Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA: 05.05.2023
UNITATEA DE ÎVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Răhău
PROFESOR ÎNV. PRIMAR: Jinar Sonia Georgiana
CLASA: Simultan/Pregătitoare, clasa a II-a, clasa a IV-a
ARIA CURRICULARĂ: Arte /Educație fizică, sport și sănătate
DISCIPLINA: Muzică și mișcare
SUBIECTUL LECȚIEI: Jocuri de mișcare
TIPUL LECȚIEI: Consolidare
Clasa pregătitoare Clasa a II-a Clasa a IV-a
COMPETENȚE SPECIFICE : COMPETENȚE SPECIFICE : COMPETENȚE SPECIFICE :
2.1.Cântarea în colectiv, asociind mişcarea 2.2.Cântarea în colectiv, asociind 2.1. Cântarea individuală, în mici grupuri, în
sugerată de text acompaniamentul sugerat de ritm şi de colectiv, însoţită de elemente de mişcare cu
3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, măsură diferenţieri expresive
apelând la diverse forme de exprimare
3.2. Executarea unui dans / joc pe muzică, 3.2. Diferenţierea anumitor caracteristici
iniţiat şi organizat în colectiv (muzicale şi de mişcare) în exprimarea prin
dans

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: OBIECTIVE OPERAȚIONALE:


O1: să interpreteze corect si expresiv OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
cântecul; O1: să interpreteze corect si expresiv O1: să interpreteze corect si expresiv
O2: să execute sincronizat mişcări sugerate de cântecul; cântecul;
textul cântecului; O2: să execute sincronizat mişcări sugerate de
O3: să respecte etapele de executare a textul cântecului; O2: să execute sincronizat mişcări sugerate de
jocurilor; O3: să respecte etapele de executare a textul cântecului;
jocurilor; O3: să respecte etapele de executare a
jocurilor;

A. STRATEGIA DIDACTICĂ:
 Metode, procedee, tehnici: A. STRATEGIA DIDACTICĂ: A. STRATEGIA DIDACTICĂ:
conversaţia, explicaţia, demonstraţia,  Metode, procedee, tehnici:  Metode, procedee, tehnici:
exerciţiul practic. conversaţia, explicaţia, demonstraţia, conversaţia, explicaţia, demonstraţia,
 Mijloace didactice: baloane, minge, exerciţiul practic. exerciţiul practic.
haine, recompense.
 Forme de organizare: frontal, pe  Mijloace didactice: baloane, minge,  Mijloace didactice: baloane, minge,
echipe, în cor. haine, recompense. haine, recompense.
A. RESURSE UMANE: 6 elevi  Forme de organizare: frontal, pe  Forme de organizare: frontal, pe
B. RESURSE TEMPORALE: 45 de echipe, în cor. echipe, în cor.
minute A. RESURSE UMANE: 7 elevi A. RESURSE UMANE: 6 elevi
C. EVALUARE: Observarea B. RESURSE TEMPORALE: 45 de B. RESURSE TEMPORALE: 45 de
sistematică a comportamentului minute minute
elevilor C. EVALUARE: Observarea C. EVALUARE: Observarea
Bibliografie: sistematică a comportamentului sistematică a comportamentului
 M.E.N – “Programa şcolară elevilor elevilor
pentru disciplina Muzică și
mișcare – clasa pregătitoare”, Bibliografie: Bibliografie:
 Programa școlară pentru disciplina
Bucureşti, 2013,Manea
Alexandra, Matache Claudia,  Programa școlară pentru disciplina
„Joc și mișcare” clasele a III-a – a IV-
Ioan Liliana, Ruse Clara Muzică și mișcare– clasa
pregătitoare, clasa I și clasa a II-a; a, București, 2014 (Anexa nr.2 la
ordinul ministrului educației naționale
nr.5003/02.12.2014)
SCENARIUL DIDACTIC
ETAPELE Clasa pregătitoare Clasa a II-a Clasa a IV-a
LECȚIEI
1. Moment
organizatoric Se va asigura un climat educațional Se va asigura un climat educațional Se va asigura un climat educațional
favorabil și se vor pregăti materialele favorabil și se vor pregăti materialele favorabil și se vor pregăti materialele
necesare unei bune desfășurări a lecției. necesare unei bune desfășurări a lecției. necesare unei bune desfășurări a lecției.

