Sunteți pe pagina 1din 6

Scoala:

Profesor:
Disciplina: Educatie antreprenoriala
Clasa: a X-a A
Proiect de lectie
Unitatea de continut: Risc si reusita in afaceri
Titlul lectiei: Riscul in afaceri,tipuri de risc
Tipul de lectie: lectie mixta
Data:06.03.2020
Durata lectiei:50 min
Locul desfasurarii lectiei: sala de clasa

Obiective generale:
1. Însusirea unor capacități de reflecție critică, cultivarea gândirii analitice și a spiritului de echipă.
2. Valorificarea eficientă a propriului potențial.

Obiective operationale:
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
 Sa caracterizeze relatia dintre conditiile naturale si initiativa antreprenoriala;
 Sa coreleze fundamentele economiei de piata cu spiritul de intreprinzator;

1
 Sa aprecieze importanta factorilor socio-culturali pentru activitatea antreprenorului;
 sa exprime idei noi si pertinente cu privire la tema discutata;
 sa identifice factorii care genereaza riscuri in afaceri
 Sa identifice si sa clasifice tipurile de riscuri asumate de antreprenor

Metode si procedee:
Conversatie euristica, lucrul individual, expunerea didactica;

Forme de organizare a activitatii:


Activitate frontala, activitate individuala;

Resurse didactice:
 umane: elevii, profesorul;
 materiale: table, creta, fisa de lucru
 bibliografice: manual “ Educatie antreprenoriala”, Ed. Didactica si pedagogica 2008, autori Natalia Lazar, Maria Mitrache

Desfasurarea lectiei

2
Etapele(eveni Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode, Modalitati de
mentele, alocat procedee si evaluare
momentele) fiecarei mijolace de
lectiei etape(in invatamant
minute) folosite
Moment 2minute -notarea absențelor - asculta -conversatia - observarea
organizatoric Se prezinta citatele: - participa la discutie sistematica
Lucrurile marete se fac de obicei -ofera solutii la
cu riscuri foarte mari. Herodotus problema
Daca nu risti nimic riscul este si mai
mare.
Erica Jong
Se adresează întrebarea: Credeţi că
riscul este
important în viaţă, dar în afaceri? Mai
Captarea multe
atentiei vom învăţa în cadrul lecţiei de astăzi

-realizarea climatului necesar desfășurării lecției


Solicita elevii sa raspunda si sa reflecteze asupra
urmatoarei intrebari:
Un intreprinzator atunci cand demareaza o
afacerea isi asuma un anumit tip de risc?
Ce reprezinta riscul in general?

3
Anuntarea 2 minute Se comunica titlul lectiei si obiectivele urmarite - noteaza titlul si cele - explicatia -observarea
titlului lectiei  Sa caracterizeze relatia dintre conditiile 6 intrebari, care -conversatia sistematica
si precizarea constituie - intrebari de
naturale si initiativa antreprenoriala;
obiectivelor competentele control (Care sunt
urmarite prin  Sa coreleze fundamentele economiei de operationale cele sase intrebari
noul continut piata cu spiritul de intreprinzator; - fac comentarii specifice
 Sa aprecieze importanta factorilor socio- referitoare la competentelor pe
desfasurarea lectiei care le-am
culturali pentru activitatea enuntat).
antreprenorului;
 sa exprime idei noi si pertinente cu privire
la tema discutata;
 sa raspunda sarcinilor solicitate.
 Sa identifice si sa clasifice tipurile de
riscuri asumate de antreprenor

Reactualizare 4 minute Elevilor li se adreseaza intrebari pentru - Raspund -conversatia -intrebari deschise
a reactualizarea cunostintelor astfel; - Fac completari, -
cunostintelor -ce este antreprenorul argumenteaza, problematiz
anterior -ce tipuri de intreprinderi pot organiza explica area
dobandite, - cumse poate evalua o afacere
necesare
invatarii care
urmeaza
Comunicarea 25 Se prezintă definiția riscului in afaceri si cauzele elevii vor crea - explicatia - observarea
noulul minute propriile definitii sistematica
acestuia. Se adreseaza urmatoarele intrebari: Ce

4
continut + pot face antreprenorii pentru a se proteja pentru fiecare dintre -conversatia - evaluare
dirijarea concepte si profesorul -schema pe frontala
impotriva acestor riscuri? La ce intrebari trebuie
invatarii va nota pe tabla ideile tabla
sa raspundem daca dorim sa efectuam o analiza a lor. -slide-uri
elevii discuta -observarea
riscurilor?
sistematica
Se noteaza raspunsurile la intrebari.
- explicatia
Se realizeaza schema tipurilor de riscuri
elevii isi vor conversatia
Se definesc tipurile derisc exprima propriile -expunerea
idei, dirijati de
economic,comercial,tehnologic,financiar,strategic
profesor.
,politico-administrativ si accidental.
-observarea
Se caracterizeaza evenimentele ce au impact
- explicatia sistematica
negativ asupra firmei precum si strategiile elevii isi vor exprima conversatia -intrebari deschise
propriile idei, dirijati
intreprinse.
de profesor.
Se cere elevilor sa dea un exemplu concret in care
-observarea
intervine riscul accidental si sa raspunda la
sistematica
intrebarile din analiza riscurilor. Mai departe se - explicatia -intrebari deschise
conversatia
enumera principiile managementului riscului. Ca
o concluzie generala asupra temei discutate putem
afirma: riscurile trebuie asumate constient si
uneori privite ca oportunitati.

Asigurarea 2 minute profesorul precizeaza intrebarile pe care le va - Raspund Conversatia - Evaluare de

5
feed-back- - Cer explicatii, -Expunerea control
ului completari

Evaluarea 5 minute Intrebari: - raspund solicitarilor - - evaluarea pe


performantei Care sunt sursele generatoare de factori de risc profesorului problematiz parcurs
Care sunt tipurile de riscuri si prin ce se area
caracterizeaza - observarea
sistematica
Fixarea 10 minute Elevii primesc fise de lucru in care trebuie sa bifeze - participa la fixarea -conversatia - observarea
cunostintelor raspunsurile corecte la intrebari care reies din lectia cunostintelor -explicatia sistematica
prezentata.

S-ar putea să vă placă și