Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data:
Profesor : S. T.
Clasa: a IV – a
Instituţia: CSEI
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Disciplina: Cunoaşterea şi igiena corpului
Unitatea de învăţare: Igiena personală
Titlul lecţiei: Cum ne îngrijim
Tipul lecţiei: mixtă
SCOP : Formarea şi educarea unor abilităţi de întreţinere şi igienă personală

Obiective operaţionale:
O1: Să numească părţile componente ale corpului uman, pe baza ghicitorilor
O2: Să identifice activităţile zilnice de păstrare a igienei corporale, pe baza
imaginilor
O3: Să numeasca obiecte folosite pentru păstrarea curăţeniei corpului;
O4: Dezvoltarea interesului pentru păstrarea curăţeniei corporale

Strategii didactice:
Metode: Mijloace:
M1- conversaţia m1-manual,planşă„Igiena
M2- explicaţia personală”
M3- observarea dirijata m2- imagini – activităţi de igienă
M4- exerciţiul m3- fişe de lucru
m4- stimulente
Forme de organizare:
-frontală
-individuală

Evaluare :
-Observare sistematică
-Evaluare orală – formularea răspunsurilor
-Autoevaluare
Nr. Momentele lecţiei Ob. Demersul didactic Mijloace Evaluare
Crt op. Activitatea profesorului Activitatea elevilor procedurale materiale
1. Pregătirea pentru -Verific existenţa materialelor
lecţie necesare
-Asigurarea unui climat optim
pentru desfăşurarea lecţiei
2. Reactualizarea -Voi realiza actualizarea conversaţia, Biletele Evaluare orala
cunoştinţelor O1 cunoştinţelor cu ajutorul unor ghicitori Raspunsuri
explicaţia,
acumulate anterior ghicitori ( Anexa 1) Biletele orale
-fiecare ghicitoare va fi Elevii raspund la exerciţiul, raspunsuri -
numerotată( de la 0 la 1 ), pe ghicitori imagine autoevaluare
catedră existând şi bileţele – cu
răspuns, numerotate, astfel că
elevul îşi va autoevalua răspunsul
-Ce alte părti ale corpului uman nu
se regasesc în răspunsurile date la Elevii numesc partile
ghicitori? componente ale
-Câţiva elevi vor numi părţile corpului uman care
componente ale corpului uman ce nu au fost amintite
nu au fost amintite

3. Captarea atenţiei O4 -Poezia „ Nu uitaţi” de S. Mihnea ( Elevii sunt atenti la conversaţia Poezia „ Nu Observare
Anexa 2) Zilnic, cu o periuţă, explicatiile uitaţi „ de S. sistematică
Dinţii curăţă-i uşor, profesorului explicaţia Mihnea
Căci de n-o faci, ei se strică
Şi te dor.
......................... Elevii vor numi
Voi cere elevilor sa numeasca activităţile despre
activităţile despre care se vorbeşte care se vorbeşte în
în poezie poezie
4. Anunţarea temei şi -Comunic elevilor titlul lecţiei ce Elevii sunt atenţi la conversaţia
enunţarea urmează a fi parcursă în această explicaţiile
obiectivelor oră profesorului
-enunţ obiectivele
5. Dirijarea învăţării -Se deschid manualele şi împreună Elevii deschid conversaţia, Manualul Observarea
O2 cu elevii vor fi identificate şi manualele si descriu sistematică
explicaţia,
descrise acţiunile pe care le actiunile pe care le
realizează copilul din imagine : realizeaza copilul din exerciţiul,
O3 imagine Evaluarea
-Ce face in prima imagine copilul? …se spala pe maini orală
-Ce face in a doua imagine? ….se spala pe dinti observarea
-Ce face in a treia imagine ….se piaptana
dirijată,
-ce face in a treia imagine? ..isi spala parul si
corpul

-Se discută pe baza imaginii -Copii îşi vor


subliniind importanţa realizării exprima propria Observarea
acestor acţiuni zilnic părere în legătură cu sistematică
necesitatatea păstrării
-Când şi de ce trebuie să ne igienei corporale, vor
conversaţia
îngrijim? enunţa câteva reguli
ce trebuie respectate
pentru a creşte
sănătoşi

6. Feed-back -fişă de lucru cuprinzând obiecte Elevii rezolva fisa conversaţia


de igienă personală şi acţiuni explicaţia fişă Evaluare
exerciţiul scrisă
7. Aprecieri finale -voi face aprecieri asupra modului Aprecieri
in care elevii au participat la ora conversatia stimulente verbale
-vor fi recompensati pentru Oferirea
participarea activa la ora cu stimulente
obiecte de igienă personală lor

S-ar putea să vă placă și