Sunteți pe pagina 1din 8

Colegiul Național Pedagogic ,,Regina Maria” Municipiul Ploiești

PROIECT DE ACTIVITATE

Profesor îndrumător pentru înv. Preșcolar: Cârstea Luiza


Profesor îndrumător de practică pedagogică: Tudorache Ruxandra
Profesor coordonator de practică pedaggoică: Badea Mariana
Propunătoare: Săraru Ștefania-Adriana
Clasa a XII-a P1
DATA: 18 FEBRUARIE 2020
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu Program Normal și Prelungit nr.32
GRUPA: Mijlocie C
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul Limbă și Comunicare-DLC
ACTIVITATEA: Educarea limbajului
TEMA ANUALĂ: ,,Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Animale de la Polul Nord”
TEMA ZILEI: ,,Povestea ursului cafeniu”, de Vladimir Colin
TIPUL ACTIVITĂȚII: transmitere de noi cunoștințe
MIJLOC DE REALIZARE: lectura educatoarei
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Formarea deprinderii de receptare a mesajului artistic al unui text literar narativ audiat,
pornind de la opera epică ,,Povestea ursului cafeniu”, de Vladimir Colin.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: să identifice personajele textului literar narativ, în ordinea apariției lor în succesiunea etapelor acțiunii;
O2: să integreze cuvintele noi în enunțuri proprii, respectând semnificația indicată;
O3: să prezinte firul narativ al poveștii, pe baza imaginilor prezentate, respectând succesiunea cronologică a
desfășurării evenimentelor;
O4: să formuleze într-un enunț mesajul poveștii.
STRATEGII DIDACTICE:
 Metode și procedee: conversația, observația, explicația, povestirea.
 Mijloace didactice: elementul surpriză, textul poveștii, planșe cu secvențele poveștii, recompense.
 Forme de organizare: frontală, individuală.
STRATEGII DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului preșcolarilor, aprecieri verbale
LOC DE DESFĂȘURARE: sala de grupă.
TIMP: 25 de minute
BIBLIOGRAFIE: Programa pentru învățământul preșcolar, didactic.ro
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII:
Etapele Ob. Activitatea propunătoarei Activitatea preșcolarilor Strategii didactice Evaluare
activității Op.
Moment Se asigură climatul optim Preșcolarii intră în sala de
organizatoric necesar pentru desfășurarea grupă și se așază pe
activității. scăunele.
Captarea Se prezintă Răspund întrebărilor Metode și procedee: Aprecieri
atenției elementele- surpriză- două adresate de propunătoare:  Observația; verbale
jucării de pluș reprezentând ,,Acestea sunt animale  Conversația.
un urs și un pinguin. sălbatice.” Mijloace didactice:
Se realizează o conversație ce ,,Ursul este mare, are  Jucării de pluș
are ca scop captarea și blana de culoare maro, (urs polar, urs
orientarea atenției spre noul are patru labe, două cafeniu,
conținut: ,,Povestea ursului urechi și o codiță. pinguin).
cafeniu”, de Vladimir Colin. Pinguinul este mai mic F. de organizare:
,,Ce fel de animale sunt decât ursul, are cioc,  Frontală.
acestea?” două picioare, două
,,Cum arată ele?” aripioare și este de
,,Unde trăiesc acestea?” culoare neagră.”
,,Cu ce se hrănesc aceste ,,Ursul poate locui atât în
animale?” păduri, cât și la Polul
Nord, iar pinguinul
trăiește doar la Polul
Nord.”
,,Acestea se hrănesc cu
pește, dar ursul poate
mânca și fructe de
pădure.”
Anunțarea Se anunță titlul și autorul Ascultă cu atenție tema și Metode și procedee:
