Sunteți pe pagina 1din 20

Proiect de lecție

Data:

Clasa: a V-a

Profesor:

Unitatea de învăţământ:

Disciplina: Religie

Aria curriculară: Om – Societate

Unitatea de învățare: Cuvinte și fapte ziditoare

Conținutul învățării: Creștinul în școală și în societate

Tipul lecţiei: dobândire de cunoștințe

Scopul lecției: educarea elevilor în spiritul împlinirii datoriilor creștine în școală și societate

Competențe generale

- cooperarea cu ceilalți în rezolvarea unor probleme teoretice și practice în cadrul diferitelor grupuri

Competențe specifice

- aplicarea învățăturilor creștine cu privire la relațiile dintre semeni și cu natura înconjurătoare

Obiective operaţionale

a) cognitiv-formative:

O1. să enumere virtuțile necesare unui bun misionar;

O2. să identifice modalități de mărturisire a Domnului Iisus Hristos prin cuvânt și faptă;

O3. să explice importanța mărturisirii Domnului Iisus Hristos în școală și în Biserică;

O4. să argumenteze importanța faptelor bune în mărturisirea credinței;

b) afectiv-atitudinale:

- să adopte o atitudine evlavioasă în timpul rugăciunii;

- să participe activ și conștient la ora de religie.

c) psiho-motorii:

- să execute corect semnul Sfintei Cruci.

- să păstreze o poziție corectă în bancă.


Curriculum

- nucleu: Creștinul în școală și în societate

- extins: Noțiuni de Spiritualitate și Misiune

Strategia didactică

1. Metode de învăţământ: inductivă, deductivă.

2. Resurse procedurale: exercițiul, conversația, explicația, lectura explicativă, cubul, jocul didactic, argumentarea,
problematizarea.

3. Resurse materiale: ilustrații sugestive, fişe de lucru, cub.

4. Resurse temporale: 50 minute.

5. Forme de organizarea a activităţii: frontală, individuală, pe grupe.

6. Evaluare: continuă.

7. Principii didactice: - specifice: hristocentric

- intuiției, accesibilității, învățării active și conștiente, însușirii temeinice a cunoștințelor,


imbinării teoriei cu practica.

Bibliografie

1. Curriculum Național

2. Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1995.

3. Opriş, Dorin, Metode active de predare-învăţare, Editura Sfântul Mina, laşi, 2006.

4. Manual de religie, cls. a V-a, Editura Sfântul Mina, laşi, 2006.

5. Ghid de proiectare didactică, cls.V-VIII, Editura Sfântul Mina, laşi, 2002.

6. Pr. Prof. Univ. Dr. Şebu, Sebastian, Metodica predării religiei, Editura Reîntregirea, Alba Iulia, 2000.
Desfăşurarea lecţiei
Nr.
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului Obs.
crt.
O 1 2 3 4
1. Momentul - Salutul - Salutul
organizatoric - Rugăciunea - Rugăciunea
- Notarea absenţelor
- Pregătirea pentru începerea orei - Pregătirea pentru începerea orei
2. Reactualizarea - Elevii răspund întrebărilor:
cunoştinţelor

- Profesorul adresează elevilor întrebări prin care reactualizează


cunoștințele elevilor:
„… să crezi în Domnul Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, în
învățătura Sa, și să-L mărturisești prin comportamentul tău…”
„- Ce înseamnă să fii creștin?"
„… prin Sfânta Taină a Cununiei…”
„…a-i ajuta pe copii să-L cunoască pe Hristos, să devină fii
„- Cum se întemeiază o familie creștină?” credincioși ai Bisericii, să-i învețe bunătatea, milostenia, binele și
„- Care sunt datoriile părinților față de copii? Dar ale copiilor față de să le asigure bunurile materiale necesare…”
părinți?" „…”
„- Cum trebuie să ne comportăm în biserică?”

3. Captarea atenţiei - Se explică elevilor că Biserica, familia și scoala ne formează - Elevii ascultă cu atenţie.
pentru societatea în care avem misiunea de a - L mărturisi pe
Domnul nostru Iisus Hristos și învățătura Sa printr-o viață
exemplară.

- Se anunță și se scrie pe tablă data și titlul lecției: “ Creștinul în


4. Anunțarea titlului lecției - Elevii notează data si titlul lecției.
școală și în societate.”
5.
Dirijarea învăţării - Se cere elevilor să citească lecția pe fragmente, urmărind ideile
principale:
1. Scopul vieții creștine, cunoașterea lui Dumnezeu.
- Elevii citesc lecţia pe fragmente urmărind cu atenţie explicaţiile
2. Cunoașterea lui Dumnezeu în școală.
profesorului.
3. Școala – laboratorul minții și al sufletului.
4. Bilbia – izvorul tuturor cunoștințelor.
5. Creștinul în societate.
6. Generalizarea - Se adresează elevilor următoarea întrebare: -Elevii răspund.
" ... un loc în Împărăția cerurilor”.
„- Ce promite Hristos tuturor celor care Îl vor mărturisi?”

