Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECȚIE

DATA: 05 – XII - 2018


CLASA: a III a A.
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazialǎ ”Barbu Ionescu” Urzicuța„
PROFESOR: Dioșteanu Irinel
DISCIPLINA: Religie ortodoxă
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Marile sǎrbǎtori creştine. Naşterea și Botezul Domnului
TITLUL LECŢIEI: Nașterea Domnului
TIPUL DE LECŢIE: Însuşirea de noi cunoştinţe
SCOPUL LECŢIEI: - Acumularea de cunoștințe despre Nasterea Mantuitorului Iisus Hristos si a trairii bucuriei Craciunului cu traditii
romanesti.
DURATA: 45’

Competente generale:
C1-Cunoasterea lui Dumnezeu ca fundament al mantuirii si desavarsirii omului.
C2-Utilizarea adecvata a limbajului din sfera valorilor religioase in diferite contexte de comunicare.
Competenţe specifice:
C1. – analizarea semnificaţiei unor evenimente religioase din viaţa comunitǎţii apropiate şi a societǎţii;

1
C2. – prezentarea importanţei unor sǎrbǎtori şi evenimente cu conţinuturi şi semnificaţii religioase, din viaţa creştinilor.

Comprtente derivate:
La sfârşitul lecţiei elevii vor dovedi următoarele competenţe:
C1 - Precizarea locului, timpului Nasterii Domnului;
C2 - Explicarea participarii întregii naturi la Nasterea Mântuitorului Hristos;
C3 – Așezarea într-o succesiune logică, evenimentele Nașterii Domnului;
C4 - Enumerarea traditiilor si obiceiurilor crestine romanesti.
Strategia didactică:
1. Metode şi procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, ,cantarea;
2. Mijloace de invatamant: fise de lucru,Biblia, Manualul.
3. Forme de organizare a activitătilor: activitate individuala, frontala .
Resurse:
1.Oficiale: Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a IV-a;
Planificarea calendaristică orientativă, clasa a IV-a;
Proiectarea unităţii de învăţare: Marile sarbatori crestine
2.Temporale: număr de lecţii: 1
durata: 45'

3 Bibliografice:
1. Biblia sau Sfanta Scriptura, Editura Institutului Biblic si de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romane, Bucuresti 1982.

2
2. Benga, Cristian, Ciachir, Aurora, Filat, Niculina, Ghițiu, Mihaela, Niculae, Ioana, Religie, Cultul Ortodox, Manual pentru clasa a IV-a,
Editura Corint, București, 2015.
3. Cucos, Constantin, Eductia religioasa, Editura „Polirom”, Iasi, 1999.
4. Cucos, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare şi grade didactice, Editura „Polirom", Iasi, 1998.
5. Muha, Camelia, Caiet de religie crestin-ortodox pentru clasa a IV - a, Editura „Sf. Mina", Iasi, 2009.
6. Opris, Dorin, Opris, Monica, Metode active de predare învatare. Modele şi aplicatii la religie , Editura „Sf. Mina”, Iasi, 2009.
7. Sebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opris, Dorin, Opris, Monica, Metodica predarii religiei, Editura „Reîntregirea", Alba Iulia, 2000.

SCENARIUL DIDACTIC

3
Nr. Etapele C. Timp Continutul instructiv-educativ Metode Mijloace Forme de Evaluare
crt. lectiei (min. si de organiza
) procedee învaţama re
nt
1 2 3 4 5 6 7 8 9

- Salutul,
1. Momentul 1' - Rugaciunea, Activitate
organizatori - Notarea absentelor, frontala
c - elevii raspund la salut, spun rugaciunea si se pregatesc pentru inceperea
orei;

Se adreseaza elevilor urmatoarele intrebari: Activitate Aprecieri


Pregatirea -Ce sarbatoare mare se apropie? Conversati frontala verbale
elevilor 5' -Nasterea Domnului a
2. pentru -Cum se mai numeste aceasta sarbatoare?
recapitulare -Craciunul
a -Cum ne pregatim ca sa intampinam aceasta sarbatoare?
cunostintelo -prin post ,rugaciune,fapte bune,marturisire,impartasire.

