Sunteți pe pagina 1din 8

SCOALA GIMNAZIALA DEDULESTI, COM.

MIRCEA VODA

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA


SCOALA GIMNAZIALA DEDULESTI, COM. MIRCEA VODA

DATA : 26.09.2016 DATA : 20.10.2016


UNITATEA DE INVATAMANT : UNITATEA DE INVATAMANT :
CLASA : PREGATITOARE CLASA : I
INVATATOARE : INVATATOARE :
ARIA CURRICULARA : MATEMATICA SI STIINTE ARIA CURRICULARA : LIMBA SI COMUNICARE
DISCIPLINA : MATEMATICA SI EXPLORAREA MEDIULUI DISCIPLINA : COMUNICARE IN LIMBA ROMANA
UNITATEA TEMATICA : DESPRE MINE UNITATEA TEMATICA : CALATORIM PRIN UNIVERS
TIPUL ACTIVITATII : CONSOLIDARE DE PRICEPERI SI DEPRINDERI TIPUL ACTIVITATII : CONSOLIDARE DE PRICEPERI SI DEPRINDERI
SUBIECTUL : IGIENA CORPULUI SUBIECTUL : SUNETUL SI LITERA [s] MIC DE MANA
DURATA ACTIVITATII : 35 MINUTE + 15 MINUTE ACTIVITATI LIBER DURATA ACTIVITATII : 40 MINUTE + 10 MINUTE ACTIVITATI LIBER
ALESE, RECREATIVE ALESE, RECREATIVE

COMPETENTE SPECIFICE: COMPETENTE SPECIFICE:


MEM:
3.1. Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive CLR:
simple din mediul apropiat, în scopul identificării unor regularităţi; 1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile,
5.1. Sortarea/clasificarea unor obiecte/ materiale etc., pe baza rostit cu claritate
unui criteriu dat; 1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu
CLR: claritate
1.1.Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, 2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de
comunicare
rostit clar şi rar;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte
1.2.Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit de comunicare
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar
clar şi rar;
sau de mână
4.1. Scrierea literelor de mână
AVAP:
1.1.Sesizarea semnificatiei unui mesaj visual simplu, exprimat prin
MEM:
desen/ pictura/ modelaj/ colaj/ film/ desen animat, care reflecta
1.6 Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice în rezolvarea
un context familiar;
MM: unor sarcinii;
2.1. Cantarea in colectiv, asociind miscarea sugerata de text;
SCOALA GIMNAZIALA DEDULESTI, COM. MIRCEA VODA

AVAP:
2.3. Realizarea de obiecte folosind materiale uşor de prelucrat şi
tehnici accesibile;

MM:
2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de
text şi de ritm;

OBIECTIVE OPERATIONALE:
OBIECTIVE OPERATIONALE: Cognitive:
Cognitive: CLR.
CLR: O 1 - să formuleze propoziţii după ilustraţii precizând numărul şi
O1 – Să numească părţile componente ale corpului uman, pe baza poziţia cuvintelor în propoziţie;
ghicitorilor; O2 - să formeze cuvinte/ propoziţii care conţin litera „ S”;
O3 - să scrie şi să citească corect şi conştient litere, silabe, cuvinte,
MEM: propoziţii ce conţin sunetul S;
O2 – Să identifice activităţile zilnice de păstrare a igienei corporale, pe O4 - să ordoneze silabe pentru a forma cuvinte ;
baza imaginilor; O5 - să ordoneze cuvintele într-o propoziţie;
O3 – Să denumească obiecte folosite pentru păstrarea curăţeniei O6 - să scrie corect litera ”s” ;
corpului; MEM.
O4 – Sa rezolve corect sarcinile din caietul auxiliar; O 7- să utilizeze numerele naturale în numerotarea cuvintelor date;
AVAP: AVAP.
O5 – Sa lipieasca pe plansa diverse obiecte de ingrijire personala; O8 - să modeleze din plastelina litera „s” mic de mana;
MM:
O4 – Sa intoneze cantecul “Noi suntem piticii”, asociind miscarea
Psihomotrice:
sugerata de text;
MM:
Psihomotrice:
O 9- să cânte,asociind mişcările potrivite cântecului;
O5 – Sa realizeze miscari ale degetelor conform versurilor cantecului;
Afective:
Afective:
O6 – Sa participe în mod activ şi eficient la lecţie ;
SCOALA GIMNAZIALA DEDULESTI, COM. MIRCEA VODA

O10: să menţină o poziţie corectă în timpul scrisului;


O11: să manifeste interes pentru realizarea corectă a sarcinilor.

