Sunteți pe pagina 1din 11

Ministerul Educației, Culturii și Cercetării al Republicii Moldova

I.P. Școala Profesională nr.10, mun. Chișinău

Proiect didactic al orei de dirigenție

Grupa: EMA - 31
Diriginte: Belous Irina
Durata: 45 min.
Subiectul lecţiei: „Sănătatea – element de cultură”
Obiectivele operaţionale:
O1 – să cunoască componentele modului de viaţă sănătos;
O2 – să identifice comportamentele sănătoase şi comportamentele de risc pentru sănătatea
umană;
O3 –să definească comportamentele sănătoase şi cele de risc;
O4 –să identifice urmările comportamentelor de risc;
O5 –să elaboreze un mini proiect ce ar duce la dezvoltarea unei societăţi săntoase.

Metode şi procedee:

1.Brainstorming-ul
2.Conversaţia
3.Explicaţia
4.Comparaţia
5.Observaţia
6.Descoperire individuală
7.Metoda proiectelor
8.Scriere pe poster
9. Asocierea
10. Dialogul
11. Creativitatea
12. Problematizarea

Forme de activitate
 Frontală
 În grup
 Individuală

Mijloace de învăţămînt:
Fişe, tablă, poster, desene, maxime, scheme, filme, chestionare.

Bibliografia:
1. „Invitaţie la educaţie”, editura Carminis, autori: Silvia Marinescu, Rodica Dinescu.
2. „Ghid pentru profesioniştii care lucrează cu copiii migranţilor”, Radda Barnen etc...

Resurse web utilizate:


http://www.parinti.com
http://www.edu.gov.on.ca
http://www.didactic.ro
Etapele lecţiei Ob Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode, forme, Timp
procedee
1. Moment -Salut elevii. Răspund la salut 2
organizatoric - Stabilesc liniştea şi atmosfera proprie Ascultă. min
a activităţii didactice.
-Citesc maxima: „.Sănătatea nu este
totul, dar fără sănătate, totul este
nimic.”
(Arthur Schopenhauer)

2.Prezentarea -Anunţ tema lecţiei:


temei . O1 „Componetele modului de viaţă un elev citeşte 2
Anunţarea sănătos ” obiectivele min
obiectivelor
-Propun elevilor să definească modul Răspund la întrebări brainstorming-ul
de viaţă sănătos. (Anexa 1) dau diferite ideile lucru la tablă

-Propun elevilor vizionarea unor comparaţia


secvenţe video Elevii analizează observaţia
-Prezint elevilor desene şi îi rog să desenele şi notează descoperire
noteze pe schemele de pe tablă pe schema de pe individuală
O2 comportamentele sănătoase şi de risc, tablă. 5
privind modul sănătos de viaţă min
(Anexa 2) lucru în grup
Elevii lucrează pe
O3 -propun eleviilor să activeze în patru postere cu fişile scriere pe poster
grupuri ce au următoarele sarcini: primite
-definiţi comportamentele sănătoase şi se consultă între ei
de risc. (Anexa 3) Coordonatorul 13
O4 grupului prezintă min
posrerul
metoda
proectelor
-Propun elevilor să se imagineze că Secretarul-notează
3.Consoli sunt în următoarele roluri: (Anexa 4) ideile membrelor
darea grupului
 Părinţi moderatorul – lucrul în grup
 Tineri facilitează creativitatea 15
 Director de instituţii participarea tuturor limitatea min
O5  Cabinet de miniştrii membrilor la temporală
-Elaboraţi un mini -proiect ce ar duce discuţie conversaţia
la dezvoltarea unei societăţi timer-ul urmăreşte
sănătoase, reieşind din rolului pe care încadrarea în timp problematizarea.
îl ocupaţi. raportorul-prezintă lucrul individual
-fac concluzi, în urma prezentări mini- concluzile grupului. frontal
proiectelor de către elevi.

