Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
DE FUNDARE
STRAT 1:
𝑘𝑁 𝑘𝑁
𝛾𝑘,𝑆1 = 27.2 + 0.1 ∗ 𝐺𝑟 [ 3 ] = 27.2 + 0.1 ∗ 1 = 27.3 3
𝑚 𝑚
𝑛1 = 34 + 0.5 ∗ 𝐺𝑟 [%] = 34 + 0.5 ∗ 1 = 34.5 %
𝑤1 = 10 + 𝐺𝑟 [%] = 10 + 1 = 11 %
∅𝑘,1 = 25 − 0.5 ∗ 𝐺𝑟 [°] = 25 − 0.5 ∗ 1 = 24.5 °
𝑑𝑎𝑁 𝑑𝑎𝑁 𝑘𝑁
𝑐𝑘,1 = 0.2 + 0.05 ∗ 𝐺𝑟 [ 2 ] = 0.2 + 0.05 ∗ 1 = 0.25 2
= 25 2
𝑐𝑚 𝑐𝑚 𝑚
STRAT 2:
𝑑𝑎𝑁 𝑑𝑎𝑁
𝛾𝑘,𝑆2 = 26.7 + 0.1 ∗ 𝐺𝑟 [ ] = 26.7 + 0.1 ∗ 1 = 26.8
𝑐𝑚2 𝑐𝑚2
𝑛2 = 36 + 0.1 ∗ 𝐺𝑟 [%] = 36 + 0.1 ∗ 1 = 36.1 %
𝑤2 = 15 + 0.5 ∗ 𝐺𝑟 [%] = 15 + 0.5 ∗ 1 = 15.5 %
∅𝑘,2 = 22 − 0.5 ∗ 𝐺𝑟 [°] = 22 − 0.5 ∗ 1 = 21.5 °
𝑑𝑎𝑁 𝑑𝑎𝑁 𝑘𝑁
𝑐𝑘,2 = 0.25 + 0.05 ∗ 𝐺𝑟 [ 2 ] = 0.25 + 0.05 ∗ 1 = 0.3 2
= 30 2
𝑐𝑚 𝑐𝑚 𝑚
𝐺𝑟 = 𝑛𝑟. 𝑔𝑟𝑢𝑝𝑒𝑖 = 1
𝑈𝑎 = 𝑢𝑙𝑡𝑖𝑚𝑎 𝑐𝑖𝑓𝑟𝑎 𝑎 𝑎𝑛𝑢𝑙𝑢𝑖 𝑖𝑛 𝑐𝑎𝑟𝑒 𝑠𝑒 𝑓𝑖𝑛𝑎𝑙𝑖𝑧𝑒𝑎𝑧𝑎 𝑝𝑟𝑜𝑖𝑒𝑐𝑡𝑢𝑙 = 9
𝐻1 = 4.3 + 0.1 ∗ 𝑈𝑎 + 0.1 ∗ 𝐺𝑟 [𝑚] = 4.3 + 0.1 ∗ 9 + 0.1 ∗ 1 = 5.3 𝑚
𝐻2 = 3.2 + 0.1 ∗ 𝑈𝑎 + 0.1 ∗ 𝐺𝑟 [𝑚] = 3.2 + 0.1 ∗ 9 + 0.1 ∗ 1 = 4.2 𝑚
𝑏 = 1.6 𝑚
𝑑 = 2.5 + 0.1 ∗ 𝑈𝑎 [𝑚] = 2.5 + 0.1 ∗ 9 = 3.4 𝑚
𝑘𝑁 𝑘𝑁
𝑞 = 15 + 10 ∗ 𝐺𝑟 [ 2 ] = 15 + 10 ∗ 1 = 25 2 = 25 𝑘𝑃𝑎
𝑚 𝑚
1
Proiectul va cuprinde :
A. Piese scrise:
-predimensionarea pantelor digului,
-verificarea stabilităţii digului în ipoteza suprafeţelor de alunecare circular –
cilindrice, utilizând metoda fâşiilor, pentru cazul digului în uscat, abordarea de
calcul Ab. 3;
B. Piese desenate:
-secţiune verticală prin dig (sc. 1 :100 sau 1 : 200),
-secţiune cu schema de calcul - împărţirea în fâşii (sc. 1 : 100).