temei și a poveștii ,,Povestea ursului obiectivele activității.  Conversația
obiectivelor cafeniu”, de Vladimir Colin, F. de organizare:
precum și obiectivele urmărite  Frontală
pe parcursul activității:
ascultarea cu atenție a
poveștii, înțelegerea
cuvintelor noi, dar și a
mesajului transmis.
Dirijarea Se citește povestea de către Se ascultă povestea. Metode și procedee: Observarea
învățării propunătoare în mod clar,  Conversația; sistematică a
coerent și expresiv, cu un ton  Povestirea; comportamentu
și o mimică adecvată. Explică sensurile  Observația; lui preșcolarilor
O2 Pe parcursul activității, se cuvintelor cu ajutorul  Explicația.
explică termenii, respectiv propunătoarei și Mijloace didactice:
expresiile necunoscute: integrează cuvintele în  Texul
,,își luă tălpășița”= a pleca enunțuri proprii: poveștii.
,,a (se) prăpădi de râs”= a râde ,,Ursul și-a luat tălpășița F. de organizare:
,,a (se) zbengui”= a se juca când focile au râs de el.”  Frontală.
,, a chicoti”= a râde zgomotos ,,Mielușeii se zbenguie
,,dispreț”= ură pe câmpie.”
,,neobrăzare”= nerușinare ,,Copiii chicotesc la
..cumsecade”= amabil film.”
,,îngâmfați”= încrezuți ,,El se uita cu dispreț la
,,sloi”= ghețar colegul său.”
,,batjocură”=umilire ,,Andrei a dat dovadă de
,,bombănind”= a vorbi singur neobrăzare cu bunica sa.”
încet ,,Tata este un om
,,mânios”=furios cumsecade.”
,,sulițe de gheață”=țurțuri ,,Urșii polari erau
,,lespede”=bucată încrezuți.”
,,încremeni”=împietri ,,Andreea este mânioasă
,,cafeniu”=maro pe faptul că nu a învățat
,,viteaz”=curajos poezia.”
,,n-a cutezat”=n-a îndrăzni
,,a împodobi”=a orna
,,strașnică”= minunată
Se expun imagini ilustrative
textului concomitent cu citirea
O1 poveștii.
Se adresează întrebări pe baza Urmăresc imaginile
conținutului poveștii: prezentate , asociindu-le
,,Care este titlul poveștii pe ideilor textului literar
care v-am citit-o?” narativ.
,,Cine este autorul poveștii?”
,,Care sunt personajele
principale ale poveștii?” ,,Titlul poveștii este
,,De ce râdeau focile de ursul <Povestea ursului
cafeniu?” cafeniu>.”
,,Cum l-a ajutat pinguinul pe ,,Autorul poveștii este
acesta să fie acceptat de Vladimir Colin.”
ceilalți?” ,,Principalele personaje
,,De ce fugeau urșii?” sunt ursul cafeniu și
,,Cum procedează Martin pinguinul.”
atunci când observă că puiul ,,Focile râdeau de Martin
are probleme?” pentru că avea blana de
O4 ,,Care este morala poveștii?” altă culoare.”
,,Pinguinul l-a împodobit
pe acesta cu clăbuci de
săpun.”
,,Urșii fugeau pentru că
urma să îi lovească un
munte de gheață.”
,,Când vede că puiul de
urs are probleme, acesta
se întoarce pe sloi și îl
salvează.”
,,Morala poveștii este că
nu contează ce culoare
are blana, contează
sufletul.”
Feedback O3 Se propune un exercițiu de Precizează conținutul Metode și procedee: Observarea
fixare a conținutului poveștii firecărei secvențe.  Conversația sistematică a
cu următoarea cerință: Mijloace didactice: comportamentu
,,Ordonați cronologic  Planșe lui preșcolarilor
secvențele din poveste, ilustrative
reprezentate pe planșe. poveștii
F. de organizare:
 Fronatlă;
 Individuală.
Încheierea Se fac aprecieri generale Ascultă cu atenție Aprecieri
activității referitoare la comportamentul aprecierile verbale făcute verbale
preșcolarilor din timpul de propunătoare.
activității.
Se oferă recompense.

S-ar putea să vă placă și