Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect de Lecție

Date generale :

Facultatea : Automatică și Calculatoare


An de studiu : III
Specialitatea studentului : Calculatoare
Anul de studiu(clasa) : cls a IX-a
Disciplina la care se susține lecția : Matematică
Subiectul lecției : Inductia matematica
Tipul lecției : de formare de priceperi şi deprinderi
Timp : 50 minute
Locul de desfășurare : Sala de clasă

I.Proiect de instruire

1. Competențe specifice

Cod Conținutul competenței specific


CS1 Definirea paşilor algoritmului inducţiei matematice.
CS2 Utilizarea formulelor de calcul matematic.
CS3 Utilizarea inducţiei matematice în diferite situaţii.

2. Obiective pedagogice operaționale

Cod Conținutul obiectivului Condiții de probare Criteriul de reușita


O1 Să definească paşii algoritmului de Au la dispoziție Răspuns corect ½
rezolvare al inducţiei matematice. manualul
O2 Să aplice paşii inducţiei matematice. Au la dispoziție o fișă Răspuns corect ½
de lucru şi notiţele

O3 Să aplice tehnicile de calcul Au la dispoziție o fişă Răspuns corect 11/21


matematic. de lucru ce conţine o
serie de formule de
calcul matematic
3. Organigrama conținutului de instruire

Arii de conținut Subarii de conținut Codul Obiectivului


1.Operaţii cu numere reale 1.1 Adunarea, Scaderea, O3
Înmulţirea, Împărţirea
1.2 Formule de calcul
prescurtat
2. Ordinea efectuării 2.1 Operaţii de ordinul 1, 2 şi 3 O3
operaţiilor
3. Tipuri de raţionamente 3.1 Metoda inducţiei O1, O2
logice matematice
3.2 Paşii algoritmului inducţiei
matematice

4. Diagrama obiective-conținut

Cod Succesiunea de parcurgere a conținutului de instruire (coduri)


O1 3->(3.1->3.2)
O2 3->(3.1->3.2)
O3 1->(1.1->1.2)->2->2.1

5. Setul de probleme, exerciții, aplicații(situații de invatare)

Cod Conținutul problemei


P1 Care sunt paşii algoritmului inducţiei matematice?
P2 Demonstraţi prin inducţie matematică următoarea egalitate:
𝑛(𝑛+1)(2𝑛−1)
∑𝑛𝑘=1 𝑘 2 = pentru orice 𝑛 ∈ ℕ∗ .
6
P3 Demonstraţi prin inducţie matematică următoarea egalitate:
∑𝑛𝑘=1 2𝑘 = 2𝑛+1 − 1 pentru orice 𝑛 ∈ ℕ∗, scriind paşii metodei.
P4 Demonstraţi prin inducţie matematică următoarea egalitate:
∑𝑛𝑘=1 5𝑘 = 5𝑛+1 − 1 pentru orice 𝑛 ∈ ℕ∗, scriind paşii metodei.
P5 Demonstraţi prin inducţie matematică următoarea egalitate:
∑𝑛𝑘=1 3𝑘 = 3𝑛+1 − 1 pentru orice 𝑛 ∈ ℕ∗, scriind paşii metodei.
P6 Demonstraţi prin inducţie matematică următoarea egalitate:
∑𝑛𝑘=1(2𝑘 − 1)= 𝑛2 pentru orice 𝑛 ∈ ℕ∗, scriind paşii metodei.
P7 Demonstraţi prin inducţie matematică următoarea egalitate:
𝑛(3𝑛−1)
∑𝑛𝑘=1(3𝑘 − 2)= pentru orice 𝑛 ∈ ℕ∗ , scriind paşii metodei.
2
P8 Demonstraţi prin inducţie matematică următoarea egalitate:
𝑛(𝑛 + 1)
∑𝑛𝑘=1 𝑘= pentru orice 𝑛 ∈ ℕ∗ , scriind paşii metodei.
2
P9 Demonstraţi prin inducţie matematică următoarea egalitate:
∑𝑛𝑘=1 2𝑘= 𝑛(𝑛 + 1) pentru orice 𝑛 ∈ ℕ∗ , scriind paşii metodei.
6. Mijloace de învăţământ

Nr. Crt. Denumire Cod Conținut


1. Manual M Mircea Ganga
“Matematică –
Manual pentru clasa
a IX-a”
P1-P9
2. Material didactic: 7 MD P2-P9
carduri colorate cu
câte un exerciţiu.
3. Material didactic: FF P2-P9
Fişă de formule

