Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data: 15 mai 2017


Școala Gimnazială Vulcana Pandele
Profesor: Bălan Nicoleta-Mariana
Clasa a VIII-a A
Disciplina: Consiliere și orientare
Modulul: Managementul informaţiilor şi al învăţării
Tema: Internetul – avantaje și dezavantaje
Scopul activității: identificarea avantajelor și dezavantajelor utilizării Internetului.

Obiective cadru: Dezvoltarea abilităţilor de utilizare a informaţiilor în procesul de învăţare.

Obiective operaționale:
O1: să definească Internetul, precizând funcțiile acestuia;
O2: să prezinte avantajele și dezavantajele Internetului;
O3: să selecteze de pe Internet informaţii utile pentru decizia privind traseul educaţional ;
O4: să folosească Internetul pentru diferite scopuri cu caracter informativ si educativ;
O5: să descopere pericolele la care se expun când utilizează Internetul într-un mod
neadecvat.

Strategia didactică:

Metode și procedee didactice: conversația, dezbaterea, explicația, brainstormingul, metoda


ciorchinelui, expunerea.
Forme de organizare a activității: activitate frontală, individuală, pe grupe.
Metode și tehnici de evaluare: interevaluarea, observarea sistematică, chestionarea orală,
aprecierea verbală, metoda A, B, C.
Resurse:
a. umane: 16 elevi ai clasei a VIII-a A;
b. materiale/mijloace de învățământ: laptop, videoproiector, fișe de lucru, flipchart,
coli de flipchart, markere, filmulețe, post-ituri, imagini cu emoticoane.
c. de timp: 50 de minute.
Locul desfășurării activității: sala de clasă.

BIBLIOGRAFIE

1. Daniela Călugăru, ”Dirigenția și consilierea” – ghid metodologic, Editura ”Gheorghe


Alexandru” Craiova.
2. Silvia Marinescu, Rodica Dinescu, ”Invitație la educație” – Suport metodic pentru
lecții educative la gimnaziu și liceu, Editura Carminis, Pitești.
3. Site-uri: www.safernet.ro, www.youtube.com, ro.wikipedia.org.
4. ”Ghidul utilizării în siguranță a Internetului – Un internet mai sigur pentru toți elevii!”
– Ministerul Educației Naționale, Salvați Copiii!, sigur.info, București.
5. ”Enciclopedie științifică ilustrată cu link-uri pe internet”, Editura Aquila.
Desfășurarea activității

Momentele Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategia didactică Evaluare