2. Captarea
atenției Activitate directă Activitate directă Activitate directă

Se va realiza prin efectuarea unor Se va realiza prin efectuarea unor Se va realiza prin efectuarea unor
exerciții de respirație și încălzirea exerciții de respirație și încălzirea exerciții de respirație și încălzirea
vocii: vocii: vocii:
-Cum facem când mirosim o floare? -Cum facem când mirosim o floare? -Cum facem când mirosim o floare?
-Dar când suflăm o păpădie? -Dar când suflăm o păpădie? -Dar când suflăm o păpădie?
- Cum face trenul? - Cum face trenul? - Cum face trenul?
-Cum face mielul? -Cum face mielul? -Cum face mielul?
-Cum face oaia? -Cum face oaia? -Cum face oaia?
-Cum face gâsca? -Cum face gâsca? -Cum face gâsca?

3. Anunțarea
temei și a Activitate directă Activitate directă Activitate directă
obiectivelor
Astăzi la ora de Muzică și mișcare Astăzi la ora de Muzică și mișcare Astăzi la ora de Muzică și mișcare
vom cânta și ne vom juca. vom cânta și ne vom juca. vom cânta și ne vom juca.
Fiecare elev trebuie sǎ respecte Fiecare elev trebuie sǎ respecte Fiecare elev trebuie sǎ respecte
etapele de executare a jocurilor, sǎ etapele de executare a jocurilor, sǎ etapele de executare a jocurilor, sǎ
execute corect jocurile în echipǎ, execute corect jocurile în echipǎ, execute corect jocurile în echipǎ,
Ne vom dezvolta atenţia, viteza de Ne vom dezvolta atenţia, viteza de Ne vom dezvolta atenţia, viteza de
reacţie, îndemânarea. reacţie, îndemânarea. reacţie, îndemânarea.

4.
Consolidarea Activitate directă Activitate directă Activitate directă
cunoștințelor
Pentru început vom intona cântecul Pentru început vom intona cântecul
Pentru început vom intona cântecele „Alunelu, Alunelu, hai la joc”. „Dacă „Alunelu, Alunelu, hai la joc”. „Dacă
„Alunelu, Alunelu, hai la joc” „Dacă vesel se trăiește...”, executând vesel se trăiește...”, executând
vesel se trăiește...”, executând sincronizat mișcările sugerate de textul sincronizat mișcările sugerate de textul
sincronizat mișcările sugerate de textul cântecului. cântecului.
cântecului.
„Dans cu baloane” .
„Dans cu baloane” Se împart copiii în perechi, fiind atenţi „Dans cu baloane”
Se împart copiii în perechi, fiind atenţi să aibă înălţimea asemănătoare. Fiecărei Se împart copiii în perechi, fiind atenţi
să aibă înălţimea asemănătoare. perechi i se distribuie câte un balon. să aibă înălţimea asemănătoare. Fiecărei
Fiecărei perechi i se distribuie câte un Apoi, pe ritm de muzică, vor trebui să perechi i se distribuie câte un balon.
balon. danseze fiecare pereche, ţinând balonul Apoi, pe ritm de muzică, vor trebui să
Apoi, pe ritm de muzică, vor trebui la mijloc, fără să atingă balonul cu mâna danseze fiecare pereche, ţinând balonul
să danseze fiecare pereche, ţinând şi fără să-l scape pe jos. la mijloc, fără să atingă balonul cu mâna
balonul la mijloc, fără să atingă balonul şi fără să-l scape pe jos.
cu mâna şi fără să-l scape pe jos. Perechile care scapă balonul pe jos
ies din joc. Câştigă perechea sau Perechile care scapă balonul pe jos
Perechile care scapă balonul pe jos perechile care rezistă până la final. ies din joc. Câştigă perechea sau
ies din joc. Câştigă perechea sau perechile care rezistă până la final.
perechile care rezistă până la final.
Ritmul cântecului ales „ Am o căsuță Ritmul cântecului ales „ Am o căsuță
Ritmul cântecului ales „ Am o căsuță mică....” trece de la lent la rapid, mică....” trece de la lent la rapid,
mică....” trece de la lent la rapid, treptat complicând astfel dansul. treptat complicând astfel dansul.
treptat complicând astfel dansul.

