Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECTIE

Şcoala: Colegiul Tehnic „Ion I.C. Bratianu” Timișoara


Disciplina: Economia întreprinderii
Propunator: Lautaru Maria-Melania
Clasa : 9B
Data: 25.10.2021
Unitatea de invatare tema : Intreprinderea – Veriga de baza a economiei
Subiectul lectiei: Notiuni si trasaturi de baza ale unei intreprinderi si clasificarea intreprinderilor
Tipul de lecţie: De asimilare de noi cunostinte-varianta dezbatere- Online
Competente specifice vizate:
 Clasificarea întreprinderilor şi descrierea trăsăturilor caracteristice ale acestora
 Compararea diferitelor tipuri de întreprinderi
 Încadrarea unei întreprinderi conform tipologiei generale
Obiective operationale:
O1: Definirea intreprinderii ca veriga de baza a economiei
O2: Identificarea trasaturilor caracteristice ale intreprinderii
O3: Clasificarea intreprinderilor in functie de anumite criterii

Bibliografia:
1. Economie , Maria Lăcătuș și Paul Lăcătuș, Editura Corint, 2006
2. Economie, Victor Bratu
3. Economie, Paul Tanase Ghita, Editura Economica 2000
Obiectivele Timp
Evenimentele operationale Alocat Activitatea Activitatea Metode si mijloace si Modalitati de
lecţiei (min) Profesorului elevilor Forme de invatamant utilizate
evaluare

(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7)

3 - profesorul intra in clasa si saluta; - elevii raspund la salut; - conversatie;


1.Moment - profesorul cere elevilor pornirea camerelor -elevii isi pornesc - ca mijloc avem
organizatoric - se stabileste prezenta. camera catalogul.
- elevii raspund la
prezenta.
2.Introducerea O1 - solicita elevilor sa sa incerce sa - raspund la propunerea -exercitiu de tip brainstorming;
in activitatea lectiei si 5 defineasca „intreprinderea” profesorului - individual;
captarea atentiei raspunzand la intrebarea: „ce credeti - Mijloace :
ca este intreprinderea?” pool realizat pe google
Meet
O1 -profesorul si elevii ajung la concluzia ca -elevii asculta si - conversatie;
interprinderea este veriga de baza a economiei. receptioneaza
3 - profesorul anunta titlul noii teme: mesajul;
3.Anuntarea subiectului „Intreprinderea veriga de baza a economiei”
lectiei si a obiectivelor - enumera obiectivele lectiei spunandu-le elevilor ca
operationale pana la sfarsitul lectiei vor sti sa defineasca
”intreprinderea”, sa enumere trasaturile principale ale
acesteia si sa clasifice intreprinderile dupa mai multe
criterii.

- profesorul noteaza in World titlul lectiei si -elevii noteaza in caiete ceea- Conversatia;
principalele puncte de urmarit: ce a scris profesorul ; Mijloace:
„Intreprinderea – veriga de baza a baza a economiei; - manualul;
1.Notiuni si trasaturi de baza; -caietele elevilor
2.Criterii de clasificare a intreprinderilor -World-ul ___
4.Comunicarea noilor O2 - in functie definitia standard din manual si de
continuturi: 30 raspunsurile oferite de elevi la intrebarea: „ce credeti
organizare si dirijarea ca este intreprinderea?” se formuleaza definitia
invatarii „intreprinderii”.
- profesorul comunica elevilor principalele trasaturi -elevii noteaza in caiete
ale intreprinderii : definitia; -intrebarea;
-unitate tehnico-productiva;
- unitate organizatorico-administrativa;
-unitate economico-sociala. -elevii noteaza in caiete
- profesorul incepe o discutie pe marginea acestor cele trei trasaturi;
trasaturi, explica pe fiecare dintre acestea si
stabileste principalele de notat.
- profesorul adreseaza urmatoarea intrebare prin site-
ul mentimeter: „ce fel de intreprinderi cunoasteti?”
- in functie de raspunsuri si de tabelul din anexa 1
profesorul stabileste principalele criterii in functie de
care se grupeaza intreprinderile si le noteaza in - elevii raspund
world: intrebarilor adresate de
O3 - capitalul social si patrimoniul; profesor si noteaza in
- statutul juridic; caiete ideile principale.
- felul materiei prime; -conversatia;
-destinatia economica a produselor; -elevii pot pune mai -brainstorming - intrebarea;
- caracteristicile tehnice si tehnologice ale multe raspunsuri iar Mijloace :
procesului de productie ; acestea apar in timp real. mentimeter
- marime;
- specializare; -noteaza in caiete
- tipul de productie. criteriile de clasificare si
tipurile de intreprinderi
rezultate din clasificare. - conversatia;
- prezentarea tabelului din anexa 1 prin incarcarea pe - explicatia;
drive si intrarea elevilor pe link pentru a explica si Mijloace :
evidentia in culori in timp real. - manualul;
- tabla digitala
5.Fixarea cunostintelor
3 -elevii sunt atenti si
receptioneaza fixeaza
cunostintele si descopera
cat de efiecient este
world-ul in drive doarece - explicatia;
pot lucra toti in acelasi Mijloace: google drive
timp

