Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA: 05 – XII - 2018


UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială ”Barbu Ionescu” Urzicuța
CLASA : a II a
PROFESOR: Dioșteanu Irinel
DISCIPLINA : Religie ortodoxă
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Mari sărbători creștine.
TITLUL LECȚIEI: Sfântul Nicolae - prietenul şi ocrotitorul copiilor
TIPUL LECȚIEI: Comunicare şi însuşire de cunoştinţe
SCOPUL LECTIEI: Formarea comportamentului moral-creştin, avându-l ca model pe Sfântul Nicolae.

Competențe generale:
Aplicarea unor norme de comportament specific moralei religioase, în diferite contexte de viaţă
Competențe specifice:
C 1. Evidenţierea caracteristicilor comportamentale ale unor modele de credinţă;
C 2. Explicarea rolului diferitelor sărbători şi evenimente cu conţinuturi şi semnificaţii religioase, cu incidenţă asupra vieţii familiei şi comunităţi.
Competențe derivate:
La sfârşitul lecţiei elevii vor dovedi următoarele competenţe:
C1 - Povestirea aspectelor semnificative din viaţa Sfântului Nicolae;

1
C2 - Descrierea comportamentul Sfântului Nicolae;
C3 - Formularea unor învăţături morale desprinse din viaţa Sfântului Nicolae;
C4 - Enumerarea faptelor bune făcute de el;

Competențe formativ-educative:
- Dorința de a fi asemeni Sfântului Nicolae
- Învățarea a cât mai multor rugăciuni pentru a deveni creştini model din dragoste faţă de Dumnezeu

Strategia didactică
1. Metode şi procedee: exerciţiul, conversaţia, povestirea, explicaţia, problematizarea, observarea dirijată.
2. Mijloace de învăţământ: icoana Sfântul Nicolae, iconiţe Sfântul Nicolae (pentru fiecare copil), caseta cu muzica religioasă, portofoliu care să
conţină icoane cu mai mulţi sfinţi, pps – imagini cu sfinţi.
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală.
Resurse:
1.Oficiale: Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a II-a;
Planificarea calendaristică orientativă, clasa a II-a;
Proiectarea unităţii de învăţare: Marile sarbatori crestine
2.Temporale: număr de lecţii: 1
durata: 45'
3. Bibliografice:
1. Biblia sau Sfânta Scriptură , Editura, Institului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române", Bucureşti, 1982.
2. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „ Polirom", laşi, 1999.

2
3. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade didactice, Editura „ Polirom", Iaşi, 1998.
4.Opiş Dorin; Opriş Monica, Metode active de predare-învăţare. Modele şi aplicaţii la religie, Editura Sf. Mina, Iaşi, 2006.
5. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei. Editura „Reîntregirea", Alba Iulia, 2000.
6. *** Vieţile sfinţilor, luna decembrie, Editura Episcopiei Romanului şi Huşilor, 1995

SCENARIUL DIDACTIC

Metode Mijloace Forme de


Nr. Etapele Ob.
Timp Activitatea profesorului/ Activitatea elevului şi de învăţă- organizar Evaluare
crt. Lecţiei op.
procedee mânt e
1 2 3 4 5 6 7 8 9

- prof. salută elevii, rosteşte rugăciunea cu ei;


- notează absenţele şi realizează managementul clasei pentru începerea
1. Momentul 1' activităţii didactice care urmează să se desfăşoare; exerciţiul Activitate
organizatori frontală
c - elevii răspund la salut, spun rugăciunea şi se pregătesc pentru începerea
activităţii didactice;

După organizarea clasei pentru începerea orei, voi începe cu „spargerea Power Activitate Aprecieri
gheţii” prezentarea unui power point care conţine imagini cu sfinţi şi data la point-sfinţi frontală verbale

