Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

I. ALGORITM INTRODUCTIV

1. . Unitatea de învătământ:
2. Cadru didactic: :
3. . Clasa. a V-a
4. Data.
5. . Unitatea de învatare: Grupe de viețuitoare
6. . Lecţia.: Gimnosperme
7. Tipul lecţiei: Lecţie de transmitere şi însuşire a noilor cunoştinţe
8. Locul de desfăşurare: sala de clasă.
9. Competenţe generale:
1. Receptarea informaţiilor despre lumea vie
2. Explorarea sistemelor biologice
3. Rezolvarea unor situatii problema din lumea vie pe baza gandirii logice si a
creativitatii.
4. Comunicarea orală şi scrisă utilizând terminologia specifică biologiei.
5. Transferarea şi integrarea cunoştinţelor şi metodelor de lucru specifice biologiei în
contexte noi.
10. . Competenţe specifice:
C.sp.1.1 Identificarea şi observarea alcătuirii şi funcţiilor organelor şi sistemelor de
organe ale diferitelor vietuitoare.
C.sp.2.1 Colaborarea in echipa pentru indeplinirea sarcinilor de explorare a sistemelor
vii.
C.sp.3.1 Reprezentarea structurii şi funcţiilor sistemelor biologice pe baza modelelor.
C.sp.3.2 Elaborarea şi aplicarea unor algoritmi de identificare, investigare, experimentare
şi rezolvare a unor situaţii problemă.
C.sp.4.1 Utilizarea corectă a terminologiei specific biologiei în diferite situaţii de
comunicare.
11. . Obiectivele operaţionale la sfârşitul lectiei elevii vor fi capabili :
Cognitive: O 1 Sa inteleaga noțiunea de “gimnosperm”.
O 2 Sa recunoască gimnospermele în natură.
O 3 Sa identifice importanța regnului plante în natură.
Formative: O 4 Să observe diferențele dintre gimnosperme și grupele de plante
învățate anterior.
O 5 Să deduca prin exemple diferite situații benefice pentru natură,
datorate plantelor.
12. . Evaluarea : Formativă
13. Obiectivele evaluării:
Cognitive: E1: Să opereze cu noţiunile învăţate
Formative: E2: Sa deducă rolul clasificării lumii vii în regnuri.
14. Valori şi atitudini vizate:
Interes pentru realizările şi descoperirile din domeniul ştiintelor.
Dezvoltarea curiozităţii pentru orice formă de viaţă.

1
Cultivarea receptivităţii pentru aplicarea cunoştinţelor de biologie în viaţa
cotidiană
15. Strategia: euristică – învăţarea prin descoperire

16. Metode didactice:


Expozitiv-euristice: M1 - Conversaţia euristică
M2 - Explicaţia
M3 - Observaţia
Interactive: M4 - Învăţarea prin descoperire
M5 - Problematizarea
M6 - Comparaţia
17. .Instrumente de evaluare: observarea sistematică a elevilor, evaluare secvenţială,
evaluare frontală orală, analiza răspunsurilor date.
18. Forme de organizare a activităţii: Frontală, individuală.
19. Resurse:
a. Umane: 25 elevi
b. Temporale: 50 minute
c. Materiale:
- oficiale: - RM1 programa şcolară
- alte resurse:
 Pentru toata clasa: RM 2 Tabla, creta
 Pentru fiecare elev: RM 3 Manual
RM 4 Caiet
.Bibliografia
 Badea T., Geamănă N.-A., Nițuleac M– manual
clasa a V - a, Aramis 2017
 Marinescu Mariana „ Introducere în didactica biologiei” , Editura Junimea, Iași
2012
 Programa scolară

2
II. DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele lecţiei Conţinuturi Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevilor RM M Evaluarea


Op.
1. Moment Se creaza climatul favorabil Elevii se mobilizează
organizatoric : începerii orei de biologie. pentru începerea orei şi
(5 minute) Profesorul face prezenţa şi ascultă cu atenţie
notează absenţii ( in cazul in care îndrumările şi indicaţiile
există). date de profesor pentru
Organizeaza materialele. lecţia ce va urma
2.Re- Noţiuni şi Face o verificare orală a Răspund întrebărilor M1 Verificare
actualizarea concepte noţiunilor asimilate în lecţiile adresate. orală
cunoştinţelor însuşite în anterioare.
(10 minute) lecţia În acest scop, adresează diferite
anterioară: întrebări elevilor pentru a
Plante: observa nivelul de cunoștințe
Muschi și rămase în urma lecțiilor trecute.
Ferigi

3. Enunțarea Profesorul anuntă şi scrie titlul Sunt atenţi M2


temei și a lecţiei pe tablă: Gimnosperme Elevii noteaza titlul lecţiei M3
obiectivelor din cele spuse de profesor:
operaționale Prezintă conceptele operaţionale
(2 minute) Expune importanţa noii teme Sunt atenţi
4. Dobândirea O1 Profesorul: Elevii se conformează RM1 M1
de noi O2 - întrebă elevii dacă au mai auzit demersului lecției: scriu, RM2 M2
cunoştinţe O3 de noțiunea de “gimnosperm” notează, răspund RM5 M3
(25 minute) - scrie cuvântul pe tablă oferind întrebărilor, exemplifică M4
O4 o definiție pur etimologică, din acolo unde prfesorul M5
O5 care elevii vor deduce solicită, dar mai ales, pun M6
importanța practică a denumirii întrebări spre soluționare în
grupului în acest fel situația neînțelegerii
- le vorbește elevilor despre anumitor fragmente.
câteva caracteristici specifice
grupului gimnosperme, cum ar fi RM3
plantele din care este format RM4
grupul (arbori și arbuști), noile
elemente evolutive, cum sunt
floarea și sămânța, segregarea RM4
conurilor (florilor) pe cele 2 RM5
sexe, dar și aspecte referitoare la
frunzele gimnospermelor
- solicită părerea elevilor
referitoare la câteva exemple de
gimnosperme din natură (brad,
pin, molid)

5. Stimularea Inventariază principalele Răspund la întrebări Verificare


performanţei informaţii cerând elevilor să dea orală
(5 minute) răspunsuri rapide, clare, concrete
6. Evaluarea Apreciază modul de desfăşurare
(3 minute) a lecţiei.
Notează elevii care au dat
răspunsuri ce necesită gândirea
logică.
SCHEMA TABLEI

Gimnosperme

Gimnosperm = gymnos + spermae = dezvelit + sămânță


Adică plante care au sămânța dezvelită

- Gimnospermele sunt un grup de plante vasculare lemnoase – arbori și


arbuști
- sunt primele plante cu flori și sămânță
- florile sunt reprezentate de conuri: masculine și feminine – se mai numesc
și conifere
- semințele nu sunt închise în fruct deoarece la acest grup inferior fructul
este absent
- frunzele coniferelor sunt în formă de ace – “cetină”, care nu cad iarna
- exemple de gimnosperme: brad, pin, molid

S-ar putea să vă placă și