Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect de lectie nr.

 2
Posted on 27 martie 2015 by niculina2004
Proiect didactic
Colegiul Tehnologic “V. Harnaj” Bucureşti

Profesor: Păduraru Niculina

Modulul: Marketingul afacerilor

Clasa a XI-a

Data: 16.03.2015

Unitatea de învăţare: Oportunităţile de marketing.


Subiectul lecţiei: Constrângeri în activitatea Firmei de exerciţiu.

Tipul lecţiei: mixtă.

Locul de desfăşurare a lecţiei: Sala de clasă.

Durata: 50 minute.

Unitatea de competenţă generală – UC 10

Competenţa – Analizează oportunităţile de marketing.

Criterii de performanţă: Identificarea constrângerilor asupra activităţilor de marketing a agentului


economic

1. Conţinutul tematic
1.1. Definirea constrângerilor în economie;

1.2. Tipuri de constrângeri identificate în activitatea agenţilor economici, in diferite domenii de


activitate;

1.3. Constrângeri în activitatea Firmei de exerciţiu;

1. Competenţe specifice:
2.1. Identificarea constrângerilor asupra activităţilor de marketing a agentului economic.

 Competenţe derivate:
Pe parcursul activităţii didactice elevii vor fi capabili să:

CD 1 – Să definească contrângerea în activitatea economică;


CD 2 – Să enumere tipuri ale constrângerilor agenţilor economici (de mediu, etice, legale, sociale,
publicitare);

CD 3 – Să analizeze constrângerile în activitatea firmei de exerciţiu.

CD 5 – Să formuleze concluzii.

1. Activitatea de învăţare
 Defineşte constrângerile;
 Asigură exemple ale constrângerilor exercitate asupra activităţii Firmei de exerciţiu.
1. Strategia didactică
 Predare: expozitiv-euristice (explicaţia, conversaţia, problematizarea, observaţiile
independente, utilizarea fişelor de lucru);
 Evaluare: evaluativ-stimulative: chestionarea orală, observarea şi aprecierea verbală,
(elevul demonstrează că este capabil să identifice constrângerile manifestate asupra agenţilor
economici).
 Forme de organizare a activităţii lecţiei: frontal interactiv, grupe, individual.
 Resurse:
 Manual şcolar;
 Fişe de lucru;
Bibliografie:

1. Ilie, S (coord.) – Marketingul afacerilor – manual pentru clasa a XI-a, filiera tehnologică,
profilul servicii, Editura Oscar Print, Bucureşti, 2006;
2. Capotă, V., Popa. F., Ghinescu, C. – Marketingul afacerilor – manual pentru clasa a XI-a,
ruta directă, filiera tehnologică, profil servicii, Editura Akademos Art, Bucureşti, 2006;
3. Munteanu, C. (coord.) – Marketing – Principii, Practici, Orizonturi, Editura Sedcom
Libris, Iaşi, 2008.
SCENARIUL DIDACTIC:

Competenţe Momentele Dozarea Strategia


derivate lecţiei timpului Conţinutul lectiei didactică

Înregistrarea
absenţilor, asigurarea Conversatie,
Moment ordinii şi disciplinei, instructaj
organizatoric 2 min pregătirea materialelor verbal

Verificarea  12 min Ce este mediul extern Conversaţie,


lecţiei al firmei? întrebări,
anterioare Ce este micromediul şi aprecieri, test
din ce este compus de evaluare.
acesta?
Ce este macromediul
şi care sunt factorii
care-l compun?
Cum poate reacţiona
un agent economic la
influenţele exercitate
de macromediu?
Elemente de
diferenţiere dintre cele
două componente ale
mediului extern.
Se aplică un test de
evaluare în vederea
verificării
cunoştintelor
referitoare la
componentele
macromediului.

Ce se întâmplă dacă
nu avem forţă de
muncă calificată?
Ce se întâmplă dacă
produsele şi serviciile
firmei noastre nu sunt
adaptate mediului
cultural al pieţei
vizate?
Ce se întâmplă dacă
climatul social este
conflictual?
Ce se întâmplă dacă
legile nu stimulează
Reactualizarea activitatea firmei Conversatie,
ideilor ancoră 3 min noastre? problematizare,

Se face o scurtă
Captarea prelegere asupra unor Explicaţie.
atenţiei 1 min situaţii de viaţă prelegere

Profesorul notează pe
Anunţarea tablă ti-tlul lecţiei şi
subiectului competenţele de-rivate
lecţiei şi determinate de
competentelor aceasta. Elevii notează
derivate 2 min în caiete. Explicaţie

1, 2 Dirijarea 20 min Elevii notează pe Explicatie,


învăţării caiete definiţia conversatie,
constrângerii: „O intrebari,
constrângere exercitii
reprezintă limitarea
posibilităţilor de
acţiune”.
Profesorul exemplifică
acest concept cu
referiri la diferite
sisteme: social,
cultural, economic,
tehnic etc,

La nivelul activităţii
firmelorconstrângerile
pot fi: de mediu, etice,
legale, sociale,
publicitare.
Profesorul exemplifica
aceste tipuri de
constrangeri:

a.      Mediu: natural
şi antropic,
b.      Etice: practici
ilegale, antisociale,
anticon-curenţiale etc.
c.       Legale: legi,
hotărâri ce pot
acţiona ca nişte
bariere, având
caracter restrictiv.
d.      Sociale:
repartitia veniturilor,
climatul social etc,
e.      Publicitare: 
metode de promovare
(reclama falsă,
comparativă etc,)

Profesorul propune
completarea unei Fişe
de lucru ce are ca scop
Fixarea identificarea
cunoştintelor constrângerilor la Fiţe de lucru,
3. şi feed-back-ul 7 min Firma de exercitiu. conversaţia.

