Sunteți pe pagina 1din 7

Ministerul Educației, Culturii și Cercetării al Republicii Moldova

I.P. Școala Profesională nr.10, mun. Chișinău

PROIECT DIDACTIC

Diriginte: Belous Irina


Modulul: Planificarea carierei profesionale și dezvoltarea spiritului antreprenorial
Titlul lectiei: Interviul de angajare. Cum ma pregatesc pentru un interviu.
Grupa: EMA - 31
Durata: 45 min.
Scop: exersarea deprinderilor de realizare a unui interviu
Competenţa generală: Formarea de abilităţi privind pregatirea şi susţinerea unui interviu de angajare.

Competente specifice: C1. Să descrie etapele care trebuie parcurse pentru planificarea interviului;
C2. Să analizeze regulile de bază care trebuie respectate pentru a asigura succesul
interviului;

 La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:


 - să precizeze conditiile/regulile pentru pregătirea unui interviu;
 - să exerseze roluri diferite intr-un exercitiu de simulare a unui interviu de angajare (sesiunea 2)

Strategia didactică:
Resurse procedurale: - metode şi procedee:  prezentarea  dezbaterea  expunerea jocul de rol
- forme de organizare:  individuală  frontala  pe grupe

Resurse materiale: portofoliul personal, laptop, videoproiector, foi de scris, instrumente de scris, tablă, cretă, .

Bibliografie: Gulei,M.E., Serea, A., Orientarea şi consilierea în carieră –Manualul Elevului, Alternative Sociale, Iaşi,
Editura Spiru Haret.
Scenariul didactic:

SESIUNEA 1 - CUM MA PREATESC PENTRU UN INTERVIU


Etapele Conţinut Activitatea dirigintelui Activitatea elevilor Metode Materiale
activităţii informativ
Moment Verificarea absentilor si a materialelor necesare Elevul de serviciu prezintă
introductiv desfasurarii orei elevii absenţi;
2 min. Elevii se pregătesc de lecţie
Actualizarea -Societatea actuala promovează oameni puternici, Activitate Portofoliile
cunostintelor bine pregătiţi, care îşi croiesc singuri drumul în frontală realizate
viaţă. Fiecare individ trebuie să-şi promoveze expunerea
5 min. cunoştinţele, abilităţile, experienţa, pentru a putea conversaţia
concura într-o competiţie pentru ocuparea unui
loc de muncă. In lectiile anterioara de dirigentie Elevii raspund: CV-ul si
am invatat care sunt instrumentele de promovare scrisoarea de intentie
in vederea gasirii unei slujbe.
Cum se promoveaza individul?
Ce informaţii personale şi esenţiale trebuie să
conţină un CV ?
Ce elemente trebuie sa contina o scrisoare de
intentie?
Exercitiu -Dirigintele solicita elevilor să realizeze individual 1-2 elevi isi prezinta CV-ul;
de „auto- o prezentare a CV-ului personal, ca şi cum ar face elevii constientizeaza Activitate
prezentare” reclamă despre sine. Îndeamnă elevii să îşi importanta CV-ului pentru frontala
elaboreze prezentarea într-o manieră cât mai ocuparea unui loc de muncă. Expunerea
convingatoare.
-Precizati 2 calitati pe care trebuie sa le aiba un
CV? /sincer, adecvat postului vizat.
Captarea -Dacă cele prezentate în CV si in SI îl vor
atentiei convinge pe angajator de cunostintele si abilităţile
1 min. teoretice si practice pe care le deţineti, pregătiti-
va pentru interviul de angajare.
-Pasul urmator depunerii unui CV este interviul de
Anunţarea temei angajare. Tema pe care o parcurgem astazi este
şi a activităţii Cum ma pregatesc pentru un interviu? Fie că
2 min. este telefonic, online sau față în față, interviul este
cea mai importantă etapă dinaintea obținerii unui
job. In lectia de astazi vom invata cum sa ne Elevii asculta si noteaza tema
pregatim pentru un interviu, astfel incat la activitatii
sfarsitul orei veti sti:
- să precizati paşii pentru pregătirea unui interviu;
- sa analizati conditiile unui interviu reusit;
Dirigintele noteaza pe tabla competentele pe care
elevii le vor dobandi;
Desfasurarea Ce este interviul -Ați participat vreodată la un interviu?
lectiei 35 min. de angajare? -Ați jucat rolul de intervievator sau intervievat?
5 min. -Ce este interviul de angajare?
Dirigintele, cu ajutorul elevilor si avand drept Elevii urmaresc prezentarea Prezentare
resursa didactica prezentarea Power Point, Power Point si formuleaza Power Point
realizeaza o definire a interviului de angajare. raspunsuri la intrebari.
Pentru un interviu de succes primul pas este
pregătirea. A venit momentul sa intri in competitie
pentru slujba pe care o vrei si trebuie sa fii
pregatit.
Activitate pe grupe
Cum ma prezint la -Interviul de angajare nu este pe lista activitatilor Fise cu studi
un interviu? preferate, exista posibilitatea sa avem emotii, sa de caz
30 min. nu ne simtim in largul nostru. Totusi, deoarece Foi flipchart
intre data trimiterii scrisorii de intentie si a C.V - Marker
ului si pana la chemarea la interviu, trece o
anumita perioada de timp, este recomandat sa
stim sa ne pregatim.
-Dirigintele solicita elevilor sa se organizeze pe 6 Elevii se organizeaza pe
grupe. Trei grupe, joaca rolul de candidat pentru grupe si rezova sarcina de
un job si primesc ca sarcina de lucru sa noteze pe lucru.
o foaie de flipchart conditiile/regulile pe care
trebuie sa le aiba in vedere pentru pregatirea
interviului de angajare. Celelalte trei grupe,
interpreteaza rolul unui angajator si primesc ca
sarcina de lucru sa structureze un set de 3-5
intrebari pe care sa le adreseze candidatilor la
interviul de angajare. Elevii prezinta si se
-Dirigintele solicita liderilor fiecarei grupe sa realizeaza o lista cu regulile
afiseze posterele pe tabla si sa prezinte pregatirii unui interviu si o
rezultatele. lista cu 5 intrebari care pot fi
adresate de angajator
Prezentare
Dirigintele prezinta slide-ul cu regulile pregatirii Elevii compara rezultatele Power Point
unui interviu si dezbate cu ajutorul elevilor fiecare lor cu cele din slide-ul
etapa. prezentat de diriginte.
Realizarea Dintre toate etapele cautarii unui job, interviurile Elevii formuleaza raspunsuri Activitate
feedback-ului reprezintă cel mai intimidant element. Dar daca (atitudinea, aspectul, frontala
2 min. stii la ce să te aștepţi si esti pregătit nu trebuie să pregatirea profesionala,
te îngrijorezi, ba chiar iti poti mari sansele de limbajul verbal, si nonverbal,
reusită. abilitati de comunicare,
Care sunt condițiile unui interviu reuşit: negociere)
Tema Dirigintele anunta tema pentru ora Elevii noteaza tema. Activitate
3 min. urmatoare « Candidat pentru un post « , frontala
simularea unui interviu de angajare. Elevii vor Expunerea
avea ocazia sa-si exerseze abilitatile Explicatia
interpersonale prin susţinerea unui interviu. Li se
recomanda sa vina imbracati potrivit pentru
susþinerea unui interviu.

