Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Coreţchi Alexandra


Clasa: VIII
Denumirea instituţiei: Liceul Teoretic “Mihai Eminescu„
Disciplina: Biologia
Subiectul lecţiei: Sistemul locomotor la om. Scheletul apendicular.
Tipul lecţiei: mixtă
Durata: 45 de minute
Data:
Subcompetențe:
- recunoașterea principalelor părți componente ale organelor de simț ale omului;
- recunoașterea organelor de simț ca mijloace de comunicare între organism și mediul
înconjurător.

Obiective operaţionale:
O1 - să definească noţiunile de braţ, coapse, gambă, bazin, clavicula, omoplat, tibia, fibula.
O2. – să prezinte printr-o schema structura generală a scheletului apendicular.
O3. – să numească tipul de articulaţie a oaselor membrului superior şi membrului inferior.

Aptitudini şi capacităţi:
1. Cunoştinţele teoretice necesare pentru însuşirea unei teme noi;
2. Interes şi atracţie faţă de materialul nou expus la lecţie.

Strategii didactice:
a. Metode şi tehnici:
- Conversaţia, explicaţia, braingstorming, lucru frontal, careu de cuvinte, lucru individual.
b. Metode de evaluare:
 Observarea
 Exerciţiul
Resurse didactice:
b) Materiale utilizate:
c) Planşe: Scheletul uman, manual clasa 8, Biologie, M.Duca, A.Crivoi, Chişinău, 2008.
nr Etapele Obiective Mijloace si metode Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor
lecţiei
1 Evocare-a -Salutul.
Descrierea, -Mobilizarea clasei.
explicatia, caietul 15` -Verificarea temei de acasa
(Care a fost tema de acasă? …craniul,coloana
Le propun cîteva întrebări? vertebrală,cutia toracică.
1.Ce include scheletul axial? Ele sunt cervicală,toracică,
2.Numeşte regiunile coloanei vertebrale? lombară,sacrală,
3.Care sunt părţile componente ale vertebrelor coccis.
4.Cum se numesc I şi II vertebră? …orificiul şi corpul vertebral.
5.Ce reprezintă cutia toracică? ) …atlas şi axis.
Un elev răspunde.

Pe tablă va fi un tabel cu litere care aranjate Cuvintele:


formează cuvinte,de identificat cuvintele şi de arătat Omoplat
2 Realizar- la planşă: Claviculă
ea O1 Tibie
sensului Bazin
Descoperirea Fibulă
Salată de cuvinte Gambă
Braţ
coapsă

Oase.
Ce sunt acestea?
Alcătuiesc membrele.
Unde se află ele?

Deci tema de azi va fi :Scheletul apendicular.


Un elev citeşte de la pag.28 ce numim schelet
apendicular.
Alt elev scrie la tablă schematic:
Membrele superioare:
Braţ antebraţ mîna
1.humerus 1.ulna 1.carp
25 2.radius 2.metacarp
Enumerarea 3.falange
Funcţia:….muncă,apucat…

Membrele inferioare:
Coapsă gambă picior
1.femur 1.fibulă 1.tars
2.tibie 2.metatars
3.falange
O2 Funcţia:..susţine corpul…
Centura scapulară:
1.clavicula 1.omoplat
Funcţia: ?
Centura pelviană:
1. 2 oase coxale- ilion
ischion
pubis
Ce numim bazin?
O3 Privim fig.2.10 Oasele bazinului şi comparăm
Braingstorming scheletul bazinului la femei şi bărbaţi.
Ne aducem aminte ce tipuri de articulaţii a oaselor
sunt? Care e tipul de articulare a membrelor?De ce?
Privim fig.2.9.Ce observăm?
3. Reflecţia 10 Careu de cuvinte Elevii completează careul
4. Bilanţul 3 Analiza şi aprecierea activităţii,realizarea Notarea elevilor.
lecţiei obiectivelor.
5. Extindere 2 Pag 28-29. Scheletul uman. Sistemul muscular. Elevii notează tema pe acasă

S-ar putea să vă placă și