Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

I. COMPONENTA INTRODUCTIVĂ

DATE DE IDENTIFICARE
ŞCOALA GIMNAZIALĂ „IULIU BIROU” TICVANIUL MARE
PROFESOR : GALAVAN ELISABETA ANA MARIA
OBIECTUL: BIOLOGIE
ARIA CURRICULARĂ: ŞTIINŢE
CLASA: a VII – a
DATA: 04.12.2019
SUBIECTUL LECŢIEI: PARTICULARITĂȚI ALE SENSIBILITĂȚII LA VERTEBRATE

COMPONENTELE LECŢIEI
CATEGORIA DE LECŢIE: Comunicare şi asimilare de noi cunoştinţe
SCOPUL LECȚIEI: Cunoaşterea de către elevi a particularităţilor organelor de simț la vertebrate
în vederea înţelegerii, stabilirii corelației dintre structura și funcția componentelor sale.
COMPETENŢE:
● COMPETENŢE SPECIFICE :
1.1. Identificarea organelor si sitemelor de organe la vertebrate.
2.1. Utilizarea metodelor şi mijloacelor adecvate studierii organismului animal.
3.1. Reprezentarea structurii și funcțiilor sistemelor biologice pe baza modelelor
4.1. Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare .
4.2. Prezentarea informațiilor folosind diverse metode de comunicare.
● COMPETENŢE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul activităţii, elevii trebuie să fie capabili să realizeze următoarele:
C1: să localizeze organele de simț ;
C2: să numească organele de simț ;
C3: să identifice diferențele dintre organele de simț la vertebrate cu ajutorul suportului informatic, al
manualului și al mulajului;
C4: să precizeze rolul pe care îl are fiecare organ de simț ;
C5: să specifice alcătuirea fiecărui organ de simț în funcție de grupa de vertebrate din care face parte
● COMPETENȚE TIC:
1. Prelucrarea informaţiei cu ajutorul aplicaţiilor software specializate.
2. Utilizarea tehnologiilor pentru colectarea, analiza datelor, precum şi comunicarea rezultatelor.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
● METODE ŞI PROCEDEE: învățarea prin descoperire, algoritmizarea, conversația
euristica,observatia, problematizarea, explicația, investigația
● Mijloace DE ÎNVĂŢĂMÂNT: manual, atlas de biologie, calculator
● TIPUL DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII ELEVILOR : frontal, individual, pe grupe.

SURSE INFORMAŢIONALE ŞI REFERENŢIALE:


● DOCUMENTE NORMATIVE: planificarea calendaristică, orarul
● DOCUMENTE SUPORTIVE: manual şcolar, atlas şcolar

● BIBLIOGRAFIE PEDAGOGICĂ:

Prof. Tinc Luminița, Şcoala Gimnazială „Simion Bărnuțiu”, Baia Mare


1. Florica Țibea, Manual de biologie, clasa aVIIa, Editura Didactică Si Pedagogică, București,
2003
2. Mihaela Marcu- Lepădat, și colab. Manual de biologie, clasa aVIIa, Editura Teora, București,
2007
3. Jelea, S. G., Introducere în studiul didacticii științelor biologice, Editura Universității de Nord,
Baia Mare, 2010.
4. Mariana Marinescu, Didactica biologiei-teorie și aplicații, Editura Paralela 45, Pitești-Argeș,
2010

