Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECȚIE

Data: 09 octombrie 2018

Instituția de învățământ: Școala Gimnazială „Nichita Stănescu” Baia Mare, Maramureș

Clasa: a V-a B

Propunător: Helga Otilia Pop

Obiectul: Limba germană

Unitatea de învățare: Familien – Quiz

Subiectul lecției: Die Familie – Die Familienmitglieder

Tipul lecției: însușire de noi cunoștințe

Scop: exersarea abilităților de comprehensiune a unor termeni aparținând unor sfere lexicale
cunoscute, exersarea abilităților de ascultare a unor cuvinte și expresii verbale în limba germană,
precum și a celor de producere de text oral și scris

Competențe generale:

1. Receptarea de mesaje orale în situații de comunicare uzuală


2. Exprimarea orală în situații de comunicare uzuală
3. Receptarea de mesaje scrise în situații de comunicare uzuală

Competențe specifice:

1.1. Oferirea unei reacții adecvate, la salut/o întrebare/instrucțiune simplă rostită clar și rar
1.2. Manifestarea curiozității față de sesizarea semnificației unor mesaje simple adecvate
vârstei

2.1. Reproducerea/formularea unor mesaje simple și scurte, respectând pronunția și intonația


specific, cu sprijin din partea interlocutorului

2.4.Manifestarea disponibilității pentru articularea unor sunete noi și pentru a explora noi modele
articulatorii/de intonații și accent

1
3.2. Identificarea semnificației globale a unui text simplu pe teme familiare

3.3 Descifrarea unor mesaje simple familiar primite de la prieteni, colegi, professor

3.4. Manifestarea curiozității pentru decodarea unor mesaje scrise simple

Obiective operaționale: la sfârșitul lecției, elevii vor putea:

a) cognitive:
O1 – să descifreze mesaje orale simple emise de profesor sau colegi
O2 - să recunoască și să pronunțe corect cifre și numere până la 100
O3 – să identifice denumirile membrilor familiei într-un careu cu alte cuvinte sau litere
O4 – să pronunțe corect denumirile membrilor familiei
b) afective:
O5 – să manifeste interes pentru ora de germane
O6 – să accepte solicitările profesorului și să se mobilizeze pentru realizarea lor
c) psihomotorii:
O7 – să manifeste un comportament adecvat

Metode și procedee: conversația euristică, învățarea prin (re)descoperire, observare


sistematică, metoda analogiei, conversația
Forme de organizare a învățării: frontal, individual
Resurse: tablă, cretă, caiet, fișa de lucru
Bibliografie:
1. BOLOCAN, Miruna, BÜTTNER, Siegfried, KOPP, Gabriele. Limba germană. Clasa
a V-a. Limba modernă 1, Limba modernă 2, Limba modernă 1 – studiu intensiv. Ed.
Educational Centre (Ministerul Educației Naționale). București, 2017.
2. Programa școlară pentru disciplina LIMBA MODERNĂ 1/LIMBA MODERNĂ
2/LIMBA MODERNĂ 1 – INTENSIV (germană, rusă, japoneză). Clasele a V-a – a
VIII-a. București, 2017.
3. www.aduis.de

2
Parcursul didactic

Momentele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevului Observații


Verificarea temei Profesorul cere ca elevii Elevii arată tema Profesorul notează, după
- 3 minute – să își pună caietele cu profesorului obicei, cu plus și minus
tema la marginea băncii elevii care au sau nu au
pentru verificare tema.
(numerele de la 0 la 100
de 2 ori).
Captarea atenției – Profesorul scrie pe tablă Elevii răspund la
evaluare orală a lecției câteva numere și numește solicitările
anterioare aleatoriu câțiva elevi profesorului conversația

- 5 minute - pentru a verifica dacă au


asimilat lecția anterioară
Profesorul întreabă elevii Elevii își dau cu
ce cred că urmează să părerea, unii vor
învățăm după alfabet, intui, probabil, că conversația

după formule de salut și este vorba despre


după prezentare. familie și membrii metoda deducției

Profesorul scrie pe tablă familiei.


