Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
CU CRESA TANDAREI
EDUCATOARE:
TUDORACHE GEORGIANA
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
CENTRE DE INTERES:
I. BIBLIOTECA
Subiectul activitatii: ‘Citim si selectam imagini pentru a realiza un poster despre Unire”.
Obiective operationale:
să privească cu atenţie imaginile;
să identifice acele imagini referitoare la Unirea de la 1859;
să exprime verbal ceea ce vad in imagini imbogatindu-si vocabularul;
sa recite poezii despre Unire.
Metode didactice: observaţia,conversaţia, explicaţia;
Mijloace de invatamant: duplex, fise cu imagini despre Unire,lipici.
II. ARTA:
Subiectul activităţii: ”Hora Unirii”-aplicatie
Mijloc de realizare: aplicatie (lipire)
Obiective operaţionale:
Sa denumeasca materialele si instrumentele de lucru puse la dispozitie ;
Sa realizeze lucrarea utilizand tehnici diferite;
Sa-si dezvolte increderea in fortele proprii si sa manifeste stabilitate ;
Sa-si exprime opinia fata de lucrarea proprie si a colegilor, motivandu-si
parerea.
III. CONSTRUCTII:
Subiectul activităţii: „ Palatul lui Ioan Cuza de la Ruginoasa”
Mijloc de realizare: joc de constructii
Obiective operaţionale:
să redea prin intermediul construcţiei modele tridimensionale, valorificând
deprinderile şi tehnicile de lucru însuşite anterior ( suprapunere, alăturare,îmbinare);
să selecteze adecvat piesele truselor de construcţii puse la dispoziţie şi să le
asambleze / îmbine armonios;
să manifeste stabilitate şi perseverenţă în acţiune;
să accepte responsabilităţi în cadrul grupului.
IV. STIINTA:
Subiectul activităţii: „A fost odata...”
Mijloc de realizare: Fisa de lucru
Obiective operaţionale: conversatia, explicatia, exercitiul;
sa formeze grupe cu elemente identice;
sa deseneze tot atatea buline cat arata cifra;
sa rezolve operatii matematice de adunare si de scadere cu o unitate;
sa completeze crescator sirul numeric;
Metode didactice: explicatia, demonstratia, exercitiul.
Mijloace de invatamant: Caiete „Timtim-Timy” Domeniul Stiinte-Activitati matematice.
B. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE:
ACTIVITATE INTEGRATA
,,Toti romanii canta HORA UNIRII’’
Obiective operaţionale:
Cognitive :
- să asculte cu atenţie povestea spusa de educatoare;
- să urmăreasca succesiunea evenimentelor;
- să denumească personajele ce apar în poveste;
- să alcătuiască cât mai multe întrebări pe baza conţinutului poveştii, folosind pronumele
interogativ:”CE?”,”CINE?”,”CÂND?”,”UNDE?”,”DE CE?”;
- să redea corect melodia cântecului;
- să înceapă şi să termine deodată cântecul;
Psiho- motorii:
- să mânuiască materialul în mod organizat;
- să respire corect în timpul cântării;
Afective :
- să se organizeze pe grupuri si sa colaboreze între ei;
- să manifeste spirit de echipa.
STRATEGIA DIDACTICA :
Metode si procedee: : lectura, metoda interactiva de grup”explozia stelara”, observaţia,
demonstraţia, conversaţia, explicaţia, povestirea, problematizarea.
Subiectul activităţii:
„Ioan Roata si Voda Cuza” de Ion Creanga-dramatizare
„Hora Unirii”- dans
Mijloc de realizare:
dramatizare
dans
Obiective operaţionale:
să folosească vorbirea dialogată, menţinând normele de adresare pe parcursul relatării;
să recite clar şi expresiv;
să execute corect exerciţiile respectând indicaţiile metodice ale educatoarei;
să execute paşi succesivi înainte- înapoi, coordonând mişcările cu melodia dansului;
să manifeste acţiuni de cooperare în desfăşurarea dansului;
BIBLIOGRAFIE:
Culea, Laurenţia şi colaboratorii, Activitatea integrată din grădiniţă – Ghid
pentru cadrele didactice din învăţământul preuniversitar, Editura Didactică
Publishing House, Bucureşti, 2008..
