Sunteți pe pagina 1din 6

Programul Național pentru Reducerea Abandonului Școlar Nr.

______/____________
Unitatea școlară: Școala Gimnazială Căuaș
Avizat,
Director,
Numele și prenumele: Malinetescu Daniela Terezia
Semnătura,____________________

PROIECT DIDACTIC

Unitatea scolară: Școala Gimnazială Căuaș


Consilier scolar:Racoti Buzgau Giulia
Psiholog:Dan Raluca Radina
Data:
Disciplina: Orentare școlară și profesională
Tema:Marketing personal
Titlul lectiei:Interviul de angajare. Succesul la interviu.
Scop:exersarea deprinderilor de realizare a unui interviu
Competenţa generală: Formarea de abilită ţi privind pregatirea şi susţinerea unui interviu de angajare.
Competente specifice: C1. Să descrieetapele caretrebuieparcursepentruplanificareainterviului;
C2. Să analizezeregulile de bază caretrebuierespectatepentruaasigurasuccesulinterviului;
 La sfâ rşitul lecţiei, elevi ivor fi capabili:
 - să  precizezeconditiile/regulilepentrupregă tireaunuiinterviu;
 - să exersezeroluridiferiteintr-un exercitiu de simulare a unuiinterviu de angajare(sesiunea 2)
Strategia didactică: Resurse procedurale: - metode şi procedee: prezentareadezbatereaexpunereajocul de rol
- forme de organizare:individuală frontalapegrupe
Resurse materiale: portofoliul personal, laptop, videoproiector,foi de scris, instrumente de scris, tablă , cretă,
Bibliografie:Gulei,M.E., Serea, A., Orientarea  şiconsilierea în carieră –ManualulElevului, Alternative Sociale, Iaşi, EdituraSpiruHaret.  
Scenariul didactic
SESIUNEA 1 - CUM MA PREATESC PENTRU UN INTERVIU
Etapelea Conţinutinfor Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Materiale
ctivităţii mativ
Moment Saluta elevii si pregateste materialele necesare Elevii se pregă tesc de
introductiv pentru activitate inceperea activită ții
2 min.
Actualizarea Le spun elevilor:,, Societatea actuala promovează Activitate Portofoliilereal
cunostintelor oameni puternici, bine pregă tiţi, care îşi croiesc frontală izate
singuri drumul în viaţă. Fiecare individ trebuie să - expunerea
5 min. şi promoveze cunoştinţele, abilită ţile, experienţa, conversaţia
pentru a putea concura într-o competiţie pentru
ocuparea unui loc de muncă. In lectiileanterioara Elevii raspund: CV-ul si
de dirigentie am invatat care suntinstrumentele de scrisoarea de intentie
promovare in vedereagasiriiuneislujbe.
Cum se promoveaza individul?
Ceinformaţiipersonaleşiesenţialetrebuiesăconţină un
CV ?
Ceelementetrebuiesacontina o scrisoare de intentie?
Exercitiu -Dirigintele solicita elevilor să realizeze individual 1-2 eleviisi prezinta CV-ul;
de „auto- o prezentare a CV-ului personal, ca şi cum ar face elevii Activitatefro
prezentare” reclamă despre sine. Îndeamnă elevii să îşi constientizeazaimportanta ntala
elaboreze prezentarea într-o manieră câ t mai CV- Expunerea
convingatoare. uluipentruocupareaunuiloc de
-Precizati 2 calitatipe care trebuiesa le aiba un muncă.
CV? /sincer, adecvatpostuluivizat.
Captareaatenti -DacăceleprezentateînCV si in SI
ei îlvorconvingepeangajator de
1min. cunostintelesiabilită ţileteoreticesi practice pecare
le deţineti, pregă titi-vapentruinterviul de angajare.
-Pasulurmatordepuneriiunui CV esteinterviul de
Anunţareatem angajare.Temape care o parcurgemastaziesteCum
eişi a ma pregatescpentru un interviu?Fie
activită ţii căestetelefonic, online saufață înfață ,
2 min. interviulesteceamaiimportantă etapă dinainteaobți
neriiunui job. In lectia de astazivominvata cum sa Eleviiascultasinoteazatemaact
ne pregatimpentru un interviu, astfelincat la ivitatii
sfarsituloreivetisti:
- să  precizatipaşiipentrupregă tireaunuiinterviu;
- saanalizaticonditiileunuiinterviureusit;
Dirigintelenoteazapetablacompetentelepe care
elevii le vordobandi;
Ce este -Ațiparticipatvreodată la un interviu?
Desfasurareal interviul de -Ațijucatrolul de intervievatorsauintervievat?
ectiei 35 min. angajare? -Ce este interviul de angajare?
5 min. Dirigintele, cu ajutorul elevilor si avand drept Eleviiurmarescprezentarea Prezentare
resursa didactica prezentarea Power Power Point Power Point
Point,realizeaza o definire a interviului de siformuleazaraspunsuri la
angajare. intrebari.
Pentru un interviu de succesprimul pas
estepregă tirea. A venitmomentulsaintri in
competitiepentruslujbape care o
vreisitrebuiesafiipregatit.
Activitatepegrupe Fise cu studi de
Cum ma -Interviul de angajare nu este pe lista activitatilor caz
prezint la un preferate, exista posibilitatea sa avem emotii, sa nu Foi flipchart
interviu? ne simtim in largul nostru. Totusi, deoarece intre Marker
30 min. data trimiteriiscrisorii de intentiesi a C.V -
uluisipana la chemarea la interviu, trece o
anumitaperioada de timp,
esterecomandatsastimsa ne pregatim.
-Dirigintele solicita elevilor sa se organizeze pe 6 Eleviise
grupe. Trei grupe, joaca rolul de candidat pentru organizeazapegrupesirezovas
un job si primesc ca sarcina de lucru sa noteze pe o arcina de lucru.
foaie de flipchart conditiile/regulile pe care
trebuie sa le aiba in vedere pentru pregatirea
interviului de angajare. Celelalte trei grupe,
interpreteaza rolul unui angajator si primesc ca
sarcina de lucru sa structureze un set de 3-5
intrebari pe care sa le adreseze candidatilor la
interviul de angajare. Eleviiprezintasi se realizeaza
-Dirigintele solicita liderilor fiecarei grupe sa o lista cu
afiseze posterele pe tabla si sa prezinte rezultatele. regulilepregatiriiunuiintervius
i o lista cu 5 intrebaricare pot
fi adresate de angajator Prezentare
Dirigintele prezinta slide-ul cu regulile pregatirii Power Point
unui interviu si dezbate cu ajutorul elevilor fiecare Eleviicompararezultatelelor
etapa. cu cele din slide-ulprezentat
de diriginte.
Realizarea Dintretoateetapelecautariiunui job, Eleviiformuleazaraspunsuri(at Activitatefro
feedback-ului interviurilereprezintă celmaiintimidant element. itudinea, aspectul, ntala
2 min. Dar dacastii la cesă teaștepţisiestipregă tit nu pregatireaprofesionala,
trebuiesă teîngrijorezi, bachiaritipotimarisansele limbajul verbal,si
de reusită . nonverbal,abilitati de
Care suntcondițiileunuiinterviureuşit: comunicare,negociere)
Tema Diriginteleanuntatemapentruoraurmatoare  « Can Eleviinoteazatema. Activitatefro
3 min. didat pentru un post « ,simulareaunuiinterviu de ntala
angajare. Elevii vor Expunerea
aveaocaziasa- Explicatia
siexersezeabilitatileinterpersonaleprinsusţinereau
nuiinterviu. Li se
recomandasavinaimbracatipotrivitpentrususþiner
eaunuiinterviu.