7. Bibliografie
 Programa scolara în vigoare pentru Matematică, clasa a IX-a.
 Mircea Ganga, “Matematică pentru clasa a IX-a Trunchi Comun + Curriculum diferenţiat”,
Editura MATHPRESS, anul 2008
8.Proiect de instruire

Desfașurarea lecției L1

Obiectiv Etapele lecției și Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategia didactica Evaluare Timp
operațional evenimentele
instruirii Metode Mijloace de Forme de
/procedee de învățământ organizare
învățământ a activității
elevilor
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. Moment organizatoric 5
Organizarea Notează absențele, face Preiau sarcinile Conversație Frontală
clasei pentru observații si recomandări propuse de
desfășurarea dacă este cazul. Împarte profesor.
activității elevii în grupe de câte 4.
didactice.
2. Pregătirea condiţiilor de desfăşurare a activităţii independente 7
Captarea Încearcă să trezească Ascultă și urmăresc Expunere Frontală,
atenţiei curiozitatea elevilor făcând cu interes cele Dirijată
referire la mesajul codat pe spuse de profesor
care îl vor descifra la finalul
lecţiei.
Comunicarea Enunță titlul lecției si le Notează titlul Expunere Frontală
titlului activității comunică elevilor lecției în caiete
și a obiectivelor obiectivele lecției O1-O3
operaționale
Reactualizarea Solicită elevilor definirea Sunt atenţi la Conversaţie Frontală
cunoştinţelor paşilor de rezolvare a unei răspunsurile
teoretice probleme de inducţie colegilor sau
necesare matematică şi scrie pe răspund şi îşi
formării tablă propunerile elevilor şi notează în caiete
deprinderilor oferă definiţia oficială, dacă definiţiile propuse
CS1 nu au fost date răspunsuri
complete şi corecte
3. Demonstrarea de către profesor a modului în care vor proceda elevii în desfăşurarea activităţii independente 10
Scrie un exerciţiu la tablă Sunt atenţi la Expunere, Frontală /
pe care îl va rezolva explicaţiile Conversație Dirijată
împreună cu elevii. profesorului, îşi
notează în caiete
exerciţiul şi
rezolvarea lui şi
răspund la
întrebările
profesorului
4. Activitatea independentă a elevilor 15
O1.Să definească CS3 Împarte câte un card Raspund cerinţei Exerciţiul MD,M Diferenţiată Scrisă
paşii colorat fiecărei echipe şi profesorului
algoritmului de solicită elevilor să scrie lucrând în echipe.
rezolvare al sctructura algoritmului Pun întrebări dacă
inducţiei inducţiei matematice. li se pare ceva
matematice. neclar, utilizând
notiţele şi eventual
manualul.
O2. Să aplice CS3 Solicită elevilor să aplice Raspund cerinţei Exerciţiul MD Diferenţiată Scrisă
paşii inducţiei etapele inducţiei profesorului
matematice. matematice. lucrând în echipe.
Pun întrebări dacă
nu înţeleg pe deplin
modul de
rezolvare.
O3. Să aplice CS1, CS2 Solicită elevilor să termine Raspund cerinţei Exerciţiul FF Diferenţiată Scrisă
tehnicile de demonstraţia, calculând profesorului
calcul rezultatul final. lucrând în echipe şi
matematic. se folosesc de fişa
cu formulele de
calcul primită. Pun
întrebări dacă nu
înţeleg pe deplin
modul de
rezolvare.
5. Analizarea rezultatelor activităţii si elaborarea concluziilor 13
Verifică rezultatele Rețin sau notează Conversație Frontală Orală şi
obţinute, aduce explicaţii explicaţiile scrisă
suplimentare, răspunde la profesorului, pun
întrebările elevilor şi oferă întrebări si
concluziile lecţiei. formulează
concluzii împreună
cu profesorul
Cere elevilor să spună Răspund cerinţei Conversaţie MD Frontală Orală
cuvântul de pe cardul profesorului şi
primit şi le scrie pe tablă. descifrează mesajul
împreună cu
acesta.
FIȘĂ DE FORMULE DE CALCUL

1. Desfacerea parantezelor
 c(a + b) = ca + cb
 a(b + c)(d + e) = (ab + ac)(d + e) = abd + abe + acd + ace
 (a + b)(c + d) = ac + ad + bc +bd
 (a + b)(c + d)(e + f) = (ac + ad + bc + bd)(e + f) = ace + acf + ade +
adf + bce + bcf + bde + bdf

