Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

CLASA: a III-a
PROPUNĂTOR: Profesor psihopedagog Moise Gina
ARIA CURICULARĂ: Limbă şi comunicare
OBIECT: Formarea abilităţilor de comunicare
SUBIECT: „Iarna în pădure”
TIPUL LECŢIEI: Lecţie de consolidare şi sistematizare a cunoştinţelor

OBIECTIVE GENERALE:
1. Formarea şi automatizarea deprinderilor de exprimare corectă
2. Îmbogăţirea vocabularului; valorificarea în contexte variate.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – să citească corect, coerent şi pe cât posibil cursiv poezia;
O2 – să despartă corect cuvintele în silabe, specificând numărul acestora;
O3 – să pronunţe corect sunetele în contexte date;
O4 – să specifice caracteristicile anotimpului iarna;
O5 – să completeze propoziţii lacunare;
O6 – să găsească soluţii pentru problemele de vocabular apărute;
O7 – să scrie poezia după dictare.

CONDIŢII PREALABILE: elevii au cunoştinţe anterioare despre anotimp, structura


anului pe anotimpuri, caracteristicile vremii, specificul iernii, sărbători şi tradiţii.

STRATEGII DIDACTICE (STRATEGII DIDACTICE INTERACTIVE BAZATE PE


ÎNVĂȚAREA PRIN COLABORARE ȘI COOPERARE)
Mijloace de învăţământ: manualul, fişe de evaluare, planşe demonstrative;
Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică, observaţia dirijată, dialogul
dirijat, explicaţia, problematizarea, exerciţiul, munca independentă, metoda de
cercetare în grup: ,, ştiu, vreau să ştiu, am învăţat ;

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII: frontală, individuală;


FORME DE EVALUARE: evaluare formativă şi sumativă prin:
A. Evaluare de conţinut: răspunsurile la întrebările orale, citirea selectivă, în
lanţ, completarea propoziţiilor lacunare, autodictare;

1
B. Evaluarea utilizării operaţiilor gândirii: explicarea fenomenelor naturii,
comparaţii între anotimpuri;

PROPUNĂTOR.Prof. Cherciu Ioana -Centrul Şcolar pentru Educaţie Incluzivă


„Elena Doamna” Focşani, jud. Vrancea

SECVENŢELE CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII STRATEGII


LECŢIEI DIDACTICE
1.Organizarea Se creează cadrul organizatoric şi Exerciţiul
colectivului de psihologic adecvat desfăşurării orei de organizatoric
elevi şi captarea limba română.
atenţiei şi a Se pregătesc materialele necesare
interesului desfăşurării optime a lecţiei (caiete,
pentru lecţie manual, instrumente de scris).
2. Anunţarea Se comunică elevilor faptul că pe Expunerea
temei şi a parcursul lecţiei se vor consolida
obiectivelor cunoştinţele despre anotimpul iarna:
lecţiei caracteristicile anotimpului, lunile de
iarnă, obiceiuri, tradiţii etc.
3. Verificarea Se poartă un dialog prin care sunt Dialogul dirijat
cunoştinţelor verificate informaţiile despre iarnă: care
anterioare sunt lunile de iarnă, caracteristicile
vremii, vestimentaţia în timpul iernii etc.
În poezia „Iarna în pădure” este
prezentată viaţa animalelor din pădure Conversaţia
iarna: ursul, lupul, vulpea, veveriţa. euristică
Acestea sunt animale sălbatice pentru că
trăiesc în pădure. Oral se specifică
antonimul cuvântului „sălbatice” şi sunt
enumerate animalele domestice.
Se exersează citirea în lanţ, Explicaţia
selectivă şi se urmăreşte în permanenţă
corectitudinea pronunţiei sunetelor, Exerciţiul
cuvintelor. Unde sunt întâmpinate
dificultăţi de pronunţie se corectează iar
cuvintele sunt trecute pe tablă pentru a fi
ulterior despărţite în silabe. În aceeaşi
manieră sunt selectate cuvinte cu acelaşi
sens sau cu sens opus.

2
sălbatice  domestice
pleacă  vine

nea = zăpadă = omăt


prinde = apucă

4. Consolidarea „Despărţiţi în silabe cuvintele:”


şi sistematizarea Pădure - ___ ___ ___
cunoştinţelor Blană - ___ ___
Hrană - ___ ___
Iarnă - ___ ___ Exerciţiul
Dimineaţă - ___ ___ ___ ___
Nea - ___
Despărţirea în silabe se face individual
concomitent cu pronunţia corectă şi cu
exerciţii de fonetică şi vocabular (Ex.:
hrană = mâncare, nea – o singură silabă,
câte silabe are fiecare cuvânt).

„Completaţi propoziţiile lacunare:”

1. Animalele pădurii sunt


_______, _______, _______,
________. Etc.
„ Completaţi propoziţiile cu cuvintele
din coloană:”
În pădure (zăpada) se aşterne.
Moş Martin (doarme) în bârlog.
Veveriţa (ronţăie) alune.
În permanenţă se apreciază
răspunsurile elevilor şi se încurajează
orice iniţiativă.
5. Obţinerea Se încearcă recitarea unor versuri
performanţelor din poezie, fiecare copil după potenţialul
şi realizarea său. Sunt încurajaţi elevii care au reuşit
feed-back-ului să reţină toată poezia.
Pentru activizarea întregii clase şi pentru Problematizarea
cooptarea fiecărui elev în activitatea de
evaluare se foloseşte o metodă de
cercetare în grup: „ŞTIU/VREAU SĂ
ŞTIU/AM ÎNVĂŢAT”. Elevii vor fi Munca

3
împărţiţi în trei grupe cu sarcini independentă
diferite,conform tabelului din anexă.
După citirea integrală a textului se revine
asupra informaţiilor din tabel şi se
compară răspunsurile (ce ştiau elevii
înainte de studierea textului, ce au vrut
să afle şi au aflat).
Tabelul va fi afişat într-un loc vizibil şi
va fi discutat de întreaga clasă,
extrăgându-se în final mesajul central şi
elementele-cheie ale textului.

6. Aprecieri Este evaluată prestaţia colectivului


finale şi tema în ansamblu, apoi individual prin
pentru acasă aprecieri pozitive şi încurajări pentru toţi Expunerea
elevii. Se analizează se în ce măsură
obiectivele iniţiale au fost realizate.
Se dă tema pentru acasă.

4
Evaluarea se realizează diferenţiat în funcţie de particularităţile psiho-
individuale ale fiecărui copil prin intermediul unor fişe de evaluare pe grupe de
nivel.

FIŞĂ DE EVALUARE- GRUPA I

Scrieţi din memorie poezia „Iarna în pădure”.

Iarna în pădure
(autodictare)

FIŞĂ DE EVALUARE- GRUPA a II a

Completaţi propoziţiile date cu cuvintele: doarme, ronţăie, zăpada.

1.În pădure .............. se aşterne.


2. Veveriţa ............... alune.
3. Moş Martin .................... în bârlog.

FIŞĂ DE EVALUARE – GRUPA a III a

Despărţiţi în silabe cuvintele:

Animale -
5
Nea -
Sălbatice -
Bârlog -

S-ar putea să vă placă și