Sunteți pe pagina 1din 15

Şcoala Gimnazială „Miron Costin”Bacău

Proiect didactic
DATA: 04.12.2017
CLASA: a VI-a A
PROFESOR: Dănăilă-Moisă Mihaela
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
OBIECTUL: Limba şi literatura română
UNITATEA: Texte literare culte. Opera lirică
SUBIECTUL LECTIEI: Iarna, de Vasile Alecsandri
TIPUL LECTIEI: fixare și consolidare a cunoștințelor
DURATA: 50’
SCOPUL: Actualizarea noțiunilor teoretice dobândite, evaluarea capacității de aplicare a notiunilor teoretice pe un
text suport. Stimularea gândirii autonome.
COMPETENŢE SPECIFICE:
2.3 Alcătuirea unor enunțuri şi fraze corecte în care să folosească noțiunilor de teorie literară;
3.2 Identificarea corectă a tropilor;
4.3. Înlănțuirea corectă a frazelor în textul redactat, utilizând corect topica părţilor de vorbire;
Obiective specifice: La sfârşitul orei, toţi elevii vor fi capabili să:
a) Cognitive:
C1 – definească pastelul;
C2 – recunoască figuri de stil;
C3 – identifice imagini artistice;
C4 – selecteze imaginile artistice și tropii;
C5 – precizeze care sunt elementele de prozodie;
C6 – identifice modurile de expunere specifice genului liric.

b) Afective:
A1 – vor manifesta interes pentru rezolvarea sarcinilor date;
A2 – vor manifesta dorinţa de a rezolva cât mai multe exerciţii;
A3 – vor manifesta spirit de colegialitate şi cooperare în cadrul grupului.

c) Motrice:
M1 – îşi vor dirija atenţia (văzul, auzul) către centrul de interes sugerat;
M2 – îşi vor coordona mişcările mânii pentru a scrie estetic pe fişe, în timpul
stabilit;
M3 – îşi vor controla mişcările, gesturile şi vocea în timpul lecţiei, astfel încât să
corespundă sarcinilor de lucru şi regulilor de disciplină stabilite.
STRATEGIA DIDACTICA:
METODE ŞI PROCEDEE – conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, analiza gramaticală,
învăţare prin cooperare, cubul, explicaţia euristică, învăţarea prin descoperire,
RAI
 FORME DE ORGANIZARE – activitate frontală şi individuală, pe grupe;
 MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT– caiete, fişe de lucru, planşe, cartonaşe colorate.
 EVALUARE: continuă.
Resurse:
1. Bibliografice
a) metodice:
- Constantin Parfene, Metodica studierii limbii și literaturii române în școală (ghid teoretico-aplicativ),
Editura Polirom, Iași, 1999
- Ioan Nicola, Tratat de pedagogie școlară, Editura Aramis, București, 2005
- Constanța și Gheroghe Dumitriu, Psihopedagogie, Editura didactică și pedagogică, București, 2003
b) didactice:
- Limba română, manual pentru clasa a VI-a, Ed. All, Bucureşti, 2005
c)ştiinţifice:
-Dănilă, Ioan, Algoritmii analizei gramaticale, Bacău, Ed. „Egal”, 2001
- Gramatica limbii române vol. I Cuvântul, Editura academiei române, București, 2005
d)oficiale:
Curriculum Naţional. Programe şcolare pentru clasele a V-a – a VIII-a. Aria curriculară limbă şi
comunicare, Bucureşti, 1999
2.TEMPORALE:
- 50 minute
- În modulul lecţiei, activitatea ocupă locul 2 din cele 3 ore rezervate
3.UMANE
-32 elevi
- clasă de nivel ridicat
0. Etapele lecţiei Obiective Unităţi de conţinut Metode Mijloace Forme de evaluare
operaţionale organizare
1. Moment Se asigură condiţii optime pentru buna Conversaţia Observarea
organizatoric desfăşurare a orei ( linişte în clasă, notarea comportamen-
absenţelor, pregătirea materialului didactic necesar) telor elevilor

2. Captarea atenţiei
Se vizionează audiază poezia Iarna pe uliță”, de
George Cosbuc, iar elevii primesc o fișă cu textul Jocul Planșa
poeziei (anexa 1) didactic Frontală
Pentru o scurtă relaxare se va juca jocul:
„Răspunde, aruncă, întreabă” (RAI), întrebările
fiind formulate pe baza textului, folosindu-se individuală
noțiunile teoretice învățate anterior Aprecierea
orală
3. Enunţarea Se anunţă elevii ca astăzi la ora de limba română vor Conversaţia Frontală
obiectivelor şi a reactualiza noțiunile de teorie literară la genul liric şi , explicaţia
temei formulează împreună cu elevii obiectivele pe
înţelesul acestora.
Scrie titlul lecţiei pe tablă.
4. Prezentarea Este prezentat un cub. Pe cele şase feţe ale cubului Lectura Fişe de Pe grupe
conţinutului există instrucţiuni de tipul : explicativă lucru
DESCRIE !
COMPARĂ ! Metoda
ASOCIAZĂ ! cubului
ANALIZEAZĂ !
APLICĂ !
ARGUMENTEAZĂ!
Copiii vor lucra pe 6 grupe. Fiecare grupă va primi o
fişă de lucru, corespunzătoare unei feţe a cubului și
textul poeziei Iarna” de Vasile Alecsandri (Anexa 2)
-După rezolvarea cerinţei avute, se solicită elevilor
să prezinte rezultatul muncii lor. Le recomandă să fie
atenţi la păreri, observaţii, sugestii.
-Se face corectarea exerciţiilor acolo unde este
cazul.
5. Dirijarea învăţării fişa Analiza
Se noteză pe caiete noțiunile teoretice identificate Conversaţia răspunsuri
euristică Frontală, Evaluarea
individuală curentă
Caietul,
tabla

6. Obţinerea Se realizează o scurtă recapitulare: conversaţia Frontal


performanţei Ce transmite textul?
Faceţi deosebirea dintre textele lirice și cele epice?
Ce ipostază are eul liric?

