Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC Unitatea de nvmnt: Colegiul Naional Avram Iancu Brad Clasa: a XII -a Disciplina: Consiliere psihopedagogic Activitate:

: Interviul de angajare Durata activitii: 50 minute. Obiectiv de referin: Dobndirea de cunotine i abiliti de prezentare la interviul de angajare Obiective operaionale: O1 S cunoasc modalitile de pregtire a unui interviu (motivaie, controlul emoiilor, comunicare nonverbal). O2 S nvee s anticipeze posibilele ntrebri ale angajatorilor n vederea pregtirii unor rspunsuri asertive. O3 S dobndeasc abiliti de colectare a informaiilor despre angajatori i posturi vizate. O4 S cunoasc documentele ce in de promovarea personal (CV, scrisoare de intenie, etc.) O5 S i dezvolte abilitile de relaionare. O6 S participe cu interes la activitate. Strategie didactic: Mijloace materiale: Fia cu studiul de caz Coli A4 Lista cu ntrebri i criterii Foi de flipchart Poster definiie interviu de angajare - conversaia - brainstormingul - jocul de rol - munca in echip Metode:

Secvenele leciei Organizarea activitii

Timp

Obiective operaionale Coninutul activitii Salutul elevilor i pregtirea materialului necesar predrii leciei.

Strategie didactic Metode Mijloace

2 min. Poster

Captarea ateniei

Se va prezenta elevilor un poster pe care este scris definiia interviului de 2 min. angajare.

definiie interviu de angajare

Enunarea 3 min. subiectului i a obiectivelor Dirijarea activitii i prezentarea coninutului 30 min. O1 O2 O3 O4

Se va anuna tema activitii

1. Elevii vor primi fia cu studiul de caz (anexa 1). Dup ce cazul va fi citit cu voce tare, elevii vor fi mprii pe dou grupe: angajatori i solicitani ai unui loc de munc. Angajatorii trebuie s noteze pe o coal de hrtie ce ntrebri ar pune n cadrul interviului pentru a putea afla dac solicitantul este persoana cea mai indicat pentru a ocupa postul liber. Solicitanii vor nota care este modul n care trebuie s se pregteasc i s se prezinte la interviu. 2. Colectivul clasei va fi mprit n 4 grupe (2 grupe de angajatori/ 2 grupe de solicitani). Pe grupe, pe foi de flipchart, vor extrage care sunt, din punctul lor de vedere, cele mai importante 10 ntrebri, respectiv criterii de prezentare la interviu. 3. Fiecare grup va fi invitat s-i desemneze un reprezentant care s compare lista ntrebrilor/criteriilor cu lista pregtit de profesor(anexa2).

Conversaia

Fi sudiu de caz Coli A4

Brainstormingul Foi de flipchart Munca n echip Fia profesorului cu ntrebri i criterii

Secvenele leciei Obinerea feedback-ului Asigurarea transferului i intensificarea reteniei ncheierea activitii

Timp 10 min. 2 min.

Obiective operaionale O5, O6 Coninutul activitii Li se va propune elevilor un joc de rol, n care acetia vor pune n practic ntrebrile i criteriile extrase din studiul de caz. Se vor face aprecieri asupra modului n care s-a desfurat activitatea

Strategie didactic Metode Joc de rol Mijloace

1 min.

Salutul elevilor.

Anexa 1 Studiu de caz solicitant Te numeti Andrei i ai gsit ntr-un ziar local, un anun prin care se caut persoane care doresc s se angajeze ca agent de publicitate, la un supermarket din ora. Pentru c eti n clasa a XII-a i consideri c este oportun s-i caui un loc de munc, dorina ta este s te pregteti i s te prezini la interviul de angajare pentru a ocupa unul din locurile de munc anunate. Care crezi c sunt cele mai importante criterii de a te pregti i prezenta la concurs? Studiu de caz angajator Te numeti Popescu i eti proprietarul unui supermarket din ora. Pentru c reclama este sufletul comerului, ai dat un anun ntr-un ziar local prin care doreti s angajezi persoane care sunt disponibile s lucreze ca agent de publicitate la firma ta. Pentru c, deja, sunt depuse multe cereri, trebuie s-i structurezi un set de ntrebri prin care s afli care sunt persoanele cele mai indicate s ocupe aceste posturi. Care crezi c sunt cele mai importante ntrebri pe care le-ai putea folosi pentru a afla ceea ce te intereseaz?

Anexa 2 Lista de ntrebri i criterii pentru profesor ntrebri: V rog s-mi vorbii despre dumneavoastr (calificri, experien, coli urmate, realizri) Care este motivul pentru care dorii s lucrai aici? (ceea ce tie despre firm i despre locul de munc solicitat) Putei s-mi spunei care sunt calitile pe care le avei? (se arat calitile care sunt importante pentru postul solicitat) Care sunt punctele slabe ale dumneavoastr? (este un inconvenient, dar este bine s prezentm i defectele noastre care, n timp, pot fi transformate n caliti) V place s lucrai singur sau n echip? (flexibilitatea se dovedete cnd exist disponibilitate pentru ambele situaii) Ce planuri de viitor avei? (vizeaz doria de perfecionare, performan etc.)

Criterii: Simularea interviului o persoan apropiat ne poate ajuta ntr-o astfel de situaie Punctualitatea i inuta decent sunt foarte importante ncrederea n sine, relaxarea i gndirea pozitiv ticurile, nervozitatea, emoiile puternice, agresivitatea sunt n detrimentul nostru ntrebrile pe care dorim s le adresm angajatorului trebuie puse la momentul oportun este bine s fie pregtite din timp S nu punem ntrebri care ar putea strni suspiciuni

S-ar putea să vă placă și