Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic Nr 1 Şuncuiuş


Profesor: ILEANA CRISTOREAN
Clasa: a X a
Data: 23. X. 2014
Disciplina: Geografie umană
Unitatea de învăţare: Geografia populaţiei
Tema lecţiei: Dinamica populaţiei
Tipul lecţiei: mixtă ( dobândire de cunoştinţe, sistematizare, exersare şi evaluare a competenţelor de muncă intelectuală)
Locul de desfăşurare: sala de clasă

Competenţe generale:
1 - utilizarea corectă a terminologiei specifice pentru explicarea mediului geografic utilizând limbaje diferite:
3 - integrarea aspectelor din natură şi societate intr-o structură obiectivă ( mediul înconjurător) şi o disciplină de sinteză
(geografia);
4 - relaţoinarea elementelor şi fenimenelor din realitate cu reprezentările lor cartografice, grafice, pe imagini satelitare sau modele.

Competenţe specifice
1.1- utilizarea terminologiei ştiinţifice şi disciplinare specifice (noţiuni, concepte) pentru prezentatrea unei informaţii referitoare la
populaţie;
1.2 - argumentarea unui demers explicativ;
3.2 - analiza intercţiunilor dintre mediul natural şi populaţie;
4.1 - citirea şi interpretarea informaţiei cartografice şi grafice referitoare la populaţie.
Competenţe operaţionale:
Cognitiv:
O1 - să definească "natalitatea", "mortalitatea" şi "sporul natural";
O2 - -să identifice factorii care influenţează natalitatea, mortalitatea şi sporul natural;
O3 - să explice valorile diferite ale natalităţii, mortalităţii şi sporului natural în diferite regiuni şi ţări;
Formative:
O4 - să localieze ţări şi regiuni cu natalitate ridicată, respectiv cu spor natural scăzut;
O5 - să analizeze comparativ valorile sporului natural în Germania şi SUA, China şi India;
O6 - să formuleze opinii argumentate cu privire la impactul asupra economiei unei ţări a unui spor natural redus sau foarte
ridicat;
Atitudinale:
O7- să manifeste spirit critic faţă de efectele negative ale societăţii umane asupra mediului înconjurător;

Strategii didactice: dirijată, explicativ- conversativă;

Metode: expozitiv-euristice: M1- conversaţia euristică;


M2- explicaţia;
interactive: M3 - analiza hărţilor;
M4 - lucrul cu harta;
M5 - munca independentă;
M6 - exerciţiul;
M7 - problematizarea;
M8 - învăţarea prin descoperire;
M9 - comparaţia.

Evaluarea: formativ-ameliorativă ( de achiziţii, de proces, de produs)


a) obiectivele evaluării:
- cognitiv - Oe1- să opereze cu noţiuni şi concepte însuşite la unitatea de învăţare " Geografia umană";
- formativ - Oe2- să identifice probleme de geografie politică în diferite periaode istorice;
- Oe3 - să explice cauzele conflictelor din Orientul mijlociu;
- Oe4 - să interpreteze informaţia cartografică referitoare la geografia politică;
- atitudinal -Oe5- să manifeste interes şi respect pentru diversitatea umană a Terrei;
b) instrumente de evaluare : verificare frontală orală, observarea sistematică, fisă de evaluare, exerciţiul;

Valori şi atitudini:
 atitudine pozitivă faţă de educaţie, cunoaştere, societate, cultură, civilizaţie;
 curiozitate pentru explorarea mediului geografic;
 respect pentru diversitatea umană;
 dezvoltarea gândirii critice.

Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală, pe grupe cooperante.