Anexa 1

Studiu de caz1 –candidatpentru un job


TenumeştiIonescu Stefan şiaigăsitînziarulCuget Liber din data de 8 mai 2015, un anunţprin
care se cautăpersoane care dorescsă se angajezecaghid de turism laCompanieiTours Operator
de circuiteturistice din Constanta. Ai trimis CV-ulsiScrisoarea de
intentiesiacumtrebuiesatepregatestipentruinterviuldejaplanificat.
Tema de lucru: Eleviivorinterpretarolul de candidatsivor nota pefoaia de flipchart conditiilepe care
trebuiesa le aiba in vederepentru a se pregătipentruinterviul de angajare.
Timp de lucru: 10 minute;
Timp de prezentare: 5 minute.

Anexa 2

Studiu de caz 2 – angajator


TenumeştiPopescu Ion şieştimanagerul de resurseumane al CompanieiTours Operatorde
circuiteturistice din Constanta. Pe data de 8 mai 2015, aidat un anunt in ziarul “Cuget liber”, prin care
doreştisăangajezipersoane care suntdisponibilesălucrezecaghid de turism la firma ta.
Pentrucăsuntdepusemultecereri, trebuiesă-ţistructureziun set de întrebăriprin care săafli care
suntpersoanelecelemai indicate săocupeacesteposturi.
Tema de lucru: Eleviivorinterpretarolul de angajatorşivor nota pefoaia de flipchart
ceîntrebăriarpuneîncadrulinterviuluipentru a puteaafladacăsolicitantulestepersoanaceamaiindicatăpentru
a ocupapostul liber.
Timp de lucru: 10 minute;
Timp de prezentare: 5 minute

S-ar putea să vă placă și