Prof. Tinc Luminița, Şcoala Gimnazială „Simion Bărnuțiu”, Baia Mare


II. COMPONENTA DESCRIPTIVĂ
SCENARIU DIDACTIC:
NR. ETAPA TIMP EVENIMENTELE LECŢIEI METODE MIJLOA
CRT DIDACTICE INVATA
Moment 2 min. - se asigură cadru optim desfăşurării lecţiei, conversaţia caiete, manu
1. organizatoric asigurând liniştea şi ordinea. calculatoare
- se pregăteşte materialul necesar orei de biologie.
Pregatirea 3 min. - consta în actualizarea, prin conversatie, a unor observaţia, caiete, manu
pentru tema cunostințe anterioare, necesare noii învatari conversaţia calculatoare
2. nouă, captarea - prin câteva întrebări, profesorul reactualizează euristică
atenției cunoştinţele referitoare la componentele nrcesare explicaţia
formării unei senzatii(receptor- organ de simț, cale
de conducere-nervi, centru nervos- aria corticală
corespunzătoare)
- profesorul cere elevilor să analizeze următorul
aspect:
. De ce în vis putem vedea lucruri deși suntem cu
ochii închiși???
3. Anunţarea 1 min. - profesorul anunţă tema lecţiei Ochiul- organ de Explicaţia tabla, caiete
scopului şi a simț pentru văz(anatomie) şi competentele ce
competentelor vor trebui îndeplinite la şfârșitul lecţiei;
urmărite - profesorul notează titlul lecției la tablă, iar, elevii în
caiete.
4. Transmiterea 30 min. - profesorul va transmite pe rând momentele lecției Observația Softul Ael
cunostintelor elevilor, urmând ca aceștea să realizeze acțiunule Explicaţia Calculatoare
/Dirijarea cerute prin softul Ael. Algoritmizare
- Profesorul verifică pe monitorul său dacă lucrează toţi a Învățarea
învățării
elevii. prin
Succesiunea momentelor lecției este următoarea: descoperire
- M1-Introducere- vederea.
Elevii vor nota că vederea furnizează 90% din
informațiile asupra mediului fiind importantă în:
diferențierea luminozității, recunoașterea formei,
perceperea culorii obiectelor, orientarea în spațiu,
menținerea atenției și echilibrului.

NR. ETAPA TIMP EVENIMENTELE LECŢIEI METODE MIJLOA


CRT DIDACTICE INVATA

- Cu ajutorul mulajelor profesorul arată localizarea, Observația, Softul Ae


componentele-alcătuirea ochiului(organele anexe de problematizarea, Calculato
protecție/mișcare și globul ocular) elevii notează în învățarea prin caiete, tab
caiete descoperire ,
-M2-3 Anexele de protecție. Explicaţia,
Elevii vor primi informații legate de rolul anexelor Algoritmizarea
de protecție, iar ulterior pentru fixare, vor completa
un puzzle și vor așeza corect aceste organe pe
imaginea prezentată.
- M4- Anexele de mișcare.
Elevii vor regăsi informații referitoare la cei 6
mușchi ai globului ocular și totodată vor fixa
noțiunile prezentare
- M5- Structura globului ocular-Retina.
Elevii vor nota , îndrumați de profesor,
Prof. Tinc Luminița, Şcoala Gimnazială „Simion Bărnuțiu”, Baia Mare
componentele globului ocular, precizând la fiecare
rolul caracteristic.
Profesorul compară celulele receptoare(cu conuri și
cu bastonașe), iar elevii trec în caiete aceste
caracteristici
-M6 – Mediile transparente ale globului
ocular(Aparatul optic)
În acest moment elevii vor vedea succesiunea
componentelor aparatului optic care reprezintă
lentile capabile să refracte razele luminoase pentru a
se proiecta pe retină, unde se găsesc celulele
receptoare

5. Fixarea 12 min. - profesorul reprezintă grafic secțiunea transversală - exercițiul, - fișe de


cunoștințelor prin globul ocular, iar elevii vor veni la tablă să scrie problematizarea autoevalu
legenda, acesta considerându-se o fixare a
cunoștințelor transmise.
- elevii vor primi fișele de autoevaluare care verifică
competențele prezentate la începutul orei
- se verifică frontal aceste fișe și se fac corectările
corespunzătoare

Prof. Tinc Luminița, Şcoala Gimnazială „Simion Bărnuțiu”, Baia Mare


NR. ETAPA TIMP EVENIMENTELE LECŢIEI METODE MIJLO
CRT DIDACTICE INVAT

- se notează elevii care au rezolvat corect fișa și


totodată elevii cei mai activi la lecție
6. Tema pentru 2 min. - Realizarea de către elevi a unui rebus cu tema: - investigația Caiete, m
acasă Ochiul, în care să utilizeze numai noțiuni asimilate în
lecție

Matricea de evaluare

INSTRUMENTE DE PROBA FISA DE TEMA


ORALA AUTOEVALUARE DE S
EVALUARE CASA
COMPETENȚE
C1: să localizeze ochii X
C2: să numească organele
de protecţie şi de mişcare X X X
ale ochiului;
C3: să identifice
componentele globului
ocular cu ajutorul suportului X X
informatic, al manualului și
al mulajului;
C4: să precizeze rolul pe
care îl are fiecare X X
componentă a ochiului;
C5: să reprezinte grafic
sectiunea prin globul ocular