STRAT 1:
𝑛1 𝑤1 𝑘𝑁 34.5 11 𝑘𝑁
𝛾1 = 𝛾𝑆,1 ∗ (1 − ) ∗ (1 + ) [ 3 ] = 27.3 ∗ (1 − ) ∗ (1 + ) = 19.848~19.85 3
100 100 𝑚 100 100 𝑚
𝜎𝑆,1 = 𝑞 + 𝛾1 ∗ 𝐻1 = 25 + 19.85 ∗ 5.3 = 130.205~130.21
𝑐1 25
𝑡𝑎𝑛𝜑1 = 𝑡𝑎𝑛∅1 + = tan 24.5 + = 0.647~0.65
𝜎1 130.21
1 1
𝑚1 = ( ) ∗ 𝐹𝑠 = ∗ 1.25 = 1.923~2
𝑡𝑔𝜑1 0.65
STRAT 2:
𝑛2 𝑤2 𝑘𝑁 36.1 15.5 𝑘𝑁
𝛾2 = 𝛾𝑆,2 ∗ (1 − ) ∗ (1 + ) [ 3 ] = 26.8 ∗ (1 − ) ∗ (1 + ) = 19.779~19.78 3
100 100 𝑚 100 100 𝑚
𝜎𝑆,2 = 𝜎1 + 𝛾2 ∗ 𝐻2 = 130.21 + 19.78 ∗ 4.2 = 213.286~213.29
𝑐2 30
𝑡𝑎𝑛𝜑2 = 𝑡𝑎𝑛∅2 + = tan 21.5 + = 0.534~0.53
𝜎2 213.29
1 1
𝑚2 = ( ) ∗ 𝐹𝑠 = ∗ 1.25 = 2.358~2.5
𝑡𝑔𝜑2 0.53
2
Nr
Gi sin α cos α Ni c tg φ Ti(-) Ti(+) Fi Ci
fasie
1 8,14359 0,992546 0,121869 0,992454 25 0,4557 8,082889 0,452261 55
2 95,69742 0,951057 0,309017 29,57213 25 0,45572 91,01365 13,47661 81,75
3 34,05572 0,898794 0,438371 14,92905 30 0,3939 30,60908 5,880551 27
4 233,455 0,838671 0,544639 127,1487 30 0,3939 195,7918 50,08388 77,1
5 276,4614 0,743145 0,669131 184,9888 30 0,3939 205,4509 72,86708 62,7
6 301,08836 0,642788 0,766044 230,6471 30 0,3939 193,5359 90,85188 54,9
7 313,89116 0,544639 0,838671 263,2513 30 0,3939 170,9574 103,6947 50,1
8 317,83924 0,45399 0,891007 283,1968 30 0,3939 144,296 111,5512 47,1
9 314,55936 0,358368 0,93358 315,4929 30 0,3939 112,728 124,2727 45
10 176,02736 0,275637 0,961262 302,3739 30 0,3939 48,51972 119,1051 24,9
11 176,1966 0,224951 0,97437 171,6807 30 0,3939 39,63561 67,62502 24,6
12 179,71544 0,173648 0,984808 176,9852 30 0,3939 31,20726 69,71445 24,3
13 311,07564 0,104528 0,994522 309,3715 30 0,3939 32,51626 121,8614 42
14 296,12392 0 1 296,1239 30 0,3939 0 116,6432 42
15 276,34016 0,087156 0,996195 275,2886 30 0,3939 24,08463 108,4362 42,3
16 251,03828 0,190809 0,981627 246,426 30 0,3939 47,90036 97,0672 42,6
17 220,78376 0,292372 0,956305 211,1366 30 0,3939 64,55092 83,16669 43,8
18 184,63324 0,374607 0,927184 171,189 30 0,3939 69,16483 67,43133 45,3
19 142,04536 0,469472 0,882948 125,4186 30 0,3939 66,68626 49,40239 47,7
20 91,92132 0,573576 0,819152 75,29754 30 0,3939 52,7239 29,6597 51,3
21 32,4012 0,669131 0,743145 24,07878 30 0,3939 21,68063 9,484633 56,4
Total 1240,621 410,5151 1512,728 987,85
∑ Ti− [kN] = 1240.621 kN
∑ Fi [kN] = 1512.728 kN
∑ Ci [kN] = 987.85 kN
Fs =
Estb R (Fi + Ci + Ti ( + ) )
= =
(G cos tg + c l + G sin ) = 2.346481
i i i i i i i ,( + )
Edstb R Ti ( − ) Gi sini,( −)
0
Proiectarea unui zid de sprijin
In cadrul proiectului se va considera proiectarea unui zid de sprijin din beton armat
de tip cornier. Se considera ca suprafata terenului in spatele zidului de sprijin este
orizontala, iar umplutura este realizata din materiale necoezive.
Date de temă :
Pentru realizarea unei platforme supraînălţate este necesară executarea unui zid de
sprijin de tip cornier din beton armat.