6.Obtinerea feed-back- - profesorul adreseaza intrebarile - elevii raspund la intrebarile- conversatia; - intrebari;
ului din partea elevilor 3 din anexa 2 prin formular google unde fiecare trebuie sa adresate
iti prin formular. - explicatia;
treaca numele si clasa si notarea de la 1-10 a cat de bine au Mijloace: formular google.
intlees lectia si cat de explicit a fost profesorul.

7.Stabilirea sarcinilor - profesorul comunica tema pe care o vor avea de efectuat


- elevii noteaza cerintele - conversatia;
petru activitatea 3 elevii individual acasa., temei. - manualul.
independenta a (anexa 3)
elevilor
Anexa 1

Criterii de clasificare Profilul intreprinderii


Forma de proprietate asupra capitalului social  Inteprinderi publice
si patrimoniului  Inteprinderi particulare
Statutul juridic  Societati in nume colecti (S.N.C.)
 Societati in comandita simpla (S.C.S.)
 Societati in comandita pe actiuni
(S.C.A.)
 Societati pe actiuni (S.A.)
 Societati cu raspundere limitata
(S.R.L.)
 Societati cu raspundere limitata cu
asociat unic (S.R.L.A.U.)
Felul materiei prime utilizate  Intreprinderi de ramuri extractive
 Intreprinderi de ramuri prelucratoare
Destinatia economica a produsului  Intreprinderi producatoare de
mijloace de productie
 Intreprinderi producatoare de bunuri
de consum
Caracteristicile tehnice si tehnologice ale  Intreprinderi producatoare de energie
procesului de productie termica si electrica
 Intreprinderi din industria metalurgiei
feroaselor
 Intreprinderi din industria metalurgiei
neferoaselor
 Intreprinderi din industria de
exploatare si prelucrare a lemnului
Gradul de marime  Intreprinderi mari
 Intreprinderi mijlocii
 Intreprinderi mici
 Microintreprinderi

Gradul de specializare  Intreprinderi specializate


 Intreprinderi universale
 Intreprinderi mixte
Tipul de productie  Intreprinderi cu productie de masa
 Intreprinderi cu productie de serie
 Intreprinderi individuala(de unicat)
Anexa 2

Intrebari pentru obtinerea feed-back-ului din partea elevilor:

1. Avand in vedere ceea ce am discutat astazi de ce credeti ca intreprinderea este


considerata o veriga de baza a economiei?
2. Cum pot fi clasificate intreprinderile? Exemplificati cateva criterii de clasificare.

Tema pentru studiu individual

1. Realizati si alte clasificari ale intreprinderilor in afara de cele invatate la clasa,


utilizand criterii diverse ( spre exemplu apartenenta la un teritoriu, desfasurarea
proceselor tehnologice in timp, regimul de lucru al angajatilor etc.)

2. Trasaturile de baza ale unei intreprinderi sunt:

a) unitate tehnico-productiva si organizatorica;


b) unitate tehnica, organizatorica, economica si sociala;
c) unitate organizatorico-administrativa;
d) unitate tehnico-productiva, organizatorico-administrativa si economico-
sociala;
e) unitate tehnico-organizatorico-sociala.

3. In functie de destinatia economica a produselor, intreprinderile se clasifica in:


a) Intreprinderi producatoare de mijloace de productie;
b) Intreprinderi producatoare de bunuri de consum;
c) intreprinderi prelucratoare;
d) intreprinderi extractive;
e) intreprinderi specializate.

S-ar putea să vă placă și