Sunteți pe pagina 1din 12

SCOALA GIMNAZIALA DEDULESTI, COM.

MIRCEA VODA

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA


SCOALA GIMNAZIALA DEDULESTI, COM. MIRCEA VODA

DATA 21.10.2016 21.10.2016


CLASA Pregătitoare I
UNITATEA

DE
INVATAMAN
T
INVATATOA
RE
ARIA ARTE SI TEHNOLOGII ARTE SI TEHNOLOGII
CURRICULA
RA
DISCIPLINA ARTE VIZUALE SI ABILITATI ARTE VIZUALE SI ABILITATI
PRACTICE PRACTICE
UNITATEA DESPRE MINE TOAMNA AURIE
TEMATICA
TIPUL FORMARE DE PRICEPERI SI FORMARE DE PRICEPERI SI DEPRINDERI
ACTIVITATI DEPRINDERI
I
SUBIECTUL PICTAM SI NE DISTRAM CORONITA DE TOAMNA
SCOALA GIMNAZIALA DEDULESTI, COM. MIRCEA VODA

DURATA 35’ ACTIVITATE PROPRIU-ZISA + 15’ 40’ ACTIVITATE PROPRIU-ZISA + 10’


ACTIVITATI ACTIVITATE RECREATIVA ACTIVITATE RECREATIVA
I
COMPETEN AVAP:
TE
 1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj
SPECIFICE
vizual simplu, exprimat prin desen/pictură/
modelaj/colaj/film/desen animat, care
reflectă un context familiar;
 2.4. Transformarea unui material prin
tehnici simple;
CLR:

 1.1. Identificarea semnificaţiei  unui mesaj


scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;
2.4. Exprimarea propriilor idei în contexte
cunoscute, manifestând interes pentru
comunicare;
MM:
2.1. Cântarea în colectiv, asociind mişcarea
sugerată de text;
3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe
muzică, apelând la diverse forme de
exprimare;

OBIECTIVE AVAP: AVAP:


OPERATION
O1 – Sa recunoasca materialele puse la O1 – să identifice materialele care vor fi folosite în
SCOALA GIMNAZIALA DEDULESTI, COM. MIRCEA VODA

ALE dispozitie; realizarea produselor;


O2 – Sa manuiasca corect instrumentele de O2 – să identifice etapele de realizare a unui produs
lucru; finit;
O3 – Sa finalizeze lucrarile correct si in timp
O3 – să aplice tehnici adecvate de prelucrare a
util; hârtiei;
CLR:
O4 – să lucreze ordonat și curat cu materialele puse
O4 – Sa deseneze litera A;
la dispoziție
O5 – Sa numeasca obiecte a caror nume
incep cu litera A; MM:
MM: O5 – Sa intoneze cantecul cu miscari sugerate de
O6 – Sa intoneze cantecul cu miscari text;
sugerate de text; CLR:
O6 – Sa identifice elementele reprezentative ale
anotimpului toamna;

O7 – Sa participle la dialogurile inaintate pe


parcursul orei;
STRATEGIA a) Metode şi procedee: explicaţia, observaţia, a) Metode şi procedee : conversaţia , observaţia,
DIDACTICA exerciţiul, turul galeriei; explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, turul galeriei,
b) Mijloace de învăţământ, acuarele, biletul de ieşire ;
pensule cartonaşe colorate, lucrări model,
Laptop, videoproiector – ,,Povestea literei b)Mijloace didactice : hârtie colorată, şabloane,
lipici, polistiren, foarfece,fişe de lucru, lucrarea
A” - pps,
model ,bileţele.
SCOALA GIMNAZIALA DEDULESTI, COM. MIRCEA VODA

c) Forme de organizare: individual, frontal;


c)Forme de organizare: frontală, individuală, pe
grupe ;

RESURSE MEN – Curriculum pentru invatamantul - Programa pentru disciplina Arte vizuale şi
BIBLIOGRA primar, 2013; abilităţi practice, aprobată prin ordinul
FICE ministrului nr.3418/ 19.03.2013
Programa scolara pentru Arte vizuale si - Pedagogice : ,, Abilităţi practice, ghid
abilitati practice, aprobata prin OMCS 2013; metodologic pentru clasele I- IV’’, Editura
Aramis

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Ob Conținut instructiv- Evaluare Ob Conținut instructiv-educativ Evaluare


op educativ op
1. Moment organizatoric 1. Moment organizatoric

Se pregăteşte clasa pentru - stabilesc ordinea si disciplina;


SCOALA GIMNAZIALA DEDULESTI, COM. MIRCEA VODA

începerea activităţii. - pregătesc materialul didactic necesar;

Exerciţiului de spargere a - verific dacă elevii şi-au pregătit cele


gheţii: „Dacă aş fi o culoare as necesare pentru lecţie.
vrea să fiu…………….., pentru
Se explică elevilor că vor fi organizaţi pe
că……………………..
echipe. Cele patru echipe vor primi un
semn distinctiv reprezentând un animal şi
se va stabili un lider pentru fiecare
echipă.
Echipele vor purta denumirile:

- ,, Furnicuţe”
- ,,Albinuţe”
- ,,Veveriţe”
- ,,Fluturaşi”