3
care sunt pomeniţi de biserică. Conver-
- copiii urmăresc imaginile prezentate şi încearcă, împreună cu saţia
profesorul, să intuiască despre care dintre sfinţi este vorba;
Pregătirea „-Cine este reprezentat în această icoană? Dar în aceasta”?
elevilor 8' - Sf. Andrei, Sf. Gheorghe ... Constantin şi Elena, Sf. Vasile cel Mare ...
2. pentru „-Ştiţi cine este acesta”? Observar Icoana Activitate Aprecieri
receptarea - .......... ea Sf. Nicolae frontală verbale
noilor Voi arăta copiilor icoana cu chipul Sf. Nicolae şi le voi cere să o privească dirijată
cunoştinţe cu mare atenţie.
- Elevii privesc icoana Sfântul Nicolae .
„-Mai cunoaşteţi şi alţi sfinţi”? Activitate Aprecieri
- .............. conversaţ frontală verbale
„-Poartă cineva dintre voi numele de Nicolae ”? ia
- ...............
01 Dragi copii, astăzi vom afla despre momente din viaţa Sf. Nicolae, îi vom
Precizarea 02 descrie comportamentul, vom formula învăţături morale desprinse din viaţa
3. titlului şi a 03 3' sfântului şi, nu în ultimul rând, vom vorbi despre faptele bune săvârşite de explicaţia Activitate
obiectivelor 04 voi. frontală
05 - elevii ascultă cu atenţie;
Voi începe povestirea propriu-zisă, accentuând prezentarea şi caracterizarea
Sf. Nicolae, faptele săvârşite; faptul că şi-a împărţit averea săracilor din
Comunicare iubire faţă de ei; voi preciza că Sf. Nicolae este prietenul, ocrotitorul şi

4
4. a noilor 10' binefăcătorul copiilor; că Biserica îl pomeneşte, în fiecare an la 6 decembrie povestire Activitate
cunoştinţe - zi când toţi copiii ascultători primesc daruri în cizmuliţe. a frontală
- elevii sunt atenţi şi urmăresc povestea sfântului;
„Cu mult timp în urmă, într-un sat îndepărtat trăia o familie de
oameni credincioşi iar aceştia aveau un fiu pe care îl chema Nicolae. Acesta
era un copil bun, iubea şcoala, îi asculta pe părinţi şi făcea doar fapte bune.
Dar timpul a trecut şi el a crescut mare şi a devenit preot. Deoarece el
îi iubea pe oameni şi-a dat toata averea oamenilor săraci.
Aflând că în oraşul său trăia un om necăjit ce avea trei fete de
măritat, el a luat o pungă cu galbeni şi, când s-a întunecat a plecat spre
casa acestuia. Galbenii sunt nişte bani de aur care aveau mare valoare
atunci. Sf. Nicolae s-a uitat în jur şi când nu l-a văzut nimeni a aruncat pe
fereastră în casa săracului punga cu galbeni,. Mare i-a fost bucuria
săracului când a găsit banii lăsaţi de Sf. Nicolae. Cu aceşti bani a cumpărat
tot ce-i trebuia
ca să poată să-şi căsătorească prima fată. Acest gest Sf. Nicolae l-a făcut
pentru cele trei fete. Sf. Nicolae nu se lăuda cu faptele sale pentru că le
făcea din dragoste pentru oameni. El iubea oamenii, mai ales pe cei
sărmani, dar cel mai mult îi iubea pe copii. De atunci a rămas obiceiul ca,
în fiecare an, pe 6 Decembrie copii cuminţi şi ascultători, să primească
daruri. Însă nu toţi copii sunt cuminţi şi acestora Sf. Nicolae le aduce o
vărguţă. Îi ceartă şi le spune că Dumnezeu îi aşteaptă şi pe ei să devină mai

5
buni şi mai ascultători ...

