Sunteți pe pagina 1din 7

Grădinița cu Program Prelungit ”Top Kinder

Space”
Str. Dunării, Nr. 44, Giurgiu
e-mail: office@topkinderspace.ro
web: www.topkinderspace.ro
tel: 0727763623

PROIECT DIDACTIC
PENTRU ACTIVITATE INTEGRATÃ DE O ZI

Prof.inv.prescolar: Nedelcu
Mirela

Nivelul/ Grupa: 3-5 ani, nivel I


Tema anuală de învăţare: Când, cum şi de ce se întâmplă?
Tema proiectului tematic: Bogăţiile toamnei
Subtema proiectului: Sunet, foşnet şi culoare...
Tema activităţii: A venit toamna cu frunze aurii!
Data: 23.10.2019
Elementele componente ale activităţii integrate:
 ADP: ,, „Cu cine aş vorbi dacă aş fi o frunză aurie/ruginie?” (convorbire),
,,Azi, cerul este ...”(completarea calendarului naturii),
,,Facem ordine unde lucrăm”(rutină – deprinderea de a face ordine la locul unde au
lucrat),
Tranziţii:,,Parada frunzelor” (exerciţii de mers, legănatul frunzelor), ,,Bate vântul...” (joc
muzical)
 ALA 1: ,,Frunze ruginii cad pe cărări ”
Ştiinţă: “Frunzele şi umbrele lor”- joc de masă;
Bibliotecă: “Colorează personajele din poveste”- fişă;
Artă: “Prietenele frunzei”-ştampilare prin presarea frunzelor;
 ALA 2: ,,Vârtejul frunzelor” (joc distractiv)
 ADE: DLC ,,Frunza” de Emil Gârleanu (povestirea educatoarei)
DOS ,,Frunza ” (lipire)

Scopul activităţii: îmbogăţirea cunoştinţelor referitoare la fenomenele, elementele, caracteristicile


anotimpului toamna;

Obiective operaţionale:
ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE:
DOMENIUL LIMBÃ ŞI COMUNICARE
 O1 – să audieze cu atenţie textul poveştii „Frunza” de Emil Gârleanu;
 O2 – să asocieze momentele povestirii cu imaginea corespunzătoare;
 O3 – să precizeze transformările pe care le suferă natura şi frunza în fiecare anotimp prezentat
în povestire;
 O4 – să se exprime corect in propoziţii simple şi dezvoltate;

DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE
 O1 – să mânuiască materialele din natură şi sintetice în vederea obţinerii unor imagini ce redau
aspecte din realitatea înconjurătoare;
 O2 – să utilizeze deprinderea de a lipi, de a rupe în vederea realizării frunzelor de toamnă;
Grădinița cu Program Prelungit ”Top Kinder
Space”
Str. Dunării, Nr. 44, Giurgiu
e-mail: office@topkinderspace.ro
web: www.topkinderspace.ro
tel: 0727763623

 O3 – să descrie tehnicile prin care au realizat lucrările propuse;

ACTIVTĂŢI LIBER ALESE (I)


ŞTIINŢĂ
 O1 – să descrie frunzele din coşuleţe precizând mărimea, forma, culoarea acestora;

 O2 - să aşeze la locul potrivit/umbra potrivită, siluetele frunzelor;

BIBLIOTECĂ
 O1 – să identifice elementele care compun imaginea dată;
 O2 – să coloreze personajul principal din povestea „Frunza” de Emil
Gârleanu”;

ARTÃ
 O1 – să realizeze ştampile prin presarea frunzelor cu culoare pe
foaia de desen;
 O2 – să utilizeze culori specifice anotimpului toamna (galben, roşu,
portocaliu, maro);

ACTIVTĂŢI LIBER ALESE (II)


 O1 – să respecte regulile jocului;
 O2 – să manifeste spirit de echipă, atitudini de cooperare, spirit de competiţie şi fair-play;

Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, povestirea, exerciţiul, munca
independentă, problematizarea, jocul;
b) Elemente de joc: aplauze, întrecerea, mişcări;
c) Resurse materiale: ecusoane frunze, coş cu frunze, frunze naturale, copac din polistiren, planşe
din poveste, siluetele presonajelor din poveste, joc “Frunzele şi umbrele lor”, siluete frunze,
lipici, frunze uscate, acuarele, vase pentru apă, fişe, creioane colorate, casetofon cu CD, CD-
“Cântecele copilăriei””, panoul prezenţei (copac cu frunze personalizate), siluete de fete şi
băieţi, recompense;
d) Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual
Durata: o zi

Bibliografie:
 Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului, Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3 – 6/
7 ani), 2008
 Proiectarea pas cu pas (îndrumător pentru cadrele didactice din învăţământul preşcolar), Daniela
Răileanu, Dorina Vieriu, Iuliana Alecsa, Editura Diamant, 2010
Grădinița cu Program Prelungit ”Top Kinder
Space”
Str. Dunării, Nr. 44, Giurgiu
e-mail: office@topkinderspace.ro
web: www.topkinderspace.ro
tel: 0727763623

SCENARIUL ACTIVITĂŢII INTEGRATE

În cadrul întâlnirii de dimineaţă, copiii se vor grupa în cerc şi se vor saluta cu formula ,,Bună
dimineaţa, frunză aurie/ruginie!”, mişcare însoţită de o mângâiere pe faţa colegului, apoi toţi copiii vor
fi salutaţi de educatoare cu această formulă (salutul).
Li se va prezenta copiilor copăcelul de toamnă, în care se află doar o singură frunză, prin
intermediul unei scurte poveşti, copiii urmând ca pe parcursul acestei zile să afle povestea acestei
frunze, ajutând-o să-şi facă noi prietene. (noutatea zilei).Se vor analiza împreună cu copiii frunzele din
coşuleţ care au fost culese de educatoare în drum spre grădiniţă, precizând mărimea, forma şi culoarea
acestora (activitatea de grup).
Aşezaţi pe covor în cerc, copiilor li se va propune un exercţiu de imaginaţie, trebuind să
răspundă la întrebarea „Cu cine aş vorbi dacă aş fi o frunză ruginie?”(împărtăşirea). În momentul în
care copilul va răspunde la această întrebare, va ţine în mână o frunză ruginie pe care o va înmâna apoi
altui coleg. În urma împărtăşirii se va desprinde şi mesajul zilei:,, A venit toamna cu frunze ruginii!”
(mesajul zilei).
Li se va cere copiilor să precizeze cum e vremea în această dimineaţă şi cum au venit îmbrăcaţi
până la grădiniţă, dacă le-a fost cald sau frig şi vor completa calendarul naturii, specificând anotimpul,
starea vremii şi cum ne îmbrăcăm, cu ajutorul etichetelor tipărite şi cu simboluri corespunzătoare. Apoi,
vor completa tabela prezenţei – un copac de toamnă cu frunze personalizate, fiecare copil aşezându-şi
silueta (fetiţă sau băiat) în dreptul frunzei cu poza sa (Câte frunze ruginii sunt astăzi în grupă?). Se vor
identifica absenţii (spaţiile din dreptul frunzelor rămase fără siluetă), o fată va număra băieţii absenţi şi
va aşeza tot atâtea siluete băieţi pe tulpina copacului, un băiat va număra fetele absente şi va aşeza
siluetele fete pe tulpina copacului. Se vor număra, compara, care sunt mai mulţi, mai puţini.
Li se prezintă copiilor prima parte din povestea „Frunza” de Emil Gârleanu, alternând
momentele povestirii cu elemente de mişcare, apelând la imagini reprezentative şi la siluetele
personajelor, pentru a facilita înţelegerea şi însuşirea cu uşurinţă a conţinutului povestirii. După
audierea conţinutului expus de educatoare, copiii vor fi provocaţi la discuţii legate de ceea ce s-a
întâmplat în poveste, de sentimentele prin care a trecut frunza de-a lungul firului acţiunii (Cum se
simţea frunza la începutul poveştii? Dar după ce şi-a făcut un prieten?, etc). Povestea va fi oprită la
momentul în care frunza rămâne singură în copac.
Pe fond muzical, în paşi de vals, legănându-se ca şi frunzele, în jurul copacului, copiii vor
prezenta parada frunzelor. Prin acest element de mişcare se va realiza tranziţia spre etapa următoare,
copiii fiind grupaţi în trei echipe, în funcţie de culoarea frunzei din piept (echipa frunzelor galbene,
Grădinița cu Program Prelungit ”Top Kinder
Space”
Str. Dunării, Nr. 44, Giurgiu
e-mail: office@topkinderspace.ro
web: www.topkinderspace.ro
tel: 0727763623