STRATEGIA DIDACTICA: STRATEGIA DIDACTICA:


Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, demonstraţia, a) Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, demonstraţia,
demonstraţia , exerciţiul, expunerea, observaţia dirijată, jocul de rol, exerciţiul de scriere şi citire, jocul
brainstorming, aprecierea verbalǎ, învăţarea prin descoperire; didactic,metoda fonetică analitico-sintetică.
Mijloace de învăţământ: caiete auxiliare ( speciale ), fişe de lucru, b) Mijloace de învăţământ : fişe de lucru, fişe de evaluare,
imagini-activităţi de igienă, planşa „Igiena personală”, creioane colorate, planşe cu imagini;
c) Forme de organizare : frontală, individuală, pe grupe;
lipici, stimulente;
Forme de organizare : frontal, individual;

RESURSE BIBLIOGRAFICE:
RESURSE BIBLIOGRAFICE:
-MEN – Curriculum pentru clasa I, disciplina Comunicare in Limba
-MEN – Curriculum pentru invatamantul primar, 2013;
Romana, aprobata prin OM, nr 3656/29.03.2012;
- Caiet auxiliarpentru clasa pregatitoare – Matematica si
-edu.ro;
Explorarea Mediului, Edit. Intuitext, 2015 – Mirela Mihăescu,
Ștefan Pacearcă, Anița Dulman, Crenguța Alexe, Otilia
Brebenel
-edu.ro;

SCENARIUL ACTIVITATII
SCOALA GIMNAZIALA DEDULESTI, COM. MIRCEA VODA

DESFASURAREA LECTIEI
1. Moment organizatoric (1 min):
Verific existenţa materialelor necesare . 1. Momentul organizatoric (1 min):
Asigurarea unui climat optim pentru desfăşurarea lecţiei. Pregătirea elevilor pentru lecţie şi crearea atmosferei necesare pentru
desfăşurarea activităţii.
2. Captarea atentiei (10 min):
Le spun elevilor ca au reusit si ca acum piticii impreuna cu Alba ca 2. Verificarea temei de acasă şi reactualizarea cunoştinţelor
Zapada sunt in lumea povestilor , in casuta din padure. însuşite anterior (3 min) :
Verificarea temei se face atât cantitativ cât şi calitativ.
Adresez intrebari: Elevii vor fi solicitaţi să găsescă cuvinte care ȋncep cu sunetul a, apoi să
Ce credeti, casuta din padure era curata, dupa o absenta sa de recunoască sunetul ȋn cuvinte date. Se vor da exemple de cuvinte care să
conţină sunetul ,,s” la ȋnceput, ȋn interior şi la sfârşit.
mare? Sa nu uitam ca au fost plecati muuult, muuult timp de
acasa.
Dar ei? Parca erau un pic murdari si prafuiti
Ce credeti, piticii sunt diferiti de noi?

Am sa va spun cateva ghicitori sa vedem.

Două ape-aprinse
Sub două păduri întinse.
( Ochii şi genele )
Am două ferestre
Dimineaţa se deschid
Şi seara se închid.
( Ochii )
Am doi căluşei
Cutreier lumea cu ei.
( Picioarele )
Sunt doi fraţi gemeni
Vor să se vadă,
Dar un munte îi desparte.
( Ochii şi nasul )
SCOALA GIMNAZIALA DEDULESTI, COM. MIRCEA VODA

Am o grebluţă cu cinci dinţişori


Pe zi îmi trebuie de-o mie de ori.
( Mâna )

3. Anuntarea subiectului activitatii (2 min):


Se anunta copiii ca Mickey Mouse a trimis prietenilor sai un delegat
pentru initierea in lumea copiilor ingrijiti. La capatul acestei activitati ne 3. Captarea atenţiei (2 min):
asteapta multe surprize. Dar pentru aceasta va trebui sa rezolvam cateva Captarea atentiei se realizeaza printr-o ghicitoare cu specific litera “s”;
sarcini: „ Cuie mici cu maciulie
- Il vom plimba pe Strumf acolo unde el doreste sa ajunga; Stralucesc pe cer o mie,
- Ii vom prezenta Strumf-ului clasa noastra; Dar cand iese soarele
- Vom decora, prin desen, clasa noastra; Fug de-si rup picioarele.
- Ii vom crea Strumf-ului traseul pana acasa, pentru a nu se rataci; (stelele)”.
Se negociaza cu copiii “calatoria zilei”!