Prof. Tinc Luminița, Şcoala Gimnazială „Simion Bărnuțiu”, Baia Mare


Schița tablei
Ochiul- organ de simț pentru văz(anatomie)

- furnizează 90% din informațiile asupra mediului referitoare la forma, mărimea, culoarea, mişcarea, aspectul
obiectelor
- este organ pereche
OCHIUL
GLOB OCULAR ORGANE ANEXE
3 straturi(tunici) concentrice o cavitate de protecție de mișcare
sclerotica – la exterior, albă, rol - conține mediile ● Sprâncenele ●6
protector - partea anterioară este transparente sau ● Genele cu mușchi(drept
trasparenta, sensibilă: corneea aparatul optic pleoapele superior/inferior
coroida – la mijloc, brun închisă, bogat - corneea, umoarea ● Conjunctiva , doi laterali şi
vascularizată, rol de hrănire; - apoasă, cristalinul(lentilă ● Glandele doi oblici);
irisul(dă culoare ochilor) conţine fibre biconvexă, convergentă), lacrimale
musculare netede circulare şi radiare, umoarea sticloasă.
reglează diametrul pupilei - aparatul optic:
retina – la interior; reprezinta determină refracția
segmentul receptor; contine 2 tipuri de razelor luminoase și
celule receptoare fotosensibile; concentrearea lor , pentru
- prezintă două zone: pata galbenă ca imaginea privită să se
(macula luteea)- cu acuitate vizuală proiecteze pe retină
maximă în foveea centralis; pata oarbă-
fără celule vizuale, de unde pleacă nervul
optic.
Localizare: - în cavități osoase numite orbite
Alcătuire:

Celule cu con Celule cu bastonaş


- Asigură vederea diurnă, în culori - Asigură vederea nocturnă şi crepusculară, în alb-negru
- Sunt sensibile la lumină intensă - Sunt sensibile la lumină slabă
- Conţin pigmentul fotosensibil – - Conţin pigmentul fotosensibil -rodopsina
iodopsina - Sunt mai numeroase
- Sunt de trei tipuri:
- sensibile la lumina roşie
- sensibile la lumina verde
- sensibile la lumina albastră

Secțiune
transversală prin
globul ocular

Prof. Tinc Luminița, Şcoala Gimnazială „Simion Bărnuțiu”, Baia Mare


Fișă de autoevaluare Nume prenume elev: _______________________

1. Anexele globului ocular cu rol de protecţie sunt:


a) cei 6 muşchi extrinseci;
b) genele, sprâncenele, pleoapele, glandele lacrimale, conjunctiva;
c) sclerotica, coroida, retina.

2. Globul ocular este alcătuit din:


a) cornee, umoarea apoasă, cristalinul şi umoarea sticloasă;
b) cele trei straturi şi mediile transparente;
c) cornee, iris, pupilă.

3. Fotoreceptorii se găsesc la nivelul:


a) cristalinului;
b) retinei;
c) corneei.

4. Sclerotica are rol în:


a) hrănirea ochiului;
b) protejarea globului ocular;
c) receptarea stimulilor luminoşi.

5. Următoarea componentă a ochiului se măreşte sau se micşorează când privim obiectele la


distanţă sau de aproape:
a) cristalinul;
b) retina;
c) pupila.

6. Pata oarbă din retină:


a) reprezintă locul de ieșire a nervului optic din ochi;
b) conține numai celule cu conuri;
c) conține numai celule cu bastonașe;

7. Celulele fotoreceptoare cu bastonașe:


a) sunt responsabile de vederea nocturnă
b) sunt mai puține
c) sunt responsabile de vederea diurnă

8. Precizați 4 componente
ale ochiului din imagine:

SUCCES!
Prof. Tinc Luminița, Şcoala Gimnazială „Simion Bărnuțiu”, Baia Mare
Barem de notare
● fiecare răspuns corect pentru itemii 1-7 valorează 1 pct; iemul cu nr 8=2pct(0,5*4).
● 1 pct din oficiu.

Prof. Tinc Luminița, Şcoala Gimnazială „Simion Bărnuțiu”, Baia Mare

S-ar putea să vă placă și