➢ Umplutura din spatele zidului de sprijin (nisip cu pietriş):
𝑘𝑁 𝑘𝑁
𝛾𝑘,𝑛𝑖𝑠𝑖𝑝 = (19.4 − 0.1 ∗ 𝑈𝑎 ) [ 3 ] = 19.4 − 0.1 ∗ 9 = 18.5 3
𝑚 𝑚
∅𝑘,𝑛𝑖𝑠𝑖𝑝 = (34 + 0.5 ∗ 𝑈𝑎 )[°] = 34 + 0.5 ∗ 9 = 38.5 °
𝑐𝑘,𝑛𝑖𝑠𝑖𝑝 = 0 𝑘𝑃𝑎
𝑘𝑁 𝑘𝑁
𝑞 = (21.5 − 0.5 ∗ 𝑁0 ) [ 2 ] = 21.5 − 0.5 ∗ 16 = 13.5 2
𝑚 𝑚
𝐻 = (3.4 + 0.1 ∗ 𝑁0 ) [𝑚] = 3.4 + 0.1 ∗ 16 = 5 𝑚
H – inaltimea zidului de sprijin
𝐷𝑓 = 1.10 𝑚
𝑘𝑁
𝛾𝑏.𝑎. = 25
𝑚3
N o = nr. de ordine în grupă [16]; U a = ultima cifră a anului în care se finalizează proiectul.
1
Proiectul va cuprinde:
A. Piese scrise:
B. Piese desenate:
𝐻 𝐻 5 5
𝐵= ÷ = ÷ = 1.66 ÷ 2.5 𝑚
3 2 3 2
B – latimea placii
𝐻 𝐻
𝑎= ÷ = 0.41 ÷ 0.5 = 0.5 𝑚
12 10
a – grosimea zidului la partea inferioara
𝐻 𝐻
ℎ= ÷ = 0.5 ÷ 0.625 = 0.5 𝑚
10 8
h – inaltimea placii
𝐻 5
𝑏= = = 0.20 𝑚
24 24
𝑏 ≥ 0.3
𝑏 = 0.3 𝑚
b – grosimea zidului la partea superioara
2
CALCULUL ZIDULUI DE SPRIJIN – VERIFICARI LA SLU
Calculul se va face in Ipoteza 1 care presupune ca planul de cedare este vertical si
trece prin extremitatea talpii zidului de sprijin; prismul de pamant ABCDE care reazama
direct pe talpa zidului si nu se considera frecare pe planul de rupere.
• Actiuni
𝐻𝑑 ≤ 𝑅𝑑 + 𝑅𝑝,𝑑 ,
3
• Calculul incarcarii orizontale totale asupra zidului de sprijin , 𝑯𝒅
𝐻𝑑 = 102.96 𝑘𝑁
In cazul utilizarii Ipotezei 1- plan de rupere verticala, valoarea de calcul a fortei de frecare
care se dezvolta sub talpa zidului de sprijin va fi egala cu :
𝑅𝑑 = 𝜇 ∗ 𝑉𝑑 [𝑘𝑁]
𝑉𝑑 = 𝐺1 + 𝐺2 + 𝐺3 + 𝐺4 + 𝑄 [𝑘𝑁]
𝐺𝑖 = 𝑉𝑖 ∗ 𝛾
4
• Actiuni
𝑃𝑒𝑛𝑡𝑟𝑢 𝑠𝑒𝑐𝑡𝑖𝑢𝑛𝑒𝑎 𝐵 = 4.5 𝑚
Sub actiunea presiunii active a pamantului, zidul de sprijin poate ceda prin rasturnare
fata de punctul extrem al talpii, punctul „O”.
Conditia de verificare :
5
𝐸𝑑𝑒𝑠𝑡𝑎𝑏,𝑑 ≤ 𝐸𝑠𝑡𝑎𝑏,𝑑
𝑏1 = 0.85 𝑚
𝑏2 = 0.63 𝑚
𝑏3 = 2.25 𝑚
𝑏4 = 2.75 𝑚
𝛾𝐺 = 1.35
𝐸𝑑𝑒𝑠𝑡𝑎𝑏,𝑑 − 𝑣𝑎𝑙𝑜𝑎𝑟𝑒𝑎 𝑑𝑒 𝑐𝑎𝑙𝑐𝑢𝑙 𝑎 𝑒𝑓𝑒𝑐𝑡𝑢𝑙𝑢𝑖 𝑎𝑐𝑡𝑖𝑢𝑛𝑖𝑙𝑜𝑟 𝑑𝑒𝑠𝑡𝑎𝑏𝑖𝑙𝑖𝑧𝑎𝑡𝑜𝑎𝑟𝑒,
6
𝛾𝑄,𝑓𝑎𝑣 = 0
𝑉𝑑 ≤ 𝑅𝑑 ?