4.Dirijarea activitatii(20 min):


Activitatea 1- Secventa de recunoastere – asezarea Strumfului in locuri
4. Anunţarea temei noi şi a obiectivelor (2 min):
dorite de el ;
Pentru a putea scrie cuvintele descoperite elevii vor avea nevoie de un
Copiii vor indeplini, pe rand, cate o dorinta a Strumfului.
semn, semnul sunetului s, literă din alfabet, noua lor prietenă, litera s mic
Activitatea 2 – Orientarea spatial si localizari in spatiu
de tipar şi s mic de mână. Pentru aceasta trebuie să fie atenţi, să
- Decorare imagine in functie de cerinta;
răspundă la întrebări, ca să poată recunoaşte litera şi să citească
Activitatea 3 – Joc de energizare
cuvintele care o conţin.
Copiii vor canta si vor asocial miscarea sugerata de text.
Activitatea 4 – Arata drumul Strumfului
Copiii vor lucre pe caiete liniute orizontale, verticale, oblice, drepte,
separate si combinate pentru a-i arata Strumfului drumul pana acasa.
4. Obtinerea performantei (15 min):
Vom Juca Jocul ,, Scaunul povestitorului,,
5. Dirijarea învăţării (20 min):
Copiii îşi vor exprima propria părere în legătură cu necesitatatea Se prezinta jetoane cu imagini ce reprezintă cuvinte care conţin
păstrării igienei corporale, vor enunţa câteva reguli ce trebuie sunetul/litera s. Se analizează cuvintele marcând poziţia sunetului s. Se
respectate pentru a creşte sănătoşi. arată litera s personalizată. Se numeşte “de tipar” pentru că este scrisă de
Ei vor argumenta răspunsul la întrebarea: “Cum este camera ta o maşină care poartă numele de tipar, maşină cu care se scriu cărţile. Este
SCOALA GIMNAZIALA DEDULESTI, COM. MIRCEA VODA

de obicei: ordonată sau dezordonată?” literă mică, pentru că mai există şi o literă mare. Se alcătuiesc enunţuri
care conţin cuvintele analizate/ descoperite.
Prezint elevilor „ cutiuţa medicului” şi îi invit să descopere ce ne Se citeşte titlul lecţiei : Litera”s” mic de mână.
sfătuieşte aceasta. Se poartă o discuţie scurtă pe baza ilustraţiei din abecedar.
Se face analiza imaginii din manual: despartire in silabe a cuvintelor ce
Se realizează planşa „ Igiena personală”.
contin sunetul nou, exercitii de pronuntare a sunetelor, recunoasterea
Pe rând, elevii vor ieşi la planşă, vor extrage din „cutiuţa medicului”
fructelor si a legumelor din exercitiul din manual (marcand pozitia
câteva sfaturi pentru păstrarea sănătăţii şi le vor lipi pe planşă în locul
sunetului s: la început, în interior, la sfârşit).
potrivit
Noua prietenă nu a venit singură. Ea este însoţită de două elemente
( igiena capului/igiena corpului ) (anexă)
grafice cunoscute: liniuta de sprijin si liniuta cu întorsătura în partea de
jos, spre stanga: prezentarea literei “s” mic de mână; intuirea elementelor
componente; scrierea literei la tablă (scrierea model); scrierea în aer, pe
bancă, cu degetul; exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinii;
reamintirea poziţiei corecte în timpul scrierii; scrierea primelor 3 litere de
către elevi; realizarea verificării de către învăţătoare, aprecierea scrisului,
acordarea sprijinului, acolo unde este cazul.
SCOALA GIMNAZIALA DEDULESTI, COM. MIRCEA VODA

5. Activitatea recreativa (1 min): 6. Obţinerea performanţei (10 min):


Vom Canta cantecul ,, Noi suntem piticii,, Elevii vor rezolva fişa de lucru din caietul auxiliar.
6. Incheierea activitatii (1 min):
Se fac aprecieri referitoare la comportamentul copiiilor si la modul in
7. Asigurarea retenţiei şi a transferului (10 min):
care acestia au participat la activitate.
Solicit elevii să lucreze pe grupe. Cer elevilor:
1. - să unească prin săgeţi imaginile care contin in structura cuvintelor
sunetul si litera [s];
2. - să ȋncercuiască litera s mic de mână si de tipar;
3. - să găsească litera s mic de tipar ȋn alfabetarul clasei.
8. Încheierea activităţii(2 min):
Tema pentru acasa – 6 randuri de s mic de mana;

S-ar putea să vă placă și