Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data: 4.III. 2009


Şcoala Cre;tin[ Filadelfia
Învăţător Rusu Emima
Clasa: a II-a B
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Unitatea de învăţare: Numere naturale de la 0 la 1 000
Disciplina: Matematică
Conţinuturi: Formarea , citirea , scrierea, compararea şi ordonarea numerelor naturale de la 0 la 1 000
Tipul lecţiei: Fixare – consolidare

Obiective operaţionale:

O1 – să formeze numere naturale cuprinse în intervalul 0 – 1 000


O2 – să citească numere naturale formate din sute , zeci şi unităţi
O3 – să scrie numere naturale respectând cerinţele date
O4 – să compare numere date
O5 – să ordoneze numere naturale

Strategii didactice:

→ metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, jocul pe echipe


→ mijloace de învăţare: fişe de evaluare / lucru, manual,
→ moduri de organizare: frontal, individual,pe echipe,

Resurse:

A. bibliografice:
1. oficiale:
*** Curriculum Naţional. Programe şcolare pentru învăţământul primar, Bucureşti, 1998

2. metodico-didactice:
B. . temporale: 50 minute

C. umane: 14 elevi, învăţătoarea


Nr. Momente Ob. Timp Conţinut ştiinţific Strategii Evaluare
crt. Metode şi Mijloace de Moduri de
procedee învăţământ organizare
1 2 3 4 5 6 7 8 9

1. Moment 1 min *Asigurarea condiţiilor necesare unei bune *conversaţia *frontal


organizatoric desfăşurări a activităţii.
*Verificarea temei de acasă

2. Anunţarea 1 min *Învăţătoarea anunţă tema propusă: *explicaţia *frontal *capacitatea de


Astăzi vom forma, vom citi, vom scrie , compara şi a reţine ob.
temei şi a propuse
obiectivelor ordona numere formate din sute, zeci şi unităţi.

3. Desfăşurarea * Învăţătoarea prezintă fişa de lucru: *explicaţia *frontal


activităţii
propriu-zise O1 1.Scrie numerele corespunzătoare pentru reprezentările de *conversaţia *fişa de lucru *individual
20 min mai jos: * capacitatea de
a rezolva fişa de
O3 lucru

*exerciţiul

2.Ajută broscuţa să descompună numerele în sute, zeci şi


unităţi:
673 801 317
O1 *problematizarea
3.Joc pe echipe:
O2 a) Formaţi numere folosind cifrele de pe cartonaşe: *pe echipe

*jocul pe echipe
Cangurii Elefanţii

4, 9, 2, 1, 7, 3
O3
b) Alege un număr şi scrie-l numai cu litere:
O2 *exerciţiul *individual
c) Subliniază cu verde cel mai mic număr şi cu albastru cel
mai mare număr din şirul format mai sus.
O4
d) Numeşte vecinii numerelor subliniate. (oral)

O2 4.Numără crescător , respectând pasul de numărare:


a)de la 276 la 282 , din 1 în 1 (oral)
b) de la 560 la 590 , din 5 în 5 (în scris)
.
O5 5.Ordonează descrescător numerele:
381 , 183 , 513 , 138 , 315 , 531
O3 *problematizarea
6.Arată veveriţelor ce semne de comparaţie (< , > , =) trebuie
puse între numerele :
O4 345 ___ 411 898 ___ 989
472 ___ 472 783 ___ 873

* Elevii rezolvă exerciţiile pe tablă şi pe fişă, cu


sprijinul învăţătoarei.

4. Obţinerea 3 min *Elevii care termină vor lucra suplimentar, pe * capacitatea de


caiete, exerciţiul: a rezolva
performanţei O1 *fişa de lucru punctul isteţilor
(pentru elevii
O3 Punctul isteţilor: harnici)
*Completează cu cifre potrivite:
O4 *problematizarea
435 < 35 4 7 > 453
*exerciţiul
67 > 672 7 8 = 79

5. Evaluare *Învăţătoarea va solicita elevilor să rezolve fişa de *explicaţia *frontal


10 min evaluare:
1. Uneşte numai ce se potriveşte: * capacitatea de
O2 două sute treizeci şi cinci 794 opt sute treisprezece *conversaţia *fişa de eva- *individual a lucra fişa de
evaluare
253 813 831 şapte sute nouăzeci şi patru
luare

O1 2. Scrie toate numerele formate din sute , zeci şi unităţi , *exerciţiul


folosind cifrele: 3 , 2 , 8 .
O3 Încercuieşte cel mai mic şi cel mai mare număr !

3. Completează cu semnul potrivit:


*problematizarea
O4 729 __ 927 ; 946 __ 945 ; 291 __ 291

* Activitate în completare:
O2 Colorează desenul după codul culorilor!

* Elevii vor lucra exerciţiile de pe fişă, apoi vor


corecta fişa comparând rezultatele cu cele de la
tablă.

6. Tema pentru O3 5 min * Învăţătoarea anunţă tema pentru acasă: *explicaţia *manualul *frontal * capacitatea de
- din manual a nota tema
acasă pentru acasă
O5 Pag. 108, ex. 9 , 10 *conversaţia

*exerciţiul

* Învăţătoarea face aprecieri cu privire la *conversaţia


participarea elevilor la activitate.

S-ar putea să vă placă și