Sunteți pe pagina 1din 6

SCOALA GIMNAZIALA DEDULESTI, COM.

MIRCEA VODA

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA


SCOALA GIMNAZIALA DEDULESTI, COM. MIRCEA VODA

DATA : 17.10.2016 DATA : 17.10.2016


UNITATEA DE INVATAMANT : UNITATEA DE INVATAMANT :
CLASA : PREGATITOARE CLASA : I
ARIA CURRICULARA : MATEMATICA SI STIINTE INVATATOARE : ARIA CURRICULARA : LIMBA SI COMUNICARE
DISCIPLINA : MATEMATICA SI EXPLORAREA MEDIULUI DISCIPLINA : COMUNICARE IN LIMBA ROMANA
UNITATEA TEMATICA : LA INCEPUT DE DRUM UNITATEA TEMATICA : CALATORIM PRIN UNIVERS
TIPUL ACTIVITATII : PREDARE-INVATARE TIPUL ACTIVITATII : CONSOLIDARE DE PRICEPERI SI DEPRINDERI
SUBIECTUL : CELE 5 SIMTURI UMANE SUBIECTUL : SUNETUL SI LITERA [u] MIC DE MANA
DURATA ACTIVITATII : 35 MINUTE + 15 MINUTE ACTIVITATI LIBER DURATA ACTIVITATII : 40 MINUTE + 10 MINUTE ACTIVITATI LIBER
ALESE, RECREATIVE ALESE, RECREATIVE

COMPETENTE SPECIFICE: COMPETENTE SPECIFICE:


MEM:

3.1. Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive


1.1.Identificarea semnificatiei unui mesaj oral, pe teme accesibile rostite
simple din mediul apropiat, în scopul identificării unor regularităţi
cu claritate;
3.2. Manfestarea grijii pentru comportarea corecta in relatie cu
mediul familial; 2.1. Formularea unor enunturi proprii in diverse situatii de comunicare;
AVAP:
1.1.Sesizarea semnificatiei unui mesaj visual simplu, exprimat prin 3.1.Citirea unor cuvinte si propozitii scurte, scrise cu litere de tipar sau de
desen/ pictura/ modelaj/ colaj/ film/ desen animat, care reflecta mana;
un context familiar;
MM: 4.1. Scrierea literelor de mana;
2.1. Cantarea in colectiv, asociind miscarea sugerata de text;

OBIECTIVE OPERATIONALE: OBIECTIVE OPERATIONALE:


Cognitive: Cognitive:
SCOALA GIMNAZIALA DEDULESTI, COM. MIRCEA VODA

MEM: O1 – Să dea exemple de cuvinte ce conţin sunetul ,,u” la ȋnceputul, la


O1 – Sa identifice organele de simt; mijlocul şi la sfârşitul cuvântului;
O2 – Sa enumere organelle de simt ale omului; O2 – Să identifice silaba din cadrul cuvântului ȋn care se aude sunetul ,,u”;
AVAP: O3 – Să alcătuiască propoziţii corecte după imaginile din manual ;
O3 – Sa reconstruiasca chipul omului prin decupare si lipire; O4 – Să identifice elementele componente ale literei ,,u” de tipar şi de
MM: mână;
O4 – Sa intoneze cantecul “Bate vantul frunzele”, asociind miscarea O5 - Să scrie corect litera ,,u”;
sugerata de text; Psihomotrice:
Psihomotrice: O6 – Să adopte o poziţie corectă în bancă;
O5 – Sa realizeze miscari ale degetelor conform versurilor cantecului; Afective:
Afective: O7 – Să participe în mod activ şi eficient la lecţie ;
O6 – Sa participe în mod activ şi eficient la lecţie ;

STRATEGIA DIDACTICA:
Metode si procedee : conversatia, exercitiul, explicatia, observatia, STRATEGIA DIDACTICA:
joc didactic; Mijloace didactice: manualul, fişe de lucru, planşe didactice, caietul
Materiale didactice : fise de lucru, marker, creioane maculator, cretă colorată, creioane colorate, jetoane ilustrate,
colorate/carioca,coli, imagini, planse reprezentative, Strumf – alfabetar, ghicitori, manual;
mascota clasei; Metode de învăţământ, procedee: metoda brainstorming-ului,
Forme de organizare : frontal, individual; conversaţia dirijată, explicaţia, demonstraţia, observaţia, analiza,
RESURSE BIBLIOGRAFICE: exerciţiul, conversaţia euristică, exemplificarea;
-MEN – Curriculum pentru invatamantul primar, 2013; Forme de organizare : frontal, individual;
- Caiet auxiliarpentru clasa pregatitoare – Matematica si RESURSE BIBLIOGRAFICE:
Explorarea Mediului, Edit. Delta Cart Educational, 2015 – Manea -MEN – Curriculum pentru clasa I, disciplina Comunicare in Limba
Alexandra, Liliana Ioan; Romana, aprobata prin OM, nr 3656/29.03.2012;
-edu.ro; -edu.ro;