echipa frunzelor portocalii şi echipa frunzelor roşii) şi invitaţi să rezolve sarcinile de la cele trei centre
puse la dispoziţie. Astfel la fiecare centru copiii vor pregăti câte o surpriză frunzei din poveste. La
centrul „Artă” copiii vor realiza ştampile prin presarea frunzelor cu culoare pe foaia de desen, la centrul
„Ştiinţă” vor aşeza la locul potrivit/umbra potrivită siluetele frunzelor, precizând culoarea, forma şi
mărimea acestora iar la centrul „Bibliotecă” vor colora personajul principal din povestea „Frunza” de
Emil Gârleanu. La final, toate lucrările realizate la cele trei sectoare vor fi aşezate sub copac, în scopul
surprinderii plăcute a frunzei.
Pentru că frunza din poveste a rămas singură în copac, copiii sunt invitaţi să realizeze prietenele
acesteia, prin rupere şi lipire, pe care le vor aşeza în copac alături de frunza din poveste. Prin jocul
muzical ,,Bate vântul..” se va realiza tranziţia între cele două etape ale activităţii. Se prezintă copiilor
finalul poveştii cu precizarea că la primăvară frunza va reveni din nou la viaţă.
La finalul activităţii copiii vor participa la un joc distractiv ”Vârtejul frunzelor”. Copiii,
frunzele ruginii, sunt aşezaţi pe scăunele dispuse într-un cerc larg. Conducătorul jocului, în picioare în
mijlocul cercului, întreabă la întâmplare un copil (o frunză ruginie) dacă îi place locul ocupat, atingând-
ul cu mâna pe umăr („Frunză ruginie, îţi place locul tău?). Dacă răspunsul este:”Îmi place!”, va trece
mai departe la un alt copil. Dacă răspunsul este: „Nu-mi place!”, toate frunzele se ridică şi aleargă să
ocupe un alt scăunel. La cursă participă şi conducătorul jocului. Frunza ruginie rămasă fără loc devine
conducător şi jocul continuă.
Pentru că toamna acesta a sosit cu multe frunze aurii copiii vor încheia activitatea cu un dans,
legănându-se precum frunzele în paşi de vals.
Grădinița cu Program Prelungit ”Top Kinder
Space”
Str. Dunării, Nr. 44, Giurgiu
e-mail: office@topkinderspace.ro
web: www.topkinderspace.ro
tel: 0727763623