Profesorul notează
elevii care au răspuns
la lecţie şi propune ca
temă pentru acasă
Aprecieri „Identificarea
generale şi constrangerilor cu care
tema pentru elevii se intalnesc in
acasă 3 min viata de zi cu zi”. Conversatie
Model test de evaluare:
 
Numele şi prenumele……………………………………..

TEST DE EVALUARE LA MODULUL

„MARKETINGUL AFACERILOR”
Mai jos sunt prezentate o serie de elemente ce aparţin diferitelor componente ale macromediului:

1. Forme de comunicare;
2. Noile tehnologii;
3. Stabilitatea politică în zonă;
4. Concurenţa;
5. Reglementări cu privire la concurenţă;
6. Reglementări ale unor organisme internaţionale;
7. Moda,
8. Activitatea de reciclare;
9. Rata natalităţii;
10. Brevete de invenţii recente;
11. Structura familiei;
12. Situaţia forţei de muncă;
13. Repartiţia veniturilor;
14. Lupta împotriva poluării;
15. Tratatele internaţionale;
16. Conjunctura generală;
17. Valorile morale, culturale, religioase;
18. Activităţi de cercetare;
19. Tendinţa statului de intervenţie în economie;
20. Frecvenţa negocierilor sociale;
21. Legi antimonopol;
22. Nivelul educaţiei;
23. Taxe şi impozite;
24. Deficitul sau surplusul bugetar;
25. Mărimea sau structura populaţiei;
26. Protecţie legală, brevete;
27. Rata de schimb a monedei naţionale.
Scrieţi în tabelul de mai jos, în dreptul fiecărui tip de mediu, cifra corespunzătoare elementului
care o compune:

Componente ale Elemente ce compun componentele macromediului


macromediului firmei firmei

Mediul economic

Mediul cultural

Mediul social

Mediul demografic
Mediul politic

Mediul juridic

Mediuyl tehnologic

Mediul ecologic

Mediul internaţional
Trei elemente repartizate corect se notează cu un punct.

Se acordă un punct din oficiu.

Barem:
La repartizarea corectă a trei elemente se notează cu un punct.

Se acordă un punct din oficiu.

Total 10 puncte.

Componente ale Elemente ce compun componentele macromediului


macromediului firmei firmei

Mediul economic 4, 16, 23, 27.

Mediul cultural 1, 7, 17, 22.

Mediul social 12, 13, 20.

Mediul demografic 9, 11, 25.

Mediul politic 3, 19, 24.

Mediul juridic 5, 15, 21, 26.

Mediul tehnologic 2, 10, 18.

Mediul ecologic 8, 14.

Mediul international 7.
Model Fişa de lucru:
Identificaţi şi notaţi în tabelul de mai jos tipuri de constrângeri la care este supusă, în activitatea
economică, firma voastră de exerciţiu:
Constrângeri Constrângeri
Constrângeri etice legale Constrângeri Constrângeri
de mediu sociale publicitare

Proiect de lectie nr. 3


Posted on 27 martie 2015 by niculina2004
Proiect didactic
Colegiul Tehnologic “V. Harnaj” Bucureşti

Profesor: Păduraru Niculina

Modulul: Comunicare profesională

Clasa a X-a A

Data: 18.03.2015

Unitatea de învăţare:Tehnici promoţionale.


Subiectul lecţiei: Caracterizarea elementelor de identificare a firmei.

Tipul lecţiei: de formare de priceperi şi deprinderi.

Locul de desfăşurare a lecţiei: Laboratorul de specialitate.

Durata: 50 minute.

Unitatea de competenţă generală – UC 12

Competenţa – Utilizează tehnicile promoţionale la locul de vânzare.

Criterii de performanţă: Promovarea imaginii firmei.

1. Conţinutul tematic
1.1. Elementele care ajută la formarea imaginii firmei;

1.2. Elementele de identificare ale unei firme;


1.3. Efecte determinate de imaginea firmei;

1.4. Descrierea elementelor de identificare ale unor firme.

1. Competenţe specifice:
2.1. Promovează imaginea firmei.

 Competenţe derivate:
Pe parcursul activităţii didactice elevii vor fi capabili să:

CD 1 – Să enumere elementele care ajută la formarea imaginii unei firme;

CD 2 – Să precizeze elementele de identificare a unei firme;

CD 3 – Să descrie elementele de identificare ale unor firme găsite pe internet;

CD 4 – Să formuleze concluzii.