2. Captarea atenţiei 2. Captarea atenţiei


Aprecieri
Se poartă o discuţie referitoare verbale
Captarea atenţiei se face printr-o discuţie
la anotimpul toamna. Se Aprecieri verbale
despre anotimpul toamna.
prezinta ,,Povestea literei A”.
Pe băncuţă fiecare dintre voi are o fişă, vă
rog să coloraţi doar florile de toamnă.
3. Anunţarea temei şi a ( Anexa 1)
SCOALA GIMNAZIALA DEDULESTI, COM. MIRCEA VODA

obiectivelor operaţionale 3. Anunţarea temei şi a obiectivelor


operaţionale
Astăzi, la ora de educaţie
plastică, vom realiza o lucrare Astăzi,la abilităţi practice, vom realiza
cu tema Litera mea cea ,,Coroniţa de toamnă’’Vom lucra pe
zambareata  unde vom folosi grupe,aşa cum am stabilit la început.Vom
culorile toamnei. utiliza în realizarea lucrărilor hȃrtia
,aplicând tehnicile cu care am mai lucrat:
4. Dirijarea invatarii
decuparea , lipirea , asamblarea.
Descrierea fazelor lucrarii
4. Dirijarea invatarii
- Demonstrarea modului in care Prezint elevilor lucrarea model.
Observare curentă
urmeaza sa fie efectuala
Observarea
lucrarea sistematică
Fiecare grupă enumeră materialele care se
- Explicarea modul de realizare află pe bănci.
a planșei cu subiect dat

- Prezentarea unor planşe


model.

Se discută despre realizarea


acestora şi tehnicile folosite. -
pe baza observaţiilor elevilor se
enumeră materialele şi
instrumentele de lucru necesare Se explică şi se demonstrează etapele de
SCOALA GIMNAZIALA DEDULESTI, COM. MIRCEA VODA

în pregătirea lucrării, apoi se realizare a lucrării – CORONIŢA DE


intuiesc etapele de lucru și TOAMNǍ .
tehnicile folosite. Observarea
sistematică
Se prezintă criteriile de
Se prezintă procedeele de lucru:
evaluare a lucrării şi se afişează
la loc vizibil elevilor: decupare;
(Originalitate în colorare- aranjare;
Utilizarea adecvată a culorilor lipire.
ce alcătuiesc gama cromatică, a
elementelor de limbaj plastic, Se prezintă criteriile pe baza cărora se
va realiza evaluarea lucrărilor elevilor.
lucrare curatã, îngrijitã).
(Anexa 2)

Fiecare grupă va lucra independent, pe


fond muzical ,fiind preocupaţi:

- să lucreze îngrijit, curat;

- să respecte normele de protecţie a


muncii, pentru a nu se accidenta;

- să coopereze în cadrul grupului.

Urmăresc îndeaproape modul in care


elevii realizează fiecare componentă a
lucrării:
SCOALA GIMNAZIALA DEDULESTI, COM. MIRCEA VODA

-ajut elevii neîndemânatici;

- dau indicaţii suplimentare,


individuale;

- fac observaţii.

5. Obţinerea performanţei
5. Realizarea lucrarii
După terminarea lucrărilor,fiecare grupă
⋆ Activitatea se va desfăşura pe
va expune lucrarea pe un panou special
grupe
pregătit.
Se dau indicaţii de realizare a
Aprecieri Numesc mai mulţi copii pentru a analiza
lucrării utilizând gama culorilor verbale
lucrările realizate.
calde şi reci
Dirijez intonarea cântecului :,, Toamnă
- În timpul lucrului se dau
,toamnă harnică’’.
explicatii, indrumari, se
urmăreşte bunul mers al
activităţii.

- Se creează condiţiile optime


creaţiei prin audierea unor
melodii lente, la volum mic. Pe
acordul „Culorile” , elevii vor
trece la realizarea efectivă a Evaluare
SCOALA GIMNAZIALA DEDULESTI, COM. MIRCEA VODA

lucrărilor; Evaluare reciprocă


reciprocă
6. Asigurarea retenţiei şi a
transferului

Le cer elevilor să-şi imagineze că sunt o


floare de toamna si sa spuna ce obseva in
6. Asigurarea retenţiei şi a gradina.
transferului
7. Evaluarea lucrărilor
Le cer elevilor să-şi imagineze Aprecieri verbale
Lucrările realizate vor fi expuse in fata
că sunt o floare de toamna si sa
clasei. Se face turul galeriei
spuna ce obseva in gradina.
Evaluarea lucrărilor se realizează astfel:
7. Evaluarea lucrărilor Aprecieri
verbale fiecare elev va lipi o faţă zâmbitoare în
Lucrările realizate vor fi expuse dreptul lucrărilor care l-au impresionat de
in fata clasei. Se face turul pe macheta toamnei.
galeriei
Elevii care apreciază lucrările colegilor
Evaluarea lucrărilor se vor ţine cont de următoarele criterii:
realizează astfel: fiecare elev va
- finalizarea lucrării;
lipi o faţă zâmbitoare în dreptul
lucrărilor care l-au impresionat - corectitudinea;
de pe macheta toamnei.
- aspectul estetic;
Elevii care apreciază lucrările
- acurateţea.
colegilor vor ţine cont de
SCOALA GIMNAZIALA DEDULESTI, COM. MIRCEA VODA

următoarele criterii: 8. Aprecieri şi concluzii

- finalizarea lucrării; Se fac aprecieri asupra modului de lucru


al tuturor elevilor.
- corectitudinea;
Se evidenţiază cele mai reuşite lucrări.
- aspectul estetic;

- acurateţea.

8. Aprecieri şi concluzii

Se fac aprecieri asupra modului


de lucru al tuturor elevilor.

Se evidenţiază cele mai reuşite


lucrări.
Anexa 1 – Clasa 1

FIŞĂ DE LUCRU

Coloraţi florile de toamnă:


SCOALA GIMNAZIALA DEDULESTI, COM. MIRCEA VODA

CRIZANTEMA TUFĂNICA LALEA

S-ar putea să vă placă și