Brebeen S., Gongea E., Ruiu G., Fulga M., Metode interactive de grup-Ghid
metodic, Editura Arves, 2002.
***, Curriculum pentru învăţământul preşcolar – prezentare şi explicitări,
Editura Didactică Publishing House, Bucureşti,
DESFĂŞURAEA ACTIVITĂŢII
CE?
-Ce cântec cântau ţăranii? Ţăranii
cântau ,,Hora Unirii’’.
-Ce a hotărât dascălul? Dascălul a
hotărât să nu-l lase pe boier să intre,
sa-l aresteze pe mos Ion Roata.
-Ce au făcut copiii când au auzit că
boierul a intrat în sat ? Copiii s-au
strâns la casa lui moş Ion Roată.
-Ce a poruncit boierul?Boierul a
poruncit să-i gonească, să-i înţepe cu
baioneta.
-Ce atitudine au luat jandarmii când au
văzut mulţimea mare adunată? Au
descălecat unul câte unul şi ei înşişi se
prinseră în horă.
-Ce a făcut boierul, când a văzut ce se
întâmplă cu el?Boierul a plecat.
-Ce a şoptit vizitiului? Boierul a spus
boierului să plece.
UNDE?
- Unde se petrece acţiunea? Acţiunea se
petrece în satul Câmpuri.
-Unde a urcat moş Ion pentru ca boierul
să nu-i mai asuprească pe prietenii
Unirii? Moş Ion a urcat la conacul
boierului.
-Unde a mers Moş Ion pentru a cere
ajutor? El a mers la dascălul satului.
-Unde a oprit boierul? Boierul a oprit la
casa lui Moş Ion Roată.
-Unde l-a aşteptat moş Ion pe boier?
Moş Ion l-a aşteptat pe prispa casei, în
mijlocul copiilor.
CAND?
-Când a venit boierul în Câmpuri?
Boierul a venit peste câteva zile.
-Când au auzit vestea, cum au
reacţionat dascălul şi copiii? Ei s-au
strâns la casa lui moş Ion Roată.
-Când a plecat boierul? Boierul a
plecat când a văzut că nu mai are
scăpare.
-Când se cântă ,,Hora Unirii’’ ? Hora
unirii se cântă la 24 ianuarie.
-Când s-a înfâptuit Unirea celor 2
state? Unirea s-a înfaptuit la 24
ian.1859.
DE CE?
-De ce boierii nu sufereau să audă acest
cântec?Ei nu sufereau deoarece erau răi
şi lacomi.
-De ce s-a dus moş Ion la dascăl? Moş
Ion s-a dus să-l ajute să aleagă înaltul
sfat al Unirii.
-De ce a venit boierul la casa lui moş
Ion? Boierul a venit să-l aresteze.
-De ce s-au strâns copiii la casa lui moş
Ion? Copiii s-au strâns pentru a-l apăra.
-De ce dorea boierul să gonească
mulţimea? Boierul dorea să gonească
mulţimea deoarece se temea de ea.
-De ce dascălul şi copiii au cântat mai
tare şi mai cu foc? Ei au cântat din ce
în ce mai tare pentru a stârni mulţimea
şi pentru a aduna şi mai mulţi oameni.
-De ce boierul s-a lasat pe perne şi s-a
făcut mic şi nevăzut? Boierul s-a făcut
mic şi nevăzut de frica mulţimii.
-De ce sărbătorim acest eveniment
istoric? Ţara noastră sărbătoreşte
Unirea pentru cinstirea strămoşilor
noştri.
ÎNCHEIEREA În încheierea activitaţii se stabileşte Se face
ACTIVITAŢII grupul castigător pe baza numărarii evaluarea in
steagurilor. funcţie de
numarul de
steaguri
primite
DE CE?
CE?
CAND?
TEMA
CENTRALA
‘’TOŢI ROMÂNI
CÂNTĂ HORA
UNIRII’’
CINE?
UNDE?
SCENARIUL DIDACTIC