Anexa 1

Studiu de caz 1 – candidat pentru un job


Te numeşti Ionescu Stefan şi ai găsit în ziarul Cuget Liber din data de 8 mai 2015, un anunţ
prin care se caută persoane care doresc să se angajeze ca ghid de turism la Companiei Tours
Operator de circuite turistice din Constanta. Ai trimis CV-ul si Scrisoarea de intentie si acum
trebuie sa te pregatesti pentru interviul deja planificat.
Tema de lucru: Elevii vor interpreta rolul de candidat si vor nota pe foaia de flipchart conditiile pe
care trebuie sa le aiba in vedere pentru a se pregăti pentru interviul de angajare.
Timp de lucru: 10 minute;
Timp de prezentare: 5 minute.
Anexa 2

Studiu de caz 2 – angajator

Te numeşti Popescu Ion şi eşti managerul de resurse umane al Companiei Tours Operator de
circuite turistice din Constanta. Pe data de 8 mai 2015, ai dat un anunt in ziarul “Cuget liber”, prin care
doreşti să angajezi persoane care sunt disponibile să lucreze ca ghid de turism la firma ta. Pentru că
sunt depuse multe cereri, trebuie să-ţi structurezi un set de întrebări prin care să afli care sunt
persoanele cele mai indicate să ocupe aceste posturi.
Tema de lucru: Elevii vor interpreta rolul de angajator şi vor nota pe foaia de flipchart ce întrebări ar
pune în cadrul interviului pentru a putea afla dacă solicitantul este persoana cea mai indicată pentru a
ocupa postul liber.
Timp de lucru: 10 minute;
Timp de prezentare: 5 minute

S-ar putea să vă placă și