Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Colegiul Naţional „Constantin Cantacuzino”

Data:13.03.2020

Clasa: Clasa a III-a S

Învățător: Tatomir Roxana, Măguleanu Anamaria

Profesor coordonator: Radu Florentina

Propunătoare: Moraru Elena Luminița;

Aria curriculară: Limbă și comunicare

Disciplina de învățământ: Limba şi literatura română

Unitatea de învățare:

Subiectul: Verbul

Tipul lecţiei: Consolidare și sistematizare de cunoștințe

Scopul lecţiei:

 Consolidarea și sistematizarea cunoștințelor referitoare la noțiunea de verb.

Competenţe specifice

1.3. Sesizarea unor regularități ale limbii prin raportare la mesaje audiate.

3.5.Sesizarea unor regularități ale limbii pe baza textului citit.

Obiective operaţionale:

O1.3.1- să identifice mărci specifice verbului; obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev
identifică mărci specifice verbului cel puțin cu ajutorul propunătoarei..

O3.5.1-să identifice în textul dat verbe; obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev identifică
în textul suport verbe, cel puțin cu ajutorul propunătoarei;

Strategii didactice:
 Metode, procedee și tehnici didactice: conversația, exercițiul, explicația, observarea
dirijată.
 Mijloace didactice: fișe de lucru, proiector, calculator.
 Metode de evaluare: aprecieri verbale, evaluare orală.

Resurse:

 Umane: propunătoarea și elevii


 Temporale: 45 de minute
 Spațiale: sala de clasă

Material bibliografic:

-Programa școlară pentru diciplina Limba și literatura română(clasa a III-a-a IV-a)


Proi
Nr.c
ectarea
Eşalonarea conţinutului Strategia didactică Eva
rt. Momentele Ob. Activitatea propunătoarei Activitatea Metode, procedee şi Mijloace de Forme de
activităţii
activităţ
Op. elevilor tehnici didactice învăţământ organizar
e
1. Momentul Creez condiții optime pentru -Respectă indicațiile date de Conversația
desfășurarea activităților: aerisesc sala
organizatoric
1 minut ii
de clasă, așez mobilierul, pregătesc
materialul didactic
propunătoare

Frontal
Individual
-Salut elevii și mă prezint. -Răspund la salut Conversația

2. Activitate Le propun elevilor un mic joc: -elevii ascultă indicațiile


introductivă -afișez pe tablă bilețele pe care sunt propunătoarei și așează în
5 minute scrise diferite cuvinte(anexa coșuleț doar cuvintele care
1).Elevii o vor ajuta pe Scufița nu denumesc substantive. Conversația Frontal Apr
Roșie să așeze în coșulet doar flori Exercițiul Individual ver

-Pe flori sunt scrise verbe, pe fructe


sunt scrise substantive, iar pe
legume sunt scrise adjective.
„-Ce nu a pus Scufița Roșie în coș?” „-Nu a pus legumele și
fructele pe care sunt scrise
adjective, respective
substantive.”
„-Ce a așezat în coș?” „-Florile pe care erau scrise
verbe.”
„Ce este verbul?” „-Verbul este partea de
vorbire ce exprimă acțiunea,
starea, existența.”
4. Anunțarea Anunț tema lecției: Verbul.Astăzi
temei și a vom consolida cunoștințele pe care -Sunt atenți la propunătoare
obiectivelor le-ați căpătat ora trecută, vom lucra Frontal
1 minut diferite exerciții

5. Prezentarea Proiectez pe tablă un text cu un


optima a dialog între doi copii.
conținutului și -Propun citirea textului -elevii citesc textul Conversația Textul(anexa
dirijarea Exercițiul 2) Frontal Apr
învățării -Adresez întrebări elevilor pe baza -Răspunsuri posibile: Proiector Individual ver
30 minute textului: Calculator
„-Care sunt verbele din dialogul „-Verbele sunt:„ai citit, am
copiilor?” terminat, nu am, dai.”

Conversația
„-Încercați să citiți fără verbe.Ce „-Textul nu mai are sens.” Exercițiul Frontal Apr
observați?” Individual ver

„- De ce fără verbe un se poate „-Nu se poate realiza o


realiza o comunicare?” comunicare fără verbe
deoarece nu ar mai avea
sens, exprimarea nu ar fi
clară.”