lecției Timp Forme de Metode și Mijloace de
organizare procedee învățământ
1. Moment Identifică absenții, asigură Se pregătesc pentru 1` Activitate Conversația Instrumente
organizatoric climatul necesar bunei activitate. frontală de scris
desfășurări a lecției.
2. Captarea Propune elevilor un exercițiu
atenției și de spargere a gheții – Cum te
asigurarea simți astăzi
climatului Pe o coală de flipchart sunt Elevii lipesc post-iturile în 3` Activitate Conversația Post-ituri Observarea
afectiv lipite emoticoane, reprezentând dreptul emoticonului potrivit individuală Imagini cu sistematică
diferite stări. stării lor. emoticoane
Solicită elevilor să-și scrie
numele pe câte un post-it și
să-l lipească în dreptul
emoticonului potrivit stării lor.
(Anexa 1)
Prezintă un Power-Point – Elevii citesc slide-urile. 2` Activitate Expunerea Laptop
Istoria emoticoanelor, care au frontală Video-
devenit un simbol al proiector
Internetului. (Anexa 2)
3. Anunțarea Anunță tema lecției Internetul Ascultă, apoi notează titlul 1` Activitate Expunerea Flipchart
temei și a – avantaje și dezavantaje și lecţiei în caiete. frontală
obiectivelor prezint obiectivele
operaționale.
4. O1 Solicită elevilor să definească Elevii participă la discuții. 5` Activitate Conversația Chestionarea
Prezentarea Internetul., apoi se discută cu frontală orală
conținutului elevii despre cum îl utilizează /
și dirijarea ce site-uri accesează. Se
învățării evidențiază funcțiile
Internetului.
În timpul discuțiilor, notează la Brain- Flipchart
flipchart cuvinte cheie, astfel stormingul
încât să se ofere o imagine de
ansamblu asupra celor
discutate.
Propune elevilor să vizioneze Vizionează filmulețul. 3` Activitate Expunerea Filmuleț Aprecierea
filmulețul Să aflăm mai multe frontală Laptop verbală
despre Internet! Video-
Se discută pe baza filmulețului Elevii participă la discuții. 2` Activitate Conversația proiector
vizionat. frontală
Solicită elevilor să precizeze Elevii lucrează în grupe, apoi 10` Activitate Ciorchinele Coli de Interevaluarea
avantajele și dezavantajele prezintă produsele realizate. pe grupe Conversația flipchart
O2 Internetului, astfel: Markere
-grupele I, III – Avantajele Produsele
Internetului; realizate de
-grupele II, IV – Dezavantajele elevi
Internetului.
Se discută cu elevii despre Elevii ascultă explicațiile 4` Activitate Explicația Laptop
selectarea informaţiilor utile profesorului. frontală Video-
O3 pentru decizia privind traseul proiector
educaţional, documentarea în
ceea ce privește înscrierea în clasa
O4
a IX-a, a ofertei educaționale,
accesând portalurile www.edu.ro,
www.admitere.edu.ro.
Elevii dezbat situația 5` Activitate Conversația Fișe de lucru Interevaluarea
Distribuie elevilor o fișă de
lucru preluată de pe site-ul prezentată. frontală Dezbaterea
O5 www.safernet.ro./ lectii/:
Tineri în siguranța pe Internet
(Anexa 3), care cuprinde benzi
desenate, compuse din
povestiri scurte despre
responsabilitatea publicării
pozelor şi a textelor pe Internet
și despre întâlnirea unor
oameni pe internet. Elevii ascultă.
Prezintă sfaturi despre 1` Expunerea Flipchart
siguranța pe Internet. (Anexa
4)
5. Obținerea O2 Propune elevilor să urmărească Elevii se consultă în cadrul 5` Activitate Conversația Filmuleț Chestionarea
performanței un filmuleț, apoi să răspundă la grupului, apoi prezintă pe grupe Dezbaterea orală
întrebările Ce s-ar putea concluziile.
întâmpla dacă nu ar mai exista
Internetul Cum ar decurge o
lună fără Internet
Se pune accentul pe
avanatajele și dezavantajele
Internetului.
6. Integrarea Propune elevilor să alcătuiască Elevii lucrează în grupe, apoi 5` Activitate Explicația Fișă de lucru Interevaluarea
evaluării de un acronim pornind de la prezintă produsele realizate. pe grupe Expunerea
tip formativ cuvântul INTERNET.
7. Asigurarea Prezint tema lecției următoare: Elevii își notează în caiete. 1`
transferului Calitățile și defectele mele.
8. Evaluarea Solicită elevilor să-şi exprime Elevii exprimă aspectele 2` Activitate Conversaţia Fișă de lucru Metoda A, B,
activității opiniile despre activitate, pozitive şi aspectele negative frontală C
folosind metoda A, B, C: ale activităţii, ţinând cont de
Am învăţat..…....…. obiectivele propuse la
Bine a fost că........... începutul lecţiei.
Cred că...................... (Anexa
5)
Apreciază aportul elevilor la
lecţie.
Anexa 2

Cum au apărut emoticoanele :-)

O emoticoană (var. emoticon), rareori numită și „față zâmbitoare” sau „zâmbilici” (traducere din
engleză de la smiley), este o reprezentare grafică stilizată (pictogramă) a unei fețe umane.
De la hieroglife încoace, umanitatea părea că va folosi doar litere pentru a comunica în scris. Totul
s-a schimbat însă din nou de când au apărut în viața noastră EMOJI.

Emoji…

…este un termen inventat de japonezul Shigetaka Kurita, care s-a inspirat de la buletinele meteo,
deoarece acestea foloseau diferite simboluri pentru a ilustra vremea.
… înseamnă "cuvinte sub formă de poză", în limba japoneză.
Prin anii 2000, Kurita lucra la o companie telecom din Japonia și și-a dat seama că
internetul pentru telefoane mobile va fi ceva de viitor, însă nu încăpeau pe ecran destule caractere
si poze.

Știați că…

…primul emoji a fost o INIMĂ


Emoticoanele au devenit un simbol al culturii Internetului.

Anexa 4
Siguranț@ pe Internet
Când navigați pe Internet, țineți cont de următoarele sfaturi:

 Cereți permisiunea părinților/tutorilor înainte de a vă conecta pe Internet.


 Dacă un site vă cere să introduceți datele personale: numele, adresa, adresa de email, numărul de
telefon, cereți permisiunea unui adult înainte de a scrie.
 Nu stabiliți niciodată întâlniri cu persoane pe care le-ați întâlnit prin intermediul Internetului.
 Dacă primiți un email/o cerere de prietenie pe Facebook etc. de la o persoană pe care nu o
cunoașteți, anunțați un adult și nu răspundeți la mesaj / nu acceptați cererea.
 Folosiți webcam-ul pentru a comunica exclusiv cu oameni pe care îi cunoașteți în viața reală.
 Nu postați mesaje vulgare, imagini sau alte materiale cu voi/alte persoane în ipostaze indecente.

Anexa 5

Fișă de evaluare

Am învăţat..…………………………………………………………………………………....

Bine a fost că.........…………………………………………………………………………….

Cred că....................……………………………………………………………………………

S-ar putea să vă placă și