Sunteți pe pagina 1din 7

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ”NICOLAE BĂLCESCU”, BACĂU

PROFESOR: ANDOR VERONICA GRAŢIELA

PROIECT DIDACTIC

Data: 14.03.2018
Disciplina: Educaţie Plastică
Clasa: a VI a
Unitatea de invatare: Valorizarea propriilor idei şi a sentimentelor exprimate prin limbaj plastic în cadrul unor compoziţii proprii
Continut/ Tema: Amestecul culorilor complementare
Subiectul: Culorile complementare
Subiectul aplicativ: Personaj inventat
Tipul lecţiei: (de învăţare şi formare a priceperilor şi deprinderilor)

SCOPUL LECŢIEI:
S1 - Formarea de deprinderi de lucru pentru compunerea unui spaţiu plastic folosind elemente figurative.
S2 - Consolidarea deprinderilor de muncă independentă;
S3 - Dezvoltarea simţului şi abilităţilor practice, a gustului estetic şi a dragostei pentru muncă prin realizarea lucrării propuse.
COMPETENŢE GENERALE

1. Exprimarea ideilor, sentimentelor şi a mesajelor, utilizând limbajul artistic-vizual.


2. Valorizarea propriilor idei, sentimente într-o compoziţie plastică.
3. Cunoaşterea şi utilizarea elementelor de limbaj plastic.

COMPETENŢE SPECIFICE
1.1 compunerea, cu un centru de interes;
2.1 organizarea elementelor de limbaj plastic într-un spaţiu dat, amestecuri între culorile complementare alese, plus alb sau negru;

1
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Obiective cognitive (La sfârsitul lecţiei elevii vor fi capabili):


OC.1 să cunoască culorile complementare, să le identifice şi să le amestece în compoziţiile lor să obţină griuri colorate;

Obiective afective
OA1. să manifeste interes, plăcere pentru realizarea studiului;
OA2. să analizeze obiectiv lucrările proprii si pe cele ale colegilor, în funcţie de următoarele criterii: respectarea temei, realizarea unei
compoziţii cu aspect estetic;
OA3. să exerseze deprinderi de comunicare şi colaborare cu profesorul şi colegii;
OA4.să-şi dezvolte o atitudine pozitivă faţă de studiul educaţiei plastice.

Obiective psiho – motorii


OM1. să utilizeze corect instrumentele de lucru în exprimarea liberă spontană;
OM2. să respecte poziţia corectă a corpului faţă de suportul de lucru pentru o mai bună coordonare psihomotorie.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

I. Resurse procedurale:
Metode şi procedee: explicaţia, demonstraţia, observaţia sistematică, conversaţia, exemplul, exerciţiul, sinectica (dialogul
dirijat), învăţarea prin descoperire, activitatea practică individuală;
Forme de organizare: frontală şi individuală;

II. Resurse materiale:


pentru profesor: albume de artă, cărţi de specialitate, planşe demonstrative, lucrări ale elevilor mai mari;
pentru elevi: hârtie de desen A4, creioane HB, radieră, acuarele, tempera, acrilice, pensule de diferite dimensiuni ;

III. Forme şi tehnici de evaluare: observaţia sistematică (parţială, finală), autoevaluare, evaluare de către colegi.
IV. Temporale: 1 oră (durata orei 50 minute).
V. Spaţiale: sala de clasă
VI. Umane: elevii din clasa a VI a.

2
Bibliografie:

- Consiliul Naţional pentru Curriculum,“Ghid metodologic pentru aplicarea programelor scolare din aria curriculara arte” pentru
clasele I -a XII-a;
- Istoria vizuală a artei- Larousse
- Albume de arta şcolar- Maria Cristea

DESCRIPTORI DE PERFORMANŢĂ

Suficient Bine Foarte bine


- Foloseşte etapele de realizare ale - Foloseşte etapele de realizare ale unui - Foloseşte etapele de realizare a unui personaj cu
unui personaj spontan desenat cu personaj cu eventuale imperfecţiuni, colorează linia, cu precizie şi rapiditate colorează cu
ajutorul liniei cu ezitări sub cu culori complementare. amestecuri de culori complementare.
îndrumarea profesorului.

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

3
ARII DE CONTINUT STRATEGIA DIDACTICĂ
SECVENŢELE OB.
Forme de EVALUARE
LECŢIEI OP. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace
organizare
1. -Asigură condiţiile necesare pentru Pregătesc materialele Conversaţia Model viu Frontală Iniţială (observ
Moment buna desfăşurare a lecţiei şi crează o şi instrumente comporta-
organizatoric atmosfera plăcută. necesare desfăşurării Materiale mentul elevilor)
-Face prezenţa. lecţiei. de lucru
-Pregăteşte materialul didactic
2 minute necesar.
2. -Reactualizează cunoştinţele Reţin tema şi Dialogul Frontală Continuă
Captarea atentiei OC1 dobândite anterior; obiectivele. dirijat (analizez
Pentru ce oră va-ţi pregătit acum? Răspund  Albume răspunsurile
După cum vedeţi în mijlocul nostru avem Elevii ascultă indicaţiile de artă Individuală elevilor)
cadre didactice, care au dorit să asiste la şi notează în caiete
această ora de educaţie plastică. lecţia
În această oră vom discuta despre Observaţia
compoziţia plastică,cu un centru de interes
şi despre culorile complementare .
2 minute În anul anterior, aţi învăţat despre culorile
calde şi reci
Care sunt acestea? C.calde:R, G,P
c.reci: ve, a, vi
Dar culorile primare?
.C.primare: R,G,A