𝑉𝑑 − 𝑣𝑎𝑙𝑜𝑎𝑟𝑒𝑎 𝑑𝑒 𝑐𝑎𝑙𝑐𝑢𝑙 𝑎 𝑙𝑢𝑖 𝑉;
𝑉−incarcarea verticala sau componenta normala a rezultantei
actiunilor aplicate asupra bazei fundatiei zidului
𝑅𝑑 − 𝑣𝑎𝑙𝑜𝑎𝑟𝑒𝑎 𝑑𝑒 𝑐𝑎𝑙𝑐𝑢𝑙 𝑎 𝑟𝑒𝑧𝑖𝑠𝑡𝑒𝑛𝑡𝑒𝑖 𝑓𝑎𝑡𝑎 𝑑𝑒 𝑜 𝑎𝑐𝑡𝑖𝑢𝑛𝑒;
𝑟𝑒𝑝𝑟𝑒𝑧𝑖𝑛𝑡𝑎 𝑐𝑎𝑝𝑎𝑐𝑖𝑡𝑎𝑡𝑒𝑎 𝑝𝑜𝑟𝑡𝑎𝑛𝑡𝑎 𝑎 𝑡𝑒𝑟𝑒𝑛𝑢𝑙𝑢𝑖 𝑑𝑒 𝑓𝑢𝑛𝑑𝑎𝑟𝑒
𝑉𝑑 = ∑ 𝐺𝑖 + 𝑄 [𝑘𝑁]
∑ 𝐺𝑖 = 420.97 𝑘𝑁
7
𝑅𝑑 = 𝐴′ ∗ (𝑐 ′ 𝑑 ∗ 𝑁𝑐 ∗ 𝑖𝑐 + 𝑞 ′ ∗ 𝑁𝑞 ∗ 𝑖𝑞 + 0.5 ∗ 𝛾 ′ ∗ 𝐵′ ∗ 𝑁𝑦 ∗ 𝑖𝑦 )
𝐴′ = 1 ∗ 𝐵′ = 𝐵 − 2 ∗ 𝑒𝐵
𝐴′ − 𝑎𝑟𝑖𝑎 𝑟𝑒𝑑𝑢𝑠𝑎 𝑎 𝑡𝑎𝑙𝑝𝑖𝑖 𝑧𝑖𝑑𝑢𝑙𝑢𝑖 𝑑𝑒 𝑠𝑝𝑟𝑖𝑗𝑖𝑛
𝐵
𝑒𝐵 < ?
6
𝐵 𝐸𝑑, 𝑠𝑡𝑏 − 𝐸𝑑,𝑑𝑠𝑡𝑏 4.5 1041.56 − 200.02
𝑒𝐵 = − = − = 0.54
2 𝑉𝑑 2 491.84
𝑒𝐵 − 𝑒𝑥𝑐𝑒𝑛𝑡𝑟𝑖𝑐𝑖𝑡𝑎𝑡𝑒𝑎 𝑖𝑛𝑐𝑎𝑟𝑐𝑎𝑟𝑖𝑖 𝑣𝑒𝑟𝑡𝑖𝑐𝑎𝑙𝑒 𝑝𝑒 𝑡𝑎𝑙𝑝𝑎 𝑧𝑖𝑑𝑢𝑙𝑢𝑖 𝑑𝑒 𝑠𝑝𝑟𝑖𝑗𝑖𝑛
𝑒𝐵 < 0.75 → 0.54 < 0.75 → 𝑠𝑒 𝑣𝑒𝑟𝑖𝑓𝑖𝑐𝑎
𝐴′ = 1 ∗ 𝐵′ = 𝐵 − 2 ∗ 𝑒𝐵 = 4.5 − 2 ∗ 0.54 = 3.42
𝑐 ′ 𝑘,𝑎𝑟𝑔𝑖𝑙𝑎 16
𝑐′𝑑 = = = 16 𝑘𝑃𝑎
𝛾𝑐′ 1.0
𝑐𝑑′ − 𝑐𝑜𝑒𝑧𝑖𝑢𝑛𝑒𝑎 𝑖𝑛 𝑐𝑜𝑛𝑑𝑖𝑡𝑖𝑖 𝑑𝑟𝑒𝑛𝑎𝑡𝑒 𝑎 𝑡𝑒𝑟𝑒𝑛𝑢𝑙𝑢𝑖 𝑑𝑒 𝑓𝑢𝑛𝑑𝑎𝑟𝑒
Nota: Coeficientul partial al coeziunii efective, 𝛾𝑐′ ,in abordarea I de calcul este egal
cu 1.0.
𝑘𝑁
𝑞 ′ = 𝑞 = 13.5
𝑚2
𝑞 ′ − 𝑠𝑎𝑟𝑐𝑖𝑛𝑎 𝑒𝑓𝑒𝑐𝑡𝑖𝑣𝑎 𝑙𝑎 𝑛𝑖𝑣𝑒𝑙𝑢𝑙 𝑡𝑎𝑙𝑝𝑖𝑖 𝑧𝑖𝑑𝑢𝑙𝑢𝑖 𝑑𝑒 𝑠𝑝𝑟𝑖𝑗𝑖𝑛
Nota: Coeficientul partial in abordarea I de calcul este egal cu 1.0.
