Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Scoala: Scoala Gimnaziala „Ion Haulică” Ipatele


Data: 18 decembrie 2017
Clasa: a V-a
Profesor: Chirita Mihaela-Cecilia
Disciplina: Matematică
Unitatea de învăţare: Fractii ordinare
Subiectul lecţiei: Amplificarea si simplificarea fractiilor ordinare.
Tipul lecţiei: Lecţie de comunicare şi însuşire de noi cunoştinţe
Obiectivul fundamental: lectia permite elevilor atat verificarea cunostintelor anterioare cat si acumularea de noi cunostinte

Competente specifice:
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili sa :
C1. Identificarea fractiilor ordinare;
C2. Efectuarea de calcule cu fractii ordinare folosind proprietati ale operatiilor aritmetice;
C3. Utilizarea de algoritmi pentru efectuarea operatiilor cu fractii ordinare;
C4. Exprimarea în limbajul specific matematicii a fractiilor in situatii date;
C5. Analizarea unor situaţii date in care intervin fractii;

Metode si procedee: conversaţia, explicaţia, expunerea, exercitiul, observatia, problematizarea, jocul didactic, metoda ciorchinelui

Resurse:

a)Materiale: fişe de lucru, creta colorata, manualul de clasa a V-a


b)Timp: 50 minute
c)Forme de organizare a clasei : activitate frontală, activitate independenta
d)Forme de evaluare: analiza raspunsurilor date, observarea sistematica a atentiei si a modului de lucru

Bibliografie: ”Programa scolara - clasele V/VIII nr.3393/28.02.2017 ”


„Metodica predarii matematicii” Dan Branzei, Roxana Branzei - Editura Paralela 45
Manualul pentru clasa a V-a, Editura CD PRESS;
Competente Metode
Momentele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului Forme de evaluare
specifice sprocedee

1.Moment -asigurarea disciplinei pentru buna desfasurare a orei - elevii vor avea pe bănci - activitate - obserbarea
organizatoric - notarea absentelor manuale, maculatoarele si frontala sistematica a
(captarea atentiei si caietele de teme atentiei
trezirea interesului -conversatia
pentru lectie)
1 min
- verific calitativ si cantitativ tema -vor colabora cu -activitate - obserbarea
profesorul comuna sistematica a
2.Verificarea temei -in cazul în care elevii au intampinat dificultăţi la rezolvarea atentiei
(5 min) exerciţiilor din tema, acestea vor fi rezolvate la tablă - un elev rezolvă la tablă -conversatia
exerciţiile neefectuate – -aprecieri verbale
participă şi ceilalţi colegi -explicatia
-se capteaza atentia clasei printr-un “joc didactic” - sunt atenti la explicatiile -explicatia -aprecieri verbale
PAUZA CREATIVA! profesorului
Notati pe caiete toti termenii la care va puteti gandi in 60 -activitate - observarea
secunde, cu privire la fractii ordinare. comuna sistematica a
3. Captarea atentiei - vor colabora cu atentiei si a modului
si trezirea interesului profesorul -conversatia de lucru
pentru ora (5 min)
-observatia - analiza
raspunsurilor

- anunta obiectivele ce vor fi urmarite pe parcursul - sunt atenti la explicatiile -explicatia - observarea
4. Anuntarea lectiei desfasurarii activitatii profesorului sistematica a
noi si a obiectivelor - se scrie titlul lecţiei la tablă: atentiei
urmarite - elevii noteaza titlul in
2 min Amplificarea si simplificarea fractiilor ordinare. caiete
Propun elevilor să studieze activitatea „ Observăm şi tragem - colaboreaza cu -observatia - observarea
concluzii” profesorul sistematica a
atentiei
3
In figura 1 sunt reprezentate fractiile echivalente a) si b) -conversatia
5
6 - sunt atenti la explicatiile
. profesorului si noteaza in
10 caiete lectia
-exercitiul -analiza
raspunsurilor
C1 - sunt atenti la explicatiile
profesorului si noteaza in -explicatia -aprecieri verbale
C2 caiete
Daca inmultim cu 2 atat numaratorul cat si numitorul fractie
C3
3 3 23 6
5. Desfasurarea obtinem cea de-a doua fractie: = 
lectiei C4 5 5 2  5 10
20 min
C5 3 6
si reprezinta aceeasi parte dintr-un intreg.
5 10
-explicatia - observarea
sistematica a
Definitie. A amplifica o fractie inseamna a inmulti numaratorul -exercitiul atentiei
si numitorul ei cu acelasi numar natural diferit de zero.
-conversatia
n
a na
Notam  , unde a,b,n sunt numere
b nb
naturale, cu b, n ≠ 0. -exercitiul

Prin amplificarea unei fractii se obtine o fractie echivalenta


cu cea data.
Exemple: -explicatia
3 7
a) 4 3  4 12 b) 5 75 35
   
5 3  5 15 11 7  11 77

4 6
c) 8 4 8 32 d) 2a 6  2a 12a
   
15 4 15 60 3b 6  3b 18b

Definitie. A simplifica o fractie inseamna a imparti


numaratorul si numitorul ei printr-un numar care este un
divizor comun al lor.
n
a a:n
Notam  , unde a, b, n sunt
b b:n
numere naturale, cu b, n ≠ 0.

Prin simplificarea unei fractii se obtine o fractie echivalenta


cu cea data.