SCENARIUL ACTIVITATII DESFASURAREA LECTIEI


SCOALA GIMNAZIALA DEDULESTI, COM. MIRCEA VODA

1. Moment organizatoric (10 min): 1. Momentul organizatoric (1 min):


“Intalnirea de dimineata”: Pregătirea elevilor pentru lecţie şi crearea atmosferei necesare pentru
- salutarea naturii; desfăşurarea activităţii.
-prezenta; 2. Verificarea temei de acasă şi reactualizarea cunoştinţelor
-completarea calendarului naturii; însuşite anterior (3 min) :
2. Captarea atentiei (2 min): Verificarea temei se face atât cantitativ cât şi calitativ.
Prezentarea chipului mascotei – “Srumf neastamparat” Elevii vor fi solicitaţi să găsescă cuvinte care ȋncep cu sunetul u, apoi să
3. Anuntarea subiectului activitatii (2 min): recunoască sunetul ȋn cuvinte date. Se vor da exemple de cuvinte care să
Se anunta copiii ca Mickey Mouse a trimis prietenilor sai un delegat conţină sunetul ,,u” la ȋnceput, ȋn interior şi la sfârşit.
pentru initierea in lumea povestilor distractive la capatul careia ne 3. Captarea atenţiei (2 min):
asteapta multe surprize. Dar pentru aceasta va trebui sa rezolvam cateva Se va cânta ultima strofă din cântecul „Toamna”:
sarcini: „ U u u , se macina grau, 
- Ii vom identifica Strumfului toate organelle de simt; Si din grau painea se face, 
- Vom enumera toate organelle de simt ale omului; Si noua painea ne place, 
- Vom decora, prin colorare, decupare si lipire, chipul omului; U u u, se macina grau.”.
Se negociaza cu copiii “calatoria zilei”! 4. Anunţarea temei noi şi a obiectivelor (2 min):
4.Dirijarea activitatii(20 min):
Pentru a putea scrie cuvintele descoperite elevii vor avea nevoie de un
Activitatea 1- Secventa de recunoastere – identificarea organelor de
semn, semnul sunetului u, noua lor prietenă, litera u mic de mână.
simt ale Strumfului;
Pentru aceasta trebuie să fie atenţi, să răspundă la întrebări, ca să puteti
Copiii vor indeplini, pe rand, cate o dorinta a Strumfului. (“Apasa-ma pe
recunoaşte litera şi să cititi cuvintele care o conţin.
nasuc!”)
Asadar, astăzi, copii, vom invata sunetul şi litera „u”. Vomi învăţa să
Activitatea 2 – Corespondenta dintre organele de simt si imaginile
pronunţam corect şi sa scriem sunetul şi litera „u”.
reprezentative
5. Dirijarea învăţării (20 min):
Activitatea 3 – Joc de energizare
Voi discuta împreună cu eleviii imaginile din manual pe baza întrebărilor:
Copiii vor canta si vor asocial miscarea sugerata de text.
-Pe cine vedeţi in imaginea de sus? (iepuraş,urs)
Activitatea 4 – Reconstrieste chipul omului
-Unde sunt personajele din imagine? (pădure)
Copiii vor colora, decupa si lipi apoi organele de simt pe chipul omului;
-Ce are iepuraşul in mânuţa? (cadou)
5. Activitatea recreativa(10 min): Puzzle din povesti
-Ce fructe sunt in imagine? (mure)
6 .Incheierea activitatii (1 min): Formularea aprecierilor in legatura
Vom analiza cuvintele din manual pentru a sesiza scrierea sunetului u in
cu participarea elevilor la lectie si acordarea suprizelor din partea
cadrul cuvintelor.
Strumfului.
Voi prezenta litera „u” mic de mână. Se analizează elementele grafice
din care este compusă.
Litera "u" mic de mana este formata dintr-o "codita" si doua bastonase
mici cu intorsatura in jos si spre dreapta.
SCOALA GIMNAZIALA DEDULESTI, COM. MIRCEA VODA

Se scrie la tablă model litera „u” , mai întâi întreagă, apoi descompusă în
elementele grafice componente şi iarăşi întreagă.
Se scrie în aer, cu stiloul închis, în palmă şi pe bancă.
Se fac exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinii (stoarcem rufele,
cântăm la pian, ploaia).
Scrierea literei „u” mic de mână.
Se reaminteşte poziţia corectă în timpul scrierii.
Se reactualizează cunoştinţele referitoare la încadrarea corectă în
pagină: titlul, alineatul, spaţiul dintre litere.
Elevii scriu trei litere. Se verifică modul de scriere, cei care au scris corect
continuă, ceilalţi sunt ajutaţi.
Elevii vor scrie trei rânduri cu litera „u” mic de mână. Propunătoarea va
verifica permanent modul cum scriu elevii.
6. Obţinerea performanţei (10 min):
Elevii vor raspunde la ghicitorile pregatite (Anexa 1) si apoi vor rezolva
fişa de lucru primita.
7. Asigurarea retenţiei şi a transferului (10 min):
Se cere să se enumere cel puţin 5 cuvinte care cuprind sunetul u în fiecare
caz de poziţionare.
8. Încheierea activităţii(2 min):
Voi face aprecieri generale asupra comportamentului elevilor în lecţie,
voi evidenţia elevii care au fost activi pe tot parcursul lecţiei.
Tema pentru acasa – 6 randuri de a mic de mana;

Anexa 1 : CLASA I
SCOALA GIMNAZIALA DEDULESTI, COM. MIRCEA VODA

Ghicitori

Eu pe orişicine întâmpin când vine, Vara umblu după miere,


Când pleacă afară, eu îl petrec iară. Iarna dorm să prind putere.
(Uşa) (ursul)
Eu pe orişicine întâmpin când vine, În cojoc întors pe dos
Când pleacă afară, eu îl petrec iară. Mormăind morocănos,
(Uşa) Umblă pustnic prin pădure
Vremea când este frumoasă După miere, după mure.
Şade-n cui, închisă-n casă. (ursul)
(Umbrela)
Vara umblu după miere,
Formă de ciupercă are
Iarna dorm să prind putere.
Şi de ploaie ne apără.
(ursul)
(Umbrela)
Numai ploaia dacă vine Ce buruiană când o atingi
O desfac şi-o iau cu mine. Îţi face numai băşici?
(Umbrela) (urzica)

S-ar putea să vă placă și