𝑘𝑁
𝛾 ′ = 𝛾𝑎𝑟𝑔𝑖𝑙𝑎 = 18.9
𝑚3
𝛾 ′ − 𝑔𝑟𝑒𝑢𝑡𝑎𝑡𝑒𝑎 𝑣𝑜𝑙𝑢𝑚𝑖𝑐𝑎 𝑎 𝑡𝑒𝑟𝑒𝑛𝑢𝑙𝑢𝑖 𝑑𝑒 𝑓𝑢𝑛𝑑𝑎𝑟𝑒
Nota: Coeficientul partial in abordarea I de calcul este egal cu 1.0.
∅′𝑑 = ∅𝑑,𝑎𝑟𝑔𝑖𝑙𝑎 = 22.5°
∅ 22.5
𝑁𝛾 = 2 ∗ (𝑁𝑞 − 1) ∗ 𝑡𝑎𝑛 = 2 ∗ (9.97 − 1) ∗ tan ( ) = 2 ∗ 8.97 ∗ 0.19 = 3.41
2 2
𝑁𝑞 , 𝑁𝑐 𝑠𝑖 𝑁𝛾 − 𝑓𝑎𝑐𝑡𝑜𝑟𝑖 𝑎𝑑𝑖𝑚𝑒𝑛𝑠𝑖𝑜𝑛𝑎𝑙𝑖 𝑑𝑒 𝑐𝑎𝑝𝑎𝑐𝑖𝑡𝑎𝑡𝑒 𝑝𝑜𝑟𝑡𝑎𝑛𝑡𝑎
(1 − 𝑖𝑞 ) 1 − 0.8
𝑖𝑐 = 𝑖𝑞 − ′
= 0.78 − = 0.9
(𝑁𝑐 ∗ tan ∅ ) 21.62 ∗ 0.41
8
𝑚 1.22
𝐻𝑑 102.96
𝑖𝑞 = [1 − ] = [1 − ] = 0.8
(𝑉𝑑 + 𝐴′ ∗ 𝑐 ′ 𝑑 ∗ ctg∅′ ) 491.84 + 3.42 ∗ 16 ∗ 2.41
𝑚+1 2.22
𝐻𝑑 102.96
𝑖𝛾 = [1 − ] = [1 − ] = 0.66
(𝑉𝑑 + 𝐴′ ∗ 𝑐 ′ 𝑑 ∗ ctg∅′) 491.84 + 3.42 ∗ 16 ∗ 2.41
𝑖𝑞 , 𝑖𝑐 𝑠𝑖 𝑖𝛾 − 𝑓𝑎𝑐𝑡𝑜𝑟𝑖 𝑎𝑑𝑖𝑚𝑒𝑛𝑠𝑖𝑜𝑛𝑎𝑙𝑖 𝑐𝑎𝑟𝑒 𝑑𝑒𝑝𝑖𝑛𝑑 𝑑𝑒 𝑖𝑛𝑐𝑙𝑖𝑛𝑎𝑟𝑒𝑎
𝑅𝑑 = 𝐴′ ∗ (𝑐 ′ 𝑑 ∗ 𝑁𝑐 ∗ 𝑖𝑐 + 𝑞 ′ ∗ 𝑁𝑞 ∗ 𝑖𝑞 + 0.5 ∗ 𝛾 ′ ∗ 𝐵′ ∗ 𝑁𝑦 ∗ 𝑖𝑦 ) =
= 3.42 ∗ (16 ∗ 21.62 ∗ 0.9 + 13.5 ∗ 9.97 ∗ 0.78 + 0.5 ∗ 18.9 ∗ 3.42 ∗ 3.41 ∗ 0.66]
= 1672.54 𝑘𝑁
9
Proiectarea unei fundaţii izolate de
suprafaţă
Date de temă :
Se va proiecta fundaţia izolată a unui stâlp de beton armat al unei construcţii industriale
încadrată în clasa a II-a de importanţă. Încărcările de calcul transmise la nivelul terenului
(încărcarea verticală, încărcarea orizontală şi momentul încovoietor) sunt următoarele:
- în gruparea caracteristică:
Pd,1 = (400 + 20 Ua + 20 No )kN =(400+180+320)=900kN
- în gruparea fundamentală:
Pd,f = (550 + 25 Ua + 25 No )kN =(550+225+400)=1175kN
Hd,f = (8 + 0,5 No )kN =(8+8)= 16kN
Ed,f = (50 + 5 No )kN m = (50+80)= 130kN*m
- în gruparea seismică:
Pd,s = (400 + 10 Ua + 15 No )kN =(400+90+240)=730kN
No
+ 1, = 4
5
unde: N o = nr. de ordine în grupă=16; Gr = nr. grupei; U a = ultima cifră a anului în care se
finalizează proiectul=9.
N
Stratificaţia terenului pe amplasament este dată conform forajului nr. o + 1, = parte
5
întreagă.
10
Valorile caracteristice ale parametrilor geotehnici sunt date în fișele de foraj.
