Sunteți pe pagina 1din 10

SCOALA GIMNAZIALA DEDULESTI, COM.

MIRCEA VODA

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA


SCOALA GIMNAZIALA DEDULESTI, COM. MIRCEA VODA

DATA 11.11.2016 11.11.2016


CLASA Pregătitoare I
UNITATEA

DE
INVATAMANT
INVATATOARE
ARIA ARTE SI TEHNOLOGII ARTE SI TEHNOLOGII
CURRICULARA
DISCIPLINA ARTE VIZUALE SI ABILITATI ARTE VIZUALE SI ABILITATI
PRACTICE PRACTICE
UNITATEA IUBIM PLANTELE LUMEA PLANTELOR SI A
TEMATICA ANIMALELOR
TIPUL FORMARE DE PRICEPERI SI FORMARE DE PRICEPERI SI
ACTIVITATII DEPRINDERI DEPRINDERI
SUBIECTUL PICTAM SI NE DISTRAM IN PADURE...
DISCIPLINE AVAP AVAP
INTERGRATE
MM MM
SCOALA GIMNAZIALA DEDULESTI, COM. MIRCEA VODA

DURATA 35’ ACTIVITATE PROPRIU-ZISA + 40’ ACTIVITATE PROPRIU-ZISA + 10’


ACTIVITATII 15’ ACTIVITATE RECREATIVA ACTIVITATE RECREATIVA

COMPETENTE AVAP: AVAP:


SPECIFICE 1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea
 1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj de mesaje artistice simple, exprimate visual;
vizual simplu, exprimat prin
desen/pictură/ modelaj/colaj/film/desen 2.1. Identificarea unor caracteristici/ proprietăţi
animat, care reflectă un context familiar; ale materialelor întâlnite în mediul cunoscut;
 2.4. Transformarea unui material prin
tehnici simple; MM:
MM: 2.1. Cântarea în colectiv, asociind mişcarea
2.1. Cântarea în colectiv, asociind sugerată de text;
mişcarea sugerată de text; 3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică,
3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe apelând la diverse forme de exprimare;
muzică, apelând la diverse forme de
exprimare;

OBIECTIVE AVAP: AVAP:


OPERATIONAL
O1 – Sa recunoasca materialele puse la
E O1 – Sa recunoasca materialele puse la
dispozitie;
dispozitie;
O2 – Sa manuiasca corect instrumentele
O2 – Sa manuiasca corect instrumentele de
de lucru;
lucru;
O3 – Sa finalizeze lucrarile correct si in
O3 – Sa finalizeze lucrarile correct si in timp
timp util;
util;
SCOALA GIMNAZIALA DEDULESTI, COM. MIRCEA VODA

O4 – Sa realizeze lucrarea conform O4 – Sa realizeze lucrarea conform indicatiilor


indicatiilor primate; primate;
O5 – Sa respecte etapele de lucru; O5 – Sa respecte etapele de lucru;

MM:
MM:
O6 – Sa intoneze cantecul cu miscari
O6 – Sa intoneze cantecul cu miscari sugerate de
sugerate de text;
text;

STRATEGIA a) Metode şi procedee: explicaţia, Metode şi procedee: explicaţia, observaţia,


DIDACTICA observaţia, exerciţiul, turul galeriei; exerciţiul, turul galeriei;
b) Mijloace de învăţământ, acuarele, b) Mijloace de învăţământ, acuarele, pensule
pensule cartonaşe colorate, lucrări model, cartonaşe colorate, lucrări model, Laptop;
Laptop;
c) Forme de organizare: individual, frontal;
c) Forme de organizare: individual,
frontal;

RESURSE MEN – Curriculum pentru invatamantul - Programa pentru disciplina ARTE


BIBLIOGRAFIC primar, 2013; VIZUALE SI ABILITATI PRACTICE
E aprobată prin ordinul ministrului nr.3418/
Programa scolara pentru Arte vizuale si 19.03.2013
abilitati practice, aprobata prin OMCS
SCOALA GIMNAZIALA DEDULESTI, COM. MIRCEA VODA

2013;

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Ob Conținut instructiv- Evaluare Ob Conținut instructiv-educativ Evaluare


op educativ op
1. Moment organizatoric 1. Moment organizatoric

Se stabileşte liniştea în Se stabileşte liniştea în clasă.


clasă.
Se pregătesc materialele necesare
pentru lecție.
SCOALA GIMNAZIALA DEDULESTI, COM. MIRCEA VODA