Resurse : - de timp- 50 min


- umane- 27 elevi
- materiale - oficiale- m1 - Programa şcolară, Geografie clasa aXa;
m2- Macroproiectarea didactică/ Proiectarea unităţilor de învăţare;
m3 -Manualul de geografie- clasa aXa
- cartografice - m4- Harta fizică şi politică a lumii;
m5 atlase geografice;
- alte surse - m6 - fişa de lucru;
m7 - fişa de evaluare;

Bibliografie:
Dulamă, Eliza Maria, (2002) - "Modele, strategii şi tehnici didactice activizante, cu aplicare în geografie", Editura Clusium, Cluj Napoca;
Erdeli G, ( 2000)- "Geografia populaţiei mondiale" , Editura Universitară, Bucureşti;
Neguţ S, Apostol Gabriela, Ielenicz M, (2000)- "Geografie-manual pentru clasa a X a", Editura Humanitas Educaţional, Bucureşti;
Popescu Manuela, (2005) - "Geografie - manual pentru clasa a X a" , Editura Aramis, Bucureşti;
**** internet
SCHIŢA LECŢIEI

Dinamica populaţiei

Prin dinamica populaţiei se înţelege totalitatea modificărilor ce determină numărul, structura şi răspândirea populaţiei unui teritoriu, într-
un anumit interval de timp, ca urmare a naşterilor, a deceselor, a imigrărilor şi emigrărilor. Dinamica populaţiei are la bază două fenomene:
→ mişcarea naturală (mobilitate demografică);
→ mobilitatea teritorială (migraţii).

Mişcarea naturală este determinată de numărul naşterilor şi deceselor.


Natalitatea- reprezintă numărul naşterilor în cadrul unei populaţii, într-un anumit interval de timp . Intensitatea naşterilor se măsoară şi
se exprimă printr-un indice numit rata natalităţii (‰).
Factorii principali care influenţează natalitatea sunt:
• gradul dezvoltării economice – care determină condiţiile de viaţă ale populaţiei;
• locul femeii în societate, nivelul ei de instruire, de implicare în activitaţi socio-economice;
• practica religioasă;
• cadrul legislativ – care poate cuprinde măsuri menite să încurajeze sau să descurajeze natalitatea;
• structura pe grupe de vârstă şi sexe.
Rata natalităţii -la nivel mondial este în descreştere (valoare medie de 22‰ în perioada 2005-2010);
- valoarea minimă – în Bosnia-Herţegovina (8 ‰),
- valoarea maximă – în Niger (50 ‰).

Mortalitatea reprezintă nr.de decese în cadrul unei populaţii, într-un anumit interval de timp. Intensitatea deceselor se exprimă printr-un
indice numit rata mortalităţii ( ‰).
Factorii care influenţează mortalitatea sunt:
• factorii socio-economici: nivelul de dezvoltare economică, asistenţa sanitară, gradul de instruire al populaţiei, starea de sănătate
şi morbiditatea ( nr.de îmbolnăviri raportat la 100 000 delocuitori);
• factorii demografici (structura pe grupe de vârstă şi sexe);
• factorii istorici (războaie, mişcări sociale, cataclisme naturale etc).
Rata mortalităţii - la nivel mondial este de 9‰;
- pe ţări variază între 2,1‰ în Kuweit şi 25‰ în Angola.

Speranţa de viaţă - reprezintă nr.mediu de ani pe care o persoană îl poate trăi în mod normal;
- ea este, la nivel mondial de 65 de ani, mai redusă în ţări africane (de 35 – 40 ani) şi ridicată în Japonia (76,5 ani) şi
Israel (77,1 ani).