7. Feed- back Elevii sunt rugați să prezinte elementele comune a


celor două strofe. Jocul Frontală Evaluarea
didactic Planşa finală

Evaluare Apreciază elevii activi, încurajează elevii timizi,

Retenţia şi transferul Roagă elevii să creeze un catren despre iarnă, Conversaţia Frontală
plecând de la imaginea primită pe cartonaș și
folosindu-se de textele suport, catrenele citite în
fața colegilor va fi lipit pe un poster cu un tablou de
iarnă, iar pe fundal se va auzi recitarea textului
poeziei Iarna.
Tema pentru acasă:
Să demonstreze în minimum 20 de rânduri că textul
Iarna de Vasile Alecsandri este un pastel.
de George Coșbuc
A-nceput de ieri să cadă
Câte-un fulg, acum a stat,
Norii s-au mai răzbunat
Spre apus, dar stau grămadă
Peste sat.

Nu e soare, dar e bine,


Și pe râu e numai fum,
Vântu-i liniștit acum,
Dar năvalnic vuiet vine
De pe drum.

Sunt copii. Cu multe sănii.


De pe coastă vin țipând,
Și se-mping și sar râzând;
Prin zăpadă fac mătănii
Vrând-nevrând.

Gură fac ca roata morii;


Și de-a valma se pornesc,
Cum prin gard se gâlcevesc
Vrăbii gureșe, când norii
Ploi vestesc.

Cei mai mari acum, din sfadă,


Stau pe-ncăierate puși;
Cei mai mici, de foame-aduși,
Se scâncesc și plâng grămadă
Pe la uși.

Colo-n colt acum răsare


Un copil, al nu știu cui;
Largi de-un cot sunt pașii lui,
Iar el mic, căci pe carare
Parcă nu-i.
de Vasile Alecsandri

Din văzduh cumplita iarnă cerne norii de zăpadă,


Lungi troiene călătoare adunate-n cer grămadă;
Fulgii zbor, plutesc în aer ca un roi de fluturi albi,
Răspândind fiori de gheaţă pe ai ţării umeri dalbi.

Ziua ninge, noaptea ninge, dimineaţa ninge iară!


Cu o zale argintie se îmbracă mândra ţară;
Soarele rotund şi palid se prevede printre nori
Ca un vis de tinereţe printre anii trecători.

Tot e alb pe câmp, pe dealuri, împrejur, în depărtare,


Ca fantasme albe plopii înşiraţi se pierd în zare,
Si pe-ntinderea pustie, fără urme, fără drum,
Se văd satele pierdute sub clăbucii albi de fum.

Dar ninsoarea încetează, norii fug, doritul soare


Străluceşte şi dezmiardă oceanul de ninsoare.
Iată-o sanie uşoară care trece peste văi ...
În văzduh voios răsună clinchete de zurgălăi.
ARGUMENTEAZĂ
1. Argumentează în minimum 5 rânduri că cele două texte sunt creații lirice. Nu uita să utilizezi
exemple din texte!

2. Identifică ipostaza eului liric din cele două opere și argumentează răspunsul (3-5 rânduri).
DESCRIE

1. Descrie iarna așa cum ți-o imaginezi în urma lecturii celor două texte (3-5 rânduri).

2. Descrie într-un enunț sentimentul transmis de cele două poezii. Nu uita să încercuiești
imaginea care ilustrează sentimentele tale trăite în urma lecturii!

3. Descrie jocul copiilor prezenți în cele două texte (3-5 rânduri).


ANALIZEAZĂ
1. Analizează rolul figurilor de stil și oferă exemple de câte trei figuri de stil diferite din fiecare
text.

2. Identifică modul de expunere utilizat în cele două texte și precizează rolul său (2-4 rânduri).
APLICĂ
1. Îmbogăţeşte enunţurile cu cât mai multe adjective. Observă apoi diferenţa și precizează figura
de stil obținută.

Fulgii coboară într-un dans pe pământ.


Zăpada a acoperit grădina.
Vântul şuieră printre copaci.

2. Selectează din textele suport:


a. câte 5 cuvinte din câmpul lexical al iernii

b. cuvintele din câmpul lexical al culorilor


ASOCIAZĂ
1. Asociază imagini artistice cu figuri de stil. Câte patru exemple din fiecare text suport.

ding-dong!

2. Grupează pe cele două coloane imagini artistice diferite și tropi distincți selectate din cele
două opere. Nu uita să descoperi câte un exemplu din fiecare noțiune studiată!

Imagini artistice Tropi


COMPARĂ

1. Identifică elementele de prozodie din poezia lui Vasile Alecsandri și compară-le cu cele din
opera lui George Coșbuc.

Iarna, de Vasile Alecsandri Iarna pe uiliță, de George Coșbuc

2. Compară în cel mult 7 rânduri tabloul iernii din prima poezie cu cel din a doua poezie.

S-ar putea să vă placă și