Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

1. DATE GENERALE

Unitatea de învătământ – Colegiul Economic Virgil Madgearu


Profesor – Feraru Valentina Claudia
Clasa - a X-a Fl
Disciplina - Educaţie antreprenorială
Aria curiculara Tehnologii
Scopul Analiza factorilor intrinseci și externi
de motivare și resursele personale
Capitolul – Managementul resurselor
personale
Tema – Motivatia muncii
Tipul lecţiei-mixtă, de verificare, transmitere de cunoştinţe
Timp alocat - 50min.

Obiectivele instruirii:

a) Competenţe generale:

- Utilizarea conceptelor specifice educaţiei antreprenoriale pt. explicarea unor fapte, evenimente, procese din viaţa reală.
- Aplicarea cunoştinţelor în rezolvarea unor situaţii problemă, precum şi în analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare.
- Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor probleme teoretice şi practice.
- Manifestarea unui comportament social activ şi responsabil, adecvat unei lumi în schimbare.
- Participarea la luarea deciziilor şi la rezolvarea problemelor comunităţii.
- Formularea unor opinii referitoare la rezolvarea problemelor comunităţii, privind iniţierea şi derularea afacerilor.

b) Competenţe specifice:

C1 – Definirea termenului de munca.


C2 – Identificarea importantei motivatiei pentru munca .
C3 - Enumerarea factorilor care influenţează motivatia pentru munca.
C4 – Identificarea elementelor componente ale motivatiei umane.
C5- Stabilirea corelatiei dintre motivatie si moralul ridicat al angajatului.

Downloaded by Barboiu Nicolae (barboiunicolae2709@gmail.com)


Strategia didactică

a) Metode şi procedee didactice: expunerea, dezbaterea, conversaţia euristică,explicaţia, joc de rol.


b) Mijloace de învăţământ: manual
Locul de desfăşurare: sala de clasa

Forme de desfăşurare a instruirii : frontal, individual

Bibliografia
-Educaţie antreprenorială –cls. a X-a, ed. Didactica si Pedagogica R.A.
-Programa şcolară pt. Educaţie antreprenorială –cls. a X-a, nr. 4598 / 31.08.2004
-Economia întreprinderii şi elemente de legislaţie-manual pt. cls a XI-a, ed. Economică Preuniversitaria

2. DESFASURAREA LECTIEI

MOMENTELE COM ACTIVITATE PROFESOR ACTIVITATE ELEV STRATEGII


LECTIEI PET
METODE FORME MIJL

1 2 3 4 5 6 7

MOMENT se stabileşte prezenţa. Elevii răspund la auzul numelui lor,


ORGANIZATORIC se asigura existenta bazei materiale pregătesc pentru lecţie.

(3 min)

- elevii răspund la întrebări


Se realizează pe bază de intrebari:
- Ce este educatia antreprenoriala? Conversaţia Frontal

VERIFICAREA - Ce este afacerea?


CUNOSTINTELOR
ANTERIOARE - Enumeraţi factorii socio-economici
care influenţează cursul unei afaceri.
(5-7 min) - Ce doresc astăzi intreprinzatorii?
- elevii notează in caiete titlul lecţiei.
Se anunţa titlul noii teme: Întreprinzător
şi

Downloaded by Barboiu Nicolae (barboiunicolae2709@gmail.com)


manager

Profesorul atrage atenţia asupra faptului ca


inainte de a fi producator, omul este - elevii definesc munca având în vedere
consumator de bunuri si servicii ce ii cunoştinţele interdisciplinare
CAPTAREA satisfac anumite nevoi. Astfel ca, activitatea
ATENTIEI şi omului este generata si orientata pe
ANUNTAREA satisfacerea acestor nevoi, iar munca este
NOII TEME una din multiplele activitati care defineste
(1 min) specia umana.
Munca- activitatea fizica sau intelectuala cu - Elevii urmăresc prezentarea, raspund la
C1 caracter social util, facuta constient cu un intrebari :
scop dinainte stabilit (producerea de bunuri - Este munca social utila?
necesare satisfacerii nevoilor oamenilor). - Este o activitate specific umana? Conversaţia Frontal
-Are caracter constient sau inconstient?
Motivatia pentru munca- suma tuturor - Care este scopul aceste activitati?
stimulilor individuali (de natura subiectiva
sau obiectiva) necesari pentru realizarea Elevii urmăresc prezentarea, raspund la
performantei (asigura randamentul oricarei intrebari :
C2 activitati).. -De ce avem nevoie de motivatie ca sa
muncim?
- Este importanta motivatia pentru
activitate?
DIRIJAREA Factorii obiectivi ai motivatiei:
INVATARII -siguranta locului de munca;
- salariul;
(30 min) - recunoasterea muncii prestate; Conversaţia Individual
C3 -climatul de munca pozitiv; Elevii precizează factorii care influenţează euristică
- asigurarea protectiei muncii; activitatea omului. Se discuta pe grupe pe
-posibilitati de promovare; baza argumentarii fiecare factor .