Următorul joc ales se numește „Hainele


Următorul joc ales se numește „Hainele muzicale”.
Următorul joc ales se numește muzicale”.
„Hainele muzicale”. Vom avea nevoie de o pungă cu
Vom avea nevoie de o pungă cu haine, o minge și de muzică.
Vom avea nevoie de o pungă cu haine, o minge și de muzică.
haine, o minge și de muzică. Copiii se vor așeza în formă de cerc.
Copiii se vor așeza în formă de cerc. Sacul cu haine va sta în mijlocul
Copiii se vor așeza în formă de cerc. Sacul cu haine va sta în mijlocul cercului.
Sacul cu haine va sta în mijlocul cercului.
cercului. Copiii trebuie să își dea unul altuia
Copiii trebuie să își dea unul altuia mingea. Când muzica se va opri, acel
Copiii trebuie să își dea unul altuia mingea. Când muzica se va opri, acel copil care a rămas cu mingea în mână
mingea. Când muzica se va opri, acel copil care a rămas cu mingea în mână trebuie să ia la întâmplare din sacul cu
copil care a rămas cu mingea în mână trebuie să ia la întâmplare din sacul cu îmbrăcăminte un articol pe care îl va
trebuie să ia la întâmplare din sacul cu îmbrăcăminte un articol pe care îl va îmbrăca.
îmbrăcăminte un articol pe care îl va îmbrăca. „Am o căsuță mică....” este cântecul
îmbrăca. „Am o căsuță mică....” este cântecul ales și la acest joc. De asemenea și aici
„Am o căsuță mică....” este ales și la acest joc. De asemenea și aici jocul se va complica atunci când ritmul
cântecul ales și la acest joc. De jocul se va complica atunci când ritmul melodiei va fi mai rapid.
asemenea și aici jocul se va complica melodiei va fi mai rapid.
atunci când ritmul melodiei va fi mai Jocul se continuă până când va fi gol
rapid. Jocul se continuă până când va fi gol sacul. La final cel care este cel mai
sacul. La final cel care este cel mai îmbrăcat va fi câștigătorul.
îmbrăcat va fi câștigătorul.
Jocul se continuă până când va fi gol
sacul. La final cel care este cel mai
îmbrăcat va fi câștigătorul.

„Trecerea surprizei”
„Trecerea surprizei”
„Trecerea surprizei” La acest joc toată lumea este
La acest joc toată lumea este câștigătoare.
La acest joc toată lumea este câștigătoare.
câștigătoare. Un mic cadou este împachetat în mai
Un mic cadou este împachetat în mai multe straturi de hârtie.
Un mic cadou este împachetat în mai multe straturi de hârtie.
multe straturi de hârtie. La fel elevii vor rămâne așezați în cerc.
La fel elevii vor rămâne așezați în cerc. Surpriza va circula de la un copil la altul
La fel elevii vor rămâne așezați în cerc. Surpriza va circula de la un copil la altul în timpul melodiei. Atunci când melodia
Surpriza va circula de la un copil la în timpul melodiei. Atunci când melodia se va opri, cel la care a rămas surpriza
altul în timpul melodiei. Atunci când se va opri, cel la care a rămas surpriza poate desface un strat de hârtie pentru a
melodia se va opri, cel la care a rămas poate desface un strat de hârtie pentru a ajunge la surpriză.
surpriza poate desface un strat de hârtie ajunge la surpriză. Un mod de a complica jocul poate fi
pentru a ajunge la surpriză. Un mod de a complica jocul poate fi schimbarea direcției în care circulă
Un mod de a complica jocul poate fi schimbarea direcției în care circulă mingea.
schimbarea direcției în care circulă mingea.
mingea. Jocul continuă până când vor descoperi
Jocul continuă până când vor descoperi surpriza.
Jocul continuă până când vor descoperi surpriza.
surpriza. Surpriza constă într-o recompensă
Surpriza constă într-o recompensă dulce.
Surpriza constă într-o recompensă dulce.
dulce.

5. Încheierea
activității Activitate directă Activitate directă Activitate directă
Se fac aprecieri asupra modului în care Se fac aprecieri asupra modului în care Se fac aprecieri asupra modului în care
elevii au participat la oră și se elevii au participat la oră și se realizează elevii au participat la oră și se realizează
realizează ordinea și curățenia. ordinea și curățenia. ordinea și curățenia.

S-ar putea să vă placă și