Sunteți pe pagina 1din 3

Plan de lectie

Unitatea de invatamant:LICEUL TEHNOLGOC VIRGIL MADGEARU”


Unitatea de invatare: Cercetarile de marketing
Aria curriculara: Tehnologii-Servicii
Nume profesor: OPRESCU EUGENIA
Modulul: Marketingul afacerii
Titlul lectiei: Cercetarea directa
Tipul lectiei: lectie de recapitulare/evaluare scrisa
Clasa: a-XI-a
Durata: 50 min
Data:
Competente specifice:
- Sa denumeasca cercetarea de marketing
- Sa enumere metodele de investigare a clientilor
- Sa clasifice cercetarea directa
- Sa identifice nevoile clientului
Strategia didactica:
Metode si procedee: explicatia, lucrul individual, conversatia
Mijloace : testul, catalogul
Forme de organizare: frontala, individuala
Resurse: temporale, spatiale, materiale

Desfasurarea lectiei
1. Anuntarea obiectivelor/competentelor
2. Evaluarea propriu-zisa
3. Aprecieri generale, concluzii, recomandari
Nume si prenume …………………………………………………………….. 1 pct din oficiu
Clasa …………………
Modulul: Marketingul afacerii
Test de evaluare
1. Conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca informatiile sunt: 0.5 p
a. acuratetea, actualitatea, suficienta, disponibilitatea, relevanta
b. acuratetea suficienta
c. acuratetea disponibilitatea, relevanta
d. acuratetea, suficienta, relevanta
2.Dupa obiectivul urmarit, cercetarile de marketing se clasifica in: 0.5 p
a. exploratorii, descriptive
b. exploratorii, descriptive, instrumentale, explicative, predictive
c. permanente, periodice, ocazionale
d. instrumentale, periodice, cantitative
3. Metodele utilizate frecvent in cercetarea de marketing sunt: 0.5 p
a. de birou, de teren
b. permanente, periodice, ocazionale,
c. cantitative, calitative
d. investigarea datelor statistice, cercetarea directa, experimentul de marketing
4. Dupa frecventa cererii, cercetarile de marketing sunt: 0.5 p
a.permanent, periodice, ocazionale
b. catitative, calitative,
c. de birou, de teren
d. predictive, exploratorii
5.In functie de locul unde se desfasoara, cercetarea directa se clasifica in: 0.5 p
a. cercetari permanente, cercetari periodice, cercetari ocazionale,
b. cercetari care antreneaza purtatorii de informatii, cercetari ca un antreneaza purtatorii de informatii
c. cercetari realizate in magazine, pe strada, targuri si expozitii, la domiciliu
d. cercetari obiective, cercetari selective
6. Completati etapele lipsa ale cercetarii de marketing din shema alaturata: 1p

Definirea

SMART:

Realizarea

7..În coloana A sunt enumerate cercetarile de marketing, iar în coloana B caracteristicile acestora. Scrieţi pe foaia de
examen, asocierile corecte dintre fiecare cifră din coloana A şi litera corespunzătoare din coloana B. 2.5p
1. Cercetari exploratorii a. descriu evolutia unui fenomen sau element
2. Cercetari descriptive b. explica evolutia unui fenomen
3.Cercetari instrumentale c. previzionarea evolutiei anumitor fenomene de marketing intr.-o perioada de timp
4. Cercetari explicative d. definesc fenomenul cercetat
5. Cercetari predictive e. elaborarea si testarea unor instrumente

8.Transcrieţi, pe foaia de examen, litera corespunzătoare fiecărui enunţ (a, b, c, d) şi notaţi în dreptul ei litera A, dacă
apreciaţi că enunţul este adevărat sau litera F, dacă apreciaţi că enunţul este fals. 2p
a. Cercetarea directa un permite obtinerea informatiilor direct de la purtatorii lor
b. Observarea presupune culegerea informatiilor fara a antrena persoana
c. Componentele de baza ale experimentului de marketing sunt valorile independente, unitati de observare si variabilele
dependente
d. sursele de informare sunt primordiale si secundare
9. Care sunt etapele anchetei. 1 p
Barem de notare

1a, 2b, 3d, 4a, 5c,


6. definirea, stabilirea, elaborarea, realizarea, analiza, redactarea si prezentarea raportului,
Identificarea cauzei care face necesară cercetarea,
SMART: Simplu
Măsurabil
Adecvat temporal
Relevant
Tangibil
Unde, când, cu ce realizăm cercetarea
Culegerea de informaţii
7.1 d, 2 a, 3 e, 4 b, 5 c
8. a F, b A, c A, d F
9. Etape:

1) stabilirea obiectivelor cercetării;


2) limitele anchetei (buget, timp);
3) stabilirea eşantionului pe care se va realiza cercetarea;
4) stabilirea modului de culegere a informaţiilor;
5) elaborarea chestionarului;
6) realizarea anchetei;
7) analiza informaţiilor obţinute;
8) interpretarea rezultatelor;
9) întocmirea raportului.

S-ar putea să vă placă și