Proiectul va cuprinde:
A. Piese scrise:
- predimensionarea fundaţiei pe baza metodei prescriptive,
- verificarea terenului de fundare la starea limită de serviciu (SLS),
- verificarea terenului de fundare la starea limită ultimă (SLU) – capacitate
portantă, abordarea de calcul Ab. 1, gruparea G. 2,
- finalizarea dimensionării fundaţiei,
- armarea fundaţiei;
B. Piese desenate:
- secţiune verticală şi vedere în plan a fundaţiei, detalii de armare (sc. 1 : 20),
- planşă pentru calculul tasării probabile a fundaţiei (sc. 1 : 50).
a) adancimea de inghet, Hî :
Df= Hî+0.30m
Df= 0.90+0.30= 1.20 m
b) conditiile geologice si hidrogeologice:
-ori de cate ori este posibil , se va evita fundarea sub nivelul apei subterane, legata de
dificultati la executie si exploatare;
-talpa fundatiei trebuie coborata pana la stratul capabil sa preia solicitarile, numit strat bun
de fundare. Fie adancimea acestui strat notate cu HTF.
Df= HTF + 0.50m
11
Df= 1.10 + 0.50= 1.60 m
Adancimea minima de fundare va fi data de valoarea maxima dintre cele 2 criterii, a
si b:
In GF:
12
Md,F = Ed,f +Hd,f * Df =130 + 16* 1.60= 155,6 kN*m
Vd,F = Pd,f + 1.35*Gf ; Gf= Vfundatiei * γmed ; Vfundatie = L*B*Df = 3.5*2.5*1.60=14
Gf= 14* 20=280
Vd,F =1175+1,35*280=1553 kN
L=3.5m ; B= 2.5m ;
eL=Md,F / Vd,F = 155,6/ 1553= 0.10
AC = 1.5*(L-2eL)*B= 1.5*(3.5-2*0.10)*2.5=12.37 ;
ω depinde de raportul eL/L
eL/L=0.10/3.5=0.03 ;Valoarea lui ω se obtine din tabelul E.1 din anexa E.
ω= 1.18;
Relatia se verifica:
pef,max <1.2*pconv ;
In GS:
13
pef,max= ω*Vd,S/ Ac= (2.56* 1108)/ 12.37=229.3 kPa <1.4*pconv
pef,max<1.4*pconv ;
𝐿 3.5
Raportul 𝐵=2.5=1.4 .
𝑒𝐿2 0,102 1
= <
𝐿2 3,52 9
Conditia se verifica.
b. Pentru incarcarile din gruparea seismica GF, aria comprimata a bazei fundatiei Ac,
respectiv aria efectiva(redusa) a bazei fundatiei A’, trebuie sa indeplineasca urmatoarele
conditii:
AC> 0.75A
A=8,75𝑚2
AC = 1.5*(L-2eL)*B= 1.5*(3.5-2*0.10)*2.5=12.37
A= 3.5*2.5=8.75𝑚2 ; 0,75A=6.56 .
12.37> 6.56
Conditia se verifica .
A’>0.50A
A’=L’*B=1.8*2.5=4.5𝑚2
A’>0.50A
4.5>4.3;
Se verifica.
14
Verificarea terenului de fundare la starea limita de exploatare – SLE
Se verifica!
ppl – presiunea plastic care reprezinta valoarea de calcul limita a presiunii pentru care
in pamant apar zone plastice de extindere limita.
15
Pentru calculul tasarii fundatiei este necesara cunoasterea modulului de deformatie
liniara Es (in kPa) al fiecarui strat de pamant cuprins in zona activa , delimitata asa cum se
va prezenta mai departe .
σz=α0*pnet
σz1 z1=0.4*B=0.4*2.5=1
𝑧1 1
= =0.4
𝐵 2.5
⇒ α0=0.82
𝐿 3.5
= =1.4
𝐵 2.5
σz1=0.82*102.85=84.33 kN/ 𝑚2
σz2 z2=2*0.4*B=2*0.4*2.5=2
𝑧2 2
= =0.8
𝐵 2.5
⇒ α0=0.48
𝐿 3.5
= =1.4
𝐵 2.5
σz2=0.48*102.85=49.37 kN/ 𝑚2
16
σz3 z3=3*0.4*B=3*0.4*2.5=3
𝑧3 3
= =1.2
𝐵 2.5
⇒ α0=0.31
𝐿 3.5
= =1.4
𝐵 2.5
σz3=0.31*102.85=31.88kN/ 𝑚2
σz4 z4=4*0.4*B=4*0.4*2.5=4
𝑧4 4
= =1.6 ⇒ α0=0.20
𝐵 2.5
𝐿 3.5
= =1.4
𝐵 2.5
σz4=0.20*102.85=20.57 kN/ 𝑚2
σzgf=γmed*Df=20*1.6=32 kN/ 𝑚2
σqz=32+4*19.6=110.4 kN/ 𝑚2
0.2*σqz ≥σz4 ⇒0.2*110.4≥20.57⇒22.08 >20.57.