Bilanţul natural (sporul natural) al populaţiei reprezintă diferenţa dintre rata natalităţii şi rata mortalităţii Bn = N – M (‰) ;

În raport de evoluţia indicatorilor mişcării naturale a populaţiei (natalitatea şi mortalitatea), s-au conturat trei perioade:
- perioada tradiţională – caracterizată prin rate ridicate ale natalităţii şi ale mortalităţii şi un bilanţ natural foarte scăzut;
- perioada de tranziţie – când mortalitatea a scăzut, natalitatea s-a menţinut ridicată şi s-a produs “explozia demografică”;
- perioada modernă – caracterizată prin rate reduse ale natalităţii şi mortalităţii şi o creştere numerică a populaţiei foarte redusă, nulă
sau negativă.
DEMESUL DIDACTIC
Secvenţele Ob. op/ Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse didactice Evaluare
didactice Ob. ev. Procedurale Materiale
Moment - notează absenţii; - răspund cerinţelor;
oraganizatoric - organizează clasa şi materialul - pregătesc materialele;
didactic; -îşi ocupă locurile indicate;
- creează un climat cooperant;
Reacualizarea Oe1 - formează motivaţia învăţării, precizând -sunt atenţi la profesor; M1 Verificare
cunoştinţelor/ importanţa cunoştinţelor ce vor fi orală,
evaluare aprofundate şi a competenţelor frontală
dobândite pentru analiza altor fenomene m4
geografice;
Solicită elevilor: Observare
Oe2 - să identifice probleme de geografie - gândesc , sintetizează şi M9 sistema-
politica din perioada Evului Mediu şi oferă răspunsuri; M2 tică a
să le compare cu cele din perioada elevilor
actuală;
- să explice cauzele existenţei -emit păreri; M1
Oe3 conflictelor din Orientul Mijlociu; M2
-mediază opiniile ; - se autoevaluaează;
-evaluează răspunsurile
Evocare Cere elevilor să precizeze elementele -răspund cerinţei; M1 Verificare
definitorii ale unui stat. M2 frontală,
-anuntă titlul lecţiei şi apoi îl notează -notează în caiete titlul orală;
pe tablă; lecţiei;
-precizează elevilor ce cunoştinţe vor - sunt atenţi la profesor;
afla şi cum îi va ajuta în lecţiile
următoarea aceste cunoştinţe;
Dobândirea Asigură:
noilor a. cunoaşterea/ receptarea/învăţarea -formulează definiţiile M1 Frontală
cunoştinţe O1 -cere elevilor, ca pe baza cunoştinţelor noţiunilor cerute; M2 Orală
O2 învăţate în clasele anterioare referitoare -scriu în caiete noţiunile
la populaţie, să definească noţiunile de definite.
dinamica populaţiei, natalitate,
mortalitate, speranţa de viaţă şi spor
natural;
Scrisă
O3 -împarte clasa pe grupe cooperante şi -rezolvă sarcina de lucru m4 Observare
O4 distribuie fiecărei grupe câte o fişă de prin cooperare; M4 m6 sistema-
lucru cu valori ale natalităţii pentru M5 tică a
diferite regiuni şi ţări de pe Glob, comporta
pentru care elevii trebuie să identifice mentului
cel puţin 3 factori determinanţi; - completează în caiete elevilor;
-evaluează şi corectează rezultatele schiţa lecţiei; Verificare
obţiunute de fiecare grupă; frontală
-sintetizează răspunsurile elevilor prin -localizează pe harta murală orală
ordonarea factorilor ratei natalităţii în ţările enumerate în fişe;
schiţa tablei;

O2 -pornind de la regiunile şi ţările


O3 menţionate în fişele de lucru, dar şi de M1 m4 verificare
la datele statitstice cu privire la cele M5 m5 frontală
Oe4 mai mici şi cele mai mari rate ale M6 m6
mortalităţii, cere elevilor să emită păreri -se gândesc, analizează şi
privind factorii care influenţează acest formulează răspunsuri;
indicator demografic;
Exersează/ dezvoltă competenţa de: Observare
1.1 - utilizarea terminologiei ştiinţifice sistema-
şi disciplinare specifice (noţiuni, tică e
concepte) pentru prezentatrea unei comperta
informaţii referitoare la populaţie; mentului
-evaluează răspunsurile elevilor -completează schiţa lecţiei elevilor;
-sintetizează răspunsurile elevilor în în caiete;
schiţa tablei;

