Sunteți pe pagina 1din 6

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: LICEUL TEORETIC NAȚIONAL

GRUPA: Mare
DATA:12.11.2018
NUMELE ȘI PRENUMELE CADRULUI DIDACTIC: Căpruciu Cristina-Elena

PROIECT DE ACTIVITATE
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE

TEME ANUALĂ: “Cum este/a fost și va fi aici pe pământ? “


TEMA PROIECTULUI: “Viețuitoarele pământului“
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Jocuri și activități liber alese
TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi
FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, pe grupuri mici, individual
LOC DE DESFĂȘURARE: Sala de grupă

SCOPUL ACTIVITĂȚII:
 Formarea priceperilor și deprinderilor copiilor de a utiliza diferite materiale, tehnici de
lucru în rezolvarea unor sarcini date;
 Dezvoltarea spiritului de colaborare în cadrul grupului;

A. CENTRE DE INTERES:
 Nisip și apă: “ Vânătoarea animalelor“
 Artă: “Măşti cu animale“
 Construcții: “ Vizuina vulpii“
Obiective operaționale:
1.Nisip și apă: “ Vânătoarea animalelor“
-Să găsească cu ajutorul unor pensule, prin periere usoara, cel puțin două animale
ascunse în nisip
-Să menționeze cel puţin două caracteristici ale animalelor găsite;

2.Artă: " Măşti cu animale"


-Să coloreze adecvat masca animalului primit cu ajutorul unei carioci pe spatele
colegului;

3.Construcții: “ Vizuina vulpii"


-să identifice materialele pe care le folosește;
-să poziționeze corect cuburile primate în vederea construirii unei vizuine pentru
vulpe;

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația turul-galeriei
 Material didactic: animale sălbatice de plastic, carioci, măşti cu animale,scotch, pensule,
măşti, culori, servețele umede, cuburi de plastic;

BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru învățământ preșcolar-Editura DHP- 2009

ETAPELE CONȚINUTUL STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


ACTIVITĂȚII ȘTIINȚIFIC Metode și Mijloace Forme de
procedee de organizare
învățământ

Moment Asigurarea unui Conversația Frontală


organizatoric climat afectiv, optim
desfășurării
activităților liber –
alese pec entre de
interes.
-aerisirea sălii de
grupă;
-pregătirea
materialului didactic
necesar desfășurării
activităților de la
fiecare sector;
-aranjarea
mobilierului pentru
sectoarele de
activitate;
Captarea Se realizează cu Conversația Sac magic Frontal Observarea
atenției ajutorul unui săculeț cu jetoane comportamen
magic, în care se află animale tului
animale sălbatice sălbatice
jetoane, grupate pe (vulpi, lupi,
trei categorii, pe urşi) Corectarea
care copiii, le vor ținutei
pune în piept, fixând
astfel pentru fiecare
centru, după cum
urmează:
Vulpe- Artă
Lup-Nisip şi apă
Urs-Construcții
Anunțarea Se intuiesc Conversația Frontal Reținerea
temei și a materialele de lucru, Explicația ideilor,
obiectivelor se anunță tema, Demonstrația obiectivelor
sarcina pentru prezentat.
fiecare centru și Stimularea
obiectivele pe interesului
înțelesul copiilor. pentru
activitate
Desfășurarea Copiii se grupează în Observarea
activității funcție de jetoanele Jetoane cu Frontal comportamen
extrase, căutând animele Individual tului
centrul care are
imagine de pe
jetonul fiecăruia, și Imagini cu
ocupă locul la animale
centrele deschise. Pensule Corectarea
După lucrul la Animale ținutei
fiecare centru , copiii domestice
se vor deplasa șa Conversația de plastic
celelalte centre de Observarea
interes. comportamen
Coli tului
Nisip și apă: imprimate-
Vânătoarea măşti Folosirea unui
animalelor sălbatice animale limbaj corect
sălbatice
Copiii găsesc figurile Carioci
acoperite de nisip și
intuiesc animalul Culori
ascuns. Ei au ca
sarcină să cerceteze Servețele
și să descopere cu umede
grijă, prin periere
ușoară în nisip,
animalele ascunse Scotch
( urs, lup, vulpe, leu,
tigru,pisica salbatică)
și apoi să spună
câteva caracteristici
despre două animale
găsite.

Artă: Măşti cu Cuburi


animale mari si mici
Copiii găsesc la de plastic
măsuță coli pe care
sa imprimat
conturul unui animal
sălbatic. Fiecare
copil va trebui să
coloreze masca
celuilalt coleg, prisă
de spatele acestuia.
Apoi vor face
schimb.
Construcții: Vizuina
vulpii

Copiii construiesc cu Demonstrația


ajutorul unor cuburi Capacitatea
vuzuina pentru copiilor de a
vulpe.Pe masa vor Exercițiul găsi soluții la
găsi un model deja situațiile
construit. conflictuale.Ca
pacitatea
Copiii își aleg Explicația copiilor de a
centrele la care vor relaționa
să lucreze în funcție correct
de jetonul extras. emotional de
După ce au terminat Problemati- la o situație de
de lucruru la un zarea stres.
centru se pot
îndrepta la
următorul centru.

Îndrum verbal copiii


de la fiecare centru
pentru a fi bine
înțelese sarcinile de
lucru. Copiii își
desfășoară
activitățile pec
entre. Expun
lucrările realizate
pentru a fi studiate
de către copii.

Asigurarea Se efectuează Turul Frontal Observarea


retenției și a Galeriei, discutăm și Exercițiul comportamen
transferului analizăm rezultatele tului
obținute pe sectoar. preșcolarilor
Discutăm dacă au
apărut neînțelegeri
și prin ce metode am
reușit să le
rezolvăm.
Evaluarea Copiii vor acorda
activității aprecieri, sub formă
de aplauze,
rezultatele obținute Frontal
la centrele de Chip vesel
activitate. Fiecare Individual
copil va răspunde la Chip trist Observarea
întrebarea: Cum te- comportamen
ai simțit la tului
activitatea de astazi? preșcolarilor
Și își va alege un chip
( vesel, trist) care va
reprezenta starea
emoțională pe care
o au la finalul
activității.

S-ar putea să vă placă și