Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 30.01.2019
Clasa: a VII-a
Profesor: Ungureanu Alexandra Cristina
Şcoala : Gimnazială Elena Doamna, Ploieşti
Disciplina: Cultură Civică
Subiectul: Valori şi principii Constituţionale
Tipul lecţiei: predare
Competenţa generală: Utilizarea conceptelor specifice ştiinţelor sociale pentru organizarea demersurilor de
cunoaştere şi explicare a unor fapte, evenimente, procese din viaţa reală;
Competenţe specifice: 1.3. Identificarea principalelor valori, principii,instituţii şi practici democratice;
2.4. Explicarea unor valori şi principii constituţionale din ţara noastră;
5.3. Aplicarea unor valori şi principii democratice în situaţii concrete de viaţă;
Competenţe derivate:

C1- să definească noţiunea de valoare şi principiu;


C2- să argumenteze importanţa valorilor şi principiilor democratice;
C3- să identifice principiile şi valorile democratice din Constituţia României;
C4- să exemplifice modul în care principiile şi valorile democratice se regăsesc în comportamente civice;
C5- să analizeze consecinţele nerespectării sau încălcării valorilor şi principiilor într-o democraţie;
Strategii didactice:
Metode şi procedee:
 conversaţia euristică, explicaţia didactică, exemplificare, exerciţiu de comunicare
Resurse materiale:
 fise de lucru, tabla, creta, foaie flipchart, markere
Forme de activitate: activitate frontală, pe grupe;
Resurse de timp: 50 min

Bibliografie: Maria-Liana Lăcătuş., Manual Cultura Civică, clasa a VII-a, Ed. Univers, 2007
Dakmara Georgescu, Doina-Olga Ştefănescu, Manual Cultura Civică, clasa a VII-a, Ed. Humanitas Educaţional,
2011;
Secvenţele/ Resurse Obs.
Momentele Conţinut esenţializat metodologice
lecţiei , materiale,
procedurale
şi de timp
Se asigură climatul psihoemoţional favorabil desfăşurării lecţiei Catalog
1.Momentul Se consemnează prezenţa. 5 min
organizatoric

Conversatia
2. Verificarea Se face o recapitulare a conceptelor studiate ora precedentă, se asigura Explicatia
cunostintelor dacă elevii au înteles conceptele studiate ora trecută şi nu există lacune. 2 min
dobandite
anterior
Se anunţă subiectul lecţiei şi anume „ Valori şi principii Constituţionale”. Explicația
3. Anuntarea Profesorul va comunica elevilor că la finalul orei, vor fi capabili să 2 min
temei si a identifice valorile şi principiile constituţionale, vor cunoaşte principalele
activitatilor principii ale Constituţiei României, vor clarifica sensul conceptelor de
de invatare. suveranitate, referendum şi stat de drept.

Profesorul va trece pe tablă titlul lecţiei şi va adresa elevilor o întrebare, şi Conversatia


4. Dirijarea anume „ Care consideraţi că sunt valorile pe care o consituţie ar trebui să Explicatia
Activităţii le cuprindă?. După ce sintetizează toate răspunsurile, trece pe tablă cele Activitate
mai concludente valori. frontala
În continuarea lecţiei, elevii sunt rugaţi să noteze în caiet următoarele
concepte:
 Definim Constituţia, acea lege fundamentală a statului, alcătuită 35min
dintr-un ansamblu sistematizat de norme juridice cu forţa de
reglementare supremă.
 Constituţia adoptată în anul 1991 şi modificată în 2003, s-a inspirat
după legea fundamentală a României interbelice ( Constituţia din
1923) şi după Constituţia celei de a V-a a Republicii Franceze.
 Primul articol din Constituţie spune că „România este un stat
naţional, suveran şi independent, unitar şi indivizibil.”
Suveranitatea naţională aparţine poporului român care o exercită Conversatia
prin organele sale reprezentative, constituite prin alegeri libere, Explicatia
periodice şi corecte, precum şi prin referendum.
Principii înscrise în Constituţie
1. România este un stat de drept şi democratic, iar valorile sale
fundamentale sunt: omul, dreptatea şi pluralismul politic;
2.În statul român există o singură Constituţie;
3. Suveranitatea aparţine poporului român;
4. Teritoriul ţării nu poate fi înstrăinat. Este organizat din punct de vedere
administrativ în comune, oraşe şi judeţe;
5. Statul garantează cetăţenilor români drepturi şi responsabilităţi, bazate
pe îndatoriri reciproce;
6. Pluralismul politic este un principiu fundamental în viaţa politică a ţării;
7. Puterile, în statul român sunt separate şi nu pot fi deţinute de o singură
autoritate;
5. Obtinerea Elevii sunt rugaţi să răspundă împreună cu colegul de bancă la următoarea Problematizarea
feedback- întrebare: Conversaţia
ului Care dintre principiile Constituţiei sunt încălcate în următoarele situaţii? Activitate pe
- În judeţul Constanţa, prefectura a adoptat o Constituţie specială; echipă
- România este o confederaţie alcătuită din următoarele state: Banat,
Dobrogea, Moldova, Muntenia şi Transilvania;
- În România, femeile, nu au drept de vot precum nici oamenii săraci
sau lucrătorii în construcţii.
10 min
6. Tema pentru Profesorul notează pe tablă tema pentru acasa pentru ora viitoare. 5 min
acasa Să presupunem că sunteţi solicitaţi să contribuiţi la elaborarea unei Explicaţia
Constituţii. Ce drepturi şi ce îndatoriri credeţi că aţi include în aceasta?
Răspudeţi într-un referat de minim 20 de rânduri cu privire la soluţiile
propuse.

S-ar putea să vă placă și