-Fiecare elev primeşte cîte un desen şi notează pe desen


4.Concluz li se propune să prezinte nişte individuală
iRealizare recomandări pentru ca copiii proprii să
a aibă un mod de viaţă sănătos . explicaţia
feedback- (Anexa 5)
ului
-Le împart elevilor materialele cu Elevii primesc 2
recomandări. materiale, ce cuprind min
recomandări, privind asocierea
formarea unui mod dialogul
de viaţă sănătos
(Anexa 6)

-Le propun şi să răspundă la un 2


chestionar. (Anexa 7) min
notează pe desene
-Am asociat comportamentele la dorinţă citesc cele
sănătoase cu un soare Deci, cu ce le notate
mai putem asocia? elevii răspund
4. Tema
pentru acasă Notează tema pentru
-„Să învăţăm a ne proteja propria acasă. 2 min
sănătate şi a celor din jur. Sănătatea
este cea mai mare bogăţie pe care o
are omul. De propria sănătate sîntem
responsabili în primul rînd noi înşine”

-scrieţi un eseu la tema „Sănătatea nu 2min


este totul, dar fără sănătate, totul este
nimic.”
(Arthur Schopenhauer)

(Anexa 1) Modul de viaţă sănătos.


1. O alimentaţie sănătoasă bogată în vitamine şi minerale.
2. Respectarea igienei personale
3. Practicarea sportului
4. Păstrarea unui regim de viaţă care să prevină îmbolnăvirile
5. Reacţia rapidă şi adecvată în caz de accident sau boală
6. Asigurarea unei îmbrăcăminte decente, curate, adecvate vremii şi ocaziei
7. Întreţinirea locuinţei(curăţenie, reparaţii simple, controlul comportamentului oaspeţilor. .)
8. Comportamentul sexual protejat
9. Interzisa consumarea substanţelor dăunătoare
10. Vizite medicale regulate
11. Utilizarea centurii de siguranţă
12. Utilizarea cremelor de protecţie solară etc..

(Anexa 2)

Sănătatea este întreţinută print-o serie de comportamente, numite comportamente sănătoase.

Comportamentele sănătoase sunt învăţate de copii în cadrul procesului de socializare prin observarea şi
imitarea adulţilor.
Ex. Din familie – comportamentul unei alimentaţi sănătoase.

Comportamentele de risc pentru sănătate sunt acţiunile care cresc probabilitatea de îmbolnăvire sau deces.
Consecinţele care pot surveni în urma acestora nu sunt doar medicale, dar şi psihologice şi sociale.

Comportamente sănătoase comportamente de ris


 exerciţiul fizic(practicat de minim trei  sedentarizmul
ori pe săptămînă)  alimentaţie nesănătoasă
 alimentaţie sănătoasă  fumat, consum de alcool, droguri
 echilibru somn-veghe  comportament sexual neprotejat
 comportament sexual protejat  Neutilizarea centurii de siguranţă, a
 comportamente preventive(vizite echipamentelor de protecţie, a cremelor
medicale regulate, utilizarea centurii de de protecţie solară
siguranţă, utilizarea cremelor de  Nerespectarea unui program de
protecţie solară etc..) controale medicale periodice

Este necesar ca sănătatea să fie perceput de tineri drept o valoare, în absenţa căreia succesele, talentul,
banii, persoane nu mai contează.

Anexa (3) Grupul 1: Alimentaţia . Igiena

Ce reprezintă alimentaţia, igiena ?


R/s :Alimentaţia este o componentă de bază a sănătăţii, deoarice alimentele consumate şi obiceiurile
alimentare au consecinţe directe asupra acesteia.
Care este rolul alimentaţiei?
R/s:Alimentaţia asigură resursele de creştere şi de dezvoltare, sportul energetic necesar desfăşurării
activităţilor fizice şi intelectuale. Ea previne apariţia anumitor boli, avînd capacitatea de a contribui la
vindecarea unora dintre ele.
Igiena: Provine transmiterea bolilor.
Ce înţelegeţi prin alimentaţie sănătoasă? Igienă Sănătoasă
 R/s: Respectarea orelor de masă; -Aspect plăcut
 Micul dejun obligatoriu; -Prietenii
 Realizarea aportului conform piramidei alimentaţiei; -dezvoltarea armonioasă
Enumeraţi riscurile alimentaţiei incorecte?
R/s Alimentaţia incorectă se manifestă prin :
 cantitatea şi calitatea alimentelor;
 frecvenţa consumului şi preferinţele pentru anumite tipuri de alimente
 regimul alimentar dezichilibrat provoacă apariţea carilor dentare, a diabetului, a obezităţii, a
unor boli ale stomacului, inimii şi vaselor sangvine.