-dirijează activitatea de elevilor de


O4 localizare a ţărilor cu rate mici/ mari ale
natalităţii şi mortalităţii; -identifică pe harta murală verificare
-evaluează activitatea elevilor prin ţări cu rate mici/ mari ale M3 m4 frontală;
exerciţiul pe harta murală mortalităţii; M4 m5
Exersează/ dezvoltă/evaluează M8 m6
competenţa:
4.1 - citirea şi interpretarea
informaţiei cartografice şi grafice
referitoare la populaţie.

b. înţelegerea noilor conţinuturi


- solicită fiecăreia dintre grupele de - se gândesc, analizează şi Observare
lucru să explice diferite valori ale formulează răspunsuri, sistema-
O3 sporului natural prezente în harta din aplicând cunoştinţele M1 m3 tică a
O4 manual ( pag 37); dobândite; M2 m4 elevilor
-evaluează activitatea elevilor în cadrul M3 m5
grupelor; -completează schiţa lecţiei M4
Oe4 -explică eventalele nelămuriri; în caiete;
Exersează/ dezvoltă competenţa:
4.1 - citirea şi interpretarea
informaţiei cartografice şi grafice
referitoare la populaţie.

c.analiza
- prezintă elevilor date statistice cu
privire la sporul natural în 4 dintre -sunt atenţi şi analizează; M1 Observare
O5 cele mai importanţe ţări ale lumii M3 m3 sistema-
(sursa United Nations, Department of
O6 M7 tică a
Economic and Social Affairs, Population
O7 Division (2013). M9 elevilor
Germania- ̶ 2‰; SUA - 5,8‰;China - 6,5‰
India - 14‰; verificare
- coordonează activitatea elevilor în frontală
analiza comparativă a sporului natural
din Germania şi SUA, China şi India;
- cere elevilor să formuleze opinii cu -formulează opinii şi M1 m5
privire la ţările în care speranţa de argumentează; M8
viaţă este ridicată; M9
Exersează / dezvoltă/ evaluează
competenţa:
3.2 - analiza intercţiunilor dintre
mediul natural şi populaţie;

d. sinteza
Oe1 -cere elevilor să formuleze opinii -răspund cerinţei, după Evaluare
Oe5 argumentate cu privire la impactul analiza şi sinteza M1 frontală
O7 asupra economiei unei ţări a unui spor cunoştinţelor dobândite; M7 orală
natural redus sau foarte ridicat;
e. aplicarea
Oe2 -cere elevilor să identifice perioadele evaluare
Oe5 cele mai importante în dinamica frontală
populaţiei; -analizează şi emit opinii; M1
- sintetizează răspunsurile elevilor prin -completează schiţa lecţiei M2
ordonarea cronologică a dinamicii în caiete;
populaţiei;
Exersează / dezvoltă competenţa:
3.2 - analiza intercţiunilor dintre
mediul natural şi populaţie;

Stimularea Adresează întrebări problemă: -analizează problema şi M1 m3 Evaluare


performanţei - În prezent China are o politică oferă soluţii la întrebările M7 orală
antinatalistă. Cu toate acestea dinamica problemei Frontală
populaţiei este accelerată, concomitent
cu un proces accentauat de îmbătânire.
Cum explicaţi aceste fenomene?
Asigurarea Oe1 -împarte fişele de feed-back; -rezolvă fişele de feed-back M5 m7 interevalu
retenţiei şi a -coordonează interevaluarea elevilor; -corectează fişa colegului M7 are
transferului de bancă; M9
Tema pentru -recomandă aprofundarea cunoştinţelor; - ascultă cu atenţie ce au de
acasă; evaluare -analizează nivelul cunoştinţelor pregătit pentru acasă;
şi notare demonstrate de elevi, comportamentul - se raportează la aprecierile
faţă de sarcinile primite, evaluează şi formulate;
notează.
FIŞĂ DE LUCRU