Relatia se verifica.
𝑝𝑛𝑒𝑡+𝜎𝑧1 102.85+84.33
σz1,med= 2
= 2
=93.59 kN/ 𝑚2
𝜎𝑧1+𝜎𝑧2 84.33+49.37
σz2,med= 2
= 2
=64.85 kN/ 𝑚2
𝜎𝑧2+𝜎𝑧3 49.37+31.88
σz3,med= 2
= 2
=40.62 kN/ 𝑚2
𝜎𝑧1𝑚𝑒𝑑∗1 93.59∗1
∆1= 𝐸𝑜𝑒𝑑
= 6500 =0.01
𝜎𝑧2𝑚𝑒𝑑∗1 64.85∗1
∆2= = =0.008
𝐸𝑜𝑒𝑑 6500
𝜎𝑧1𝑚𝑒𝑑∗1 40.62∗1
∆3= 𝐸𝑜𝑒𝑑
= 6500 =0.006
17
∆ef=0.019=1.9cm <2cm. Conditia se verifica.
Vd≤Rd (gruparea seismica)
Vd,s=1108 kN
Conditii nedrenate:
Rd=A’[(π+2)*bc*sc*ic*cu,d+q]
A’=4.5 𝑚2
bc=f(α); α=0 ⇒ bc=1
𝐵 2.5
sc=1+0.2( )=1+0.2( )=1.27
𝐿′ 1.8
1 𝐻 1 100
ic=2(1+√1 − 𝐴′ ∗𝑐𝑢,𝑑)= 2(1+√1 − 4.5∗35)=0.82
q=102.85
Rd=4.5[(π+2)*1*1.27*0.8*35+29.6]=1306.15
1108<1306.15 => Se verifica!
Conditii drenate:
Rd=A’(cd’*Nc*bc*sc*ic+q’Nq*bq*sq*iq+0.5*γ’*B’*Nγ*bγ*sγ*iγ)
Nc=10.64 Nq=3.47 Nγ=0.56
sc=(sq*Nq-1)/(Nq-1)=(1.33*3.47-1)/(3.47-1)=1.46
iq=[1-H/(V+A’*cd’*ctg ϕd’) ]𝑚
18
=[2+(3.5/2.5)]/[(1+(3.5/2.5)]=1.41
Rd=4.5(15*10.64*1*1.46*0.97+15*3.47*1*1.33*0.98+0.5*19.6*2.5*0.56*1*0.58*0.98)
=1357.49
1108<1357.49
Conditia se verifica!
Dimensionarea fundatiei.
As=ls*bs
𝑙𝑠 𝐿 3.5
𝑏𝑠
≅ 𝐵 ≅ 2.5 ≅1.4
ls≅1.4 bs
1.4ls*bs=2203.67
𝑏𝑠 2 = 1574⇒bs=45 cm ⇒ ls= 60 cm
As=ls*bs=60*45=2700 𝑐𝑚2
𝑙𝑐
𝐿
= 0.5 ⇒lc=0.5L⇒ lc=0.5*3.5=1.75m=1750mm
hc≥300 mm
ℎ𝑐
𝑙𝑐
≥0.25⇒ hc≥ lc*0.25=1750*0.25=438 mm
hc=500 mm
2𝐻 2𝐻
= 1)
𝐿−𝑙𝑐 3.5−1.75
tg β≥ 1
2ℎ𝑐 2∗575
=
𝑙𝑐−𝑙𝑠 1750−600
=1
1.05∗134.85
x= =0.7
200
tg α ≥0.7
2𝐻
𝐿−𝑙𝑐
≥0.7⇒2H≥0.7(3500-1750)
19
0.7(3500−1750)
H≥ 2
⇒H≥ 612.5 ⇒ H=900 mm
⇒bloc cu 2 trepte
H1=0.45M
H2=0.45M
20
Proiectarea unei fundaţii pe piloţi
Date de temă:
Se va proiecta fundaţia de adâncime a unui stâlp de beton armat al unei construcţii
industriale încadrată în clasa a II-a de importanţă. Încărcările de calcul transmise la nivelul
terenului (încărcarea verticală, încărcarea orizontală şi momentul încovoietor) sunt
următoarele:
- în gruparea seismică:
Pd,s = (2200+ 5 Ua + 100 No )kN =(2200+5*9+100*16)=3845kN
N
Stratificaţia terenului pe amplasament este dată conform forajului nr. o + 1, = 4 parte
5
întreagă.
Valorile caracteristice ale parametrilor geotehnici sunt date în fișele de foraj.
Se va proiecta fundaţia:
- pe piloţi executaţi pe loc prin forare cu tubaj recuperabil d=60 cm, pentru N o = 4 k şi pentru
No = 4 k + 1, k Z
N0=16.