Expresia „Eşti ceea ce mănînci” –înseamnă că dacă te hrăneşti sănătos, vei fi mai rezistent şi te vei
descurca mai bine în situaţii stresante.

Grupul 2: Exerciţiul fizic. Somnul

Ce reprezintă exerciţiul fizic, Somnul ?


R/s:Dezvoltare fizică a corpului. Relaxarea psihică şi fizică a organizmului.
Care este rolul exerciţiului fizic? R/s
 reduce riscul atacului de corp cu aproape 50%;
 Menţine greutatea sub control şi reglează nivelul colesterolului;
 Aduce un aspect plăcut şi creşte stima de sine;
 Previne şi reduce tulburările presiunii arteriale
 Previne slăbirea oaselor;
 Oferă energie şi putere;
 Contribue la eliberarea de stres şi încordare;
 Îmbunătăţeşte somnul;
 Înlocuieşte stările de nelinişte şi depresie prin entuziazm şi optimizm;
 Ajută la păstrarea relaţilor şi formarea de relaţii noi;
 Îmbunătăţeşte reuşita, performanţele;
 Creşte rezistenţa sistemului imun.

SOMN
Enumeraţi riscurile ne practicării exerciţiului fizic?
 Creşterea în greutate;
 Apariţia diferitor boli;
 Lipsa de energie şi putere;
 Apariţia stărilor de stres, depresie, dereglarea somnului;
 Slăbirea sistemului imun.
Somn:
 Sucese reduse la învăţătură şi activităţi sportive;
 Depresia ;

upul 3: Substanţe dăunătoare :fumat, alcool, droguri etc...

Ce reprezintă substanţele dunătoare ?


R/s: Este un drog a cărei consum modifică funcţionarea organizmului, a conştiinţei, schimbă tot odată şi
comportamentul persoanei. Afectează buna funcţionare a organizmului pe termen scurt şi are consecinţe
devastatoare asupra sănătăţii pe termen lung.
Motivele care duc la consumul de substanţe nocive ?
R/s:
 Curiozitatea;
 Dorinţa de apărea neobişnuit, extravagant;
 Presiunea grupului;
 Dificultatea de a face faţă problemelor din familie, la şcoală cu prietenii, sărăcie, aşteptări
prea înalte din partea altor persoane, absenţa unui părinte din diverse motive, stresul,
evenimente traumatice, violenţa...;
 Izolarea;
 Accesibilitatea procurării ţigărilor şi a băuturilor alcoolice;
 Reclamarea substanţelor nocive în mass-media.
 Relaxarea, de tensiunea apărută.

Enumeraţi riscurile consumului de substanţe dăunătoare?


Fumat: - fumatul pasiv este foarte periculos, mai ales pentru copii.
-formează dependenţa, datorită nicotinei;
-creşte riscul accidentelor ;
-cancer pulmonar şi alte boli ale căilor respiratorii;

Alcool: -producerea accidentelor rutiere;


- stop cardiac;
- îmbolnăvirea ficatului;
- intoxicaţie;
-agresivitate;
- relaţii sexuale neprotejat sau impuse;
-divorţ, şomaj, violenţă domestică etc..

Grupul 4: Comportament sexual neprotejat

Ce înţelegeţi prin sex?


R/s :Relaţia dintre două persoane ce se iubesc.

Motivele care duc sexului neprotejat ?


 Lipsa de informare;
 Curiozitatea;
 Aflarea sub influenţa substanţelor dăunătoare;

 Enumeraţi riscurile sexului neprotejat ?


 Bolii sexual transmisible (sida etc..)
 Sarcină nedorită;
 Decese
 Abuzuri;
(Anexa 4) Venind dimineaţă la liceu am primit o scrisoare. În care sunt inviţaţi: tinerii, directorii
de instituţi, cabinetul de miniştri, părinţii să elaboreze un mini-proect pentru a primi susţinere
finciară de la fondul monitar ce ar duce la dezvoltarea unei societăţi sănătoase în Republica Moldova.

Grupul 1: Tineri
Elaboraţi un mini -proect ce ar duce la dezvoltarea unei societăţi sănătoase, reieşind din rolului pe care îl
ocupaţi.

secretarul-notează ideile membrelor grupului


moderatorul – facilitează participarea tuduror membrilor la discuţie
timer-ul -urmăreşte încadrarea în timp
raportorul-prezintă concluzile grupului.

