Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Unitatea de învăţământ:Școala gimnazială „Vasile Lucăcel „

Profesor:Pop Emanuela Iulia

Clasa : a VIII-a

Data :

Unitatea de învăţare: Deteriorarea mediului

Disciplina : Biologie

Lecţia: Factori ai evolutiei

Tipul lecţiei : mixtă

Competenţe generale :

1. Explorarea sistemelor biologice, a proceselor și a fenomenelor, cu instrumente și metode


științifice

2. Comunicarea adecvată în diferite contexte științifice și sociale

3. Rezolvarea unor situații problemă din lumea vie, pe baza gândirii logice și a creativității

4. Manifestarea unui stil de viață sănătos într-un mediu natural propice vieții

Competenţe specifice:

1.1.Analiza critică a informațiilor extrase din texte, filme, tabele, desene, scheme, grafice,
diagrame, utilizate ca surse de informare.
1.2.Realizarea unor activități de investigare proiectate independent.

2.1. Formularea de predicții referitoare la diferite fenomene și procese naturale pe baza


concluziilor investigației.

2.2. Susținerea argumentată a punctului de vedere, utilizând adecvat terminologia specifică


biologiei.

3.2. Identificarea de soluții noi/alternative pentru rezolvarea unor situații problemă.

4.1. Participarea activă la acţiuni de conservare şi ocrotire a mediului înconjurător, de


adoptare a unui stil de viață sănătos.

Competențe derivate:

O1. – să precizeze factorii evolutiei;

O2. – să explice noțiunea de ereditate;


O3.- să explice noțiunea de suprapopulație ;

O4.- să explice noțiunea de selecție naturală;

Metode didactice și procedee didactice: conversaţia euristică, explicația, observația,


comparația;

Instrumente de evaluare: observare sistematică, verificare frontală orală,

Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală

Resurse: umane – clasa de elevi

temporale – 50 minute

materiale – manual de biologie, imagini, prezentare Power-point;


Desfășurarea lecției
Etapele lecției Activitatea Activitatea Metode și Forma de Mijloace
profesorului elevului procedee organizare de
învățământ

1.Moment Notez elevii absenți și Își


Organizatoriu verific dacă sunt pregătesc
condiții optime pentru cărțile și Conversația Frontal
desfășurarea lecției. caietele.
2.Verificarea Adresez elevilor Elevii
cunoștiințelor următoarele întrebări: răspund la Conversația Frontal;
Enumerați dovezile întrebări. Individual.
indirecte.
Care sunt
experimentele
dovezilor directe?
3.Captarea Solicit elevilor să își Elevii își
atenției deschidă manualul la deschid Conversația; Frontal Manual
lecția: Factori ai manualele. Explicația.
evolutiei.
4.Anunțarea Anunț titlul și îl notez
titlului și pe tablă. Comunic clar Elevii Conversația; Frontal;
enumerarea competențele derivate. notează în Explicația Individual.
competențelor caiete titlul
derivate
Prima teorie ştiinţifică
asupra evoluţiei
vieţuitoarelor a fost Elevii Conversația; Frontal; Manual;
elaborată de notează în Explicația Individual Imagini.
naturalistul englez caiete. Grupe
Charles Darwin.
Aceasta este
5.Dirijarea considerată teoria
învățării clasică a evoluţiei
vieţuitoarelor şi a fost
prezentată în lucrarea
,,Originea
speciilor”(1859).
Ereditatea
Este proprietatea
organismelor de a avea
informaţie.
6.Fixarea Care sunt factorii
cunoștințelor darwiniști? Care sunt Elevii Conversația Frontal;
și asigurarea efectelesuprapopulării? răspund oral Individual.
feed-back- Descrieți selecția
ului naturală.
Schița tablei
Prima teorie ştiinţifică asupra evoluţiei vieţuitoarelor a fost elaborată de naturalistul englez
Charles Darwin. Aceasta este considerată teoria clasică a evoluţiei vieţuitoarelor şi a fost
prezentată în lucrarea ,,Originea speciilor”(1859).

Factorii darwinişti ai evoluţiei sunt:

1.Ereditatea

2.Variabilitatea

3.Suprapopulaţia

4.Lupta pentru existenţă

5.Selecţia naturală

Ereditatea

- Este proprietatea organismelor de a avea informaţie genetică, pe baza căreia sunt


transmise la descendenţi caractere morfologice,fiziologice, biochimice şi
comportamentale .
- asigură asemănarea dintre indivizii care aparţin aceleiaşi specii.

Variabilitatea

• Este proprietatea organismelor de a se deosebi unele de altele prin însuşiri ereditare şi


neereditare, astfel încât să nu existe copii identice

• Ex. forma ciocului la păsări,dungile zebrelor

Suprapopulaţia

- reprezintă creşterea excesivă a numărului de indivizi și tendinţa organismelor de a se


înmulţi nelimitat.

Selecţia naturală

• Reprezintă ansamblul de mecanisme ce asigură menţinerea indivizilor care au variaţii


utile, favorabile, în condiţiile de mediu date, şi eliminarea indivizilor cu variaţii
nefavorabile.

În concluzie, după Darwin:

• Variabilitatea spontană a naturii reprezintă sursa evoluţiei

• Lupta pentru existenţă este consecinţă a suprapopulaţiei, dar şi a presiunii mediului


înconjurător
• Selecţia naturală menţine şi favorizează variaţia cea mai aptă, care va deveni specie
nouă

• Evoluţia speciilor este procesul permanent de adaptare cât mai bună la mediu

S-ar putea să vă placă și