- Profesorul cere elevilor să deschidă Sfânta Scriptură pentru a citi


1." Oricine va mărturisi despre Mine înaintea oamenilor, mărturisi-voi și
următoarele versete, ce prezintă răsplata primită pentru cei ce
Eu pentru el înaintea Tatălui Meu care este în ceruri" (Matei 10, 32).
mărturisesc pe Hristos: Matei 10, 32; Ioan 10, 9; Ioan 11, 25.
- Profesorul face următoarea precizare: a fi creștin în școală și în 2."Eu sunt ușa; de va intra cineva prin Mine, se va mântui." (Ioan 10, 9).
societate înseamnă a face ca învățătura creștină să rodească prin 3."Eu sunt învierea și viața; cel ce crede în Mine, chiar dacă va muri, va
fapte, prin exemplul personal. În școală copilul învață omenia, trăi.” (Ioan 11, 25).
cinstea, curajul, demnitatea, bunătatea, răbdarea, înțelegerea,
dragostea, stăpânirea de sine; astfel copilul își va forma un caracter
integru, o personalitate puternică, în stare să se adapteze societății
în care trăiește.

7. Dirijarea învățării
- Se solicită elevilor să rezolve sarcina de lucru, printr-o nouă - Elevii rezolvă cerințele, liderii raportează rezolvarea, iar forma finală a
pentru obținerea
metodă „Cubul”. Profesorul va explica elevilor în ce constă această răspunsurilor va fi lipită pe cub.
performanțelor
metodă. Se împarte clasa în 6 grupe de elevi, se alege liderul
fiecărei grupe. Acesta va extrage un bilețel din cele 6 pentru grupa
sa. Numărul de pe bilețel reprezintă numărul sarcinii care va trebui
rezolvată de grupa respectivă, timp de 5 minute. Fiecare lider va
prezenta răspunsul la cerința primită iar cu ajutorul profesorului se
va da forma finală a răspunsurilor care vor fi lipite apoi pe fețele
cubului.

8. Asigurarea feed- back- - Se organizează un concurs pe tema „Cum vorbim despre - Elevii rezolvă cerințele iar liderii raportează rezolvarea.
ului şi evaluarea Hristos?”.
performanţelor - Cele 6 grupe se unesc în 3 echipe, fiecare elev va primi un simbol
al ehipei din care face parte (porumbel/steluță/îngeraș),se alege
liderul fiecărei echipe și se prezintă sarcinile de lucru.
- După rezolvarea sarcinilor de lucru, liderul fiecărei echipe
prezintă soluțiile găsite, care vor fi afișate.
- Se poate interveni și cu alte soluții pentru cazurile prezentate de
celelalte echipe.
9. Aplicarea - Se cere elevilor să argumenteze importanța faptelor în - Elevii dau variante de răspuns.
mărturisirea credinței.
Precizare:
„- După modelul Apostolilor pe care Mântuitorul i-a făcut „pescari
- Elevii dau exemple din viața cotidiană.
de oameni” și noi avem misiunea de a fi „mici pescari”, „mici
misionari”. Și Sfinții Părinți ne îndeamnă să punem accentul mai
mult pe faptă decât pe cuvânt, căci faptele noastre mărturisesc cel
mai bine credința în Iisus Hristos: „Așa să lumineze lumina voastră
înaintea oamenilor, ca văzând faptele voastre cele bune să
10. Asigurarea - Elevii ascultă cu atenţie.
Se fac aprecieri generale şi individuale privind
transferului
pregătirea elevilor pentru lecţie şi implicarea lor în
predarea noilor cunoştinţe.
- Rugăciunea.
- Rugăciunea.
- Salutul.
- Salutul.
Cubul

1. Descrie:
Cum au transmis Sfinții Apostoli învățătura creștină?

2. Compară:
Al cui exemplu îl urmau Sfinții Apostoli?

3. Asociază:
Cine vorbește astăzi despre Hristos, după modelul Sfinților Apostoli?

4. Analizează:
Ce calități trebuie să aibă un bun vestitor al cuvântului lui Dumnezeu?

5. Aplică:
Dați exemple de modalități prin care voi puteți vorbi despre Hristos în școală și în
societate.

6. Argumentează:
De ce credeți că e atât de important să vorbim despre Hristos?
Fișa de lucru nr. 1

Echipa Îngerașii

1. Completează:

- Primul și cel mai mare Învățător de pe pământ a fost………………………………………………….