GRUPA NR 1

a) Identificaţi cel puţin 3 factori care influenţează rata natalităţii pentru următoarele regiuni şi ţări ( sursa: United Nations, Department of
Economic and Social Affairs, Population Division -2013)

b) identificaţi pe hărţile din atlase ţările menţionate

Regiunea/ Natalitatea (‰) Ţara/Natalitatea(‰)


Europa - 11  Germania -8
 Suedia - 12
Asia - 18  Japonia -9
 Irak - 33
Africa - 44  Tunisia -18
 Angola - 44
Amerca de Nord şi Centrală - 18  Cuba -12
 Guatemala -33
America de Sud -18  Chile - 15
 Bolivia - 27
Australia şi Oceania - 18  Australia - 13
 Papua- Noua Guinee -31
FIŞĂ DE LUCRU

GRUPA NR. 2

a) Identificaţi cel puţin 3 factori care influenţează rata natalităţii pentru următoarele regiuni şi ţări ( sursa: United Nations, Department of
Economic and Social Affairs, Population Division (2013).

b) identificaţi pe hărţile din atlase ţările menţionate

Regiunea/ Natalitatea (‰) Ţara/Natalitatea(‰)


Europa - 11  Bosnia Herţegovina - 9
 Norvegia - 13
Asia - 18  Singapore-10
 Afganistan-43
Africa - 44  Mauritius- 12
 Congo - 45
America de Nord şi Centrală - 18  Puerto Rico-13
 Honduras- 28
America de Sud -18  Uruguay-15
 Paraguay-25
Australia şi Oceania - 18  Noua Zeelandă - 15
 Insulele Solomon -31
FIŞĂ DE LUCRU

GRUPA NR.3

a) Identificaţi cel puţin 3 factori care influenţează rata natalităţii pentru următoarele regiuni şi ţări ( sursa: United Nations, Department of
Economic and Social Affairs, Population Division (2013).

b) identificaţi pe hărţile din atlase ţările menţionate

Regiunea/ Natalitatea (‰) Ţara/Natalitatea(‰)


Europa - 11  Italia - 9
 Irlanda- 16
Asia - 18  China (fără Maccao şi Hong
Kong)- 13
 Tajikistan - 31
Africa - 44  Egipt -25
 Ciad- 49
America de Nord şi Centrală - 18  Canada- 11
 Mexic- 21
America de Sud -18  Argentina-17
 Venezuela-21
Australia şi Oceania - 18  Fiji - 22
 Samoa - 29
FIŞĂ DE LUCRU

GRUPA NR.4

a) Identificaţi cel puţin 3 factori care influenţează rata natalităţii pentru următoarele regiuni şi ţări ( sursa: United Nations, Department of
Economic and Social Affairs, Population Division (2013).

b) identificaţi pe hărţile din atlase ţările menţionate.

Regiunea/ Natalitatea (‰) Ţara/Natalitatea(‰)


Europa - 11  Bulgaria - 9
 Islanda-15
Asia - 18  Thailanda - 12
 India - 22
Africa - 44  Rep. Africa de Sud- 22
 Niger - 50
America de Nord şi Centrală - 18  SUA -14
 Haiti- 28
America de Sud -18  Brazilia- 16
 Columbia -21
Australia şi Oceania - 18  Australia-13
 Vanuatu-28
Nume şi prenume:

FIŞĂ DE FEED-BACK

1. Calculaţi valoarea sporului natural pentru România, Bihor şi Oradea. Cum explicati aceste valori?
2. Care credeţi că sunt valorile indicatorilor demografici pentru localitatea voastră? Argumentaţi.

Natalitate Mortalitate Spor natural


România 9,2‰ 11‰
Bihor 9,6‰ 12,2‰
Oradea 10,2‰ 9,2‰
Şuncuiuş ? ?
sursa: INSSE- Bihor, 2011

timp de lucru: 3 - 5 min

S-ar putea să vă placă și