Sunteți pe pagina 1din 5

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: LICEUL TEORETIC NAȚIONAL

GRUPA: Mare
DATA:18.11.2018
NUMELE ȘI PRENUMELE CADRULUI DIDACTIC: Căpruciu Cristina-Elena

PROIECT DE ACTIVITATE
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE

TEME ANUALĂ: “Cum este/a fost și va fi aici pe pământ? “


SĂPTĂMÂNĂ INDEPENDENTĂ: “Caracteristicile toamnei“
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Jocuri și activități liber alese
TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi
FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, pe grupuri mici, individual
LOC DE DESFĂȘURARE: Sala de grupă

SCOPUL ACTIVITĂȚII:
 Formarea priceperilor și deprinderilor copiilor de a utiliza diferite materiale, tehnici de
lucru în rezolvarea unor sarcini date;
 Dezvoltarea spiritului de colaborare în cadrul grupului;

A. CENTRE DE INTERES:
 Nisip și apă: “ Vânt, frunze şi ploaie“
 Artă: “Frunze de toamna “
 Construcții: “Aprozarul“
Obiective operaționale:
1.Nisip și apă: “ Vânt, frunze şi ploaie“
-Să găsească cu ajutorul unor pensule, prin periere usoara frunze
-Să imite procedeul vantului si al ploii;

2.Artă: “Frunze de toamna“-dactilopictura


-Să mentioneze culorile frunzelor de toamna; ( rosu, maro, galben, verde,portocaliu)
-Să picteze frunzele in culorile specifice toamnei ( rosu, maro, galben, verde,portocaliu)

3.Construcții: “Aprozarul“
-să identifice materialele pe care le folosește;
-să poziționeze corect materialele primate în vederea construirii unui aprozar cu fructe
si legume de toamna

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația turul-galeriei
 Material didactic: frunze de colorat, cuburi de plastic de diferite marimi, servetele
umede,nisip, apa, frunze de toamna,pensule
BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru învățământ preșcolar-Editura DHP- 2009

ETAPELE CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


ACTIVITĂȚII Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare
Moment Asigurarea unui climat afectiv, Conversația Frontală
organizatoric optim desfășurării activităților
liber –alese pec entre de
interes.
-aerisirea sălii de grupă;
-pregătirea materialului
didactic necesar desfășurării
activităților de la fiecare
sector;
-aranjarea mobilierului pentru
sectoarele de activitate;
Captarea Se realizează cu ajutorul unui Conversația Sac magic Frontal Observarea
atenției săculeț magic, în care se află cu jetoane comportament
frunze galbene, verzi si rosii frunze ului
jetoane, grupate pe trei ( rosii,
categorii, pe care copiii, le vor galbene,
pune în piept, fixând astfel verzi) Corectarea
pentru fiecare centru, după ținutei
cum urmează:
Frunze rosii- Artă
Frunze galbene-Nisip si apa
Frunze verzi-Construcții
Anunțarea temei Se intuiesc materialele de Conversația Frontal Reținerea
și a obiectivelor lucru, se anunță tema, sarcina Explicația ideilor,
pentru fiecare centru și Demonstrația obiectivelor
obiectivele pe înțelesul prezentat.
copiilor. Stimularea
interesului
pentru
activitate
Desfășurarea Copiii se grupează în funcție Jetoane Frontal Observarea
activității de jetoanele extrase, căutând frunze Individual comportamen-
centrul care are imagine de pe tului
jetonul fiecăruia, și ocupă locul
la centrele deschise. După Imagini cu
lucrul la fiecare centru , copiii anotimpul
se vor deplasa șa celelalte toamna
centre de interes. Corectarea
ținutei
Nisip și apă: “ Vânt, frunze şi
ploaie“ Conversația
Observarea
Copiii găsesc frunzele Nisip comportamen-
acoperite de nisip și folosesc Pensule tului
vantul ( cu ajutorul unei Frunze de
pensule) ca sa le gaseasca. Ei diferite Folosirea unui
au ca sarcină să cerceteze și să culori limbaj corect
descopere cu grijă, prin
periere ușoară în nisip,
frunzele de diferite culori
ascunse.

Artă: Frunze de toamna


Copiii găsesc la măsuță coli pe
care se imprimat conturul unei
frunze. Copiii mentioneaza
culorile pe care frunzele le au
toamna. Apoi fiecare isi va
decora frunza cu ajutorul
degetului.

Coli
imprimate-
contur Oița
Maia
Construcții: Aprozarul
Carioci
Copiii construiesc un aprozar
in care vor vinde fructe si Culori
legume de toamna.
Servețele
Copiii își aleg centrele la care umede
vor să lucreze în funcție de
jetonul extras. După ce au Vată
terminat de lucruru la un
centru se pot îndrepta la Lipici
următorul centru.

Îndrum verbal copiii de la


fiecare centru pentru a fi bine
înțelese sarcinile de lucru.
Copiii își desfășoară activitățile Demonstrația
pec entre. Expun lucrările Cuburi de
realizate pentru a fi studiate plastic
de către copii. Exercițiul
Fructe si
Explicația legume

Problematiza-
rea

Asigurarea Se efectuează Turul Galeriei, Frontal Observarea


retenției și a discutăm și analizăm comportament
transferului rezultatele obținute pe Exercițiul ului
sectoar. Discutăm dacă au preșcolarilor
apărut neînțelegeri și prin ce
metode am reușit să le
rezolvăm.
Evaluarea Copiii vor acorda aprecieri, sub Conversaţia Chip vesel Frontal
activității formă de aplauze, rezultatele
obținute la centrele de Chip trist Individual Aprecieri
activitate. Fiecare copil va verbale
răspunde la întrebarea: Cum
te-ai simțit la activitatea de
astazi? Și își va alege un chip
( vessel, trist) care va
reprezenta starea emoțională
pe care o au la finalul
activității.

S-ar putea să vă placă și