Elementele motivatiei:
Se prezinta elevilor cu ajutorul unei
mnemotehnici cele 7 elemente ale
C4 motivatiei pentru a retine mai usor
informatia. Se ia initiala fiecarui element si
se ordoneaza alfabetic: ACDIITT.
1.aspiratii 7.trebuinte

Downloaded by Barboiu Nicolae (barboiunicolae2709@gmail.com)


2.convingeri
3.dorinte Elevii discuta despre elementele motivatiei Individual
4.interese pe baza experientei anterioare si a
5.intentii cunostintelor interdisciplinare.
6.tendinte
Moralul ridicat- atitudinea pozitiva in
raporturile de munca este rezultatul Conversatia
satisfacerii nevoilor personale ale Elevii raspund la intrebari: Explicaţia
C5 individului prin munca. -Ce inseamna a avea un moral ridicat?
-Cum se comporta un om cu moralul ridicat
si ce efecte are acest fapt asupra
productivitatii muncii lui?
Verificarea unitatii de invatare prin apliarea
REALIZAREA FEED- unei fise de lucru Frontal
BACK-ului
(10 MINUTE) Elevii rezolvă testul

Downloaded by Barboiu Nicolae (barboiunicolae2709@gmail.com)


Test de evaluare

Exercițiul 1: Definiții și Concepte

a. Ce înseamnă „motivația muncii”?

b. Enumerați cel puțin trei factori care pot influența motivația angajaților într-o organizație.

Exercițiul 2: Teorii ale Motivației

a. Prezentați succint Teoria X și Teoria Y propuse de Douglas McGregor.

b. Descrieți ierarhia nevoilor conform teoriei lui Abraham Maslow și oferiți un exemplu practic pentru fiecare nivel.

Exercițiul 3: Factori de Motivare în Antreprenoriat

a. Enumerați trei metode prin care un antreprenor poate utiliza recunoașterea pentru a motiva echipa sa.

b. Cum poate oportunitatea de dezvoltare profesională influența motivația angajaților într-o companie antreprenorială?

Exercițiul 4: Aplicații Practice în Antreprenoriat

a. Cum poate un antreprenor să creeze un mediu de lucru care să încurajeze inovația și creativitatea în rândul angajaților?

b. De ce este importantă adaptabilitatea și flexibilitatea în strategiile de motivare în cadrul unei afaceri antreprenoriale?

Exercițiul 5: Evaluarea Motivației Angajaților

a. Propuneți două metode prin care un antreprenor poate evalua nivelul de motivație al angajaților săi.

Downloaded by Barboiu Nicolae (barboiunicolae2709@gmail.com)


b. Cum pot feedback-ul constant și evaluarea performanței contribui la îmbunătățirea motivației în organizație?

Barem de corectare

Exercițiul 1: PUNCTAJ
a. Motivația muncii se referă la forțele interne și 1p
externe care determină comportamentul angajaților
în cadrul organizației.

b. Exemple de factori de motivație pot include 1p


recunoașterea, oportunități de avansare și un mediu
de lucru pozitiv.
Exercițiul 2:
a. Teoria X și Teoria Y reprezintă două perspective 1p
asupra managementului, unde X presupune că
oamenii evită munca și au nevoie de control, iar Y
presupune că oamenii își asumă responsabilitatea și
pot fi motivați prin încredere.
b. Ierarhia nevoilor lui Maslow: Fiziologic (salariu), 1p
Siguranță (asigurări de sănătate), Social (relații de
muncă), Stima (recunoaștere), Autoactualizare
(dezvoltare profesională).
Exercițiul 3:
a. Recunoașterea poate fi realizată prin premii, 0,5
menționarea performanțelor în ședințele de echipă
și oferirea de oportunități de creștere.

b. Oportunitatea de dezvoltare profesională poate 0,5


motiva angajații prin creșterea competențelor și
asumarea de noi responsabilități.
Exercițiul 4:
a. Un mediu de lucru favorabil inovației poate fi creat 1p
prin încurajarea comunicării deschise, stimularea
ideilor și oferirea de resurse pentru proiecte
creative.

Downloaded by Barboiu Nicolae (barboiunicolae2709@gmail.com)


b. Adaptabilitatea și flexibilitatea în strategiile de 1p
motivare sunt esențiale pentru a răspunde la
schimbările din cadrul organizației și ale pieței.
Exercițiul 5:
a. Metode de evaluare pot include interviuri 1p
individuale și sondaje de satisfacție ale angajaților.

b. Feedback-ul și evaluarea performanței pot identifica 1p


punctele slabe și pot oferi oportunități de
îmbunătățire, contribuind astfel la motivarea
continuă.
Total 90p+10p oficiu

Tema pentru acasa

Exercițiul 6: Studiu de Caz


Citiți următorul scenariu și răspundeți la întrebări:
Scenariu: Într-o companie antreprenorială, un manager observă că angajații sunt preocupați mai mult de aspectele personale decât de munca lor. Ei par să nu fie
motivați să atingă obiectivele echipei.

a. Identificați posibile cauze ale lipsei de motivare în acest caz.


b. Propuneți două strategii pe care managerul le-ar putea adopta pentru a crește nivelul de motivație în echipă.

Downloaded by Barboiu Nicolae (barboiunicolae2709@gmail.com)

S-ar putea să vă placă și