Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Data:
Unitatea de învăţământ: Grădiniţa Pisicile Aristrocrate
Propunător: Lupu Raluca Naomi
Grupa :Mare
Tema anuală Cum este,a fost şi va fi aici pe Pământ?
Subtema: Pământul, planeta vie
Domeniul experiential: Ştiinţă
Mijloc de realizare : Exerciţiu cu material individual
Tipul de activitate : Predare – învăţare
Forma de organizare : frontal, pe grupuri, individual
Locul desfăşurării: sala de grupă
Durata : 30 – 35 min

SCOPUL ACTIVITĂȚII : Dezvoltarea capacităţii de a înţelege şi utilliza numărul şi cifra 6 prin raportarea lui la cantitate şi cunoaşterea
locului său în şirul numeric.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Pe parcursul si la sfârșitul activității țoti copiii vor fi capabili:
O1 – să numere crescător până la 6 şi descrescător de la 5 la 1;
O2 – să recunoască cifra 6 ;
O3 – să raporteze numărul la cantitate şi cantitatea la număr;
O4 – să scrie cifra 6 după model, respectând spaţierea .

STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: Explicatia, demonstratia, conversatia, exercitiul, elemente de problematizare.
MATERIALE DIDACTICE ȘI MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: fise de munca independenta, jetoane cu cifre si diferite
imagini; plansa demonstrativa cu cifra 6, flanelograf, palete cu cifre, coşuleţe.

FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, Individual

BIBLIOGRAFIE:
- M.Ed.C – Programa activităţilor instructiv –educative din grădiniţa de copii, Editura V& Integral, Bucureşti 2005;
- Constantin Petrovici, Mihaela Neagu - ,,Elemente de didactica matematicii în gradinita si invatamantul primar”, Editura PIM, Iasi,
2002
Desfășurarea activității

STRATEGII DIDACTICE
Evenimentul Evaluare
CONȚINUT ȘTIINȚIFIC Metode și Material Forma de
didactic
procedee didactic organizare
1.Moment Pentru asigurarea unei bune desfășurări a activității voi avea în
organizatoric vedere următoarele:
-așezarea scăunelelor în semicerc;
-pregătirea materialelor didactice;
-intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă.

Copiii vor trece la măsuţe unde vor descoperi materialele pentru coşuleţe,cu
2.Captarea exerciţiul individual. Conversația mqterial
atenției individual
jetoane, cifre

-Haideţi să numărăm împreună de la unu până la cinci.


3. Reactualizarea -Acum să numărăm descrescător de la cinci la unu. palete cu
cunoştinţelor -Recunoaşterea cifrelor în concentrul 1-5. Exercițiul cifre Frontal Evaluare
-Formarea unor mulţimi de elemente orala

Astăzi vom mai înainta o treaptă pe scara numerică şi vom învăţa Explicația Frontal
4.Anunțarea numărul şi cifra şase.La finalul activităţii vom şti să formăm
temei și a mulţimi de şase elemente, vom asocia mulţimea cu cifra 6, vom
obiectivelor scrie cifra 6 după model.
Care este ultimul număr învăţat? (5).
5.Dirijarea Scoateti si asezati pe masa o multime alcatuita din 5 elemente. Explicația jetoane cu Frontal
învățării Voi lucra eu la flanelograf, copiii urmărindu-mă cu atentiea apoi imagini,
sub îndrumarea mea lucrand si ei: Evaluare
- aşez mulţimea florilor în partea stângă a flanelografului, de jos orala
în sus, astfel încât să cuprindă 5 elemente.
- alături, prin punere în perechi (corespondenţă de unu la unu) Demonstraţia
aşez mulţimea albinelor, care să aibă tot atâtea elemente (5), cât flanelograf,
mulţimea florilor.
Verbalizare:,,o floare are pereche o albină.......(până la completarea
şirului).
Mai adaug o albină. Ce s-a întâmplat? Exerciţiul
(sunt mai multe albine decât flori).
Numărăm albinele apoi facem raportarea corectă a numărului la Observarea
cantitate şi invers(6). comporta-
Determinarea diferenţei (o albină nu are pereche o floare, deci va jetoane cu mentului
rămâne fără pereche). Explicația cifre Individual copiilor
Pentru fixare un copil va aşeza la flanelograf, alături de mulţimea
albinelor, o altă mulţime cu 6 elemente (copaci)
Le va număra utilizând cardinalul mulţimii nou formate.
Vor da exemple de obiecte din clasă, aşezate tot câte 6.
Vor aşeza individual pe masă, mai întâi mulţimea florilor, apoi pe
cea a albinelor, verbalizând permanent acţiunile.
Voi trece pe la masa fiecăruia, corectând eventualele greşeli. Vom
număra cu voce tare elmentele din fiecare mulţime.
Vor aşeza şi alte mulţimi formate din 6 elemente(nori, stele).

6. Obținerea Se prezintă copiilor fişa individuală de muncă: Explicaţia Fişe de lucru, Frontal Evaluarea
performanței - Scrie cifra şase după model. creioane Individual fişelor de
Le voi demonstra copiilor cum scriem cifra şase, vom încerca să o Demonstraţia colorate, lucru
asemănăm cu diferite obiecte cunoscute copiilor (lacăt) iar apoi voi
trece pe la fiecare şi îi voi ajuta şi îndruma pe cei ce întâmpină Exerciţiul
dificultăţi.
-Încercuiește doar mulțimile formate din 6 elemente
7. Asigurarea După finalizarea lucrărilor vom cânta cântecul „Numărătoarea” Exerciţiul Frontal Evaluare
feed-back-ului orală
8. Încheierea Fac aprecieri asupra modului de participare a copiilor la activitate. Aprecierile Frontal Evaluare
activității verbale orală

S-ar putea să vă placă și