2. Aducerea la acelasi numitor


𝑎 𝑑
 + 𝑐= ⇒ 𝑎 + 𝑏𝑐 = 𝑑
𝑏 𝑏
𝑎+𝑏 𝑎 𝑏
 = +
𝑐 𝑐 𝑐
𝑏 𝑎𝑏
 𝑎 =
𝑐 𝑐
𝑎 −𝑎
 − =
𝑏 𝑏
𝑎 𝑐 𝑒
 + = ⇒ 𝑎𝑑𝑓 + 𝑐𝑏𝑓 = 𝑒𝑏𝑑
𝑏 𝑑 𝑓

3. Formule de calcul prescurtat
 (𝑎 + 𝑏)2 = 𝑎2 + 2𝑎𝑏 + 𝑏 2
 (𝑎 − 𝑏)2 = 𝑎2 − 2𝑎𝑏 + 𝑏 2
 (𝑎 + 𝑏)(𝑎 − 𝑏) = 𝑎2 − 𝑏 2
 (𝑎 + 𝑏 + 𝑐)2 = 𝑎2 + 𝑏 2 + 𝑐 2 + 2𝑎𝑏 + 2𝑎𝑐 + 2𝑏𝑐
 (𝑎 + 𝑏)3 = 𝑎3 + 3𝑎2 𝑏 + 3𝑎𝑏 2 + 𝑏 3
 (𝑎 − 𝑏)3 = 𝑎3 − 3𝑎2 𝑏 + 3𝑎𝑏 2 − 𝑏 3

4. Formule de calcul cu puteri


 𝑎𝑘 ∗ 𝑎 = 𝑎𝑘+1
 𝑎𝑘 + (𝑎 − 1)𝑎𝑘 = 𝑎𝑘+1
 (√𝑎)2 = 𝑎
1
 𝑎−𝑘 =
𝑎𝑘
 √𝑎 = 𝑎
𝑘 1/𝑘
Cardurile colorate pentru exerciţiul in cadrul grupului

1. Echipa ROŞIE
Pe o fata a cardului:

ASTĂZI

Pe cealalta
fata a lui:
Demonstraţi prin inducţie matematică următoarea egalitate:

∑𝑛𝑘=1 2𝑘 = 2𝑛+1 − 1 pentru orice 𝑛 ∈ ℕ∗, scriind paşii metodei.

2. Echipa PORTOCALIU
Pe o fata a cardului:

AŢI

Pe cealalta
fata a lui:
Demonstraţi prin inducţie matematică următoarea egalitate:

∑𝑛𝑘=1 5𝑘 = 5𝑛+1 − 1 pentru orice 𝑛 ∈ ℕ∗, scriind paşii metodei.

3. Echipa GALBEN
Pe o fata a cardului:

REZOLVAT
Pe cealalta
fata a lui:
Demonstraţi prin inducţie matematică următoarea egalitate:

∑𝑛𝑘=1(2𝑘 − 1)= 𝑛2 pentru orice 𝑛 ∈ ℕ∗, scriind paşii metodei.

4. Echipa VERDE
Pe o fata a cardului:

TOATE

Pe cealalta
fata a lui:
Demonstraţi prin inducţie matematică următoarea egalitate:
𝑛(3𝑛−1)
∑𝑛𝑘=1(3𝑘 − 2)= pentru orice 𝑛 ∈ ℕ∗ , scriind paşii metodei.
2

5. Echipa ALBASTRĂ
Pe o fata a cardului:

EXERCIŢIILE

Pe
cealalta fata a lui:
Demonstraţi prin inducţie matematică următoarea egalitate:
𝑛(𝑛 + 1)
∑𝑛𝑘=1 𝑘= pentru orice 𝑛 ∈ ℕ∗ , scriind paşii metodei.
2
6. Echipa MOV
Pe o fata a cardului:

FELICITĂRI

Pe
cealalta fata a lui:
Demonstraţi prin inducţie matematică următoarea egalitate:

∑𝑛𝑘=1 2𝑘= 𝑛(𝑛 + 1) pentru orice 𝑛 ∈ ℕ∗ , scriind paşii metodei.

7. Echipa VERDE

Pe o fata a cardului:

Pe cealalta
fata a lui:
Demonstraţi prin inducţie matematică următoarea egalitate:

∑𝑛𝑘=1 3𝑘 = 3𝑛+1 − 1 pentru orice 𝑛 ∈ ℕ∗, scriind paşii metodei.

S-ar putea să vă placă și