Exemple:

7 5
a) 14 
14 : 7 2
 b) 10

10 : 5 2

21 21 : 7 3 15 15 : 5 3

4 2
c) 16 
16 : 4 4
 d) 8a

8a : 2 4a

36 36 : 4 9 6b 6b : 2 3b
- pentru a se asigura ca notiunile au fost intelese fiecare elev - elevii vor colabora cu -conversatia - observarea
primeste cate o fisa de lucru, cu exercitii grupate dupa nivele profesorul sistematica a
C1
astfel încât fiecare elev să aibă activitate (Anexa 1) -explicatia atentiei si a modului
de lucru
C2
-supraveghează activitatea elevilor din bancă şi a celor de la - fiecare elev are obligatia - activitate
6. Fixarea
tablă, intervenind unde este nevoie de a rezolva un exercitiu individuala -analiza
cunostintelor C3
raspunsurilor
15 min
- se asigura ca toti elevii se implica in realizarea sarcinilor -dupa ce au rezolvat
C4
aplicatiile, sunt prezentate -exercitiul -aprecieri verbale
- daca timpul perimite propun spre rezolvare exercitiile din la table rezolvarile
C5
anexa 2 -activitate frontala

-profesorul face aprecieri asupra activitatilor desfasurate - sunt atenti la explicatiile -conversatia -aprecieri verbale
pe parcursul orei, incurajand elevii profesorului
7.Aprecieri, -explicatia -analiza activităţii
note şi tema pentru -notarea în caietul profesorului a elevilor care s-au -elevii vor nota tema pe
acasă evidenţiat în timpul orei caiete
2 min
-exerciţiile care au rămas nerezolvate se dau ca temă pentru
acasă cu indicatiile necesare
Anexa 2
O fractie in centrul atentiei !
Determinati numarul cu care se
La numarator adunati 7 la Din numitor s-a scazut un amplifica fractia pentru a obtine
numitor adunati 9 si numar.La numarator s-a adunat numaratorul patrat perfect format
simplificati fractia obtinuta acelasi numar, iar fractia obtinuta din 2 cifre.
prin cel mai mare divizor a devenit echiunitara. Care este
comun! acel numar?

5 Amplifica fractia cu
Determinati numarul cu care cel mai mic numar
se amplifica fractia pentru a
obtine numitorul patrat perfect
9 prim par.

format din 2 cifre.

Comparati fractia Scrieti fractia subunitara


data cu 2 Care este care are numitorul egal cu
9
numaratorul si cel al fractiei date si
numitorul fractiei. numaratorul cub perfect.
Anexa 1
2 11 106
1. Amplifica fractiile date cu 6: ; ;
7 3 235

12 39 36 4+8 28 32017−32015
2. Simplifica urmatoarele fractii: a) cu 3: ; ; b) ; 5
; ;
15 72 96 2+6 2 32018−32016

3. Vlad a scris pe tabla o fractie, iar Dina a amplificat-o cu un numar natural. Luca a sters
18
tabla, lasand doar rezultatul obtinut in urma amplificarii: . Ce fractie a scris Vlad?
36

̅̅̅̅+𝑏𝑐
(𝑎𝑏 ̅̅̅̅ +𝑐𝑎
̅̅̅̅)(𝑎𝑎𝑎 ̅̅̅̅̅̅+𝑐𝑐𝑐
̅̅̅̅̅̅+𝑏𝑏𝑏 ̅̅̅̅̅)
4. Simplificati fractia: ̅̅̅̅̅ +𝑏𝑐𝑎
̅̅̅̅̅+𝑐𝑎𝑏
̅̅̅̅̅)(𝑎𝑎̅̅̅̅+𝑏𝑏̅̅̅̅+𝑐𝑐
̅̅̅)
.
(𝑎𝑏𝑐

𝑎+𝑏 1
5. Fie a,b numere naturale, a≠0. Daca fractia este echivalenta cu ,
5𝑎+12𝑏 6

𝑏
calculati .
𝑎

Anexa 1
2 11 106
1. Amplifica fractiile date cu 6: ; ;
7 3 235

12 39 36 4+8 28 32017−32015
2. Simplifica urmatoarele fractii: a) cu 3: ; ; b) ; 5
; ;
15 72 96 2+6 2 32018−32016

3. Vlad a scris pe tabla o fractie, iar Dina a amplificat-o cu un numar natural. Luca a sters
18
tabla, lasand doar rezultatul obtinut in urma amplificarii: . Ce fractie a scris Vlad?
36

̅̅̅̅+𝑏𝑐
(𝑎𝑏 ̅̅̅̅ +𝑐𝑎
̅̅̅̅)(𝑎𝑎𝑎 ̅̅̅̅̅̅+𝑐𝑐𝑐
̅̅̅̅̅̅+𝑏𝑏𝑏 ̅̅̅̅̅)
4. Simplificati fractia: ̅̅̅̅̅ ̅̅̅̅̅ ̅̅̅̅̅ ̅̅̅̅
̅̅̅̅+𝑏𝑏+𝑐𝑐 ̅̅̅)
.
(𝑎𝑏𝑐 +𝑏𝑐𝑎+𝑐𝑎𝑏)(𝑎𝑎

𝑎+𝑏 1
5. Fie a,b numere naturale, a≠0. Daca fractia este echivalenta cu ,
5𝑎+12𝑏 6

𝑏
calculati .
𝑎

S-ar putea să vă placă și