„-Ce indică verbele întâlnite până „-Acestea indică acțiunea.”


acum?”

-proiectez pe tablă un tabel format


din 3 coloane ( acțiune, stare și
existență).
-ofer elevilor câte un post-it și le cer -Elevii scriu pe post-it trei Conversația Frontal Apre
următorul lucru: verbe, câte unul pentru Explicația Individual verb
„-Pe post-it-ul pe care l-ați primit, fiecare categorie, iar pe
scrieți un verb din fiecare urmă le citesc.
categorie.”
-după ce au realizat cerința, le cer
tuturor să zică ce verbe au scris și le
scriu în tabel.

-Le proiectez pe tablă două -Elevii realizează Conversația Frontal Apre


coloane:una cu verbe și una cu corespondența între verbe și Exercițiul Individual verb
substantívele corespunzătoare. substantivele Explicația
„-Haideți să găsim substantívele corespunzătoare.
corespunzătoare pentru verbele
date.”(anexa 3)

Conversația
„-Puteți da exemple de substantive „-Substantivul „umplutură” Exercițiul Frontal
care se pot transforma în verbe?” se transformă în verbul „a Explicația Fișa de lucru Individual
umple”, etc.”
Conversația
-Le ofer elevilor o fișă pe care se -Elevii rezolvă fișa de lucru Exercițiul Frontal
află un exercițiu și îl rezolv împreună cu propunătoarea. Explicația Individual
împreună cu aceștia.(anexa 1)

Conversația Fișa de lucru Frontal


-Le ofer elevilor o fișă de lucru ce -elevii rezolvă fișa de lucru Exercițiul Individual
cuprinde mai multe exerciții pentru împreună cu propunătoarea. Explicația
consolidarea cunoștințelor.(anexa 4)
Le spun elevilor că mi-a plăcut Frontal Apre
Aprecieri și modul de lucru, apreciez efortul -Dau feedback-ul activității, Conversația Individual verb
recomandări depus de aceștia, îi întreb dacă le-a analizează modul în care au
1 minut plăcut activitatea de astăzi și le lucrat.
solicit să-și analizeze modul de
lucru propriu.
Le dau o definiție clară a
termenului încredere:
„-Din punctul meu de vedere,
Încrederea este dovedită atunci
când un om își păstrează
promisiunile, face ceea ce va spune
ca va face și nu minte.”

„-Să spunem că ziceți unui prieten


un secret, însă acesta nu ține cont și
spune și altora secretul vostru.Ce se
întâmplă cu voi în acel moment?”

„-Mai aveți încredere în acea


persoană?”

„-Asta înseamnă lipsa de încredere;


vă îndoiți de acea persoană, aveți
anumite suspiciuni.”

6. Evaluarea Le propun elevilor o activitate pe -lucrează în grupe și rezolvă Conversația Fișe de lucru Frontal Apr
6 minute grupe(Tablourile încrederii) sarcina. Exercițiul Individual ver
Vor fi trei grupe de la care vor veni Explicația Pe grupe
reprezentanți, ce vor alege un plic
din cele trei.În cele trei plicuri se
află fișe reprezentative cu situații
date.(anexa 2).Aceștia vor avea de
identificat moduri în care pot
câștiga încrederea celorlalți în trei
medii diferite: familie, școală,
prieteni/alți oameni.
Fiecare grupă desemnează un coleg
care va prezenta lucrarea acestora.
7. Asigurarea Ca temă vor avea fișa de -sunt atenți la propunătoare Conversația Fișe de lucru Individual
retenției și a lucru(anexa 3) Explicația
transferului
1 minut
8. Aprecieri și Le spun elevilor că mi-a plăcut -analizează modul în care Conversația Apr
recomandări modul de lucru, apreciez efortul aceștia au lucrat pe ver
1 minut depus de aceștia, îi întreb dacă le-a parcursul actvității Eva
plăcut activitatea de astăzi și le o
solicit să-și analizeze modul de
lucru propriu.
ÎNTR-O ZI ÎNSORITĂ DE VARĂ, PRINȚESA STĂTEA ÎN GRĂDINA
PALATULUI ÎMPREUNĂ CU TATĂL EI, ÎMPĂRATUL.
Anexa 4
Anexa 4

S-ar putea să vă placă și