numerice;
O5- să realizeze corespondența dintre expresiile propuse și rezultatele lor;
Metode și procedee: Expunerea,conversația, explicația, calcul oral,dictare matematică, ordonarea, situații de problemă, rezolvarea
problemelor,corespondența,scrierea,generalizarea.
Forme: frotal, independent,lucru în perechi,pe variante.
Mijloace didactice: plicul cu scrisoarea,imagini Pitici,poster,cifre, caiet,pix,cifre, fișe cu probleme ghicitori,imagini Pitici,axa
numerică,manual,caiet ,pix,fișe.
Etapele Strategii didactice

Obiective
lecției Metode de
Activități (învățător-elev) Metode și Forme Mijloace evaluare
procedee didactice

Evocare *Organizarea clasei.Salutul.


*Scrisoarea de la Alba-ca- Zăpada Expunerea Frontal Plicul cu Observarea
Dragi elevi! scrisoare comporta-
Vă știu foarte isteți și pricepuți,dornici de a cunoaște cât mai mentului
mult.Eu am pregătit pentru voi o surpriză.Pentru a afla ce v- elevilor
am pregătit,trebuie să rezolvați toate sarcinile propue de
Pitici.
-Câți pitici erau?
-Cine a venit la ei? (Alba –ca –Zăpada)
-Câți sunt acum?(8)
-De unde știți?
-Cum ați aflat?
-Cum credeți ce vom studia astăzi la lecție?
Anunțarea lemei noi. Operația de adunare.
Realizarea O1 *Priviți la tablă.(Învățătorul afișează 4 pitici în partea Conversația Frontal Imagini cu pitici
sensului dreaptă și încă 3 în partea stângă) Eu cercetez
-Câți pitici sunt în partea dreaptă?(Î partea dreaptă sunt 4 Explicația Frontal Poster
pitici)
*Câți pitici sunt în partea stângă?(În partea stângă sunt 3 Orală
pitici)
-Cum putem afla câți pitici sunt împreună?(Sub imaginile
piticilor din partea dreaptă se afișează cifra 4,iar sub piticii
din stânga se afișează cifra 3.Când elevii spun
operația,învățătorul afișează semnul (+) între cifrele 4 și 3)
Atenție!
-Ce operație am efectuat pentru a afla câți pitici sunt?
(Adunarea)
-Ce semn am pus între cifre?(Semnul plus)
-Care este primul număr?(4) Acest număr la adunare se
numește primul termen (Învățătorul afișează fișa cu cuvântul
I termen)
-Care este al doilea număr?(3) Acest număr se numește Al
doilea termen (Învățătorul afișează fișa cu cuvântul II
termen)
-Care este rezultatul adunării?(7) Acest număr se numește
Sumă.(Se afișează fișa cu cuvântul sumă)
-Repetați și memorați aceste noțiuni.
*Urmăriți secvența (M.,pag.36).(Se analizează fiecare
imagine.se memorează noțiunile.se scrie în caiete exerciții de
adunare cu noțiunile date.Învățătorul afișează postere cu
O2 noțiunile date).
I. pitic: Calcul oral. Cifre
-Numărați de la 3 la 7. Calcul oral Frontal
-Numărați în ordine descrescătoare de la 6 la 0. Orală
-Numărați din 2 în 2 până la 10.
-Cum se numește numerele care se adună?
-Cum se numește rezultatul operației d adunare?
-Numiți predecesorul numărului 4.
-Aflați suma numerelor 3 și 2.
O3 -Aflați suma numerelor 4 și 1, mărit cu 2.
II. pitic: Dictare matematică. Caiet,pix,cifre
-Scrieți numărul 8 mărit cu 1. Dictare Lucru Scrisă
-Scriți numărul iezilor din povestea lui Ion Creangă. matematică independent
-Suma numerelor 6 și 1.
-Numărul 0 mărit cu 1.
-Scrieți numărul zilelor lucrătoare.
-Suma numerelor 6 și 2.
937158
III. Pitic: Ordonați numerele. Caiet,pix,cifre
-Spuneți numerele din șirul 9 3 7 1 5 8 ,(1 3 5 7 8 9, în Ordonarea Frontal Scrisă
ordine crescătoare.
-Încercuiți numerele pare.
-Ce-ai observat? (Numărul 8 este număr par, iar celelalt
enumere sunt impare.) 1 3 5 7 8 9
Reflecție IV. Pitic: Probleme ghicitori.Parteneriat cu părinții.
*Pe o creangă c-am uscată Fițe cu
5 vrăbii stau la ceartă Situații de probleme
Încă 2 au venit problemă Frontal ghicitori Scrisă
Care-i suma la sfârșit? (5+2=7)
*Doi băiei stau sub tei.
Vin la ei încă trei,
Vine și Cernat
Câți s-au adunat? (2+3+1=6)
*Pe măsuța lui Andrei,
Sunt acum flori,vreo trei,
Vine sora măriuca,
Și mai pune încă trei.
Spuneți: Câte flori au ei? (3+3=6)
-Ce operații ați efectuat de fiecare dată? Explicația Frontal Imagini-
-Cum se numesc numerele la adunare? pitici,axa Eu cercetez
V. Pitici: Explicați legătura dintre numerele vecine cu numerică
ajutorul riglri sau a axei numerice. (Învățătorul lucrează la
tablă cu materialul ilustrativ și cu axa numerică)
-Numărați câți pitici afișez?(5)
-Dar acum cum cîți pitici sunt?(Învățătorul a mai afișat un
pitic)
-De unde s-a obținut numărul 6? S- adăugat la numărul 5
încă unu)
*În cazul de față spunem că numărul 5 s-a mărit cu 1 și se
scrie exercițiul următor:5+1=6
-Cum se numesc numerele la adunare?
*Să citim acest exercițiu în diferite moduri.(Primul termen
este 5,al doilea termen este 1,suma lor este 6;Mărim 5 cu Rezolvarea Pe variante Manual,caiet,pix Investigația
1;Aflăm suma numerelor 5 și 1) problemelor
VI. Pitic: Alcătuiți probleme după:
O5  Imagini; (M., pag 37,problema nr.5)
 După extresia :... cu 1 mai mult.(M., pag.37,ex.2) Corespondența Lucru în Fișe
Extindere VII. Pitic: Realizați corespondența. perechi
4+0 2+1 Orală
3-2 9-2
3+0 8+2
9+1 2+2
8-1 2-1 Scrierea Lucru
Repetați de la exercițiul 4.Numărați de fiecare dată cu cât independent Caiet,pix Scrisă
se mărește următoarea linie.(M., pag.37,ex.4)
Continuați gândul: Generalizarea Frontal Chestionare
-Astăzi la lecție_____________________ orală
-Mi-a plăcut_______________________
Răspundeți la întrebări:
-Cum se numesc numerele la adunare? (Termeni)
-Cum se numește rezultatul adunării?(Sumă)
-Care este semnul operației de adunare?(plus)
-Cum se numește operația învățată? (adunare)

Surpriza promisă de Alba-ca-Zăpada.O fișă de colorat.


Temă pentru acasă.De memorat noțiunile învățate la lecție.
M.,pag 37,secvența de jos)

S-ar putea să vă placă și