Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

UNITATE.
CLASA: a XI-a
PROFESOR :
OBIECTUL: STRATEGIILE UNUI COMERT MODERN
SUBIECTUL: Promovarea produsului pe site-web
TIPUL: comunicare de noi cunostinte

COMPETENTE GENERALE:
1. Utilizarea conceptelor specifice comertului online pentru organizarea demersurilor de
cunoastere si de explicare a unor fapte, evenimente, procese din viata reala.
2. Aplicarea cunostintelor specifice mediului online in situatii caracteristice economiei
de piata, precum si in analizarea posibilitatilor de dezvoltare personala.
3. Cooperarea in cadrul diferitelor grupuri pentru dezvoltarea unor probleme teoretice si
practice specifice mediului de afaceri.
4. Evaluarea comportamentului adecvat unui mediu economico-social in schimbare.
5. Formularea unor opinii referitoare la rezolvarea problemelor comunitatii, privind
initierea si derularea afacerilor.

COMPETENTE SPECIFICE :
1.2 utilizarea adecvata a conceptelor specifice antreprenoriatului
2.2 utilizarea unor instrumente adecvate pentru studierea fenomenelor specifice diferitelor
piete
2.3 identificarea oportunitatilor pietii
4.2 evaluarea schimbarilor si a tendintelor care intervin in mediul de afaceri
5.1 evaluarea posibilitatilor de derulare a unei afaceri proprii si profitabile, luand in
considerare interesele comunitatii

COMPETENTE DERIVATE :
Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
Cognitive:
CD1 – sa defineasca produsul;
CD2 – sa manifeste interes in promovarea unui produs oarecare;
CD3 – sa exemplifice tehnicile de promovare ;
CD4 – sa specifice elementele componente ale publicitatii ;
CD5 – sa scrie pe tabla cuvinte care au legatura cu subiectul lectiei ;

Motrice:
CM1 - să-şi dirijeze efortul oculomotor către centrul de interes vizat de profesorul;
CM2 - să păstreze poziţia corectă a corpului;

Afective:
CA1 – să dovedească interes pentru lecţie, concretizat în participare activă;
CA2 - să manifeste spirit de iniţiativă şi cooperare în cadrul grupului.

RESURSE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic, munca pe
grupe, ciorchinele, produsele aduse de profesor;
 Mijloace de învăţământ: caietul, tabla,;
 Forme de organizare: frontală, individuală, în grup;
 Umane: elevii clasei a X-a

BIBLIOGRAFIE:
- Manual de clasa a X-a, Educatie antreprenoriala, Florina Otet si Alexandru Otet,
Bucuresti, Ed. CD PRESS, 2008
- Manual de clasa a X-a, Educatie antreprenoriala, Natalia Lazar si Maria Mitrache,
Bucuresti, EDP, 2005
Elemente de strategie didactică
Nr. Secvenţele Ob. Conţinutul informaţional şi demersul
Resurse Resurse Forme de
crt. instruirii op. didactic Evaluare
procedurale materiale organizare

1. Moment  Se creează condiţiile optime pentru Conversaţia Materiale Frontal Observarea


organizatoric buna desfăşurare a lecţiei (climat necesare sistematică
psihoafectiv, materiale didactice). lecţiei

2. Reactualizarea CD1  Profesorul le adreseaza intrebari Conversaţia Frontal Observarea


cunoştinţelor elevilor in legatura cu lectiile anterioare, ca sistematică
Explicaţia
anterioare de exemplu : Individual
- Ce este produsul ?
- In ce consta managementul
productiei?
- Care sunt etapele ciclului de viata al
unui produs?

3. Captarea atenţiei  Profesorul aduce si le pune la vedere Frontal Observarea


( pe catedra) cateva produse ( de exemplu:
stick, sampon, crema ) Conversaţia sistematică
Individual
 Elevii sunt intrebati ce sunt acestea si Observaţia
CD2 se specifica ca acestea sunt de fapt produse Produsele
pe piata. Un elev este rugat sa vina in fata sa aduse de
isi aleaga un produs si sa il prezinte si sa il Jocul didactic profesor
promoveze. Elevului nu i se atrage atentia
daca asa zisa prezentare ar fi cea ideala.

4. Anunţarea temei  Dupa prezentarea unui produs de Conversaţia Caietul Frontal Observarea
şi a obiectivelor elev, profesorul specifica titlul sistematică
lecrtiei si anume „Promovarea
produsului”. Elevii scriu si ei in
caiete o data cu profesorul titlul
lectiei.

5. Dirijarea CD3  Elevii sunt grupati cate patru pentru Conversaţia


învăţării a lucra in grup. Acestia au cerinta de Exerciţiul Fise Frontal Aprecieri
a scrie strategiile/tehnici de Individual verbale
promovare a unui produs oarecare. Pe grupe
Liderul fiecarei grupe, prezinta ideile
notate. Se observa ca majoritatea
ideilor sunt asemanatoare.
 Se concluzioneaza ca sunt 4
principii ale marketingului si se scrie Observarea
pe tabla care sunt acestea si anume : Explicaţia sistematică
produsul, plasarea produsului Caietul
( locatia), pretul si promovarea.
Elevii isi noteaza in caiet, discutand
ce inseamna fiecare principiu.

6. Obţinerea  Elevilor li se cere sa specifice care


performanţei ar fi elementele unei publicitati
( cum s-a realizat publicitatea- prin Conversaţia Caietul Frontal Aprecieri
presa, tv, radio, etc.). Dupa aceasta Exerciţiul pe grupe verbale
discutie se scrie pe tabla si in caiete
CD4
Explicaţia
elementele componente ale
publicitatii :

- Mijloacele de exprimare ( presa,


televiziune, radiou, etc)
- Suportul publicitar ( revista, spotul
publicitar )
- Mesajul publicitar ( informativ-text
sau creativ)
- Sloganul

7. Asigurarea  Se scrie in mijlocul tablei cuvantul Conversaţia Ciorchine Frontal Aprecieri


retenţiei şi a CD5 PROMOVARE si se va forna un ciorchine Individual verbale
transferului cu ajutorul elevilor. Acestia vor veni la tabla
sa scrie cate un cavant in legatura cu
subiectul scris pe tabla.

8. Încheierea  Se fac aprecieri privind participarea Individual Apecieri


activităţii elevilor la activitate. Conversaţia verbale
 Tema: li se cere elevilor sa aleaga un
produs si sa il promoveze tinand cont
de etapele invatate, pe o coala de
hartie.

S-ar putea să vă placă și