Se pregătesc materialele
necesare pentru lecție. 2. Captarea atenţiei

2. Captarea atenţiei Voi citi elevilor o poezie despre


toamnă.
Voi citi elevilor o poezie
despre toamnă. Au plecat spre tari cu soare 
Pasarile calatoare,
Au plecat spre tari cu soare  Caci la noi e frig si ploua,
Pasarile calatoare, Vantul bate cu putere,
Caci la noi e frig si ploua, Frunzele-au cazut si ele.
Vantul bate cu putere,
Frunzele-au cazut si ele. In camara adunate 
Stau la sfat fructele coapte.
In camara adunate  Nu este greu de ghicit:
Stau la sfat fructele coapte. Ce anotimp a sosit?
Nu este greu de ghicit:
Ce anotimp a sosit? Aprecieri Anotimpul frunzelor uscate,
Lazilor cu roade incarcate,
verbale
Anotimpul frunzelor uscate, Anotimpu-n care noaptea creste
Lazilor cu roade incarcate, Si in care vremea se raceste.
Anotimpu-n care noaptea creste
Si in care vremea se raceste.
Aprecieri verbale

3. Anunţarea temei şi a 3. Anunţarea temei şi a


obiectivelor operaţionale obiectivelor operaţionale

Intuirea lucrării model se Intuirea lucrării model se face


face discutând pe baza textului; discutând pe baza textului; se evidențiază
se evidențiază fenomenele fenomenele specifice toamnei, dar și
SCOALA GIMNAZIALA DEDULESTI, COM. MIRCEA VODA

specifice toamnei, dar și cromatica acesteia


cromatica acesteia
Elevii sunt informaţi ca vor realiza
Elevii sunt informaţi ca o compoziţie în care vor utiliza tehnica
vor realiza o compoziţie în care picturii.
vor utiliza tehnica picturii.
Se creează un mediu ambient
Se creează un mediu plăcut; elevii vor lucra pe fond muzical
ambient plăcut; elevii vor lucra
pe fond muzical Observarea
sistematică
Observare curentă
4. Dirijarea invatarii 4. Dirijarea invatarii

Se prezintă lucrarea Se prezintă lucrarea model.


model.Se analizează Se analizează conţinutul lucrării.
conţinutul lucrării.
Se explică şi se demonstrează
Se explică şi se modul de lucru pentru elaborarea
demonstrează modul de lucru lucrării; elevii vor fi atenţi, dar nu vor
pentru elaborarea lucrării; lucra în timpul explicaţiilor
elevii vor fi atenţi, dar nu vor
lucra în timpul explicaţiilor Se asigură retenţia.

Se asigură retenţia. Observarea


sistematică 5. Realizarea lucrarii
5. Realizarea lucrarii
SCOALA GIMNAZIALA DEDULESTI, COM. MIRCEA VODA

Se cântă un cântecel de Se cântă un cântecel de toamnă


toamnă „Acum e toamna, „Acum e toamna, da”.
da”.
Copiii încep lucrul.
Copiii încep lucrul.
Se insistă asupra poziţiei corecte
Se insistă asupra a corpului.
poziţiei corecte a corpului.
Se observă modul de lucru şi se
Se observă modul de oferă indicaţii individuale şi colective
lucru şi se oferă indicaţii unde este cazul.
individuale şi colective unde
Se orientează atenţia copiilor
este cazul.
asupra aspectului estetic al lucrării şi a
Se orientează atenţia curăţeniei pe masa de lucru
copiilor asupra aspectului
(Originalitate în colorare- Utilizarea
estetic al lucrării şi a
adecvată a culorilor ce alcătuiesc gama
curăţeniei pe masa de lucru cromatică, a elementelor de limbaj
(Originalitate în colorare- plastic, lucrare curatã, îngrijitã).
Utilizarea adecvată a culorilor
ce alcătuiesc gama cromatică, a
elementelor de limbaj plastic,
lucrare curatã, îngrijitã).

6. Evaluarea lucrărilor
SCOALA GIMNAZIALA DEDULESTI, COM. MIRCEA VODA

Se reaminteşte titlul Aprecieri 6. Evaluarea lucrărilor


lucră rii de astă zi şi ce au verbale
realizat. Se reaminteşte titlul lucră rii de
astă zi şi ce au realizat.
Se remarcă lucrările
cele mai reuşite; elevii Se remarcă lucrările cele mai
participă la analiza lucrărilor reuşite; elevii participă la analiza
lucrărilor
Se fac aprecieri
individuale şi colective Se fac aprecieri individuale şi
asupra modului de lucru. colective asupra modului de lucru.

Evaluare
reciprocă

Evaluare
reciprocă
SCOALA GIMNAZIALA DEDULESTI, COM. MIRCEA VODA

Aprecieri
verbale

Aprecieri verbale

S-ar putea să vă placă și