Sunteți pe pagina 1din 3

Dezvoltarea personală

Diriginte: Cheosa Mirela

I.P. Gimnaziul „Pantelimon Erhan” Tănătari


AN ȘCOLAR: 2023-2024
Data: 01.03.2024
Profesor: Cheosa Mirela

Proiect didactic
Disciplina Dezvoltarea Personală
Clasa a IX-a
Tema Cariera profesională.Interviu de angajare
Modul Planificarea carierei
Durata 45 minute

Competenţe generale
 Construirea planului de carieră pentru tranziţia la piaţa muncii.

Competenţe specifice
 Pregătirea pentru susţinerea interviului de angajare

Obiective operaţionale
O1. Să descrie etapele ce trebuie să fie parcurse pentru planificarea interviului, evidenţiind regulile
de bază ce trebuie respectate pentru a asigura succesul interviului.
O2. Să analizeze regulile de bază referitoare la vestimentaţia adecvată interviului profesional.
O3. Să analizeze efectele pe care le are limbajul nonverbal asupra intervievatorului şi să identifice
elementele pozitive şi cele negative.
O4. Să stabilească în funcţie de trăsăturile proprii de personalitate, răspunsuri la întrebări posibile
pentru interviul profesional analizand impactul acestor răspunsuri asupra intervievatorului.
O5.Să structureze un interviu, angajat-angajator în funcție de profesia aleasă;
O6. Să completeze un CV (Curriculum vitae) după standarte.
Forme de organizare a activităţii
 frontală
 individuală
 în grup

Metode didactice
 conversaţia  dezbaterea
 jocul de rol  exerciţiul
 expunerea

Resurse didactice
„La interviu” – joc de rol,
Fișe de lucru ale elevilor
• Fişa pentru observaţii
• Instrumente de scris
 TIC- prezentarea Power Point; jocuri interactive Wordwell.

Bibliografie
1. Eggert, Max, Interviul perfect, Editura Naţional, Bucureşti, 1998.
2. Simon, Anne-Marie, Consiliere parentală, Editura Polirom, Iaşi, 2004.
Dezvoltarea personală
Diriginte: Cheosa Mirela

Desfăşurarea activităţii

Obiectiv Timp Activitate Strategii didactice


(min)
1 Organizarea clasei Expunerea
frontal
2 Captarea atenţiei
Test psihologic „Etapele vieții” Conversatia
Alege un simbol pentru a descoperi următoare etapă a frontal
vieții tale
1 Anuntarea temei si a obiectivelor Explicatia
Este anuntata tema lectiei si totodata obiectivele frontal
aceseia cu accent pe autoevaluarea cunostintelor prin
sustinerea unui interviu.
O1 5 Reactualizarea cunstintelor:
Definirea noțiunilor cheie: ocupație, profesie, Conversaţia
funcție,meseria, rolul social. Aplicând jocul online Dezbaterea
wordwall. frontal
30 Dirijarea invatarii
O1 1. Prezentarea jocului de rol, rolurilor fiecarui Conversaţia
O2 participant la joc, sarcinilor observatorilor si Joc de rol
O3 distribuirea materialelor necesare: cardurile de Explicatia
O4 intrebari pentru angajator, fisa de observatie, expunerea
O5 vestimenția și elemente de dighizare a profesiilor. frontală
Jocul de rol: fise de observatie
Clasa este împărțită în 2 (angajații și angajatorii) a
scos la concurs un post pentru care se vor prezenta
la interviu doi candidati. Rolurile vor fi: un
angajator și un candidat, iar restul elevilor,
observatori.
Angajatorul pune intrebarile, intervievatul
raspunde la intrebari, observatorii privesc si
analizeaza interviul.
Obiectivul este ca intervievatul sa demonstreze ca
are toate aptitudinile pentru a obtine aceasta slujba.
2. Discutii pe baza fisei de observatii completate
de elevi, punctandu-se urmatoare
- Ce trebuie să am în vedere pentru interviu?
a) Mapa pentru interviu (CV-ul, scrisoarea de
aplicaţie, fotografii, etc)
b) Ţinuta – reguli de bază
c) Limbajul trupului la:
3. Intervievand intervievatorul: o scurta discutie
despre importanta si tipul intrebarilor adresate
angajatorului. Un aspect important pentru un
interviu de succes îl constituie întrebările pe care
intervievatul le adresează reprezentantului firmei.
De obicei două-trei intrebări despre firmă şi despre
mediul de lucru de acolo, sunt binevenite. Sunt
intrebati elevii dacă e important să pui întrebări la
un interviu. Se are in vedere aspectele urmatoare:
• Dacă pui intrebări, înseamnă că eşti interesat de
Dezvoltarea personală
Diriginte: Cheosa Mirela
companie şi că te-ai pregătit pentru acest interviu
• Întrebările denotă entuziasm şi profesionalism.
• Întrebările denotă maturitate. Nu te hazardezi în a
lua o decizie ci îţi cântăreşti opţiunile.
• Prin întrebări poţi afla ceva nou despre slujba
pentru care candidezi.
• Nu orice fel de întrebare este una reuşită

O1 10 Obtirea performantei si asigurarea feed-back-ului


O2 - Completarea tabelului Ce sa facem/Ce sa nu Conversaţia
O3 facem la un interviu. Exemplificarea
O4 - Fiecare elev va completa in fisa lui doua Exerciţiul
O5 intrebari pe care ar vrea sa le adreseze frontal
angajatorului

1 Incheierea activitatii
Se mulţumeste elevilor pentru participare. Se Conversatia de
îndeplinească fișa de evaluare a lecției: 3 lucruri care incheiere
ți-au plăcut în timpul orei, 2 reguli care le vei
respecta, 1 lucru care nu-l vei face niciodată.
Este invitată la oră Ana-Maria Ciubotaru, economist
în turism și servicii hoteliere, într-o mica prezentare
va descrie oportunițățile studiilor în România și v-a
descrie profesia cuprinsă în mai multe detalii.

S-ar putea să vă placă și