Sunteți pe pagina 1din 4

LICEUL TEORETIC NICOLAE CARTOJAN GIURGIU

AN COLAR: 2015-2016
Data: 28.01.2016
Profesor: Anemona Mirlogeanu, Silvia Boboc

Proiect didactic
Disciplina
Clasa
Tema
Modul
Submodul
Durata

Consiliere i Orientare
a XII-a P
Sunt pregtit pentru inteviu?
Planificarea carierei
Marketing personal
1 or

Competene generale
Construirea planului de carier pentru tranziia la piaa muncii.

Competene specifice
Pregtirea pentru susinerea interviului de angajare

Obiective operaionale
O1. S identifice caracteristici pozitive i negative referitoare la 3 termeni cheie pentru dezvoltarea
profesional: carier, interviu, manager.
O2. S descrie etapele ce trebuie s fie parcurse pentru planificarea interviului, evideniind regulile
de baz ce trebuie respectate pentru a asigura succesul interviului.
O3. S analizeze regulile de baz referitoare la vestimentaia adecvat interviului profesional.
O4. S analizeze efectele pe care le are limbajul nonverbal asupra intervievatorului i s identifice
elementele pozitive i cele negative.
O5. S stabileasc n funcie de trsturile proprii de personalitate, rspunsuri la ntrebri posibile
pentru interviul profesional analizand impactul acestor rspunsuri asupra intervievatorului.

Forme de organizare a activitii


frontal
individual
n grup

Metode didactice

conversaia
jocul de rol
expunerea

dezbaterea
exerciiul

Resurse didactice
La interviu joc de rol,
Caietele de lucru ale elevilor
Fia pentru observaii
Instrumente de scris

Bibliografie
1. Eggert, Max, Interviul perfect, Editura Naional, Bucureti, 1998.

2. Simon, Anne-Marie, Consiliere parental, Editura Polirom, Iai, 2004.

Desfurarea activitii
Obiectiv Timp Activitate
(min)
1
Organizarea clasei
2

O1

30
O1
O2
O3
O4
O5

Captarea ateniei
Prezentarea elevului invitat sa participe la lectie ( in
rolul de angajator am solicitat prezenta unui elev de
la o alta clasa de pedagogic).
Anuntarea temei si a obiectivelor
Este anuntata tema lectiei si totodata obiectivele
aceseia cu accent pe autoevaluarea cunostintelor prin
sustinerea unui interviu.
Reactualizarea cunstintelor:
Discutii despre cum ne alegem un loc de munca, care
sunt etapele pentru a te angaja, ce presupune un
interviu.
Dirijarea invatarii
1.
Prezentarea jocului de rol, rolurilor fiecarui
participant la joc, sarcinilor observatorilor si
distribuirea materialelor necesare: cardurile de
intrebari pentru angajator, fisa de observatie.
Jocul de rol:
O companie a scos la concurs un post pentru care
se vor prezenta la interviu doi candidati. Rolurile
vor fi: un angajator, doi candidati, iar restul
elevilor, observatori.
Angajatorul pune intrebarile, intervievatul
raspunde la intrebari, observatorii privesc si
analizeaza interviul.
Obiectivul este ca intervievatul sa demonstreze ca
are toate aptitudinile pentru a obtine aceasta slujba.
2. Discutii pe baza fisei de observatii completate
de elevi, punctandu-se urmatoare
- Ce trebuie s am n vedere pentru interviu?
a) Mapa pentru interviu (CV-ul, scrisoarea de
aplicaie, fotografii, etc)
b) inuta reguli de baz
c) Limbajul trupului la:
3.
Intervievand intervievatorul: o scurta discutie
despre importanta si tipul intrebarilor adresate
angajatorului. Un aspect important pentru un
interviu de succes l constituie ntrebrile pe care
intervievatul le adreseaz reprezentantului firmei.
De obicei dou-trei intrebri despre firm i despre
mediul de lucru de acolo, sunt binevenite. Sunt
intrebati elevii dac e important s pui ntrebri la
un interviu. Se are in vedere aspectele urmatoare:
Dac pui intrebri, nseamn c eti interesat de
companie i c te-ai pregtit pentru acest interviu

Strategii didactice
Expunerea
frontal
Conversatia
frontal
Explicatia
frontal

Conversaia
Dezbaterea
frontal
Conversaia
Joc de rol
Explicatia
expunerea
frontal
fise de observatie

ntrebrile denot entuziasm i profesionalism.


ntrebrile denot maturitate. Nu te hazardezi n a
lua o decizie ci i cntreti opiunile.
Prin ntrebri poi afla ceva nou despre slujba
pentru care candidezi.
Nu orice fel de ntrebare este una reuit
O1
O2
O3
O4
O5

10

Obtirea performantei si asigurarea feed-back-ului


- Completarea tabelului Ce sa facem/Ce sa nu Conversaia
facem la un interviu.
Exemplificarea
- Fiecare elev va completa in fisa lui doua Exerciiul
intrebari pe care ar vrea sa le adreseze frontal
angajatorului

Incheierea activitatii
Se mulumeste elevilor pentru participare. Se anunta Conversatia
tema urmtoare in care vor afla despre bugetul incheiere
propriu, despre venituri i cheltuieli i despre cum s
cheltuieti inteligent i despre cum s economiseti.

de

S-ar putea să vă placă și