Grupul 2: Cabinet de miniştrii


Elaboraţi un mini -proect ce ar duce la dezvoltarea unei societăţi sănătoase, reieşind din rolului pe care îl
ocupaţi.

secretarul-notează ideile membrelor grupului


moderatorul – facilitează participarea tuduror membrilor la discuţie
timer-ul -urmăreşte încadrarea în timp
raportorul-prezintă concluzile grupului.

Grupul 3: Părinţi
Elaboraţi un mini -proect ce ar duce la dezvoltarea unei societăţi sănătoase, reieşind din rolului pe care îl
ocupaţi.

secretarul-notează ideile membrelor grupului


moderatorul – facilitează participarea tuduror membrilor la discuţie
timer-ul -urmăreşte încadrarea în timp
raportorul-prezintă concluzile grupului.

Grupul 4: Director de instituţii

Elaboraţi un mini -proect ce ar duce la dezvoltarea unei societăţi sănătoase, reieşind din rolului pe care îl
ocupaţi.

secretarul-notează ideile membrelor grupului


moderatorul – facilitează participarea tuduror membrilor la discuţie
timer-ul -urmăreşte încadrarea în timp
raportorul-prezintă concluzile grupului.
Anexa(5)
Recomandări în calitate de viitor părinţi pentru copii voştrii privind formarea unor comportamente
sănătoase:
 Alimentare sănătoasă;
 Igiena personală;
 Igiena locuinţei;
 Practicarea sportului
 Respectarea orelor de somn la vîrsta respectivă
 Legarea de preteni

Anexa(6)
Vei să fii sănătos şi la modă, atunci respectă următoarele reguli:

1. Consumaţi alimente sănătoase conform piramidei şi normei de o zi(pentru


adolescenţi 13-19 ani cu o activitate fizică obişnuită, necesarul caloric este de 2400
în cazul fetelor şi 3000 –în cazul băieţilor.);
2. Faceţi exerciţi fizice (cel puţin trei ori pe săptămînă)
3. Dormiţi 8-10 ore de somn în fiecare noapte.
4. Înainte de a merge la culcare, citiţi ceva relaxant, ascultaţi muzică liniştită.

5. Spune ferm-NU „consumului de substanţe dăunătoare”.


Deseori, oamenii găsesc justificări penru comportanentele lor, pentru că nu au
puterea de a spune „nu” la momentul potrivit.
6. Păstrează o relaţie bună cu părinţii tăi, ascultă-le sfaturile, ajutaţii.
7. Păstrează vechii preteni, dar nu ezita să-ţi faci noi prieteni.
8. Ajutaţi-vă prieteni, dacă au nevoie.
9. Iubeşte viaţa şi persoanele din jurul tău.
10. Îndrăgosteşte-te. Este cel mai frumos sentiment.
11. Gîndeşte pozitiv.

Anexa7)

Chestionar
1. Ce ţi-a plăcut la lecţia de astăzi
____________________________________________________________________________________
. Ce greutăţi ai întîlnit în timpul lecţiei ?
____________________________________________________________________________________
. La ce momente ai vrea să ne oprim la lecţia viitoare?
____________________________________________________________________________________

Tema de acasă
Curiozităţi <Şi mai ştiaţi că : >

 Fumînd o ţigară, omul inhalează până la 4000 substanţe chimice toxice.

 Există 15 substanţe cancerigene diferite în fiecare ţigară;

 Un om care fumează un pachet de ţigări pe zi tim de un an, va avea un litru de gudron depozitat în

plămîni;

 Fiecare ţigară fumată poate scurta cu 8 minute viaţa celui care o fumează;

 Fumatul poate determina dependenţă fizică şi psihică.;

 Exerciţiul fizic nu elimină efectele negative ale fumatului;

 90% din oamenii care fumează, spun că ar vrea să se lase de fumat;

 Ţigările sunt cauza principală a incendiilor mortale;

 Peste 30 milioane de fumători s-au lăsat de fumat

 adolescenţii au nevoie de 8-10 ore de somn în fiecare noapte.

S-ar putea să vă placă și