Dirijarea învățării
titlul „Die Familie. Die
-30 minute-
Familienmitglieder”.
Profesorul cere elevilor să Elevii își amintesc:

își amintească cum se „der Vater” (Papi),


observare sistematică
spune „tată” și „mamă”. „die Mutter (Mami)”

Profesorul le reamintește
că împreună formează Elevii își notează în

„die Eltern” (părinți). caiete.


feedback
Apoi, le cere elevilor să
Elevii spun „der
își amintească cum se

3
spune „fiu”. Un cuvânt Sohn”.
nou, probabil, este
cuvântul „fiică”. Elevii notează și
Profesorul scrie „die rețin.
Tochter”. Profesorul
întreabă ce sunt aceștia Elevii spun „copii”.

pentru părinți, apoi


observare sistematică
notează „die Kinder”.
Elevii spun „der feedback
Trecând mai departe,
Bruder”, „die
profesorul îi întreabă pe
Schwester”.
elevi cum se spune
Dirijarea învățării „frate”, respectiv „soră”.
Cei doi împreună se
-30 minute- numesc „die Geschwister”
(„frați”).
Profesorul îi întreabă Elevii deduc „der
acum cum se spune Großvater” și „die
„bunic” și „bunică”. Le Großmutter”
metoda analogiei
atrage atenția că se
aseamănă cu cuvintele
feedback
„mamă”, „tată”.
Profesorul le atrage
atenția că „groß” este un
adjectiv și înseamnă
„mare”, dar și că o formă Elevii răspund

scurtă, colocvială pentru „bunici”, iar unii

„bunic”, „bunică” este deduc ”„die învățarea prin


„Opa”, respectiv „Oma”. Großeltern” (re)descoperire
Profesorul îi întreabă cum
se numesc cei doi. conversația euristică
Lecția continuă cu

4
învățarea unor termeni noi
în limba germană: „unchi”
(„der Onkel”), „mătușă” Elevii observă

(„die Tante”), „verișor” diferențele și rețin

(„der Cousin/der Vetter”, variantele de scriere

plural „die Cousins”/ „der și pronunție.

Vettern), „verișoară” („die


Dirijarea învățării observare sistematică
Cousine”/„ die Kusine”,
plural „die Cousinen”/ die
-30 minute-
Kusinen). feedback
În cazul nepoților de
bunici și de unchi,
profesorul atrage atenția
că există denumiri
diferite, spre deosebire de
limba română. Astfel,
nepoții de bunici se conversația

numesc „der Enkel” (=


„nepot”), plural „die
Elevii dau atenție
Enkel”), respectiv „die
profesorului și își
Enkelin” (= „nepoată”),
notează în caiete
plural „die Enkelinnen”).
informația de pe
Cât despre nepoții de
tablă.
unchi, aceștia se numesc
„der Neffe” (=„nepot”),
plural „die Neffen”,
respectiv „die Nichte” observare sistematică
(=„nepoată”), plural „die
Nichten”.
În final, profesorul mai
informează elevii cu

5
privire la încă 2 seturi de
termeni, și anume „die
Urgroßeltern” (=
„străbunici”). Astfel, „der
Elevii își iau notițe.
Urgroßvater” înseamnă
„străbunic”, iar
observare
„Urgroßmutter” înseamnă
sistematică
„străbunică”. Cei doi sunt
„străbunicii”, adică „die
Urgroßeltern”. Strănepoți
se spune ”der Urenkel”
(plural „die Urenkel”),
respectiv ”die Urenkelin”
(plural „die
Urenkelinnen”).
Reflecție asupra Profesorul explică
activității importanța cunoașterii
-10 minute- acestor noțiuni pentru a
putea exprima în limba
germană membrii familiei.
Elevii ascultă cu observare sistematiă
Astfel, pentru fixare, le
interes profesorul și fixarea noțiunilor
împarte elevilor câte o fișă
încep activitatea de
de lucru care reprezintă
lucru individuală.
căutare de cuvinte învățate
în această lecție.
Profesorul promite
elevilor un punct în plus
celui/celei care găsește
primul/prima cuvintele
cerute sau un plus elevului
care găsește cele mai

6
multe cuvinte până la
expirarea timpului.
Profesorul le cere ca temă
Extensia elevilor să alcătuiască
-2 minute- arborele familiei lor Elevii își notează

folosind cuvintele învățate tema în caiete.

(Familienstammbaum).

S-ar putea să vă placă și