4
r
-Din cine se intrupeaza Iisus Hristos ? Explicatia
-din fecioara Maria.
-Unde se naste Iisus Hristos?
-in Betleem

Precizarea Se anunta si se scrie pe tabla titlul lectiei.


3. titlului si a 1' Nasterea Domnului Videoproi Activitate
competentel Se precizeaza competentele lectiei. Explicatia ector frontala
or
lectiei Elevii noteaza data si titlul in caiete

Se prezinta elevilor pericopele evanghelice care relateaza despre Nasterea Biblia


Domnului (Matei 1, 18-25,Luca 2, 1-20; ) spre asi reaminti succesiunea
evenimentelor. Activitate
Explicatia frontala
Elevii asculta cu atentie.

25' Elevii citesc textul din manual, pe fragmente, iar profesorul explica .

5
Recapitular
4. e, Profesorul le prezintă elevilor icoana Nașterii Domnului, și le explică
consolidare, simbolurile Activitate Aprecieri
sistematizar Exercitiul individual verbale
e C1 a

Exercitiul
C2

Se cere elevilor sa aseze in succesiune logica ,evenimentele de la Exercitiul Activitate


5. Asocierea si C3 15' Nasterea Domnului. frontala
generalizare
a Ce traditii si obiceiuri crestine cunoste-ti de Craciun?.
C4 Elevii raspund:colindul,steaua,primirea preotului,facerea Conversati
turtelor(scutecele Domnului),venirea lui Mos Craciun cu daruri etc a Activitate
Se cere elevilor sa cante un colind cunoscut. frontala Aprecieri
Elevii canta ,,O ce veste minunata,, sau ,,La Betleem colo-n jos. verbale
Cantarea
Se cere elevilor sa formuleze invataturile desprinse din lectie. Activitate
frontala

6
C5
Se cere elevilor să realizeze fișa de lucru. Nr. 1.
Explicatia

Se fac aprecieri generale si individuale privind atat pregatirea elevilor si Aprecieri


6. Aprecierea 1' implicarea lor in consolidarea cunostintelor. verbale
activitatii Se noteaza elevii care au participat la lectie.
- elevii asculta aprecierile facute de profesor ;

Precizarea 1' Se anunta si explica tema pentru acasa:


7. temei „Participati la slujba de Craciun spre a canta colinde si a primi daruri” Explicatia Activitate
pentru frontala
acasa

8. Incheierea 1' - Se rosteste rugaciunea impreuna cu elevii,


activitătii -Se saluta elevii,
- elevii rostesc rugaciunea si raspund la salut.

7
ANEXE

FIŞA nr .1

Completeazã corespunzãtor:
Dupã cum au profeţit David, Isaia, Miheea şi alţi prooroci, Mântuitorul ..............................................................................................s-a nãscut
dintr-o.....................................................................în oraşul........................................................................Dupã o cãlãtorie grea, Iosif

8
şi ..................................................au ajuns în cetate. Aici nimeni nu-i ..................................................spre gãzduire,aşa cã au intrat întru-
un ...............................................de vite.
Pruncul a fost încalzit de suflarea................................................................şi i s-au cântat primele colinde de cãtre
........................................veniţi din ceruri. Cântãrile acestea minunate le-au învãţat apoi şi ............................................ce pãzeau oile şi vitele.
Cãlãuziţi de o ......................................................................,cei trei Crai de la Rãsãrit au venit în faţa Pruncului şi i s-au închinat aducându-i
trei daruri: ................................. ; ..................................şi.........................................

Fisa nr. 2.

Completați spațiile punctate:


Împăratul August a poruncit să se facă……..........................................................................…. tuturor locuitorilor împărăției sale. Iosif și Maria au

călătorit din…….....................… spre…….................................................. de unde se trăgea neamul lor. Ajungând în acest oraș, Fecioara Maria

L-a născut pe Pruncul Sfânt….......................................….. într-o….................................…..L-a așezat într-o…......................................… Îngerii

9
au vestit….............................................că S-a născut Fiul lui Dumnezeu. I-au îndemnat să meargă să I Se…..................................… și să-I aducă

daruri. Voi ce puteți să-I oferiți ?

1. ........................................... ...............................................................................................

2. ................................................... ............................................... .........................................

3. ........................................................... ............................................. ...................................

10

S-ar putea să vă placă și