Sf. Nicolae a fost şi este şi astăzi prietenul, ocrotitorul şi binefăcătorul


copiilor.
Voi formula următoarele întrebări: Conver- Activitate Aprecieri
01 „ - Ce calităţi avea Sfântul Nicolae ?” saţia Frontală verbale
- „ ... era credincios, bun, iubitor, prietenos.”
„ - Ce fel de fapte făcea Sf. Nicolae?”
- „...bune ”
„ - Ce a făcut el cu averea sa ? A făcut bine ? De ce?” Problema Activitate Aprecieri
- „ ...a dat-o la săraci, a ajutat pe cele trei fete.” -tizarea Frontală verbale
02 „ - Descrieţi fapta bună care v-a impresionat pe voi !”
- „ ................... ”
Fixarea şi „ - Doriţi ca să primiţi daruri de ziua Sf. Nicolae ?”
5. sistematizar 20' - „ da ... ”
ea „ - Cum trebuie să vă comportaţi, pentru aceasta ?”
cunoştinţelo - „ ... să fim cuminţi, ascultători, să învăţăm bine, să fim credincioşi ...
r ”
„ - De ce Sfântul Nicolae este numit prietenul copiilor?”
- „ ... pentru că i-a iubit, i-a ajutat mult pe copii necăjiţi şi îi ajută în Conver- Activitate Aprecieri
03 continuare pe saţia Frontală verbale
copiii credincioşi ... ”

6
„ - Ce trebuie să facem pentru a-i urma exemplul Sf. Nicolae ?”
04 - „ ... să fim buni, să ne comportăm frumos, să facem doar fapte bune
pentru că doar aşa ne va iubi Dumnezeu şi pe noi; să fim darnici şi generoşi
05 cu toţi ... „
„ - Voi aţi făcut fapte bune ? Daţi exemple.”
- „ ................. „
„ - Ce simţiţi voi atunci când faceţi fapte bune ?”
- „ ... bucurie ... „ Explicaţi Activitate Aprecieri
„ - Dar când faceţi fapte rele ? De ce ?” a Frontală verbale
- „ ... suntem trişti, ne ascundem, ne este ruşine ... „
Precizare:
Copii, trebuie să fiţi buni cu colegii la şcoală, cu alţi oameni dar şi cu
vieţuitoarele şi cu plantele.
- elevii ascultă cu atenţie; Activitate Aprecieri
„ - Credeţi că veţi primi daruri de ziua Sf. Nicolae ? Motivaţi răspunsul!” Problema frontală verbale
- „Da / Nu ... ” -tizarea
„- Cine a primit de la Sf. Nicolae o vărguţă ? De ce ?”
- elevii vor motiva de ce unii primesc o nuieluşă în loc de daruri ...
La finalul lecţiei, voi face aprecieri generale şi individuale privind pregătirea
Aprecierea elevilor pentru lecţie şi implicarea lor în predarea noilor cunoştinţe. Îi voi
6. activităţii 4' nota pe cei care au participat la lecţie. explicaţia Activitate
elevilor - elevii ascultă aprecierile făcute de profesor ... frontală

7
Apoi, le împart câte o iconiţă cu chipul Sf. Nicolae - ocrotitorul şi Iconiţe
binefăcătorul copiilor, îndemnându-i ca atunci când vor avea o supărare sau Sf. Nicolae
vor fi necăjiţi, să se roage Sf. Nicolae.
Împart elevilor fişele de lucru cu iconiţa Sf. Nicolae şi anunţ tema:
Precizarea „-Coloraţi icoana, deja conturată cu Sf. Nicolae, ajutându-vă şi de iconiţa pe
7. şi 2' care aţi primit-o mai înainte” explicaţia Fişa de Activitate
explicarea - elevii primesc fişa de lucru şi ascultă cu atenţie explicaţiile; lucru frontală
temei Apoi, numesc doi sau trei elevi (după caz) care repetă tema pentru acasă.
pentru
acasă
8. Încheierea 1' Profesorul rosteşte rugăciunea împreună cu elevii, salută şi iese din sală; exerciţiul Activitate
activităţii - elevii rostesc rugăciunea şi răspund la salut; frontală

S-ar putea să vă placă și