1. Activitatea de învăţare
 Enumeră elementele care ajută la identificarea imaginii unei firme;
 Caracterizează firma selectată din perspectiva elementelor de identificare specifice:
denumire, logo, slogan publicitar, culori.

1. Strategia didactică
 Predare: expozitiv-euristice (explicaţia, conversaţia, demonstraţia, problematizarea,
descoperirea, observaţiile independente, modelarea);
 Evaluare: evaluativ-stimulativă: chestionarea orală, observarea şi aprecierea verbală,
verificarea prin lucrări practice (elevul demonstrează că este capabil să selecteze firme de pe
internet şi să caracterizeze elementele specifice de identificare ale acestora).
 Forme de organizare a activitaţii lecţiei: frontal interactiv, grupe, individual.
 Resurse:
 Manual şcolar;
 Calculatorul;
 Fişe de lucru;
 Internetul;
Bibliografie:

1. Petre, T., Iordache, G., Capotă, V., Dorin, V., Simionescu, G., Ciurtin, M., Dorin, G. –
Comert – manual pentru clasa a X-a, filiera tehnologică, profilul servicii, Editura CD Press,
Bucureşti, 2010;
2. Costea, C. – Afaceri comerciale. Abordări moderne, Editura All Beck, Bucureşti, 2005;
3. Corcos, M. – Tehnici de vânzare eficiente, Editura Polirom, Iaşi, 2008.
4. Zaltman, G. – Cum gîndesc consumatorii. Aspecte esenţiale pentru studiile de piaţă,
Editura Polirom, Iaşi, 2007.
SCENARIUL DIDACTIC:

Competenţe Momentele Dozarea Conţinutul lecţiei Strategia


derivate lecţiei timpulu didactică
i

Înregistrarea absenţilor, Conversaţie,


Moment asigurarea ordinii şi disciplinei, instructaj
organizatoric 2 min. pregătirea materialelor verbal.

Profesorul citeşte un material al


autorului Zaltman G.: „cum
gîndesc consumatorii”, respectiv
despre rolul memoriei şi
Captarea imaginaţiei individuale în Povestire,
atenţiei 4 min. construcţia imaginii unei firme. explicaţie.

Reactualizare Profesorul solicită elevilor 


a răspunsuri la următoarele
cunoştinţelor probleme:
teoretice „Definiţia imaginii firmei”.
necesare „Tipologia imaginii firmei”.
pentru „Enumerarea elementelor care Chestionarea
formarea ajută la formarea imaginii unei orală,
priceperilor şi firme”. observarea şi
deprinderilor „Enumerarea elementelor de aprecierea
1, 2. 4 min. identificare a unei firme”. verbală.

Profesorul trimite Fişa de lucru


de pe serverul central pe
calculatorul fiecărui elev.
Profesorul prezintă etapele pe
care elevii le vor urma în
activitatea independentă.

– Accesarea
paginiihttp://www.paginiaurii.ro
/;
– Stabilirea unui domeniu de
activitate;

– Selectarea unor firme;

Demonstrarea – Identificarea paginii web. a


de către acesteia;
profesor a
modului în
care trebuie să – Descrierea elementelor de
procedeze identificare în fişa de lucru.
elevii  în
activitatea – Caracterizarea elementelor de
independentă identificare a firmelor selectate. Descriere,
1, 2, 3, 5 min. expunere.
Lucrul
individual,
utilizarea fişelor
Activitatea de lucru,
independentă Profesorul solicită elevilor să dialogul cu
1, 2, 3. a elevilor 25 min. realizeze sarcina de lucru. profesorul.

Elevii prezintă elementele de


identificare ale firmelor.
Profesorul solicită menţionarea
câtorva aspecte emoţionale
specifice firmelor analizate din
perspectiva compoziţiei
elementelor de identificare.

Elevii răspund sarcinii propuse.

Profesorul propune câteva


concluzii referitoare la
caracteristicile mărcilor
analizate (atribute, avantaje,
valori, personalitate).
Analiza Conversaţia,
rezultatelor problematizarea
activităţii şi Elevii trimit fişa de lucru pe , observarea şi
elaborarea serverul profesorului. aprecierea
2, 3, 4, concluziilor 5 min. verbală.

Prezentaţi pe caiet elementele de


identificare ale unei firme de
Stimularea transport rutier de persoane
imaginaţiei 5 min. imaginare.
Model Fişa de lucru (se trimite de pe serverul profesorului pe calculatoarele elevilor/se colectează
în final pe serverul profesorului şi se analizează gradul de indeplinire al sarcinilor elevilor)

Numele şi prenumele

FIŞA DE LUCRU

Căutati pe Internet firme cunoscute de voi şi completaţi tabelul de mai jos, introducand
informaţiile în rubricile specificate.

Firma 1.

Denumirea:
Logo:

Slogan
publicitar:

Culori:
Firma 2.

Denumirea:

Logo:

Slogan
publicitar:

Culori:
Firma 3.

Denumirea:

Logo:

Slogan
publicitar:

Culori:
Firma 4.

Denumirea:

Logo:

Slogan
publicitar:

Culori:

S-ar putea să vă placă și