Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data: 26.03.2014
Grupa: mare
Aria Curriculara: Arte
Denumirea activitatii: Educatie plastica
Tema activitatii: Pomul inflorit – dactilopictura
Tipul activitatii: consolidare de cunostinte

Scopul: Formarea deprinderilor de utilizare a culorilor cu nuanţele acestora în scopul realizării de pete picturale şi a
lucrării „Pomul inflorit

Obiective operationale:
Pe parcursul si la sfarsitul activitatii copiii vor fi capabili:
O1: sa organizeze un spatiu plastic armonios, unitar, echilibrat cromatic si expresiv, pe baza explicatiilor
propunatoarei; obiectivul va fi realizat daca fiecare copil va realiza lucrarea;
O2: sa realizeze pomul inflorit folosind tehnica degetelor, in conditiile in care propunatoarea le-a aratat modelul
realizat de ea; obiectivul va fi realizat daca fiecare copil va realiza lucrarea;
O3: sa exprime opinii fata de lucrare si fata de lucrarile celorlalti, in conditiile in care propunatoarea le-a precizat pasii
pe care trebuiau sa ii urmeze; obiectivul va fi realizat daca fiecare copil isi va exprima opinia.
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, observatia, demonstratia, exercitiul, analiza;
MATERIAL DIDACTIC: plansa model, material de lucru pentru fiecare copil, tempera, pensule, poezie
Durata activitatii: 20 minute

Etapele activitatii Obiective Desfasurarea activitatii Strategii Evaluare


operationale didactice
Moment Se asigura conditii optime pentru desfasurarea conversatia
orgaizatoric activitatii: aerisirea salii de grupa, aranjarea
masutelor, pregatirea materialului didactic
Reactualizarea Se va purta o discutie cu copiii: -Copii, voi stiti Conversatia Frontala
cunostintelor in ce anotimp suntem? Explicatia
-Ce flori de primavara cunoasteti voi?
-Care sunt semnele venirii primaverii?
Captarea atentiei Propunatoarea le va citi copiilor o scrisoare de la conversatia
un copac trist.(Anexa1)
Anuntarea temei Se poarta o mica discutie pe baza poeziei: - Conversatia
noi si a Copii, vreti sa il ajutam pe copac? explicatia
obiectivelor -Vreti sa il coloram ca sa fie si el fericit?
Prezentarea Le voi prezenta modelul realizat la mine la Conversatia frontala
modelului panou. explicatia
-Sa vina cineva langa mine si sa imi spuna ce
avem la panou.
Este ales un copil, care va veni in fata clasei.
-Ce culori are pomul meu?
Foarte bine! Multumesc
Demonstrarea O1 Le voi arata copiilor tehnica de lucru: Conversatia
modului de lucru -Va rog sa fiti atenti la mine! Vom picta cu explicatia
si instructajul pensula pomul si mediul sau. Pe crengile lui vom
verbal pune culoare cu ajutorul degetului aratator.
Executarea O2 Voi face exercitii de incalzire a muschilor mici ai conversatia
independenta a degetelor: “Mana lebada o fac/ Care da usor din
lucrarii cap/ Lebedele-n jur privesc/Mainile eu le rotesc./
Degetele nu stau deloc/Si se pregatesc de
joc./Degetele-mi sunt petale/Se deschid ca la o
floare.
Voi supraveghea modul in care copiii isi
realizeaza lucrarile, iar daca va fi nevoie voi
intervenii cu explicatii individuale. Ii voi
incuraja si voi urmari ca toti copiii sa-si duca
munca la bun sfarsit.
Analiza si O3 Se vor analiza lucrarile realizate impreuna cu Conversatia
aprecierea copiii. Se numesc cativa copii pentru a spune explicatia
lucrarilor care pom inflorit i se pare cel mai frumos
colorat. La sfarsitul activitatii voi specifica ca
pomul este foarte fericit deoarece acum este si el
colorat la fel ca prietenii lui

Dragi copii,

Sunt un copac foarte trist….În jurul meu văd


numai veselie, toate florile au înflorit, păsările
cântă…numai eu am crengile goale…As vrea să fiu
primul copac înflorit ca să o pot impresiona pe Zâna
Primăvara. Mă puteti ajuta?

S-ar putea să vă placă și