- El a venit printre noi pentru a ne învăța Cuvântul………………………………………………………

2. Explică citatul de mai jos:

„- Așa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, ca ei, văzând faptele voastre cele bune, să slăvească pe
Dumnezeu”. (Matei, 3, 16)

3. Analizează cazul de mai jos și răspunde întrebării:

- Prietenul tău nu vrea să meargă la biserică.


Cum îl convingi să vină?

Fișa de lucru nr. 2

Echipa Steluțele

1. Completează:

- „Începutul înțelepciunii este frica de…………………………………..……………”. (Psalmul 111, 10)

- „Unde sunt 2 sau 3 adunați numele Meu, acolo sunt și ………………în mijlocul lor”. (Matei 18, 20)

2. Explică citatul de mai jos:

„- De aceea, oricine aude aceste cuvinte ale Mele și le îndeplinește, asemăna-se-va bărbatului înțelept care a clădit
casa lui pe stâncă. A căzut ploaia, au venit râurile mari, au suflat vânturile șiii aaau bătut în casa aceea, dar ea n-a
căzut, fiindcă era întemeiată pe stâncă.” (Matei 7, 24-25).

3. Analizează cazul de mai jos și răspunde întrebării:

- Colegul tău provine dintr-o familie numeroasă și nevoiașă. Are nevoie de multe lucruri.
Cum îl poți ajuta?

Fișa de lucru nr. 3

Echipa Porumbeii

1. Completează:

- Cartea Cărților,………..………, ne învață Cuvântul..………………………; ne ajută să dobândim virtuțile creștine și ne


arată care este menirea omului pe pământ: dobândirea vieții……………………

2. Explică citatul de mai jos:

- „Viața și moartea mea depind de ceilalți, căci dacă l-am câștigat pe aproapele meu, L-am câștigat pe Dumnezeu.”
(Sfântul Antonie cel Mare).

3. Analizează cazul de mai jos și răspunde întrebării:

- Prietenul tău are un frate bolnav. Stă mai mult în casă. Cum îi poți ajuta?
Cubul

1. Descrie:
Cum au transmis Sfinții Apostoli învățătura creștină?

2. Compară:
Al cui exemplu îl urmau Sfinții Apostoli?

3. Asociază:
Cine vorbește astăzi despre Hristos, după modelul Sfinților Apostoli?

4. Analizează:
Ce calități trebuie să aibă un bun vestitor al cuvântului lui Dumnezeu?
5. Aplică:
Dați exemple de modalități prin care voi puteți vorbi despre Hristos în școală și în
societate.

6. Argumentează:
De ce credeți că e atât de important să vorbim despre Hristos?
Fișa de lucru nr. 1

Echipa Îngerașii

1. Completează:

- Primul și cel mai mare Învățător de pe pământ a fost………………………………………………….

- El a venit printre noi pentru a ne învăța Cuvântul………………………………………………………

2. Explică citatul de mai jos:

„- Așa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, ca ei, văzând faptele voastre cele bune, să
slăvească pe Dumnezeu”. (Matei, 3, 16)

3. Analizează cazul de mai jos și răspunde întrebării:

- Prietenul tău nu vrea să meargă la biserică.


Cum îl convingi să vină?
Fișa de lucru nr. 2

Echipa Steluțele

1. Completează:

- „Începutul înțelepciunii este frica de…………………………………..……………”. (Psalmul 111, 10)

- „Unde sunt 2 sau 3 adunați numele Meu, acolo sunt și ………………în mijlocul lor”. (Matei 18,
20)

2. Explică citatul de mai jos:

„- De aceea, oricine aude aceste cuvinte ale Mele și le îndeplinește, asemăna-se-va bărbatului
înțelept care a clădit casa lui pe stâncă. A căzut ploaia, au venit râurile mari, au suflat vânturile șiii
aaau bătut în casa aceea, dar ea n-a căzut, fiindcă era întemeiată pe stâncă.” (Matei 7, 24-25).

3. Analizează cazul de mai jos și răspunde întrebării:

- Colegul tău provine dintr-o familie numeroasă și nevoiașă. Are nevoie de multe lucruri.
Cum îl poți ajuta?
Fișa de lucru nr.3

Echipa Porumbeii

1. Completează:

- Cartea Cărților,………..………, ne învață Cuvântul..………………………; ne ajută să dobândim


virtuțile creștine și ne arată care este menirea omului pe pământ: dobândirea
vieții……………………

2. Explică citatul de mai jos:

- „Viața și moartea mea depind de ceilalți, căci dacă l-am câștigat pe aproapele meu, L-am
câștigat pe Dumnezeu.” (Sfântul Antonie cel Mare).

3. Analizează cazul de mai jos și răspunde întrebării:

- Prietenul tău are un frate bolnav. Stă mai mult în casă. Cum îi poți ajuta?
Creștinul în școală și în societate

S-ar putea să vă placă și