21
PROIECTAREA UNEI FUNDATII DE ADANCIME SUB UN STALP
Se cere proiectarea unei fundatii de adancime sub un stalp din beton armat care
transmite terenului de fundare o forta verticala excentrica si o forta orizontala.Incarcarile se
considera aplicate la nivelul superior al radierului .
Stratificatia este cea din fisa de foraj . Se va alege una din tehnologiile de executie a pilotilor.
Etape de realizare:
-calculul capacitatii portante a pilotului izolat la solicitari axiale si laterale pe baza metodei
prescriptive , conform NP123:2010;
-calculul grupei de piloti la SLU cu metoda simplificata .
𝜋𝑑 2 𝜋∗0.62
Ab= 4
= 4 =0.28 𝑚2
Rb,k=Ab*qb,k=0.28*637.04=178.37
qb,k=Nc*cu,d*γd,1*D
=9*35+19.4*16.6=637.04 kPa
6∗19,6+6∗19,2
γd,1= 12
=19.4kN/ 𝑚3
Rs,k= 𝑈𝛴𝑞𝑠, 𝑘𝑖 ∗ 𝑙𝑖
𝛴𝑞𝑠, 𝑘𝑖 ∗ 𝑙𝑖=38.56*2+46.81*2+56.56*2+35.62*2+31.96*2+32.48*2+2*34.8+1*37,12=590.7
0.75∗30
0,7.....30 =>x= 0.7
=32.14
0.75....x
22
2.4∗32,14
2.........32.14 =>y= 2
=38.56
2.4........y
𝑙2
Stratul 2) => l1=2m =>z2= Df+l1+ 2 =4.6m
0.75∗38
0,7.....38 =>x= 0.7
=40.71
0.75....x
4.6∗40.71
4.........40.71 =>y= 4
=46.81
4.6........y
0.75∗40
0,7.....40 =>x= 0.7
=42.85
0.75....x
6.6∗42.85
5.........42.85 =>y= =56.56
5
6.6.........y
0.58∗25
0,5.....25 =>x= 0.5
=29
0.58....x
23
8.6∗29
7.........29 =>y= 7
=35.62
8.6......y
0.58∗26
0,5.....26 =>x= 0.5
=30.16
0.58....x
10.6∗30.16
10.........30.16 =>y= =31.96
10
10.6......y
0.58∗28
0,5.....28 =>x= =32.48
0.5
0.58....x
12.6∗32.48
15.........32.48 =>y= 15
=27.28
12.6......y
0.58∗30
0,5.....30 =>x= =34.8
0.5
0.58....x
24
14.6∗34.8
20.........34.8 =>y= 20
=25.40
14.6.......y
0.58∗32
0,5.....32 =>x= 0.5
=37.12
0.58....x
15.6∗37.12
25.........37.12 =>y= 25
=23.16
15.6.........y
1.35∗𝑃 1.35∗3845
np=( 𝑅𝑐,𝑑
+2)= ( 734.66 +2)=[6.97]+2=7+2=9 piloti
Rc,g=mu*Rc,d=0.74* 734,66=543.64
r=2*d=2*0.6=1.2m
12 28
ro=Σli tgεi=4.2*tg 4
+7.2*tg 4 =1.10
𝑟
𝑟0
=1.09
mu=0.74
1 𝑞𝑠,𝑘𝑖∗𝑙𝑖
Rt.d=U*𝛾𝑀*Σ 𝛾𝑠2𝑖
1 590.7
= π*0.6*2.4* 1.90 =244.17
25
Calculul capacitatii portante la solicitari transversale
𝑅𝑡𝑟,𝑘 86.66
Rtr,d= 𝛾𝑡𝑟
= 2 =43.33
𝑀𝑐𝑎𝑝 156
Rtr,k= 𝑙0
= 1.8 =86.66
l0=3d=3*0.6=1.8
Calculul solicitarilor efective in piloti
Incarcare verticala centrica
𝑁+𝐺𝑟,𝑝 3845+706,88
S= 𝑛𝑝
= 9
=505.76
Gr,p=L*B*Df*γmed=4.70*4.70*1.60*20=706.88
𝑁+𝐺𝑟,𝑝 𝑀𝑦∗𝑥𝑖
Si= +
𝑛𝑝 𝛴𝑖,𝑛𝑝∗𝑥𝑖2
Σi,np*𝑥𝑖2 =19.44
3800∗1.8
S1=S4=S7=540,39- 19.44
=188.54 kN
3800∗1.8
S3=S6=S9=540,39+ 19.44
=892.24 kN
Încărcarea orizontala
𝐻𝑜 360
Sor= 𝑛𝑝 = 9
=40 kN
26
Verificarea fundatiei pe piloti
Verificarea la solicitari axiale
3845
As≥ =721.117 𝑚𝑚2
0.4∗13,33
As=ls*bs= 𝑙𝑠2
𝑙𝑠 𝐿
= =1 ⇒ls=bs
𝑏𝑠 𝐵
27