Nr. Etapele activităţii Conţinut ştiinţific Strategii didactice Tipul de


crt. Metode şi Mijloace de Evaluare/ inteligenţă
procedee învăţământ Metode şi activată
indicatori
1. Captarea atenţiei Se va realiza prin prezentarea copacului pe coş cu frunze, ev.orală: inteligenţa
care se află o singură frunză şi a coşuleţului conversaţia frunze, copac conversaţia lingvistică
cu frunze, purtându-se o scurtă discuţie din polistiren cunoştinţele
despre caracteristicile anotimpului toamna. despre toamnă
2. Anunţarea temei şi - Activitatea noastră de astăzi se numeşte „
a obiectivelor A venit toamna cu frunze aurii!”, activitate în
care vom afla povestea frunzei şi o vom ajuta explicaţia
să-şi găseasca noi prietene.
3. Desfăşurarea Li se prezintă copiilor prima parte din imagini din ev. orală: inteligenţa
activităţii povestea „Frunza” de Emil Gârleanu, povestirea poveste, asocierea lingvistică
alternând momentele povestirii cu elemente imaginilor cu
de mişcare, apelând la imagini reprezentative explicaţia siluetele conţinutul
şi la siluetele personajelor, pentru a facilita personajelor, povestirii; inteligenţa
întelegerea şi însuşirea cu uşurinţă a vizual -
conţinutului povestirii. Povestea va fi oprită copac spaţială
la momentul în care frunza rămâne singură în
copac.
Grădinița cu Program Prelungit ”Top Kinder
Space”
Str. Dunării, Nr. 44, Giurgiu
e-mail: office@topkinderspace.ro
web: www.topkinderspace.ro
tel: 0727763623

4. Obţinerea Copiii grupaţi în trei echipe, in funcţie de ev. practică


performanţei culoarea frunzei din piept (echipa frunzelor explicaţia fişă: identificarea
galbene, echipa frunzelor portocalii şi echipa personajului inteligenţa
frunzelor roşii) vor fi invitaţi să pregătească acuarele, principal din lingvistică
povestea
câte o surpriză frunzei din poveste, rezolvând demonstraţia pensoane,
“Frunza” ;
sarcinile de la cele trei centre puse la vase cu apă, inteligenţa
colorarea
dispoziţie. La centrul „Artă” copiii vor frunze; folosind culorile kinestezică
realiza ştampile prin presarea frunzelor cu munca corepunzătoare;
culoare pe foaia de desen, la centrul „Ştiinţă” independentă joc de masă identificarea inteligenţa
vor căuta locul/umbra potrivită frunzelor :”Frunzele şi locului potrivit a vizual –
precizând culoarea, forma şi mărimea umbrele lor”; frunzelor siluete; spaţială
acestora iar la centrul „Bibliotecă” vor colora siluete frunze;
personajul principal din povestea „Frunza” exerciţiul fişe, creioane inteligenţa
de Emil Gârleanu. colorate lingvistică
Grădinița cu Program Prelungit ”Top Kinder
Space”
Str. Dunării, Nr. 44, Giurgiu
e-mail: office@topkinderspace.ro
web: www.topkinderspace.ro
tel: 0727763623

Pentru că frunza din poveste a rămas singură frunze, ev. practică inteligenţa
în copac, copiii sunt invitaţi să realizeze munca naturale deprinderea de a kinestezică
prietenele acesteia, prin rupere şi lipire, pe independentă presate, rupe şi de a lipi; inteligenţa
care le vor aşeza în copac alături de frunza aracet, siluete vizual -
din poveste. frunze; spaţială

5. Evaluarea Se prezintă copiilor finalul poveştii cu copacul cu ev. orală:


precizarea că la primăvară frunza va reveni povestirea frunza, redarea inteligenţa
din nou la viaţă şi se completează copacul cu conversaţia frunzele principalelor lingvistică
frunzele prietene realizate de copii. Se realizate de momente din
discută cu copiii pe marginea conţinutului copii poveste;
poveştii.
La finalul activităţii copiii vor participa la un jocul
joc distractiv ”Vârtejul frunzelor”.
6. Aprecierea şi Copiii sunt apreciaţi pentru lucrările realizate explicaţia recompense autoevaluarea
încheierea şi pentru activitatea desfăşurată. aprecieri
activităţii Pe panoul recompenselor se aşează buline stimulative
roşii pentru copiii care au fost foarte atenţi la
activitate şi buline albastre pentru cei care au
fost mai puţin activi.

S-ar putea să vă placă și