3. OA1 -Comunică tema şi subiectul lecţiei : Frontală


Anunţarea Astăzi vom discuta despre o compoziţie – Sunt atenţi la profesor
temei şi a în culori complementare, cu un centru de Ascultă explicaţia
obiectivelor interes. Observă pe imagini
Tema plastică – Compoziţia figurativă La modul de aşezare în
spontană cu un centru de interes. pagină, centrul de
Subiectul: Personaj inventat. interes într-o compoziţie
- dar atenţie nu doresc o reproducere ,este sugerat de
fotografică a acestei teme, ci o elementele direcţionate Explicaţia Planşe

4
reprezentare ideatică, fantezistă, dar cu în aşa fel încât să demonstra
încercarea de a păstra ceva reprezentativ. evidenţieze elementul -tive
central.
Explic:culorile complementare sunt R-VE=A-G
perechi: R-VE, G- VI, P-A P-A=G-R
5 minute
Din ce se compun aceste perechi de G-VI=R-A
complementare? Cele mai frumoase
griuri colorate rezultă
Explic: Amestecate fizic culorile din amestecul culorilor
complementare dau o succesiune de complementare plus alb,
griuri, nuanţate spre una sau spre alta însă poate fi folosit şi
dintre cele două culori. negru foarte puţin.
Printre aceste griuri, spre mijlocul scării,
apare GRIUL PERFECT.Griurile obţinute
din amestecul a 2 culori complementare se
numesc TONURI RUPTE

Locul unde ne atrage


Ce este un centru de interes? pentru prima dată
privirea este centrul de
interes într-un tablou

4. OC1 Centrul de interes poate fi redat prin - Participă la Conversa-


Comunicarea OC2 contrast de culori, linii, puncte, forme, explicaţie prin ţia Abume de
noilor cunoştinţe OC3 prin contrast cu dominanta lucrării: tonuri exemplificări de Demons- artă
deschise într-o dominantă închisă; culori planşe. traţia
calde într-o dominantă rece; culori pure
Descrierea
într-o dominantă de tente rupte; tente
picturale când domină tenta plată;
Planşe cu
- prin insistarea asupra detaliilor sau a lucrări ale
ornamentelor; Observaţia elevilor
sistemică
Arăt câteva planşe demonstrative ale altor
elevi cu tema noastră.
10 minute

5. OB2 -Anunţă începerea activităţii practice; - Ascultă explicaţiile Explicaţia Lucrările Munca Lucrări

5
Etapa de creaţie OB3 - să realizeze o compoziţie figurativă cu - Exersează linia Exerciţiul elevilor individuală practice
şi de formare a OB4 un centru de interes, respectând cerinţele modulată
priceperilor şi lecţiei;
deprinderilor
3.1 organizarea elementelor de limbaj
plastic într-un spaţiu dat;

3.2 evidenţierea centrelor de interes ale - Lucrează individual Activitate


compoziţiei prin mijloace plastice; pe specificul practică
cerinţelor. Fiecare elev individuală
3.3 realizarea compoziţiilor , unitare din schiţează un element în
punct de vedere chromatic, în culori zona centrului de interes
complementare găsit.
-Va trece printre elevi şi va observa Aşezarea culorii pe Învăţarea
stângăciile pe care le va corecta suprafaţa foii implică prin
individual prin explicaţii un lucru individual,
descoperire
treptat se încearcă
suplimentare;
finalizarea
-În cazul unor greşeli colective compoziţiilor, prin
acestea vor fi remediate printr-o punerea culorilor pe
20 minute corectură frontală. întreaga suprafaţă a foii.
-Va evidenţia reuşitele iar elevii cu
rezultate mai putin satisfăcătoare vor
fi constant încurajaţi şi ajutaţi să
depăşească blocajul.
6. OB1 - Anunţă încheierea activităţii practice; - Se opresc din lucru; Conversaţia Lucrările Frontală Autoevaluarea
Etapa finală de OB2 - Cere elevilor să-şi aşeze frontal - Îşi aşează frontal Demonstra- realizate şi individuală si evaluarea
fixare a OB3 lucrările; lucrările; ţia de elevi reciprocă
noţiunilor şi de OB4 - Cere elevilor ierarhizarea lucrărilor; - Aşează lucrările pe Dialogul
evaluare a - Cere elevilor să-şi sustină individual stadii şi pe ierarhii de dirijat
performanţelor lucrarea; reuşită;
- Invită colectivul să participe la - elevii nominalizaţi
analiza şi fixarea noţiunilor urmărite în îşi susţin lucrararea;
lecţie; - Ierarhizează valoric
- Conduce discuţia spre evidenţierea lucrările şi motivează
cerinţelor şi performanţelor; alegerile lor în funcţie

6
15 minute - Îşi oferă judecata de valoare sub de criteriile;
formă de opinie; menţionate anterior;
7. -Face aprecieri generale (pozitive) Ascultă modul de Conversaţia Lucrările Frontală Sumativă
Concluzii si privind desfăşurarea activităţii; apreciere. realizate (Voi face
aprecieri -Va face aprecieri generale şi de elevi aprecieri
individuale asupra comportamentului verbale asupra
şi conduitei elevilor în timpul lecţiei; temei şi a
-Evidenţiază elevii cu rezultate modului de
optime; realizare a
Apreciază cu note respectarea temei; planşelor)

Evaluarea cu
Anunţă materialele necesare pentru note a elevilor
ora următoare. Reţin care sunt
2 minute materialele necesare
orei următoare.

S-ar putea să vă placă și